Autor Wątek: Methoda na dużym łowisku  (Przeczytany 4489 razy)

Offline jaco

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 403
  • Reputacja: 54
  • Płeć: Mężczyzna
  • Jacek
  • Lokalizacja: Legnica, Polska
  • Ulubione metody: method feeder
Methoda na dużym łowisku
« dnia: 06.05.2015, 20:07 »
w okolicy mojej miejscowości znajduje się zbiornik o powierzchni 38 h i głębokości 1m do 1,2m  myślę ,że warunki idealne do methody :narybki:.Zbiornik obfituje w liny ,duże karpie ,szczupaki,sandacze. Na zbiorniku obowiązuje zakaz brodzenia ,pływania łódką.Do tej pory łowiliśmy na małych starorzeczach i stawach na nie dużych odległościach,Jak podejść do takiego zbiornika ? odległość rzutów itd ?donęcanie ? jest  jeszcze jedno łowisko z dużą ilością wypłyceń  o pow. 300 h ???
 
Pozdrawiam
Jacek

Offline ViS

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 450
  • Reputacja: 27
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kamil
    • Galeria
  • Lokalizacja: Sint-Truiden (Belgia)
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: methoda na dużym łowisku
« Odpowiedź #1 dnia: 06.05.2015, 20:42 »
Ja często wędkuje metoda na zaporowce okolo 100ha i nie jest łatwa sprawa na początku znaleźenie ryby.... Zwlaszcza gdy jest jej nie duzo lub jest strasznie cwana ;)  jest dosc plytkie wiec bedzie latwiej ;) moje ma miejscami grubo ponad 7m... Teraz kiedy woda z dnia na dzien praktycznie robi sie cieplejsza (powinna przynajmniej) ryba idzie na tarlo i na plyciaki... no i pod brzeg. Jesli jest w miare spokojnie tam to znaczy malo halasu przy brzegu, malo spacerowiczow nie rzucal bym daleko a oblawial okolice przybrzeznych zarosli tak do 20m maksymalnie na poczatek.... trzeba rybe znalesc i najlepiej od brzegu przemieszczac sie w strone otwartej wody. Wazne jest czy duzo ludzi tam wedkuje i do czego ryba jest przyzwyczajona i czym sie zywi "naturalnie". Pewnie zaneta na bazie maczki rybnej i doprawiona, "zlamana" jakims slodkim aromatem powinna sie srawdzic. Dodal bym np. wanili czy truskawki. Raczej bym odpusil pellet na wodach nie komercyjnych mi sie nie sprawdza za bardzo5jako zaneta bo na wlosie to czesto mialem efekty). Wiadomo co woda to inne klimaty. Dodal bym jeszcze prazonych i zmielonych konopi- to nigdy nie zawodzi;) Napisz prosze czy jest to zbiornik o duzej presji wedkarskiej czy raczej malo uczeszczany no i czy komercja czy PZW wtedy cos wiecej mozna doradzic. Dobrze sie zorientowac jaki lapia tubylcy wtedy bedziemy wiedzieli co ryby znaja... 
!Przepraszam za brak Polskich znakow!
:)
https://www.facebook.com/polishvikingscarp

Offline Eddie

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 104
  • Reputacja: 4
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: 42-200
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Methoda na dużym łowisku
« Odpowiedź #2 dnia: 06.05.2015, 20:43 »
Jeśli mogę, ekspertem nie jestem na pewno, ale swoje doświadczenia posiadam.
Łowię często na methode na zbiorniku o pow. prawie 500 hektarów, głębokość w zasięgu rzutu przeróżna, często max 2 -2,5 metra 30 metrów od brzegu, czasem 7 metrów, często 2 - 3,5 metra.
Głównie leszcz, leszczyk, łopaty rzadko, jeszcze 10 lat temu nocka z gruntówką lub spławikiem i jakieś kilka kilkanaście leszczowych łopat było pewne, teraz jednak skarłowaciał. Do tego płoć, lin sporadycznie, karp po zarybieniu.
Wybieram zatokę o głębokości własnie ok 2,5-3 metry w zasięgu 25-30 metrów, czasami przy bliższych rzutach donęcam procą, wydaje mi się że na tych 30m mam za duży rozrzut przy strzelaniu, a cała reszta ? Jak wszędzie :D chyba nie wiele takie łowienie różni się od łowienia na zbiorniczku 4 hektary, przynajmniej tak mi się wydaje.

Edit : ja jednak chwilowo zawiesiłem rybne miksy do methody, testuje słodkie, owocowe z dodatkiem pelletu 2mm Lorpio green betaine lub zwykłego, żółtego.

Offline jaco

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 403
  • Reputacja: 54
  • Płeć: Mężczyzna
  • Jacek
  • Lokalizacja: Legnica, Polska
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Methoda na dużym łowisku
« Odpowiedź #3 dnia: 06.05.2015, 20:51 »
to jest zbiornik PZW bardzo specyficzny, po kopalniany o bardzo ciemnym dnie ,bardzo płytki ,w lecie w dużej części  zarastający moczarką .Presja duża,karpiarze i spławikowcy ,methoda raczej nie ,więc może być ciekawie ;) ViS trafiłeś :thumbup: co do zanęty to taki mam plan ;)
dzięki za pozostałe podpowiedzi ,pojadę na mały rekonesans :narybki:
Pozdrawiam
Jacek

Offline ViS

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 450
  • Reputacja: 27
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kamil
    • Galeria
  • Lokalizacja: Sint-Truiden (Belgia)
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Methoda na dużym łowisku
« Odpowiedź #4 dnia: 06.05.2015, 21:08 »
Skoro sa karpiarze to jednak bym sprobowala z pelletem. Zrob do metody miks moze nie 50 na 50 ale taki w stosunku 30% pelletu i 70% zanety. Zaneta tak jak wczesniej pisalem jakas z maczkami przelamana slodkim zapachem, pellet jakis mikro typu feed. Jest plytko wiec bez doklejania i duzego domaczania sie obejdzie. Na przynety to juz tradycyjnie kombinowanie jakiesm mini kulki, pellety, kuku, robaczki... trzeba kombinowac ale jak sa karpiaze to ja bym zastosowal na 1 miescu mini kulki w roznych zapachach. Roslinnosc denna juz powoli sie wybija wiec mozesz poprubowac z lekko plywajaca przyneta tak 2 do 3cm. Na poczatek podnec kilka do kilkunastu rzutow podajnikiem i pozniej umiesc zestaw... Mozesz  donecic miejsce ziarnami i niewielka iloscia peletu dla urozmaicenia. Konopie i kukurydza powinny sie sprawdzic. ¨Proca lub koszyczkiem zanetowym w ktory to wlozysz...  I bedzie git. Ja bym sie pokusil o wybranie jakiejs spokojnej zatoczki, za wiatrem. Ryba teraz szuka spokojnych miejsc. Glebokosc jest calkiem spoko jak na metode wrecz ksiazkowa...  Zacznij od poszukiwania przy brzegu jedna wedka a druga na otwartej wodzie ewentualnie...   Oczywiscie domyslam sie ze chcesz podejsc te wieksze sztuki z tego lowiska? ;)
!Przepraszam za brak Polskich znakow!
:)
https://www.facebook.com/polishvikingscarp

Offline ViS

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 450
  • Reputacja: 27
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kamil
    • Galeria
  • Lokalizacja: Sint-Truiden (Belgia)
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Methoda na dużym łowisku
« Odpowiedź #5 dnia: 06.05.2015, 21:15 »
Z tym pelletem na wodach takich typu pzw to jest różnie szczeze powiem ja bym sie pokusil skoro sa karpiaze ryba go moze znac.  No i jak pisalem mozesz podnecic dodatkowo ziarnami najlepiej kuku i konopie...
!Przepraszam za brak Polskich znakow!
:)
https://www.facebook.com/polishvikingscarp

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Methoda na dużym łowisku
« Odpowiedź #6 dnia: 06.05.2015, 21:30 »
Woda z pewnością nie jest mała. Jako że jest to woda PZW, to raczej też nie należy się spodziewać zbyt dużej ilości ryby przypadającej na jednostkę powierzchni ;) Ichtiolog okręgowy zapewne dba o to, żeby woda nie była "przerybiona" ;)
Rzucanie więc samym podajnikiem, bez dodatkowego nęcenia, może nie okazać się zbyt skuteczne. Chyba że namierzymy bardzo dobrą miejscówkę, gdzie akurat ryba przebywa.
Spróbowałby zatem metody z dodatkowym nęceniem np. rakietą lub łyżką zanętową.
Pozdrawiam
Mateusz

Offline e-MarioBros

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 955
  • Reputacja: 415
  • Lokalizacja: Jaworzno
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Methoda na dużym łowisku
« Odpowiedź #7 dnia: 06.05.2015, 21:41 »
Ja na dużych zbiornikach łowiąc metodą ponoszę same porażki. Te ryby co mnie interesują są najczęściej poza granicami moich rzutów. Ale w tym roku, szczególnie latem chcę poświęcić na to więcej czasu.
W Twoim przypadku zacząłbym od obserwacji wody. Pochodziłbym dookoła zbiornika z lornetką. Też w miarę możliwości popytałbym wędkarzy jak ryba zachowuje się w różnych częściach zbiornika. A nęcenie, jak nie da się ze środków pływających, to dołożyłbym rakietę, a wcześniej poświęciłbym czas na wybór miejscówki.
;)

Offline jaco

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 403
  • Reputacja: 54
  • Płeć: Mężczyzna
  • Jacek
  • Lokalizacja: Legnica, Polska
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Methoda na dużym łowisku
« Odpowiedź #8 dnia: 06.05.2015, 21:46 »
do tej pory omijałem duże zbiorniki ,ale ta woda wygląda obiecująco :fish: na zbiorniku są widoczne wyspy więc jakieś punkty będzie można obrać.
Pozdrawiam
Jacek

Offline jaco

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 403
  • Reputacja: 54
  • Płeć: Mężczyzna
  • Jacek
  • Lokalizacja: Legnica, Polska
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Methoda na dużym łowisku
« Odpowiedź #9 dnia: 06.05.2015, 21:50 »
wyspa
Pozdrawiam
Jacek

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Methoda na dużym łowisku
« Odpowiedź #10 dnia: 06.05.2015, 21:51 »
No, pod taka wyspę to może być ciekawie posłać zestaw :)
Pozdrawiam
Mateusz

Offline makqq1

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 232
  • Reputacja: 5
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Świętokrzyskie
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Methoda na dużym łowisku
« Odpowiedź #11 dnia: 06.05.2015, 21:56 »
Witam na metodę łowie na 2 zaporówkach 350h i 500h ,głębokość łowienia moim zdaniem nie powinna przekraczać 3 m ,w głębsze miejsca się nie pcham ;)Obowiązkowo nęcenie rakietą  w miarę możliwości dalekie żuty .Sprawdza mi się mix 50/20-30 .Łowię głównie leszcze , fachowiec ze mnie żaden , a może nie ma nic innego ;)
Mateusz

Offline makqq1

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 232
  • Reputacja: 5
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Świętokrzyskie
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Methoda na dużym łowisku
« Odpowiedź #12 dnia: 06.05.2015, 21:57 »
wyspa

Ta wyspa wygląda obiecująco :fish: :fish:
Mateusz

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Methoda na dużym łowisku
« Odpowiedź #13 dnia: 06.05.2015, 22:00 »
Witam na metodę łowie na 2 zaporówkach 350h i 500h ,głębokość łowienia moim zdaniem nie powinna przekraczać 3 m ,w głębsze miejsca się nie pcham ;)Obowiązkowo nęcenie rakietą  w miarę możliwości dalekie żuty .Sprawdza mi się mix 50/20-30 .Łowię głównie leszcze , fachowiec ze mnie żaden , a może nie ma nic innego ;)
Takie odpowiedzi mi się podobają :)
Skromne, z własnych doświadczeń i z pewną dozą przemyślenia. Ode mnie :thumbup:
Pozdrawiam
Mateusz