Autor Wątek: Nęcenie grochem i sposoby przygotowania  (Przeczytany 20349 razy)

Offline PoProstuWędkarz

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 471
  • Reputacja: 27
Odp: Nęcenie grochem i sposoby przygotowania
« Odpowiedź #75 dnia: 05.01.2019, 19:23 »
Metoda z mlekiem jest przystosowana pod groch z racji tego,że jest to ziarno strączkowe a zalewanie mlekiem kukurydzy nie jest dobrym pomysłem

Co do przechowywania może sobie to leżeć w tym baniaku i nic się dziać nie będzie (co innego fermentacja gdzie nie można pozwolić aby doszło powietrze)

Kiszenie to inny proces

Offline Ytr

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 995
  • Reputacja: 94
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ryb, ryb Hura!!!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Pabianice
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Nęcenie grochem i sposoby przygotowania
« Odpowiedź #76 dnia: 05.01.2019, 19:29 »
Zgadza się, mój błąd czytałem o grochu a spytałem o kuku.
Dzięki za odpowiedź :thumbup:
Bartek

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 984
  • Reputacja: 546
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Nęcenie grochem i sposoby przygotowania
« Odpowiedź #77 dnia: 05.01.2019, 19:36 »
Panowie jest jeszcze biała fasola też popularna u karpiarzy i ziarna spore może być konkret O:)

Offline Druid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 740
  • Reputacja: 419
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Knurów, Górny Śląsk
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Nęcenie grochem i sposoby przygotowania
« Odpowiedź #78 dnia: 05.01.2019, 19:38 »
Moja taktyka obecnie wygląda tak :

Łubin słodki - 50 %
Kukurydza koński ząb - 10%
Pellet zanętowy Aller Aqua lub Coppens ( zaprawiony atraktorem dzień wcześniej) - 30 %
Rzepik lub karma dla kanarków ( zwykła , bez kolorowych chrupek) - 10%

Ziarno mieszam w ww proporcjach i  po 24 godz moczeniu gotuję 20 minut w szybkowarze ruskim za 5 dych z Alledrogo. Pellet wsypuję na wierzch wiadra zanętowego na suche ziarno przed wyjściem z domu. Nęcę łyżką zanętową bo szybko da się wrzucić dużą ilość zanęty, mam głębokie łowiska więc dystans rzutu 25 m wystarcza

Zrezygnowałem całkowicie z ziaren typu groch, soja , cieciorka bo nie dość że są kłopotliwe w przygotowaniu ( łatwo rozgotować  ) to jeszcze droższe od łubinu i kuku. Plaga krąpia wyżera te ziarna w godzinę więc bez sensu. Łubin i kuku spokojnie można stosować jako przynętę w methodzie , z grochem jest gorsza sprawa bo spada z pushstopa . Gdy już łowię w nęconym miejscu na jedną wędkę zakładam łubin ( 2 ziarna) lub kuku - a na drugą przynęty gotowe do methody , najczęściej takiego zapachu jakim dopalałem pellet zanętowy ale nie zawsze


Chciałbym się dowiedzieć jakiego pelletu od AA używasz

AA Silver 8mm
Pozdrawiam - Gienek

Offline Druid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 740
  • Reputacja: 419
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Knurów, Górny Śląsk
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Nęcenie grochem i sposoby przygotowania
« Odpowiedź #79 dnia: 05.01.2019, 19:43 »
Sądzisz, ze krap nie wyżera grochu? Ja łowiłem parę lat temu wzdręgi na groch, brały takie od około 20 cm.
p
To jest pewne że wyżera ale groch jest duży a krąp ma mały rynek więc selekcjonuje rozmiar krąpia, tylko te większe dadzą radę. Łubin jest mniejszy i jest przysmakiem krapia, nie płoci jak wszędzie jest napisane, a właśnie krąp. Tak jest u mnie. Wzdręga ma dość duży pyszczek

Masz u siebie jakieś dziwne krąpie :) U mnie wyżerają groch nawet takie 10cm , nic im nie przeszkadza mały pyszczek, one żerują jak stado piranii i rozwalają ziarna w minutę po zarzuceniu zestawu . Na spławiku wyglada to tak - dwa skubnięcia i pusty hak
Pozdrawiam - Gienek

Offline basp28

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 866
  • Reputacja: 97
Odp: Nęcenie grochem i sposoby przygotowania
« Odpowiedź #80 dnia: 05.01.2019, 19:53 »
 Na sezon łowię może 5 sztuk krąpia poniżej 20  cm, a grochu zacząłem używać właśnie ze względu na krąpie -potrafiły rosówke zeżrec w 10 minut.
Wg mnie Groch nie tyle jest duży, co twardy, gotuje na pół-twardo. Oczywiście skubniecia mam, niekiedy ściągną groch, ale to raczej rzadkość. Poza tym jeśli w łowisko wejdą większe ryby; drobnica / krąpie znikają.
To bardzo dobry sygnał, brak skubnięć = na 90 procent branie dużych ryby w 5 minut, lub brak grochu :)

Offline basp28

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 866
  • Reputacja: 97
Odp: Nęcenie grochem i sposoby przygotowania
« Odpowiedź #81 dnia: 05.01.2019, 19:57 »
Kolego basp spróbuj ciecierzycy sobie jest duża i na pewno zrobi lepszą selekcję ;)
Używałem ciecierzycy ale jest droga, ja nęce co drugi dzień 2,3 kg grochu to ok 20zl tygodniowo ciecierzyca to 3, 4x drozej.

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 984
  • Reputacja: 546
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Nęcenie grochem i sposoby przygotowania
« Odpowiedź #82 dnia: 05.01.2019, 20:00 »
A jak z wynikami na cieciorkę ,możesz nęcić grochem a ciecierzyce jako dodatek i przynęta ;)

Offline basp28

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 866
  • Reputacja: 97
Odp: Nęcenie grochem i sposoby przygotowania
« Odpowiedź #83 dnia: 05.01.2019, 20:06 »
Jak necilem i łowiłem na ciecierzycę to wyniki miałem podobne do grochu, dlatego zaprzestałem jej stosowania. To się tak wydaje ale ziarenka są tanie ale to zajmuje czas i miejsce - żona się denewuje :) balkon - 3 gary - moczy się groch, Łubin, pszenica ( ta nie zawsze się moczy) gotowanie - znów 3 gary i to co 2 go dzień. Kolejne ziarno = kolejny gar :)

Offline basp28

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 866
  • Reputacja: 97
Odp: Nęcenie grochem i sposoby przygotowania
« Odpowiedź #84 dnia: 05.01.2019, 20:09 »
Metoda z mlekiem jest przystosowana pod groch...

Co do przechowywania może sobie to leżeć w tym baniaku i nic się dziać nie będzie (co innego fermentacja gdzie nie można pozwolić aby doszło powietrze)


Pytanko jak moczę groch i go za długo przetrzymam w wodzie to schodzi "skórka;łupinka" i groch do śmieci. Czy w mleku nie schodzi ta skórka ?

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 984
  • Reputacja: 546
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Nęcenie grochem i sposoby przygotowania
« Odpowiedź #85 dnia: 05.01.2019, 20:09 »
No tak to jest a kobietom tego nie wytłumaczysz ;) ja cieciorkę wpisałem na stałe do menu i będę dalej na nią łowił i nęcił O:) muszę jeszcze białą fasolę spróbować korci mnie.

Offline PoProstuWędkarz

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 471
  • Reputacja: 27
Odp: Nęcenie grochem i sposoby przygotowania
« Odpowiedź #86 dnia: 05.01.2019, 20:14 »
Zależy od czasu gotowania ale jest duża szansa,że skórka lekko zmięknie jednak nie powinno być problemu w łowieniu

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 984
  • Reputacja: 546
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Nęcenie grochem i sposoby przygotowania
« Odpowiedź #87 dnia: 05.01.2019, 20:17 »
Może fasolka okaże się strzałem w 10 no i można kupić drobną albo jaśka dużego na bank spróbuje ;)

Offline Piitubski

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 459
  • Reputacja: 25
  • Lokalizacja: Warszawa
Odp: Nęcenie grochem i sposoby przygotowania
« Odpowiedź #88 dnia: 07.01.2019, 13:02 »
Jakiego rozmiaru haczyków używacie do grochu? Ile ziaren nabijacie?

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 984
  • Reputacja: 546
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Nęcenie grochem i sposoby przygotowania
« Odpowiedź #89 dnia: 07.01.2019, 13:19 »
Hej do grochu i kuku haki nr 10 stosuję w kolorze złotym oczywista sprawa ;) dwa ziarnka wystarczy ale możesz większe zastosować i zakładać np.3 lub 4 a na włos to już można z 6 śmiało O:)