Cześć. Przepraszam, że późno odpowiadam i odkopuję wątek, ale może komuś się przyda na przyszłość.
Co do oznaczeń (1AY, 3AP, 2AQ,8AP,5BD14,3AV14,6AM15,4BD14) to są mandrele, których używano w Reglasie do zrobienia danych elementów. Natomiast seria PH powinna mieć na każdym elemencie również oznaczenie rocznikowe (2014/2015), chociaż reglass dużej wagi do tych oznaczeń chyba nie przywiązywał, bo bywały te same topy opisane w różny sposób.
Co do samych topów to w serii PH były dwa rodzaje:
- nasadowe (oryginalnie sprzedawane w packach wędek PH 389, PH 569 i pozostałe wędki z końcówkami "9");
- teleskopowe (końcówka "1" w nazwie wędki - PH 261, PH 521, PH 461 etc.).
Aby odróżnić top lub nieoznakowany element od topu PH Light od PH Match najprędzej skorzystałbym z wagi. W ostateczności można je "wymacać" i topy PH Light będą miały troszeczkę miększe ścianki pod palcami, ale polecam to robić z wyczuciem

. Topy PH Light i elementy powinny być nieznacznie lżejsze od odpowiedników PH Match. Generalnie dodam, że PH Light mimo nazwy dadzą radę nawet przyłowom karpi do 2-3kg i montowanie w nich gum do grubości 1,0 (hybrydy 1,4) jest raczej bezpieczne. Z topami Match można pójść krok dalej i połowić nawet na rzece do 25-30g spławikami bez większych obaw, ale polecam wtedy używać topów o długości 5 elementów ze wszystkimi oznaczeniami MATCH niezależnie od głębokości łowiska. Bardzo groźną sytuacją jest założenie np. topu długości 4el. Match, a 5ty element od topu Light. Wtedy bardzo łatwo można złamać wędkę właśnie na 5, lżejszym elemencie.
W razie pytań jak by coś to śmiało, postaram się pomóc jeśli będę miał wiedzę w danym temacie.
Pozdrawiam.