Autor Wątek: "Piszcząca" Daiwa TD Feeder 4012QD  (Przeczytany 6877 razy)

Offline marek25

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 153
  • Reputacja: 9
Odp: "Piszcząca" Daiwa TD Feeder 4012QD
« Odpowiedź #45 dnia: 21.02.2019, 21:08 »
No ale  krótkie milimetrowe poziome rysy(centralnie na środku wałka, chyba że takie ujęcie), przy wzdłużnym posuwie .Jak mogą powstać poziome rysy?(rotor się kręci a wałek chodzi góra dół) a nie podskok obrót, podskok obrót .

Offline Martinus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 628
  • Reputacja: 109
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: "Piszcząca" Daiwa TD Feeder 4012QD
« Odpowiedź #46 dnia: 22.02.2019, 08:17 »
Czy to jest ta wada z pinionem, który się wyciera?

Hanibal , jeśli spojrzysz na zdjęcie jeszcze raz to pinion jest to ta część w kołowrotku która jest z gwintem w kolorze złotym , która wystaje z łożyska oporowego ( łożysko oporowe jest z delikatnym rantem w kolorze srebnym ) a w którą osadzony jest wałek posuwu szpuli , wałek posuwu szpuli to ta część która jest porysowana mm ryskami .

A z tego co widzę gwint na pinionie z jednej strony jest spłaszczony ??? Czy tak było fabrycznie ??? Bo tak nie powinno być , chyba że kolega Kamil pchał tam swoją "siłę" .

Pozwolę sobie zacytować kolegę Czesia dla jasności :

"Pinion ściera się po wewnętrznej stronie, pod wpływem nacisku osi głównej. Zaczyna się w tym miejscu pojawiać coraz większy luz.
Opiłki trafiają do smaru i nieznacznie pod koło napędowe. Chociaż może aż tak strasznego spustoszenia nie sieją. Większy luz na osi głównej powoduje jeszcze mocniejsze wycieranie się pinionu, ze względu na to, że oś zaczyna w nim coraz bardziej "latać".

Dochodzi następnie do otarć na osi głównej. Powstają rysy i zadry, które jeszcze bardziej ścierają pinion. Luźna oś główna, pod wpływem ciężaru szpuli zaczyna opadać z przodu kołowrotka, jednocześnie unosi się na drugim końcu, czyli tam, gdzie jest zamontowana na posuwie.

Pod wpływem nienaturalnego nacisku wodzik posuwu zaczyna również się ścierać. Zaczynają się problemy z płynną pracą i układaniem żyłki. Po czasie kołowrotek zacznie mieć wyczuwalne luzy, szmery, szumy itd...itd...

Co robić? Sam nie wiem....

Wypadałoby zastąpić fabryczny pinion takim samym, lecz bez wady. Czyli co? Toczyć samemu? No bo kupno od producenta wiele nie da, chyba... "

Odsyłam do identycznego problemu w innym wątku :

http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=9532.30

.....strona 3-cia.
Z poważaniem Marcin

Offline Syborg

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10 021
  • Reputacja: 980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
Odp: "Piszcząca" Daiwa TD Feeder 4012QD
« Odpowiedź #47 dnia: 22.02.2019, 09:30 »
A z tego co widzę gwint na pinionie z jednej strony jest spłaszczony ??? Czy tak było fabrycznie ??? Bo tak nie powinno być, chyba że kolega Kamil pchał tam swoją "siłę".

A może powinno tak być? ;)

Jeśli kolega przeanalizuje sposób działania blokady obrotów wstecznych oparty na wykorzystaniu łożyska jednokierunkowego, to wpadnie na to, że blokowany jest "pinion". Jednak nie bezpośrednio, a poprzez tuleję, która jest na niego nasuwana. Tuleja ta nie obraca się na tymże elemencie, co oczywiste, więc to złudne "spłaszczenie" jest efektem ścięcia wałka w celu unieruchomienia tulei (tuleja ma stosowny wypust).

Kolega nigdy nie rozbierał żadnego kołowrotka? Serio? ;)
Jacek

Offline FlushC

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 287
  • Reputacja: 50
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: "Piszcząca" Daiwa TD Feeder 4012QD
« Odpowiedź #48 dnia: 22.02.2019, 12:29 »
Ogromne podziękowania dla Kolegi Czesia za fachowe ogarnięcie tematu :bravo: :bravo:. Mamy szczęście, że Forum może liczyć na Twoją wiedzę, doświadczenie i pomoc :bravo: Wielki ukłon dla Ciebie i jeszcze raz bardzo, bardzo dziękuję :) :bravo: :beer:
Kamil

Offline Martinus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 628
  • Reputacja: 109
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: "Piszcząca" Daiwa TD Feeder 4012QD
« Odpowiedź #49 dnia: 22.02.2019, 13:09 »
A z tego co widzę gwint na pinionie z jednej strony jest spłaszczony ??? Czy tak było fabrycznie ??? Bo tak nie powinno być, chyba że kolega Kamil pchał tam swoją "siłę".

A może powinno tak być? ;)

Jeśli kolega przeanalizuje sposób działania blokady obrotów wstecznych oparty na wykorzystaniu łożyska jednokierunkowego, to wpadnie na to, że blokowany jest "pinion". Jednak nie bezpośrednio, a poprzez tuleję, która jest na niego nasuwana. Tuleja ta nie obraca się na tymże elemencie, co oczywiste, więc to złudne "spłaszczenie" jest efektem ścięcia wałka w celu unieruchomienia tulei (tuleja ma stosowny wypust).

Kolega nigdy nie rozbierał żadnego kołowrotka? Serio? ;)

Teraz już wszystko jasne jeśli chodzi o mój błąd wpisowy "spłaszczonego gwintu" . Dziękuję Jacku za naświetlenie :bravo:

Jeśli chodzi o Twoje pytanie , to już odpowiadam : jak większość osób tutaj zalogowanych również i ja nie rozbierałem żadnego kołowrotka bo w swoim ludzkim życiu miałem dosłownie ich kilka i nie miałem potrzeby rozbierać żadnego . Ale przy kolejnym zakupie kołowrotka na nowy sezon pewnie to zrobię .
Z poważaniem Marcin

Offline hanibal

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 154
  • Reputacja: 11
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Uhowo (Białystok)
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: "Piszcząca" Daiwa TD Feeder 4012QD
« Odpowiedź #50 dnia: 22.02.2019, 13:35 »
Martinus dzięki za wyjaśnienie, ale ja wiem co to pinion, a co oś posówu szpuli ;) Czesiek wstawiał jakieś zdjęcie poglądowe na  temat fabrycznej wady  Daiwy i tam  właśnie widać było rysy na osi. Stąd moje pytanie. Swoją drogą, gdyby robili oś z materiału, który ścierał by się o pinion, to dopiero byłaby wada :P

Offline marek25

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 153
  • Reputacja: 9
Odp: "Piszcząca" Daiwa TD Feeder 4012QD
« Odpowiedź #51 dnia: 22.02.2019, 19:10 »
A może by tak napisać do Daiwy, podejrzewam że gdyby tak ich inżynierowie odpowiadający za projektowanie kołowrotków  mieli świadomość  tak poważnych usterek jakimi są wycierające się piniony ,dziwnych rysach na wałku które robią ostre krawędzie wewnątrz pinionów, i innych poważnych wadach konstrukcyjnych które wykrył nasz forumowy kolega na pewno nie zostawili by posiadaczy swoich wyrobów bez wsparcia serwisowego bądż wymiany trefnych egzemplarzy.


Offline mariucha

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 80
  • Reputacja: 2
Odp: "Piszcząca" Daiwa TD Feeder 4012QD
« Odpowiedź #52 dnia: 18.12.2022, 17:27 »
Odkopię trochę temat bo kupiłem i ja tą Daiwę TD. W sklepie kręciłem nim i ok bez pisków a w domu już popiskuje. I mam dylemat co zrobić bo nie wiem czy przyjmą reklamację. Koledzy może ktoś napisze o co chodzi w tym kołowrotku ba jak wyłączę blokadę wstecznych obrotów to kręci cichutko a jak blokada załączona  to właśnie popiskuje jak kręcę wolniej korbą.

Offline Berez

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 815
  • Reputacja: 128
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Chojnów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: "Piszcząca" Daiwa TD Feeder 4012QD
« Odpowiedź #53 dnia: 18.12.2022, 18:32 »
Sklep musi przyjąć zwrot ale jest duża szansa, że znowu ci przyjdzie z piszcząca oporówką. Daiwa wpakowała wadliwą serie oporówek do dużej ilości kołowrotków takich jak td, tdm, tdr a nawet tournament tak samo jest z zasychającym smarem w certate. Miałem problem z piszcząca oporówką w tdr 3012 wymieniłem na oporówke z certate (całkiem inna budowa łożyska) i problem zniknął.
- Arek -

Offline mariucha

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 80
  • Reputacja: 2
Odp: "Piszcząca" Daiwa TD Feeder 4012QD
« Odpowiedź #54 dnia: 18.12.2022, 18:52 »
Tylko że kupowałem w sklepie stacjonarnym. Mieli 2 sztuki a po pokręceniu wybrałem wg mnie lepszy egzemplarz.

Offline Michu83

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 260
  • Reputacja: 26
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: feeder
Odp: "Piszcząca" Daiwa TD Feeder 4012QD
« Odpowiedź #55 dnia: 18.12.2022, 20:01 »
Miałem w tym roku w ręku z 8szt Td feeder.  Każda sztuka mniej lub bardziej pisczała. Faktycznie winę za to ponosi łożysko oporowe. Podobno z czasem trochę się wyrobi i będzie ok. Można rozkręcić młynek i spróbować dać troszkę oliwki do oporówki, na jakiś czas pomaga. Podobno modele Daiwy z uszczelnieniem mag selest mają mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia tej przypadłości.  Szkoda bo to fajny kołowrotek.  Początkowo miał problemy z zacierającym się pionen gdy to zostało poprawione to pojawia się pisxcząca oporówka. Dodatkowo spotkałem 3szt które pod szpulą na osi miały dwie plastikowe tulejki zamiast tulejki i łożyska jak to było w poprzednich latach.

Offline mariucha

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 80
  • Reputacja: 2
Odp: "Piszcząca" Daiwa TD Feeder 4012QD
« Odpowiedź #56 dnia: 18.12.2022, 22:10 »
Może się dotrze i będzie dobrze działał.  Koledzy jak myślicie  czy ten młynek da sobie radę przy feederze 3,60 do 120 g. Czy raczej zestawić go z lżejszym kijem  na mniejsze odległości?

Offline bilox

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 44
  • Reputacja: 2
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lubań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: "Piszcząca" Daiwa TD Feeder 4012QD
« Odpowiedź #57 dnia: 25.05.2023, 19:53 »
Jutro wjeżdżają dodatkowe łożyska 8)