Autor Wątek: Przypon do Method Feeder - żyłka czy plecionka?  (Przeczytany 55681 razy)

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 388
  • Reputacja: 901
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Przypon do Method Feeder - żyłka czy plecionka?
« Odpowiedź #30 dnia: 03.04.2015, 19:34 »
......
Nawiase mówiąć nie widziałem w necie gotowców do metody z plecionki wymyślają to fachowcy i sprzedają..............

To zobacz tutaj gotowce do Metody, duże haki na plecionce
http://www.esp-carpgear.com/viewProduct.php?id=248

ok dzieki jedno pytanko wnioskuje ze koszyk eps przypon wszystko grubo to moje pytanko wywozisz zestawy skoro czechy i rybnik a jak z sygnalizacja tradycyjnie na federa drgajaca sztytowka czy rozwiazania karpiowe

W Czechach nie wolno wywozić , takie maja przepisy więc pozostaje rzut z ręki na odległość około 70-85 m, mniej więcej ten pas jest cały czas nęcony , na Rybniku łowię rzadko ale również łowię z tej odległości, na pozostałych wodach w/g potrzeb i możliwości. Sygnalizacja typowo feederowa lub pomieszana z karpiową. W jednym z moich postów znajdziesz to dokładnie opisane, koszyki oczywiście ESP 65 czasami 70 gram i Drennan 45gram przy mniejszych haczykach i odległościach.

Dzięki za info.
Maciek

Offline fish007

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 508
  • Reputacja: 90
  • Płeć: Mężczyzna
  • Method Feeder Fishing
    • Galeria
    • Method Feeder Fishing
  • Lokalizacja: Bad Jastrzemb
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Przypon do Method Feeder - żyłka czy plecionka?
« Odpowiedź #31 dnia: 03.04.2015, 19:37 »

Fish007 widzialem ze lowi na rod podzie na sygnalizatory i swingery albo hangery :fish:

Łowię bardzo różnie, jak jadę na rybki po nocnej zmianie to często ustawiam feedery jako gruntówki pod sygnalizatory, mogę się wtedy zdrzemnąć, jeżeli rybki biorą słabo i rzadko, a ja mam jeszcze ''młodszego'' nad wodą do niańczenia to też łowię j/w. Kiedy łowię mniejsze rybki powiedzmy do kilku kilogramów, wtedy łowię klasycznie feederem tak jak bozia przykazała, w przypadku połowu tych największych klocków stosuję dwie metody, opisane wcześniej w którymś z postów. Swingrey - żadnych wymyślnych firmowych swingerów nie stosuję, jeżeli już coś stosuję to kupione w Czechach za parę koron, podobne naszych bombek wskaźniki na sznurku, które pokażą mi branie do brzegu jeżeli łowię feederem ustawionym jak gruntówką, w tym przypadku nad wodę zabieram FOX Quattro poda, w innych przypadkach używam aluminiowych teleskopowych podpórek, wszystkie mają standardowe gwinty więc wszystko do nich pasuje.

Offline dfq

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 723
  • Reputacja: 4
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: KR
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Przypon do Method Feeder - żyłka czy plecionka?
« Odpowiedź #32 dnia: 03.04.2015, 20:51 »
no tak, to były bombki :bravo:
ja ostatnio zastosowałem lekkie hangerki prologic-a i przy delikatnych braniach spisały się świetnie :thumbup:
Znów jestem

Offline GrubaRyba

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 132
  • Reputacja: 24
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kielce
Odp: Przypon do Method Feeder - żyłka czy plecionka?
« Odpowiedź #33 dnia: 03.04.2015, 22:51 »
Jeśli chodzi o przypony używam zarówno plecionek jak i żyłek. Jeżeli żyłki to musi być gruba...im cięższy podajnik i mocniejszą wędkę stosuje tym żyłka grubsza...używam od 0,20 do najmniejszych podajników prestona, lekkich wędzisk i małych haków, do 0.26 do kijków 8 lb i podajników 30-35g...Co do plecionek...używam wtedy gdy spodziewam się wizyty grubych karpii....oczywiście na żyłkę 0,26 w miarę spokojnie da się pokonać klocka 10+ na moich łowiskach, o tyle łowiąc na plecionkę 10lb czuje się pewniej przy holu dużejj ryby i na więcej sobie pozwalam. Co do wypychania przynęty poza podajnik przez żyłkę....panowie moim zdaniem niuans nie mający znaczenia...wystarczy że ryby nawet drobne zamiatają płetwami w okolicach podajnika to ta przynęta lata w jedną i drugą stronę....jak wchodzą duże ryby to i cały koszyk potrafią przesuwać....
Ogromnie istotne jest spasowanie mocy wędziska jego akcji, mocy żyłki i przyponu i haka...Feederem można pokonać naprawdę ogromne ryby
Pozdrawiam

Offline PawelL

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 230
  • Reputacja: 143
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kozienice
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Przypon do Method Feeder - żyłka czy plecionka?
« Odpowiedź #34 dnia: 04.04.2015, 07:38 »
A mnie ciekawi czy do żyłki stosujecie haczyk z łopatką, czy oczkiem.
Chciałbym zastosować żyłkę 0,20 z haczykiem z oczkiem i włosem z tej żyłki do kulek pływających i zastanawiam się jak wiązać
żebym nie miał problemów z ustawieniem długości włosa.
Czy węzeł bez węzła nadaje się także do żyłek?
Paweł.

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Przypon do Method Feeder - żyłka czy plecionka?
« Odpowiedź #35 dnia: 04.04.2015, 08:01 »
Jak najbardziej się nadaje!Przed wiązaniem węzła nawlecz na odcinek żyłki przynętę którą będziesz stosował i w tedy przed owinięciem trzonka ustal długość włosa!  http://www.lorpio.pl/About/2774_2520_wideo.aspx  od 8min 30sek. jest pokazane.
Arek

Offline PawelL

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 230
  • Reputacja: 143
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kozienice
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Przypon do Method Feeder - żyłka czy plecionka?
« Odpowiedź #36 dnia: 04.04.2015, 09:52 »
Sposób budowy zestawu jest mi znany, bo czasem nęcę i staram się łowić karpie i amury na kulki.
W pytaniu bardziej chodziło mi o to czy sposób wiązania żyłki węzłem bez węzła nadaje się do żyłki, czy nie osłabia jej.
Dla plecionki wiem że to jeden z najmocniejszych węzłów, drugi moim zdaniem to palomar, a chodzi mi o to że bardzo łatwo
ustawić długość włosa, ale czy przy żyłce ma też tak dobre właściwości wytrzymałowe.
Ewentualnie jaki polecacie sposób wiązania przyponów z włosem z tej samej żyłki dla haczyków z oczkiem, wytrzymały a jednocześnie łatwy w ustawieniu długości włosa.
Paweł.

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 836
  • Reputacja: 1996
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Przypon do Method Feeder - żyłka czy plecionka?
« Odpowiedź #37 dnia: 04.04.2015, 10:05 »
Węzeł bez węzła to podstawa tutaj, właśnie do żyłki jest idealny, gdyż nie każde oczko pozwoli na użycie plećki. Mozna juz wiązać haki nr 18 z włosem, naprawde maleńkie.
Do włosa to chyba w ogóle jedyny rozsądny węzeł, na dodatek prosty i wytrzymały.
Lucjan

Offline PawelL

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 230
  • Reputacja: 143
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kozienice
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Przypon do Method Feeder - żyłka czy plecionka?
« Odpowiedź #38 dnia: 04.04.2015, 10:14 »
Dzięki już wiem na czym stoję :)
Paweł.

Offline boruta

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 592
  • Reputacja: 182
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: okolice Ostrowca Św.
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Przypon do Method Feeder - żyłka czy plecionka?
« Odpowiedź #39 dnia: 24.05.2016, 19:55 »
Luq pisał że firmy sprzedające gotowe przypony używają tylko żyłek i że skuteczność zacięcia jest lepsza, może to i prawda ale tak sobie myślę ze przypon żyłkowy łatwiej uszkodzić, przetrzeć nawet przy nabijaniu podajnika, przez co  trzeba go częściej zmieniać  a co za tym idzie trzeba kupować nowe haki z przyponami. Taki przypon z plecionki oczywiście przy założeniu że hak jest ostry wytrzyma wiele dłużej niż żyłkowy i paczka przyponów na dłuuugo by starczała a producent by nie zarabiał. 
Paweł

Offline e-MarioBros

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 955
  • Reputacja: 415
  • Lokalizacja: Jaworzno
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Przypon do Method Feeder - żyłka czy plecionka?
« Odpowiedź #40 dnia: 24.05.2016, 20:26 »
Po kolejnych doświadczeniach przy łowieniu ryb 4 kg+ - zdecydowanie plecionka. Suffix mi odpowiada całkowicie.
Zrobiłem mnóstwo testów. Tylko muszę pilnować ostrości haka. Jak nie ma zaczepu to ok. 10 rybek i przypon jest out.
Jak tego nie zrobię - spada skuteczność zacięć.
Ale powodem najczęściej jest hak, nieraz też plecionka zaczyna się przecierać.
;)

Offline Pyza

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 352
  • Reputacja: 537
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wody PZW - po prostu Pyza na swojskich wodach ;)
  • Lokalizacja: Kielce
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Przypon do Method Feeder - żyłka czy plecionka?
« Odpowiedź #41 dnia: 25.05.2016, 09:39 »
Witam

Do mniejszych podajników, tzn do mniejszej gramatury i teraz przelotowo używam przyponów z żyłki. Zaś do dużych podajników E-S-P 56 g wzwyż stosuję przyponów triggalink bungee, combi z dwóch różnych materiałów. Czyli plecionka triggalink która w czasie kontaktu z wodą się kurczy i jest jak guma do tego dowiązany jest niewielki kawałek plecionki oczywiście Sufixa bo tylko takich używam, oczywiście z hakiem. Już 4 wypady na ryby używam tych przyponów i są rewelacyjne. Po prostu wszystkie ryby zacinają się za dolna wargę i jak na 4 wyjazdy ani jedna ryba mi jeszcze nie spadła z tego przyponu.

Tak wygląda tez przypon jak na zdjęciu, po skurczeniu się materiału triggalink. Oczywiście przypon ten rozciąga się do długości 5-6 cm.


A tutaj kilka powiązanych przyponów, różnej długości.



Pozdrawiam
Koło PZW Iskra Kielce

Zapraszam na moje konto na YouTube:

https://www.youtube.com/channel/UC-WNdomDqMgACLhluPj8F6w

Sylwek

Offline koras

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 797
  • Reputacja: 196
  • Płeć: Mężczyzna
  • Więcej sprzętu niż talentu :D
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Przypon do Method Feeder - żyłka czy plecionka?
« Odpowiedź #42 dnia: 25.05.2016, 09:49 »
Ja stosuję do przyponu włosowego plecionkę 0.06. Nie miewam z nią problemów.
Marcin

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 836
  • Reputacja: 1996
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Przypon do Method Feeder - żyłka czy plecionka?
« Odpowiedź #43 dnia: 25.05.2016, 20:51 »
Luq pisał że firmy sprzedające gotowe przypony używają tylko żyłek i że skuteczność zacięcia jest lepsza, może to i prawda ale tak sobie myślę ze przypon żyłkowy łatwiej uszkodzić, przetrzeć nawet przy nabijaniu podajnika, przez co  trzeba go częściej zmieniać  a co za tym idzie trzeba kupować nowe haki z przyponami. Taki przypon z plecionki oczywiście przy założeniu że hak jest ostry wytrzyma wiele dłużej niż żyłkowy i paczka przyponów na dłuuugo by starczała a producent by nie zarabiał.

Chodziło o przypony do ryb o rozmiarach 'feederowych'. Karp powyżej 10 kilogramów to ryba która jest już raczej zbyt mocna na przypony żyłkowe. Praktycznie wszyscy wyczynowcy używają przyponów z żyłki lub fluorocarbonu, i nie jest to wcale przypadek. Haki do Metody to też raczej wersje do żyłek a nie plecionek. Natomiast używając większych podajników, lub nastawiając się na większe ryby, plecionka jest jak najbardziej OK. Dlatego tez ESP sprzedaje plecionkowe gotowce, do swoich podajników (a jest to Drennan tak naprawdę), a nie z żyłek.

Co do właściwości przyponów które używam - mam bardzo dużą skuteczność jeżeli chodzi o wyholowane ryby na żyłki, nie widzę powodu aby przechodzić na plecionki, oprócz nastawiania się na większą rybę.
Lucjan

Offline Jurek z Warszawy

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 862
  • Reputacja: 156
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tylko wody PZW- no kill
  • Lokalizacja: Warszawa-Żoliborz
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Przypon do Method Feeder - żyłka czy plecionka?
« Odpowiedź #44 dnia: 20.07.2016, 20:13 »
W piątek 15.07. wybrałem się na łowisko gdzie od ok. siedmiu lat wędkuje. Siedziałem sobie spokojnie i na metode na różne smaki trafiały się jaziki leszczyki i nawet trafił się mały linek. W tym dniu postanowiłem finezyjnie powędkować. Żyłka główna 0,20 przypon 0.18 haczyk drennan eyed barbless carp feeder - roz.8 o wędziskach już nie będę pisał. Ok. godz. 17.30 miałem potężne branie które trwało ok. 5-7 sekund i wszystko poszło się je...ać. Żyłka 0,18 pekla jak nitka. Postanowiłem - dość finezji trzeba założyć plecionkę. Dlatego pytam was koledzy jaką do tych haczyków polecacie plecionkę cieńką by moc zawiązać przypon do metody  i zarazem mocną. Dodaję że stosuję żyłkę do metody trochę już grubszą 0,25
2021r.karp-91,88 cm
2022r. karp 83,68 cm
           karaś srebrzysty 39cm
2023r.- brak wyników