Autor Wątek: Co nieco nauki <^-^>  (Przeczytany 64312 razy)

Offline Herman

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 296
  • Reputacja: 48
  • Lokalizacja: Włodawa
Odp: Co nieco nauki <^-^>
« Odpowiedź #465 dnia: 21.06.2023, 11:19 »
Dobrze napisane. Zgadzam się z Tobą w całej rozciągłości :)

Offline mironek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 112
  • Reputacja: 67
Odp: Co nieco nauki <^-^>
« Odpowiedź #466 dnia: 21.06.2023, 15:19 »
Modus to nie ma sensu - Mironek wierzy bo chce wierzyć a że chwyta się przy tym takich łamańców logicznych które w każdej innej sprawie odrzucił by jako oczywistą bzdurę to już natura wiary opartej na słowie pisanym.

W drugim wieku "naszej ery" krążyło wiele historyjek o Jezusie i listów "apostołów" wszelakich - Kościół Katolicki wybrał te które pasowały do jego doktryny i jako tako trzymały się logicznie kupy. A to co znamy z "tradycji" to kawałki ewangelii które nie były wystarczająco "koszerne" :)


   Mogę się z tobą zgodzić w tym względzie, że o ile ja zaprogramowałem się do wiary, tak wy raczej na odwrót. Stąd porozumienie jest raczej niemożliwe.
Nie uważam, aby moje tłumaczenie było łamańcem logicznym, chyba, że zgodzisz się z tym, ze wg Jezusa każdy kto grzeszy ma sobie odciać grzeszący organ ciała, wszak to bzdura.
   Co do różnej jakości literatury dotyczącej Jezusa to po raz kolejny piszesz oczywistą oczywistość z tonem odkrywcy koła. Tak jak obecnie jest prasa warta czytania, literatura warta czytana i ta skupiona na taniej sensacji i skierowana dla ludzi nieogarnietych tak samo działo sie w pierwszych wiekach naszej ery. Co w tym dziwnego.

Offline mironek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 112
  • Reputacja: 67
Odp: Co nieco nauki <^-^>
« Odpowiedź #467 dnia: 21.06.2023, 15:32 »
Chrześcijanie istotnie oczekiwali rychłego końca, jednak nie dowodzi to intencji Jezusa, tylko złego zrozumienia.

Pomysł "złego zrozumienia" wywodów Jezusa bazuje głównie na tym: gdyby rozważane rozumienie było adekwatne, owe wywody zawierałyby chybione zapowiedzi, niespełnione obietnice etc. To ostatnie jest nieakceptowalne, ale tylko z religijnego/teologicznego punktu widzenia, który w religioznawstwie nie obowiązuje :)

Na religijnym/teologicznym gruncie zagadkowe jest przy tym to, jak mogło dojść do masowego "złego zrozumienia", które skutkowało popadnięciem chrześcijan w apokaliptyczno-paruzyjną gorączkę. Wszak Jezus jako Bóg z pewnością był w stanie wysłowić się na tyle jasno i jednoznacznie, by "złe zrozumienie" było ewidentnie złe, a biblijne teksty powstawały przecież pod natchnieniem Ducha Świętego, co powinno je chronić przed deformacją Jezusowego przesłania.

Cytuj
Słowa o nienawiści nie mówią o tym, że wartości rodzinne nie mają znaczenia...

W świetle owych słów wartości rodzinne nie zajmują wysokiego miejsca w Jezusowej hierarchii wartości/istotności - gdyby przyjąć, że zajmują miejsce wysokie, choć nie najwyższe, trzeba by uznać użyte przez Jezusa środki retoryczne za wysoce nieadekwatne, a nawet zwodnicze ;)

  Św. Łukasz pisze o "nienawiści do rodziny" ale tak samo o nierozerwalności małżeństwa. :Każdy, kto oddala swoją żonę, a bierze inną, popełnia cudzołóstwo; i kto oddaloną przez męża bierze za żonę, popełnia cudzołóstwo.  To dla mnie wystarczający dowód co do słusznosci mojej interpretacji. Już nie mówiąc o zdaniach o małżeństwie z innych Ewangelii.

  Co do czasów ostatecznych to cóż, mogli tak ludzie zrozumieć, nie widzę w tym problemu. Jezus nie mógł im powiedzieć, ze koniec będzie w 2056 r, więc spokojnie macie czas.

Offline Brzanoholik Sandomierski

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 737
  • Reputacja: 177
Odp: Co nieco nauki <^-^>
« Odpowiedź #468 dnia: 21.06.2023, 17:50 »
Mogę się z tobą zgodzić w tym względzie, że o ile ja zaprogramowałem się do wiary, tak wy raczej na odwrót. Stąd porozumienie jest raczej niemożliwe.

Mironek jeśli z Twoją wiarą jest Ci dobrze to dlaczego mam Cię przekonywać żebyś ją zostawił? Żyj jak Ci pasuje :beer:

I need a Barbel !!!
I'm holding out for a barbel 'till the end of the night.
She's gotta be strong and she's gotta be fast
and she's gotta be fresh from the fight.

Offline e-MarioBros

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 955
  • Reputacja: 415
  • Lokalizacja: Jaworzno
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Co nieco nauki <^-^>
« Odpowiedź #469 dnia: 21.06.2023, 18:44 »
jak dla mnie ciekawa dyskusja, thx

akurat mi się przypominał Zakład Pascala, wielu Go potem skrytykowało, ale mnie się podobał ;)

a jak tam Panowie lubiący naukę uważacie,
mamy duszę/prawo moralne w nas itp. (różnie rozumianą przez różne religie, filozofów a może i psychologię) czy nie?
;)

Offline Brzanoholik Sandomierski

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 737
  • Reputacja: 177
Odp: Co nieco nauki <^-^>
« Odpowiedź #470 dnia: 21.06.2023, 19:04 »
akurat mi się przypominał Zakład Pascala, wielu Go potem skrytykowało, ale mnie się podobał ;)

I krytykowało słusznie bo zakład Pascala błędnie zakłada tylko dwie możliwe opcje - albo chrześcijański Bóg istnieje albo nie. A że tych opcji jest de facto nieskończenie wiele to zakład Paskala "rozpada się w rękach"...

mamy duszę/prawo moralne w nas itp. (różnie rozumianą przez różne religie, filozofów a może i psychologię) czy nie?

Nie mam zielonego - jak do tej pory nie zaobserwowano w przyrodzie więc kto chce niech wierzy ja tam wolę brzytwę Ockhama. Zresztą słowo "dusza" po hebrajsku może oznaczać równie dobrze "oddech" czy jakoś tak... więc pytanie o istnienie duszy może być trywialne - wystarczy chuchnąć w lusterko i człowiek wie czy takową posiada ;)
I need a Barbel !!!
I'm holding out for a barbel 'till the end of the night.
She's gotta be strong and she's gotta be fast
and she's gotta be fresh from the fight.

Offline robson

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 519
  • Reputacja: 355
  • Płeć: Mężczyzna
  • przystawka, bolonka, trotting
  • Lokalizacja: Warszawa
Odp: Co nieco nauki <^-^>
« Odpowiedź #471 dnia: 21.06.2023, 20:28 »
a jak tam Panowie lubiący naukę uważacie,
mamy duszę/prawo moralne w nas itp. (różnie rozumianą przez różne religie, filozofów a może i psychologię) czy nie?

Duszę nie (choć złożoność naszych procesów myślowych nałożonych na instynktowny core stwarza złudzenie jej posiadania). A prawo moralne - zachowania umożliwiające funkcjonowanie w grupie. Do którego jesteśmy tresowani od najwcześniejszego dzieciństwa, nawet tej jego części, której świadomie nie pamiętamy. Ale ja jestem skrajnym materialistą :P
Najpierw przekonamy wszystkich, że powinni mieć własne poglądy, a potem je im damy.

Offline Brzanoholik Sandomierski

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 737
  • Reputacja: 177
Odp: Co nieco nauki <^-^>
« Odpowiedź #472 dnia: 21.06.2023, 20:33 »
A prawo moralne - zachowania umożliwiające funkcjonowanie w grupie. Do którego jesteśmy tresowani od najwcześniejszego dzieciństwa, nawet tej jego części, której świadomie nie pamiętamy. Ale ja jestem skrajnym materialistą :P

Ja bym raczej stawiał na biologicznie zakodowane instynkty bo sama tresura nie tłumaczy skąd się wzięły takie a nie inne zasady. Ktoś "se" z powietrza wziął? Wątpliwe.
I need a Barbel !!!
I'm holding out for a barbel 'till the end of the night.
She's gotta be strong and she's gotta be fast
and she's gotta be fresh from the fight.

Offline robson

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 519
  • Reputacja: 355
  • Płeć: Mężczyzna
  • przystawka, bolonka, trotting
  • Lokalizacja: Warszawa
Odp: Co nieco nauki <^-^>
« Odpowiedź #473 dnia: 21.06.2023, 21:15 »
Ja bym raczej stawiał na biologicznie zakodowane instynkty bo sama tresura nie tłumaczy skąd się wzięły takie a nie inne zasady. Ktoś "se" z powietrza wziął? Wątpliwe.

Jakieś podstawowe zachowania mogą być zakodowane biologicznie, natomiast moralność wynika z funkcjonowania w grupie i niewątpliwie jest wpajana nam przez innych jej członków - co możemy dość łatwo zaobserwować. Gdyby była "wrodzona", nie wymagałaby tak intensywnych starań rodzicielskich (typu nauki dlaczego nie powinno się Jasiowi wsadzać łopatki w oko, za to powinno dać mu się pobawić zieloną piłeczką).
Najpierw przekonamy wszystkich, że powinni mieć własne poglądy, a potem je im damy.

Offline Brzanoholik Sandomierski

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 737
  • Reputacja: 177
Odp: Co nieco nauki <^-^>
« Odpowiedź #474 dnia: 21.06.2023, 21:40 »
Jakieś podstawowe zachowania mogą być zakodowane biologicznie, natomiast moralność wynika z funkcjonowania w grupie i niewątpliwie jest wpajana nam przez innych jej członków - co możemy dość łatwo zaobserwować. Gdyby była "wrodzona", nie wymagałaby tak intensywnych starań rodzicielskich (typu nauki dlaczego nie powinno się Jasiowi wsadzać łopatki w oko, za to powinno dać mu się pobawić zieloną piłeczką).

No niby racja ale skąd rodzice wiedzą w czym gówniarza tresować a w czym nie? ;) A że jestem dziś w dobrym nastroju to pytanie tylko z pozoru trywialne O:)
I need a Barbel !!!
I'm holding out for a barbel 'till the end of the night.
She's gotta be strong and she's gotta be fast
and she's gotta be fresh from the fight.

Offline robson

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 519
  • Reputacja: 355
  • Płeć: Mężczyzna
  • przystawka, bolonka, trotting
  • Lokalizacja: Warszawa
Odp: Co nieco nauki <^-^>
« Odpowiedź #475 dnia: 21.06.2023, 22:01 »
No niby racja ale skąd rodzice wiedzą w czym gówniarza tresować a w czym nie? ;) A że jestem dziś w dobrym nastroju to pytanie tylko z pozoru trywialne O:)
Z wielopokoleniowych ćwiczeń z życia w grupie. Myślę, że to jak wydawanie dźwięków paszczą - genetycznie jesteśmy predysponowani do jakiejś formy porozumiewania się za pomocą dźwięków, ale dopiero nauka pozwala nam opanować konkretny język i artykułować całkiem skomplikowane przemowy. Podobnie, geny dają nam "wiedzę" o podstawowych zachowaniach stadnych, typu odwzajemnianie przyjaznych zachowań otaczających nas stworzeń, a na tym budujemy już znacznie bardziej złożone systemy. A kto się nie uczył, tego ewolucja eliminowała.
Najpierw przekonamy wszystkich, że powinni mieć własne poglądy, a potem je im damy.

Offline Brzanoholik Sandomierski

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 737
  • Reputacja: 177
Odp: Co nieco nauki <^-^>
« Odpowiedź #476 dnia: 22.06.2023, 04:45 »
Z wielopokoleniowych ćwiczeń z życia w grupie. Myślę, że to jak wydawanie dźwięków paszczą - genetycznie jesteśmy predysponowani do jakiejś formy porozumiewania się za pomocą dźwięków, ale dopiero nauka pozwala nam opanować konkretny język i artykułować całkiem skomplikowane przemowy. Podobnie, geny dają nam "wiedzę" o podstawowych zachowaniach stadnych, typu odwzajemnianie przyjaznych zachowań otaczających nas stworzeń, a na tym budujemy już znacznie bardziej złożone systemy. A kto się nie uczył, tego ewolucja eliminowała.

Dziękuję za zaufanie :) I nie przejmuj się Twój "brzydki" konserwatywny sekret jest bezpieczny - nikomu nie powiem O:)
I need a Barbel !!!
I'm holding out for a barbel 'till the end of the night.
She's gotta be strong and she's gotta be fast
and she's gotta be fresh from the fight.

Offline robson

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 519
  • Reputacja: 355
  • Płeć: Mężczyzna
  • przystawka, bolonka, trotting
  • Lokalizacja: Warszawa
Odp: Co nieco nauki <^-^>
« Odpowiedź #477 dnia: 22.06.2023, 10:06 »
Nie bardzo wiem co w tym konserwatywnego?
Najpierw przekonamy wszystkich, że powinni mieć własne poglądy, a potem je im damy.

Online Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 693
  • Reputacja: 1998
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Co nieco nauki <^-^>
« Odpowiedź #478 dnia: 22.06.2023, 10:29 »
Robson dobrze pisze. Wiele zachowań społecznych mamy już "wdrukowanych". Co łatwo stwierdzić, bo występują we wszystkich kulturach. U ludzi cywilizowanych i dzikich. Trochę z nich ładnie opisał Cialdini w "Wywieraniu wpływu na ludzi".
Jednostki socjopatyczne właśnie najczęściej są takich cech pozbawione. I tutaj ich wychowanie nie ma wiele do rzeczy. Ludzie tacy pochodzą ze wszystkich sfer, z rodzin dobrych i patologicznych. Coś w uzwojeniu po prostu nie pykło.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Brzanoholik Sandomierski

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 737
  • Reputacja: 177
Odp: Co nieco nauki <^-^>
« Odpowiedź #479 dnia: 22.06.2023, 10:37 »
Nie bardzo wiem co w tym konserwatywnego?

Ano to że te wszystkie zasady i "konstrukty" życia społecznego oprócz typowych ornamentów typu zakaz gotowania koźlęcia w mleku jego matki czy nakaz jedzenia hotdogów w środę (Hail Eris!) mają rzeczywisty powód i to cholernie ważny powód więc dlatego lepiej się dwa razy zastanowić czy opłaca się je łamać lub olewać a jak człowiek dojdzie do wniosku że jednak warto to pieprznąć się dwukilowym młotkiem w łeb - mniej będzie bolało ;)

Więc jak zastosujesz parszywe, nikczemne i podłe narzędzie patriarchalnego ucisku czyli logikę to skończysz tak jak Jordan Peterson ;)



Ale spokojnie to wcale nie oznacza że nie możesz być liberałem - liberalizm ma tą zaletę że czasami komuś dobrze z życiem hmmmm.... niekonwencjonalnym a jeśli skończy marnie to też dobrze - dla reszty 8) :beer:

I need a Barbel !!!
I'm holding out for a barbel 'till the end of the night.
She's gotta be strong and she's gotta be fast
and she's gotta be fresh from the fight.