Autor Wątek: Jak zasilać nadajnik RC do łódki zanętowej??  (Przeczytany 1951 razy)

Offline Arturf01

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 182
  • Reputacja: 2
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wadowice
Jak zasilać nadajnik RC do łódki zanętowej??
« dnia: 23.01.2018, 17:09 »
Witam Kolegów, tak jak w temacie, chciałbym prosić o opinie co myślicie albo jakiem macie zdanie na temat zasilania pilotów.
W moim mam koszyk na aku R6 x6. więc przy użyciu baterii alkalicznych mamy napięcie 9V.
Myślałem o użyciu aku Eneloop ale one mają 1,2V na baterii więc full naładowane będą miały 7,2V. ale pojemność jednego to 2450x6=14700 więc powinien lepiej trzymać napięcie niż alkaliczna- tak mi się wydaje bo jestem w tym zielony :(
Mógłby ktoś podpowiedzieć co i jak? Jak bardzo energożerny jest nadajnik i co będzie dobrym rozwiązaniem?
Pilot przy 6,4 wola o ładowanie.
Pozdrawiam
Artur

Offline Syborg

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10 021
  • Reputacja: 980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Jak zasilać nadajnik RC do łódki zanętowej??
« Odpowiedź #1 dnia: 23.01.2018, 18:32 »
Napięcie naładowanego pojedynczego ogniwa akumulatora, o jakim wspominasz, wynosi około 1,5 V, więc tyle samo, ile napięcie sprawnej baterii. Eneloopy idealnie zastąpią baterie, bez obaw. Mało tego, to bardzo rozsądne rozwiązanie, z wielu względów.

Napięcie akumulatora wynoszące 1,2 V oznacza, że jest on rozładowany, więc Twoje obliczenia są błędne.
Jacek

Offline JKarp

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 386
  • Reputacja: 87
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Legionowo
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Jak zasilać nadajnik RC do łódki zanętowej??
« Odpowiedź #2 dnia: 23.01.2018, 18:32 »
Nie chodzi o czas pracy czyli pojemność zasilania a o napięcie zasilania. Wszelkie czujki słabej baterii reagują na spadek napięcia prądu a nie spadek natężenia.
Reasumując - zdecydowanie lepiej zasilić pilot dobrymi bateriami niż akumulatorkami.
JKarp

Offline JKarp

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 386
  • Reputacja: 87
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Legionowo
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Jak zasilać nadajnik RC do łódki zanętowej??
« Odpowiedź #3 dnia: 23.01.2018, 18:37 »
Napięcie naładowanego pojedynczego ogniwa akumulatora, o jakim wspominasz, wynosi około 1,5 V, więc tyle samo, ile napięcie sprawnej baterii. Eneloopy idealnie zastąpią baterie, bez obaw. Mało tego, to bardzo rozsądne rozwiązanie, z wielu względów.

Napięcie akumulatora wynoszące 1,2 V oznacza, że jest on rozładowany, więc Twoje obliczenia są błędne.

No muszę Cię zmartwić ale wynosi 1,2 V. Wszelkie czujki słabej baterii reagują na napięcie czyli jeśli przy dobrej baterii rozpoczynamy od 1,5 V to akumulatorek rozpoczyna od 1,2 V. Temat przerobiony na sygnałkach gdzie dziwliśmy się, że tak szybko pojawia się sygnał słabej baterii.
" akumulatorek Panasonic Eneloop R6/AA 2000mAh Ni-MH BK-3MCCE

opis: akumulator niklowo-wodorkowy
pojemność typowa: 2000 mAh
pojemność minimalna: 1900 mAh
napięcie [V]: 1.2
średnica [mm]: 14.5
wysokość [mm]: 50.5"
JKarp

Offline Syborg

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10 021
  • Reputacja: 980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Jak zasilać nadajnik RC do łódki zanętowej??
« Odpowiedź #4 dnia: 23.01.2018, 18:52 »
Januszu, daj spokój... Napięcie znamionowe akumulatorów niklowo-metalowo-wodorkowych (NiMH) wynosi 1,2 V, jednak ładują się one do około 1,5 V (podobnie jak ich poprzednicy, czyli akumulatory niklowo-kadmowe). Powtarzam, napięcie 1,2 V dla pojedynczej celi oznacza w zasadzie rozładowanie. Rozmawiasz teraz z modelarzem, który miał i ma do czynienia z wszelkimi akumulatorami. I ładowarkami ;)

"Z czasem wprowadzono do sprzedaży nowy rodzaj akumulatorków – niklowo-metalowo-wodorkowe (NiMH). Ich napięcie wynosi od 1.2 do 1.5 V, czyli w przybliżeniu tyle, ile w przypadku normalnych paluszków (1.5 V). Dzięki temu można je stosować zamiennie z bateriami".

Miernik do ręki i mierzyć :)
Jacek

Offline Arturf01

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 182
  • Reputacja: 2
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wadowice
Odp: Jak zasilać nadajnik RC do łódki zanętowej??
« Odpowiedź #5 dnia: 23.01.2018, 20:26 »
Okey, wiec, zobacze jak to z tymi eneloopami jest, moze to bd lepsze rozwiazanie niz ciagla wymiana baterii na nowe...
Pozdrawiam
Artur

Offline Syborg

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10 021
  • Reputacja: 980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Jak zasilać nadajnik RC do łódki zanętowej??
« Odpowiedź #6 dnia: 23.01.2018, 20:56 »
Dodam jeszcze małe co nieco.

Myślałem o użyciu aku Eneloop ale one mają 1,2V na baterii więc full naładowane będą miały 7,2V. ale pojemność jednego to 2450x6=14700 więc powinien lepiej trzymać napięcie niż alkaliczna- tak mi się wydaje bo jestem w tym zielony :(

Skoro pojemność jednego ogniwa wynosi 2450 mAh, to w przypadku szeregowego połączenia sześciu akumulatorów (jak w nadajniku) pojemność ta pozostaje niezmieniona. Pojemność sumuje się w przypadku równoległego połączenia cel. Wniosek: pojemność Twojego pakietu akumulatorów będzie wynosiła 2450 mAh.

Nie chodzi o czas pracy czyli pojemność zasilania a o napięcie zasilania. Wszelkie czujki słabej baterii reagują na spadek napięcia prądu a nie spadek natężenia.
Reasumując - zdecydowanie lepiej zasilić pilot dobrymi bateriami niż akumulatorkami.
JKarp

W tym konkretnym przypadku czas pracy odbiornika prądu (czyli nadajnika) zasilanego akumulatorami zależy tylko i wyłącznie od pojemności źródła zasilania. Im większa pojemność pakietu zasilającego, tym dłuższy czas pracy. Akumulatory mają tę przewagę nad bateriami, że ich wydajność prądowa jest nieporównywalnie większa niż tych drugich. Akumulator "paluszek" ma wydajność prądową na poziomie kilku Amperów, a bateria alkaliczna część tego. Jeśli pobór prądu jest niewielki (np. 100 mA), wtedy baterie zyskują. Nadajniki RC mają stosunkowo niewielki pobór prądu (przynajmniej te nierozbudowane, nieskomplikowane), więc można je zasilać bateriami. Cóż, nie jest to ekonomiczne, ponieważ zestaw dobrych baterii swoje kosztuje. Inną kwestią jest to, że profesjonalne nadajniki są przystosowane wyłącznie do zasilania pakietami akumulatorów, a to z tego powodu, że w ten sposób unika się zaniku zasilania z powodu braku kontaktu na stykach (w gniazdach). Jeśli nadajnik jest zasilany sześcioma bateriami, tych newralgicznych miejsc jest aż 12 (wszystkie "+" i "-"), w przypadku jednego pakietu mamy do czynienia z dwoma stykami, jeden "+" i jeden "-". Jeśli nadajnik steruje modelem pływającym, pół biedy, w przypadku modeli samolotów czy śmigłowców jest to równoznaczne z ich rozbiciem. Chodzi oczywiście o brak sygnału sterującego spowodowany brakiem zasilania (brak przepływu prądu na stykach).

Możesz zasilać nadajnik i bateriami, i akumulatorami. Wybierz opcję mniej kosztowną (w przypadku akumulatorów jednorazowy wydatek jest większy, bo trzeba kupić i akumulatory, i ładowarkę). Jeśli nadajnik ma apetyt na prąd - akumulatory, jeżeli jest "oszczędny" - wystarczą baterie. Akumulatory mogą być "stałym" źródłem zasilania, a baterie rezerwowym (gdy zapomnisz o ładowaniu, gdy spędzisz dużo czasu nad wodą). To tyle ;)
Jacek

Offline Arturf01

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 182
  • Reputacja: 2
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wadowice
Odp: Jak zasilać nadajnik RC do łódki zanętowej??
« Odpowiedź #7 dnia: 23.01.2018, 21:04 »
Wielkie dzięki, odpowiedziałeś na wszystko, co mi potrzebne było :) Dziękuję.
Pozdrawiam
Artur

Offline JKarp

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 386
  • Reputacja: 87
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Legionowo
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Jak zasilać nadajnik RC do łódki zanętowej??
« Odpowiedź #8 dnia: 23.01.2018, 21:10 »
Januszu, daj spokój... Napięcie znamionowe akumulatorów niklowo-metalowo-wodorkowych (NiMH) wynosi 1,2 V, jednak ładują się one do około 1,5 V (podobnie jak ich poprzednicy, czyli akumulatory niklowo-kadmowe). Powtarzam, napięcie 1,2 V dla pojedynczej celi oznacza w zasadzie rozładowanie. Rozmawiasz teraz z modelarzem, który miał i ma do czynienia z wszelkimi akumulatorami. I ładowarkami ;)

"Z czasem wprowadzono do sprzedaży nowy rodzaj akumulatorków – niklowo-metalowo-wodorkowe (NiMH). Ich napięcie wynosi od 1.2 do 1.5 V, czyli w przybliżeniu tyle, ile w przypadku normalnych paluszków (1.5 V). Dzięki temu można je stosować zamiennie z bateriami".

Miernik do ręki i mierzyć :)

Ja tylko mam doświadczenie z sygnałkami i wiem co się działo po użyciu aku ;-)
No i w pracy mam takie urządzenie, gdzie trzeba wskazać w panelu czym jest zasilane - czy aku czy baterie ;-)
No i na ścianie mam zegar w pracy na AA i na dobrym AA chodzi dobry rok na aku 3 miesiące.
JKarp

Offline Syborg

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10 021
  • Reputacja: 980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Jak zasilać nadajnik RC do łódki zanętowej??
« Odpowiedź #9 dnia: 23.01.2018, 21:18 »
Janusz, w przypadku zasilania zegarów akumulatorami masz rację. Jest to kiepskie rozwiązanie. Wiesz dlaczego? Ponieważ akumulatory mają nieszczęsną przypadłość, czyli tak zwane samorozładowanie ;) Zanim odbiornik prądy "wykończy" akumulator, on sam się rozładuje (czas wrogiem akumulatorów). W przypadku popularnych akumulatorów litowo-polimerowych jest jeszcze inaczej, równie niekorzystnie, ponieważ nie można ich długo przechowywać w stanie naładowanym (np. ponad dwa, trzy dni). Puchną i tracą wszelkie parametry. Niskie pobory prądu - baterie :) :thumbup:
Jacek