Metoda przeliczenia krzywej ugięcia na ciężar wyrzuty jest bardzo prosta i stara, jak... angielskie wędkarstwo:
Ciężar wyrzuty w uncjach (oz) jest równy krzywej ugięcia w funtach (lb). Przy czym:
CW = całkowity ciężar wyrzucanego zestawu (np. koszyczek + zanęta + przynęta) powodujący najlepszą pracę wędziska (najdalsze wyrzuty) ale bezpieczny jeszcze dla wędziska.
Krzywa ugięcia = ciężar, pod którym szczytówka zaczyna tworzyć z resztą poziomo usytuowanego wędziska kąt prosty.
Nie należy tej wartości mylić z zalecaną wytrzymałością linki, podawanej również w funtach. To zupełnie inne wartości. Nie możemy zatem mówić o wartości lbs przypisanej do wędziska, nie określając, czy chodzi o krzywą ugięcia, czy zalecaną moc linki.
Metoda ta pochodzi z czasów wędzisk robionych z klejonki ale można ją zastosować również dzisiaj do większości nowoczesnych wędzisk. Jakkolwiek nowoczesne wędziska mogą wytrzymywać większe przeciążenia niż dawne klejonki (chociaż czasem niestety mniejsze), to jednak najefektywniejszą pracę wędziska podczas wyrzutu uzyskuje się przy CW w oz równym krzywej ugięcia w lbs.
O ile pomiar krzywej ugięcia jest w miarę prosty, jeśli chodzi kije inne niż feeder, to w przypadku feedera mam wątpliwości. Drgająca szczytówka feedera jest znacznie delikatniejsza, niż jest to potrzebne do optymalnej pracy całego wędziska. Wynika to z jej oczywistej funkcji - sygnalizacji delikatnych brań. Poza tym najczęściej mamy do dyspozycji kilka szczytówek o różnej czułości. Osobiście nigdy nie dobieram szczytówki bezpośrednio do ciężaru wyrzucanego zestawu ale do warunków na łowisku tj. wiatru, fali, uciągu wody itp. I tak użyję tej samej szczytówki wyrzucając cięższy zestaw na dużą odległość na wodzie stojącej przy bezwietrznej pogodzie i idealnie spokojnej wodzie jak i wyrzucając lżejszy zestaw na bliższą odległość podczas wietrznej pogody i przy dość silnej fali. Nigdy jeszcze podczas kilkudziesięciu lat łowienia na feedera i pickera szczytówka mi się nie złamała pod ciężarem wyrzucanego zestawu (pomijam przypadki zawinięcia się żyłki wokół szczytówki podczas wyrzutu). Podczas wyrzutu ciężkiego zestawu z delikatną szczytówką, ustawia się ona w linii prostej z resztą wędziska a całą pracę związaną z wyrzutem przejmuje właśnie reszta kija.
Dlatego moim zdaniem można przyjąć, że krzywa ugięcia dla feedera i pickera to ciężar, kiedy pierwszy, poza szczytówką, segment kija tworzy z resztą wędziska kąt prosty.
Początkujący wędkarze często wybierają zbyt mocne kije ale to temat na inny wątek, bo powodem tego nie jest już matematyka wędkarska ale mentalność.
