Autor Wątek: Zanęta do metody - czy łączyć z pelletem?  (Przeczytany 18164 razy)

Offline damianos20087

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 17
  • Reputacja: 1
Zanęta do metody - czy łączyć z pelletem?
« dnia: 02.05.2015, 20:59 »
Witam wszystkich .W tym sezonie zacząłem łowic na metodę mam pytanie czy można łączyc pelety do zanęty 1,5,2,3,4 mm?

Offline Kafarszczak

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 325
  • Reputacja: 162
  • Ważne, aby uwierzyć w moc zanęty i przynęty! :)
  • Lokalizacja: Stargard
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Zanęta do metody - czy łączyć z pelletem?
« Odpowiedź #1 dnia: 02.05.2015, 21:14 »
kolego proponuje użyć wyszukiwarki i tam znajdziesz dużo potrzebnych Tobie pomysłów na łączenie zanęty z pelletem najlepiej jak znajdziesz Film Luka i tam będzie jak zrobić skuteczny mix do method feedera. A Co do łączenia pelletów to nie ma problemu, możesz łączyć je.
Krzysztof

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Zanęta do metody - czy łączyć z pelletem?
« Odpowiedź #2 dnia: 02.05.2015, 21:41 »
Czołem!

Zanętę można łączyć ze wszystkim wymienionymi przez Ciebie wielkościami pelletu :)
Pozdrawiam
Mateusz

Offline Kafarszczak

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 325
  • Reputacja: 162
  • Ważne, aby uwierzyć w moc zanęty i przynęty! :)
  • Lokalizacja: Stargard
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Zanęta do metody - czy łączyć z pelletem?
« Odpowiedź #3 dnia: 02.05.2015, 21:41 »
kombinuj,mixuj, a będzie Ci dane ! :)
Krzysztof

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Zanęta do metody - czy łączyć z pelletem?
« Odpowiedź #4 dnia: 02.05.2015, 21:45 »
:)
Pozdrawiam
Mateusz

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 841
  • Reputacja: 1996
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Zanęta do metody - czy łączyć z pelletem?
« Odpowiedź #5 dnia: 02.05.2015, 22:12 »
Damianos, najlepiej dodawać pelletu 2 mm, najlepiej sie sprawdza, wiekszy może osłabiać właściwości klejące miksu (ale i 4 mm od biedy zadziała). Podstawa jest jasny pellet (carp lub feed), halibut sie nie nadaje! Może być z betainą lub czerwony - z krylem lub ochotką, byle nie halibut.  Aby poprawiić właściwości klejące, dodaj do wody którą nasączasz pellet klejacego atraktora, może być melasa na przykład.
Lucjan

Offline damianos20087

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 17
  • Reputacja: 1
Odp: Zanęta do metody - czy łączyć z pelletem?
« Odpowiedź #6 dnia: 02.05.2015, 22:30 »
Dzięki za podpowiedzi a czy można łączyć różnej wielkosci pelletu do koszyczka czy lepiej używac jednej wielkości (np 4 mm)?

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 841
  • Reputacja: 1996
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Zanęta do metody - czy łączyć z pelletem?
« Odpowiedź #7 dnia: 02.05.2015, 22:39 »
Do koszyka możesz dawać wszystko, jeżeli o to chodzi. Do Metody lepiej jest raczej dodac pellet jednego rodzaju.
Lucjan

Offline dfq

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 723
  • Reputacja: 4
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: KR
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Zanęta do metody - czy łączyć z pelletem?
« Odpowiedź #8 dnia: 02.05.2015, 22:43 »
jeśli masz na myśli koszyczek do metody to oczywiście mozesz używać różnej wielkosci pelletu najlepiej  w różnych proporcjach.
Ja uzywam miesznke peletów 1.5, 2, 3 i 4 mm . Problemem jest czas namaczania takiej mieszanki.
Zbyt długi czas spowoduje  ze najdrobniejszy pellet sklei mieszanke jak glina,  zbyt krotki - najgrubszy bedzie sie rozsypywać.
Właściwy czas namaczania zalezy od proporcji i trzeba ustalic to  doświadczalnie .
Z czasem wezmiesz taki mix w rekę , zagnieciesz i bedziesz wiedział czy nalezy go jeszcze domoczyc czy nie :)

Luk - u mnie taka mieszanka (a ostatnio uzywam 6-7 różnych :o )  jest bardzo skuteczna - problem to to odpowiednie namoczenie ;D
Znów jestem

Offline damianos20087

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 17
  • Reputacja: 1
Odp: Zanęta do metody - czy łączyć z pelletem?
« Odpowiedź #9 dnia: 02.05.2015, 22:50 »
Dzięki Luk własnie to chciałem wiedzieć .Bo Ja mieszałem różnej wielkości pellety do koszyczka i miałem bardzo mizerne wyniki sama drobnica (leszczyki,płocie),A jakie przynęty możesz mi zaproponować?

Offline e-MarioBros

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 955
  • Reputacja: 415
  • Lokalizacja: Jaworzno
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Zanęta do metody - czy łączyć z pelletem?
« Odpowiedź #10 dnia: 02.05.2015, 23:05 »
Ja używam na wiosnę głównie pelletów 1,5 mm. Później 2mm. Z moich prób (i obserwacji wędkarzy łowiących niedaleko mnie) nie zauważyłem korzyści z łączenia różnych rodzai lub wielkości pelletów. Oczywiście dodaję także suchą zanętę do metody i dodatki. Ale spotkałem tez wędkarzy dających same pellety (ale efekty mieli słabsze).
;)

Offline dfq

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 723
  • Reputacja: 4
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: KR
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Zanęta do metody - czy łączyć z pelletem?
« Odpowiedź #11 dnia: 02.05.2015, 23:13 »
Kazdy rodzaj pelletu ma inny czas "pracy" - szybciej pracują pellety drobniejsze, wolniej grubsze.
jeśli uzyjesz jako jeden ze składników pelletu 1.5mm "micro raising" w krótkim czasie tworzy on taką chmurkę wabiącą, unoszącą sie nad koszyczkiem ale pracuje krótko.
Łatwo to  zauważyc na testach w warunakach domowych.  Grubsze z kolei  pracują dłuzej utrzymując rybę w łowisku.
Używam tylko pelletów i wyniki mam naprawde dobre (w porównaniu do innych na tym samym łowisku).
70 karpi juz w tym roku nie mogło sie pomylić ;D
Wg moich obserwacji  z kilkudziesięciu sesji na method feeder zanęta to 40% sukcesu. 60% to właściwa przynęta w określonych warunkach połowu (rodzaj łowiska, przejrzystość wody, pora roku, pogoda itp)
Znów jestem

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 841
  • Reputacja: 1996
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Zanęta do metody - czy łączyć z pelletem?
« Odpowiedź #12 dnia: 03.05.2015, 09:13 »
Jeżeli łowisz z koszykiem, to warto zrobić sobie miks 'gruby'. Czyli normalnie można dac pelletów 2 mm do zanęty, natomiast halibuta lub jasny pellet ale o wiekszych frakcjach (3, 4, 6 mm) zmieszać z kukurydza i konopiami na przykład. Taką mieszanke wkładasz do koszyka, wpierw wprowadzając zanętę. nabijasz koszyk do 2/3 i zamykasz znów zanetą. Masz pewność wtedy, że każdy rzut  to porcja konkretu- 2/3 zanęty i 1/3 ziaren i pelletów. Ryba ma co wybierać i zatrzymuje sie na dłużej. Wyższą szkołą (ciut wyższą) jest zestaw helikopterowy. Masz wtedy samozacięcia i łowisz pewnie, warunkiem jest unikanie mułu. jeżeli zmieszasz pellety z zanętą - to czśeto w koszyku nie masz tylu grubych frakcji co przy łowieniu z jedna mieszanką. Jeżeli jest głębiej i koszyk szybciej traci swą zawartość, zanim dotrze do dna - wtedy grube pellety i ziarna i tak spadają w okolice przynęty - całośc działa.

Przy wyćwiczonym nęceniu punktowym, gdzie łowisz z klipem na kołowrotku - masz okazję łowić naprawdę skutecznie. Nie trzeba przywiązywac sie do jednego miejsca w którym brania moga słabnąć - zarzucasz w inne 4-6 koszyków i łowisz 'od nowa'. Szybko i efektownie!
Lucjan

Offline damianos20087

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 17
  • Reputacja: 1
Odp: Zanęta do metody - czy łączyć z pelletem?
« Odpowiedź #13 dnia: 03.05.2015, 09:36 »
Dzięki za podpowiedzi a jakie wielkości przynęt stosujecie i jaki rodzaj?

Offline e-MarioBros

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 955
  • Reputacja: 415
  • Lokalizacja: Jaworzno
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Zanęta do metody - czy łączyć z pelletem?
« Odpowiedź #14 dnia: 03.05.2015, 11:06 »
Zależy na jakie ryby chcesz zapolować (oczywiście także jakie są warunki pogodowe i jakie jest łowisko). Ja na razie nastawiam się na średnie karpie i stosuję w aktualną, dość zimną, wiosnę pellety 8mm (śmierdzichy), a do koszyczków (FeederMethod) o wielkościach 45g (Drennan) i 56g (ESP) daje pellet 1,5 mm i zanetę suchą. Zestawy dość często przerzucam (zazwyczaj co 30 min).
;)