Autor Wątek: Krętlik - za i przeciw  (Przeczytany 22790 razy)

Offline oloepoczta

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 99
  • Reputacja: 7
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Śląskie
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Krętlik - za i przeciw
« Odpowiedź #15 dnia: 07.06.2015, 16:42 »
Ja przy metodzie używam łącznika Quick Change Bead Drennana i skręcania żyłki nie obserwuję.

moto g


grzesiek76

  • Gość
Odp: Krętlik - za i przeciw
« Odpowiedź #16 dnia: 07.06.2015, 18:45 »
Owszem stosuję krętliki, ale tylko dlatego że fajnie się nimi łączy przypon z żyłka główną.
Co do skręcania żyłki...Hmmm. Powiem tak: Przy odrzańskich pickerach miałem kiedyś ogromny problem ze skręcającą się żyłką. Łowię na pojedyńcze ziarno kukurydzy i faktycznie działa w nurcie jak śmigło. Problem dla mnie był duży. Wnerwiała mnie głównie żyłka okręcająca się o szczytówkę.
Najlepsze krętliki jakie dostałem były firmy Trabucco. Stosowałem rozmiary 20 i 22. Guzik pomogło :) Żyłka jak się skręcała, tak się nadal skręcała, Męczyłem się kilka sezonów.  Problem "rozwiązał" dopiero kołowrotek o dużej szpuli.

Podobnej sytuacji doświadczyłem również raz na zestawie sumowym. Trochę źle uzbroiłem żywca, postawiłem w uciągu i masakra. Aż porobiły się warkoczyki. Na zestawie był znakomity morski łożyskowany krętlik...

Moim skromnym zdaniem krętlik praktycznie nie ogranicza skręcania żyłki..Może w minimalnym stopniu.
Podobne zdanie ma nasz czeski kolega M.M. Na jednym z filmików powiedział o krętliku że "faktycznie to je nieruchawiec" :)

Myślę, że przynajmniej teoretycznie krętlik może spełniać swoje zadanie tylko przy bardzo grubych, sztywnych żyłkach mono w wędkarstwie morskim...

Ale do łączenia przyponu z żyłką główną jest znakomity. Osobiście wolę go od szybkozłączek.

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Krętlik - za i przeciw
« Odpowiedź #17 dnia: 07.06.2015, 19:10 »
Moim skromnym zdaniem krętlik praktycznie nie ogranicza skręcania żyłki..Może w minimalnym stopniu.
Podobne zdanie ma nasz czeski kolega M.M. Na jednym z filmików powiedział o krętliku że "faktycznie to je nieruchawiec" :)
Jestem tego samego zdania! Oczywiście nie krytykuję tych co krętliki stosują. Ja jednak pozostanę przy łączniku jeśli chodzi o grunt!
Arek

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 690
  • Reputacja: 1998
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Krętlik - za i przeciw
« Odpowiedź #18 dnia: 07.06.2015, 19:22 »
Najczęściej wygląda to tak, że po wyjęciu zestawu z wody i złapaniu haczyka w rękę, krętki robi fruuuuuu...
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline p^k

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 255
  • Reputacja: 93
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: dolnośląskie
Odp: Krętlik - za i przeciw
« Odpowiedź #19 dnia: 07.06.2015, 19:24 »
Rozne sa sposoby zakladnia bialych robakow na hak i rozne ich ilosci, przez co rozne skrecenia przyponow.
Sciagajac zestaw z ~60m z przyponu robi sie niezla spirala.
 
Z wędkarskim pozdrowieniem, 
- Paweł :fish:

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Krętlik - za i przeciw
« Odpowiedź #20 dnia: 07.06.2015, 20:25 »
Ale musimy też rozgraniczyć skręcanie się żyłki głównej i skręcanie się przyponu.
Bo Grześ mówił chyba o żyłce głównej, która przestała się skręcać po zastosowaniu większego kołowrotka.

Ja z kolei - i Paweł chyba też - mówimy o deformacji samego przyponu. Szczególnie, jeśli przypon jest z cieńszej i delikatnej żyłki.
Pozdrawiam
Mateusz

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Krętlik - za i przeciw
« Odpowiedź #21 dnia: 07.06.2015, 20:37 »
Od początku mam na myśli przypon, Grześ dodał żyłkę główną!
Arek

grzesiek76

  • Gość
Odp: Krętlik - za i przeciw
« Odpowiedź #22 dnia: 07.06.2015, 20:49 »
Ale musimy też rozgraniczyć skręcanie się żyłki głównej i skręcanie się przyponu.
Bo Grześ mówił chyba o żyłce głównej, która przestała się skręcać po zastosowaniu większego kołowrotka.

Ja z kolei - i Paweł chyba też - mówimy o deformacji samego przyponu. Szczególnie, jeśli przypon jest z cieńszej i delikatnej żyłki.

Taak, miałem na myśli żyłkę główną. Ale to się "przekłada" u mnie z przyponu. Ponieważ stosuje ciężarek montowany przelotowo na krętlikoagrafce.
Inna sprawa że wielokrotnie miałem przypon skręcony w warkoczyki. Fakt że stosuję cienkie. Zazwyczaj 0,12.
Ale ok, nie upieram się że krętlik nie pomaga...Po pierwsze, moje pickerowe żyłeczki są cienkie.
Po drugie...może w moim mieście krętliki są wybrakowane ;)

Offline p^k

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 255
  • Reputacja: 93
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: dolnośląskie
Odp: Krętlik - za i przeciw
« Odpowiedź #23 dnia: 07.06.2015, 20:57 »
Ale musimy też rozgraniczyć skręcanie się żyłki głównej i skręcanie się przyponu.
Bo Grześ mówił chyba o żyłce głównej, która przestała się skręcać po zastosowaniu większego kołowrotka.

Ja z kolei - i Paweł chyba też - mówimy o deformacji samego przyponu. Szczególnie, jeśli przypon jest z cieńszej i delikatnej żyłki.
Dokladnie! :D
Piszemy o istocie stosowania kretlika, aczolwiek przy zylce glownej rowniez moze miec on znaczenie. Kolowrotek skreca zylke w jedna strone, "smiglo" z robakami kreci w przeciwlegla strone. Przypon skreca sie mocniej poniewaz jest cienszy.

Faktem jest to,ze szeroka szpula i prawidlowo pracujace lozysko w kablaku niweluja ta przypadlosc.
Z wędkarskim pozdrowieniem, 
- Paweł :fish:

Offline mirek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 235
  • Reputacja: 80
Odp: Krętlik - za i przeciw
« Odpowiedź #24 dnia: 07.06.2015, 21:47 »
Quick Change Bead Drennana zaczełem stosować i przypon się skręcał.Fakt zestaw daleko lądował,na próbę założyłem krętlik z agrafką i rurkę anty. i problem znikł.Obok koledze zestawy też się plątały.Sam nie wiem co o tym myśleć.

Offline p^k

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 255
  • Reputacja: 93
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: dolnośląskie
Odp: Krętlik - za i przeciw
« Odpowiedź #25 dnia: 07.06.2015, 21:53 »
Quick Change Bead nie ma zadnego wplywu na odleglosc rzutow. To jest tylko zwykly lacznik do szybkiej wymiany przyponow, ktory dodatkowo sluzy za stoper blokujacy koszyk :)
Z wędkarskim pozdrowieniem, 
- Paweł :fish:

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Krętlik - za i przeciw
« Odpowiedź #26 dnia: 07.06.2015, 21:59 »
Na rzekach rurka na pewno nie szkodzi. I choć sam jej mało używam to nie zauważyłem różnic w braniach przy zestawach z czy bez! Przy dobrze dobranym zestawie splątań jest mało!
Arek

grzesiek76

  • Gość
Odp: Krętlik - za i przeciw
« Odpowiedź #27 dnia: 07.06.2015, 22:33 »
Na rzekach rurka na pewno nie szkodzi. I choć sam jej mało używam to nie zauważyłem różnic w braniach przy zestawach z czy bez! Przy dobrze dobranym zestawie splątań jest mało!

Przy łowieniu kleni, zwłaszcza wczesną wiosną, rurka wyraźnie zmniejsza ilość brań.
Owszem złowiłem kilka kleni w tym czasie na zestaw z rurką, ale zdecydowanie uważam że rurka obniża tutaj skuteczność zestawu. Na pewno istotna jest tutaj także jej długość i ogólna masywność...

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Krętlik - za i przeciw
« Odpowiedź #28 dnia: 07.06.2015, 22:34 »
Ja tylko nieśmiało przypomnę, że dyskutujemy na temat spławika ;)
Pozdrawiam
Mateusz

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Krętlik - za i przeciw
« Odpowiedź #29 dnia: 07.06.2015, 22:53 »
Tytuł wątku myli Mateo! :( Sory przeoczyliśmy dział! Skrucha!
Arek