Autor Wątek: Wasze sposoby na słabe/delikatnie brania  (Przeczytany 7063 razy)

Offline kshell66

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 287
  • Reputacja: 26
Wasze sposoby na słabe/delikatnie brania
« dnia: 11.06.2015, 10:45 »
Na pewno zdarzają się Wam dni, w które ryby biorą bardzo delikatnie. Brania są ledwo dostrzegalne  albo tak krótkie, że ciężko w ogóle zareagować. Co wtedy robicie i w jakiej kolejności?
Macie jakieś swoje sprawdzone sposoby (wymiana spławika, haka, przyponu itd.)?

Ja w takich przypadkach działam w takiej kolejności:
1. Przesuwam śrucinę sygnalizacyjną bliżej haczyka, jeśli nie skutkuje to dalej od haczyka.
2. Wymieniam spławik na lżejszy.
3. Wymieniam przypon/haczyk na mniejsze.
Kolejność w moim przypadku wynika z czystego lenistwa - zaczynam od tego co jest mi najłatwiej wykonać i sprawdzić czy przyniosło efekt.   

Ciekaw jestem Waszych sposobów :)

Offline Chaotic

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 662
  • Reputacja: 101
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Wasze sposoby na słabe/delikatnie brania
« Odpowiedź #1 dnia: 11.06.2015, 11:11 »
fajny temat

spławik i stojąca:
- przycieniam z przyponem na rekreacyjnym łowieniu do 0.08 i haka 20
- z ocierki o dno (startowa głębokość) podnoszę nawet do 10-15 cm nad dno
- pozwalam zestawowi dłużej dryfować
- pracuję zestawem prowokując opad (jeśli metoda na to pozwala)
- kombinuję z długością przyponu i rozmieszczeniem śrucin (nie zawsze szybka sygnalizacja brania jest wskazana i nie zawsze swobodny opad jest lepszy)
- zmieniam zestaw na lżejszy bardziej podatny na dryf
- zmieniam linie - na nie nenconą i tu nęcę bardzo skąpo lub podaję tylko mięso w ziemi (jak akurat mam)
- zależnie od stosowanej zanęty albo przesuszam mieszankę lub ją przemaczam i nęce nowy punkt chmurą/ luźnym towarem

jednego tylko nie robię - nie zmieniam miejscówki - nigdy ..no chyba że aura mnie wygoni - jak ostro wieje i pada w twarz to ciężko dobrze parasol ustawić

edyta: literówki
Pozdrawiam
Olo


Offline jakub_wr

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 500
  • Reputacja: 113
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Wasze sposoby na słabe/delikatnie brania
« Odpowiedź #2 dnia: 11.06.2015, 11:14 »
Dodałbym zmianę antenki spławika najlepiej na metalową i za tym zmianę haka na 22 + jedna pinka.
No ale to oczywiście gdy mówimy o małych rybkach.

Offline Chaotic

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 662
  • Reputacja: 101
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Wasze sposoby na słabe/delikatnie brania
« Odpowiedź #3 dnia: 11.06.2015, 11:27 »
Jakub - słuszna uwaga - przy niemrawych braniach nie ma jak metal
Pozdrawiam
Olo


Kotwic

  • Gość
Odp: Wasze sposoby na słabe/delikatnie brania
« Odpowiedź #4 dnia: 11.06.2015, 13:19 »
Niemrawe, niewyraźne, krótkie brania mogą też oznaczać brania mniejszych ryb, lub innych gatunków niż poławiane dotychczas.
Niekiedy zdarza się łowiąc z dna, że dryf powoduje zaczepianie się haczyka i to daje efekt niby-brań.
W każdym wypadku najlepiej i najłatwiej jest skorygować głębokość łowienia, 5-10 cm w górę/dół zależy od tego jak się łowiło.
Po jakimś czasie i takim zabiegu warto zmienić przynętę i znów połowić 20-30 minut.
Często bywa, że ryby odchodzą z zanęconego łowiska, stąd brak brań lub są sporadyczne.
Dopiero jak w/w działania nie dają efektu to można bawić się ze zmianą sprzętu.
Chyba, że ktoś jest niecierpliwy lub przewiduje, że wadą niemrawych brań, jest niewłaściwy haczyk, spławik itd.

Offline gilala

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 944
  • Reputacja: 36
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Wasze sposoby na słabe/delikatnie brania
« Odpowiedź #5 dnia: 11.06.2015, 17:47 »
Ja mam dość prosta, ale jakże skuteczna metodę, na słabe brania... Otóż jak ryby nie chcą współpracowac, to biorę sie pakuje, jadę po browarna, kiełbasę i na grilla 😄
Robert

Offline Druid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 740
  • Reputacja: 418
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Knurów, Górny Śląsk
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Wasze sposoby na słabe/delikatnie brania
« Odpowiedź #6 dnia: 11.06.2015, 17:54 »
Jeśli wiem że mam ryby w miejscu w którym łowię ( bąble, zaczepianie ciałem o żyłkę ) wtedy kombinuję z odchudzaniem zestawu i wydłużam przypon . Jeśli i wtedy brania są chimeryczne - zmieniam przynętę na mniejszą ( np kukurydzę na pęczak )
Jeśli nie widzę oznak żerowania - zmieniam metodę połowu ( np bat na fedeer ) - szukam ryb dalej, głębiej
Pozdrawiam - Gienek

Offline gregorio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 693
  • Reputacja: 148
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kołobrzeg
Odp: Wasze sposoby na słabe/delikatnie brania
« Odpowiedź #7 dnia: 11.06.2015, 19:42 »
Już większość sposobów koledzy opisali. Ja dodam od siebie:
-kombinacje z przynętami i sposób ich podania.
-prowokacje przynętą ( podciągnięcia delikatne w górę i opad, przesuwanie na boki )
-podczas wietrznej pogody sprawdza się położenie przyponu na dnie,    tak aby nie był podbijany. Np.15cm z przynętą na dnie ( mowa o połowie płoci. Nie zawsze jest to łowienie na styk.
-odchudzanie zestawu, kombinacje z rozłożeniem obciążenia.
-ustawienie przynęty 5cm nad dnem.
-donęcania na różne sposoby , czy to rzut ręką, strzał procą,
Generalnie jest ciężko odpowiedzieć na to pytanie. Wszystko to jak będzie reagowała ryba, trzeba sprawdzić nad wodą. W danej sytuacji o danej porze. Warunki ustalają ryby a my musimy potrafić się do nich dostosować. Co nie zawsze mi się udaje :P
Ja coraz to z większym przekonaniem wierzę że ,taki tekst jak " ryba w ogóle nie bierze tego dnia" nie istnieje. Wszystko to jak wspomniałem. Potrafić się dopasować do gatunku ryb , który tego dnia w jakiś sposób będzie pobierał przynęte. Dlatego wędkarstwo jest takie tajemnicze i piękne :)
Grzegorz > Kołobrzeg

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Wasze sposoby na słabe/delikatnie brania
« Odpowiedź #8 dnia: 11.06.2015, 20:14 »
Ciekawy temat. Choć myślę, że tu też by trzeba uściślić jedną rzecz. Czy jesteśmy przekonani, że te delikatne brania pochodzą od ryb, które nas interesują, czy też - jak napisał Kotwic - jest to coś drobnego i trudno mu zmierzyć się z naszym zestawem.

Jeśli nie wiem co za ryby robią te delikatne brania, to w pierwszej kolejności zakładam jakąś mniejszą przynętę. Zazwyczaj łowię na stosunkowo duże przynęty: groch, kukurydza, łubin. Zakładam więc połówkę lub białego robaka. Jeśli okaże się, że te brania pochodziły od mniejszych, nieinteresujących mnie ryb, to powracam do poprzedniej przynęty i czekam dalej.
Jeśli okaże się, że to nie jest drobnica, tylko ryba przez mnie pożądana, to w pierwszej kolejności zmniejszam grunt. Zwykle łowię na gruncie lub na styku. Podnoszę więc przynętę 5, potem 10, 20 cm nad dno. Jeśli miałem śruciny skupione, to rozsuwam je do opadu. Spławik zmieniam raczej rzadko. Ale zdarzało mi się wczesną wiosną, że ładna płoć brała tak delikatnie, że musiałem zmienić spławik.
Pozdrawiam
Mateusz

Offline e-MarioBros

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 955
  • Reputacja: 415
  • Lokalizacja: Jaworzno
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Wasze sposoby na słabe/delikatnie brania
« Odpowiedź #9 dnia: 11.06.2015, 22:10 »
Na spławik na poważnie dawno nie łowiłem (chyba, że w Adriatyku). Na grunt łowiąc średnie karpie: zmniejszam pellety z 15 mm (lub 2 x 12mm) na 2 x 8mm do nawet 8 mm. Czasami to przynosi efekty.
;)