Autor Wątek: Wędka do dystansu z dużymi przelotkami na szczytówkach  (Przeczytany 76518 razy)

Offline Michał N.

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 053
  • Reputacja: 673
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grajewo, Podlasie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Wędka do dystansu z dużymi przelotkami na szczytówkach
« Odpowiedź #135 dnia: 18.07.2020, 09:33 »
Mosteque,polecam Ci rzuty bardziej płaskie ,wówczas wiatr tak nie balonuje żyłki,druga sprawa,to natychmiastowe zanurzenie szczytówki zaraz po  wpadniecu podajnikia do wody i potem ruch zatapiający linke.
U mnie przy 55m ,2oz szczytówce  i podajniku 50-60g ,robię max 2 obroty korbką,nawet przy dużym wietrze.

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 685
  • Reputacja: 1998
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Wędka do dystansu z dużymi przelotkami na szczytówkach
« Odpowiedź #136 dnia: 18.07.2020, 09:35 »
Mosteque,polecam Ci rzuty bardziej płaskie ,wówczas wiatr tak nie balonuje żyłki,druga sprawa,to natychmiastowe zanurzenie szczytówki zaraz po  wpadniecu podajnikia do wody i potem ruch zatapiający linke.
U mnie przy 55m ,2oz szczytówce  i podajniku 50-60g ,robię max 2 obroty korbką,nawet przy dużym wietrze.

Muszę poćwiczyć, bo istotnie rzucam bardzo wysokim łukiem. :thumbup:

Nie przesadzajcie z tym że ktoś łapie na 30 a twierdzi że jest 60

To odmierz sobie na drodze 30 metrów. Potem idź nad wodę i popytaj ludzi, na ilu metrach łowią. Przecież co chwila ktoś tutaj pisze, że łowi spławiczkiem na 30 metrze. Albo białymi robakami chce strzelać na 20.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline pawlica

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 208
  • Reputacja: 15
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Belgia
Odp: Wędka do dystansu z dużymi przelotkami na szczytówkach
« Odpowiedź #137 dnia: 18.07.2020, 09:45 »
W takie teorie to nie uwierzę również, :thumbup:, można stracić parę metrów na rzucie jak ktoś rzuca mniej płasko owszem ale powiększać dwukrotnie....ludzie lubią wyolbrzymiać. Proponuję każdemu liczenie obrotów korbką , minus parę metrów na poprawkę.

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 830
  • Reputacja: 1995
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Wędka do dystansu z dużymi przelotkami na szczytówkach
« Odpowiedź #138 dnia: 18.07.2020, 09:56 »
Nie przesadzajcie z tym że ktoś łapie na 30 a twierdzi że jest 60

Bardzo pomaga łowienie tyczką, ponieważ wtedy ma się pojęcie co to jest dystans 7-9-11 czy 13 metrów. Sam przeszacowywałem takie odległości. Kolejna rzecz to kijki dystansowe, tu również można sprawdzić już bez teorii, jaka jest długość żyłki do klipa. Może z 30 nie robi się 60 metrów, ale z 45 już jak najbardziej, i sam wiem jak moi znajomi to określali. Teraz każdy łowi z użyciem kijków, i liczy się dystans na 'wrap'y' :)

Ogólnie niewielu moich znajomych łowi skutecznie na dużych dystansach, wg mnie obecnie panuje moda na kopiowanie pewnych rzeczy z zachodu aby być trendy. Koszyki co nic nie ważą zimą (to akurat niezrozumienie działania zestawu), przypony cienkie jak włosy, feeder linki i można tak mnożyć. W takim UK wyczynowcy łowią np. z użyciem plecionki, ale ich dystans to zawsze odległość która daje wynik, nie zaś osiąganie rekordów. Dlatego łowi się na 25-30 metrach aby odławiać drobnicę i bonusy (duży leszcz, lin), jak nie ma na niego szansy, to o tej porze skraca się dystans do minimum, np. 15-20 metrów. Aby szybko holować ryby i trafiać w punkt.

Nie rozumiem tego parcia na osiąganie dystansów, no może są jakieś zaporówki, gdzie to jest wskazane, ale to raczej wyjątki. Wszystko można raczej ogarnąć na odległościach do 50-60 metrów. Moim zdaniem najważniejsza jest prostota, nie ma sensu komplikować sobie życia. Zawsze zachodziłem w głowę jakim cudem tak mocna się stała u nas odległościówka, której zastosowanie jest o wiele rzadsze niż wagglera, a tego praktycznie nie było. Mamy jakąś manię albo do przywiązywania się do nazw i blokady w umyśle z tym związanej (przez lata rurka antysplątaniowa była podstawowym sposobem na łowienie z gruntu, bo przecież by się plątało) lub do utrudniania życia sobie na maksa odległościówkami lub łowieniem dystansowym.
Lucjan

Offline booohal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 023
  • Reputacja: 479
  • Płeć: Mężczyzna
  • Krzyś
  • Lokalizacja: Sieradz, Warta
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Wędka do dystansu z dużymi przelotkami na szczytówkach
« Odpowiedź #139 dnia: 18.07.2020, 10:10 »
Też kiedyś myślałem, że jestem gość.
Po odmierzeniu 50 metrów na kijkach i zaklipowaniu minę miałem nietęgą.
Unia rządzi, unia radzi, unia nigdy was nie zdradzi!

Offline Michał N.

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 053
  • Reputacja: 673
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grajewo, Podlasie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Wędka do dystansu z dużymi przelotkami na szczytówkach
« Odpowiedź #140 dnia: 18.07.2020, 11:59 »
Luk: Łowienie dystansowe,na średnich i dużych jeziorach,zwłaszcza latem i jesienią,to żadna fanaberia,a konieczność.
Jeżeli u mnie blat zaczyna się dopiero na 48-49m, ,a szukam głębokiego miejsca za spadem,to dla mnie jest sygnał,że muszę rzucać min.te 53-55m ,bo kąt opadu koszyka,bo wiatr,bo naciągniecie żyłki tego wymagają. Druga sprawa,to trasa np.leszcza. Te ryby pływają dalej od brzegu,często bujają się w okolicach termokliny (7-8m)a gdy jest flauta,odsuwają się jeszcze dalej. Trzecia rzecz,to presja wędkarska oraz ruch na kąpieliskach. U mnie,z tego co obserwuję,wędkarze łowią max realnie na 40m. Większa ryba płoszy się,odchodzi ,stąd konieczność dalszego rzutu. I wreszcie okres późnej jesieni oraz zimy. Ryba wtedy przebywa w najgłebszych partiach wody,a te nie rzadko są oddalone po 70-100m od brzegu .
Tak więc łowienie dystansowe jest często koniecznością dla tych,którzy wędkują na większych zbiornikach.

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 830
  • Reputacja: 1995
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Wędka do dystansu z dużymi przelotkami na szczytówkach
« Odpowiedź #141 dnia: 18.07.2020, 13:24 »
Michał, ja mówię o łowieniu na 80-100 metrach feederem :)
Lucjan

Offline Michał N.

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 053
  • Reputacja: 673
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grajewo, Podlasie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Wędka do dystansu z dużymi przelotkami na szczytówkach
« Odpowiedź #142 dnia: 18.07.2020, 14:14 »
Rozumiem,100m i dla mnie jest już niebotyczną odległością,ale 70-80m uważam za czasem nieodzowną i sam przymierzam się tej jesieni ,na takim dystansie nęcić.

Offline motov8

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 032
  • Reputacja: 222
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wędka do dystansu z dużymi przelotkami na szczytówkach
« Odpowiedź #143 dnia: 18.07.2020, 14:30 »
Niech mi ktoś wytłumaczy czemu chcesz łowić mniejsze ryby do 0,5kg na odległości ponad 100 metrów?
Po pierwsze tutaj konieczne będzie zastosowanie plecionki, żeby zobaczyć delikatne brania.
Po drugie rzucanie i przerzucanie wędki na taką odległość jest bardzo męczące.

Offline key_kr

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 786
  • Reputacja: 62
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kraków
Odp: Wędka do dystansu z dużymi przelotkami na szczytówkach
« Odpowiedź #144 dnia: 18.07.2020, 15:00 »
Typowa nadinterpretacja. My świry ,którzy chcemy łowić na dystansie 70-80 m nie robimy tego dla masochizmu :D
Tam po prostu są w pewnych okresach duże ryby.
I z pewnością jest bardziej interesujące je łowić,  niż dłubać drobnicę blisko brzegu.

Offline Michał N.

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 053
  • Reputacja: 673
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grajewo, Podlasie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Wędka do dystansu z dużymi przelotkami na szczytówkach
« Odpowiedź #145 dnia: 18.07.2020, 15:13 »
Niech mi ktoś wytłumaczy czemu chcesz łowić mniejsze ryby do 0,5kg na odległości ponad 100 metrów?
Po pierwsze tutaj konieczne będzie zastosowanie plecionki, żeby zobaczyć delikatne brania.
Po drugie rzucanie i przerzucanie wędki na taką odległość jest bardzo męczące.

Powiem Ci więcej,plecionka będzie potrzebna nie tylko do tego. Zresztą,odkąd łowię z plecionką,nie mam zamiaru już używać żyłki inaczej niż jako strzałówki.

Odległość dużą stosuje się właśnie po to ,by dobrać się do większych ryb,a w zimę,by dotrzeć do zimowisk ryb. Raczej nikt nie łowi na takich dystansach z zamiarem odławiania 20cm płotek.

Offline Zbigniew Studnik

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 049
  • Reputacja: 428
  • Płeć: Mężczyzna
  • No kill
  • Lokalizacja: Rybnik
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Wędka do dystansu z dużymi przelotkami na szczytówkach
« Odpowiedź #146 dnia: 18.07.2020, 20:11 »
Typowa nadinterpretacja. My świry ,którzy chcemy łowić na dystansie 70-80 m nie robimy tego dla masochizmu :D
Tam po prostu są w pewnych okresach duże ryby.
I z pewnością jest bardziej interesujące je łowić,  niż dłubać drobnicę blisko brzegu.
W dużej mierze na wszystko odpowiedzieli koledzy ale dodam jeszcze co nieco od siebie ;)
Jak już wyżej wspomniał Luk łowienie feederem na 80-100 m to extremum i w większości przypadków dystans 50-60m wystarcza aż nadto, poza tym jest wiele bardziej efektywnych i prostszych metod łowienia z takich odległości jak choćby klasyczny zestaw karpiowy lub wywózka. Będzie taniej, łatwiej lub bardziej precyzyjnie. Do tego takie łowienie szczególnie jeśli brań jest dużo kosztuje sporo wysiłku i mimo ,że nie brak mi krzepy często wracam z ryb zmęczony. Na pewno nie polecam tego ludziom z chorym kręgosłupem. Nie mówiąc o tym ,że zamnim dojdziemy do wprawy możemy połamać trochę szczytówek i narwać zestawów. Są wody jak choćby Dzierzno gdzie dalsza linia w 90 % przypadków daje gorsze bądź zerowe wyniki mimo ,że to wielka woda (w dużej części zbiornika spad jest zaraz przy brzegu do dość sporych głębokosi i pomijając puźną jesień i zimę ryby najlepiej biorą ze spadu lub zaraz za nim )
A teraz trochę o plusach i wykorzystaniu dystansu.
- umiejętność tak dalekiego łowienia daje nam wiele możliości dopasowania się do łowiska. Łowić bliżej zawsze możemy ale są wody gdzie płaskie płytkie blaty ciągną się bardzo daleko od brzegu i jedyny sposób połowienia jakiś ciekawszch ryb szczególnie w dzień to duży dystans.
- Są wody jak choćby Zalew Rybnicki gdzie jesienią wielkie płocie i leszcze żerują daleko od brzegu i sciągniecie ich zanętą da dużo słabsze rezultaty niż łowienie ryb w ich naturalnym miejscu występowania. Nie jeden raz ludzie ze ścisłej feederowej czołówki w Polsce chcieli udowodnić ,że połowią tą rybę bliżej np z 50-60 metra. Mimo ,że mieli towar najwyżej klasy + ochotkę, jockersa gnojaki itp mieli nieporównywalnie gorsze wyniki niż ja przy zastosowaniu prostej zanęty, mniejszej precyzji i mocniejszych zestawów.
-w wielkich wodach naturalnych o zróżnicowanym dnie lokalizacja ryby to podstawa i czesem trzeba łowić zaraz pod brzegiem a czasem bardzo daleko ryba po prostu nie ruszy się do zanęty bo ma dużo naturalengo pokarmu w miejscu w którym akurat przebywa.
-Na wielkich wodach z dużą presją wędkarską gdzie np na kilometrze linni brzegowej(np na jeziorze Żywieckim) siedzi 50 wędkarzy + spacerowicze i kąpiący się łowienie ze 100 metrów daje mi możliwość łowinia praktycznie w innym łowisku, często zupełnie inne ryby. Nie raz 10 sąsiadów zamiast siedzieć przy swoich wędkach obserowało jak holuję ryby z dystansu a bliżej brzegu hałas i pływajęce rowerki , kajaki nie dają skutecznie łowić więc są bez brania.
-Nie jest to taktyka na zawody ale takie łowinie daje mi osobiście wiele frajdy. Moim celem jest łowienie jak największych okazów poszczególnych gatunków a bardzo często daleki dystans pozwala  dobrać się do takich ryb. Np ludzie łowiąc z bliska mają płocie po 20-30 cm a ja z 80 metrów łowię sztuki 0,5-0,9 kg do 40 cm.
- Odkąd zacząłem używać plecionek dosłownie zakochałem się w takim sposobie łowienia. Na początku wydawało mi się to zbędną drogą fanaberią. A teraz łowię tak nawet z 20 metrów. Moim zdaniem taki zestaw ma same plusy.
Po pierwsze dobrze zawiązany węzeł fg knot nie stawia żadnych oporów i osoba która nie zwróciła by uwagie nie wiedziałą by ,że w ogóle łowi ze strzałówką.
- Plecionka nie skręca się i praktycznie nie zużywa więc do puki jej nie zerwiemy co jakiś czas wymienimy 10 metrowy odcinek strzałówki i łowimy spokojnie 2-3 sezony na jednej plecionce za 40 złotych więc wychodzi dużo taniej niż żyłka.
- Taki zestaw jest dużo czulszy , pokazuje delikatne brania z dużej odległości a przy brzegu mając 10 m żyłki strzałowej holujemy rybę na samej żyłce więc żadne feeder gumy i udziwniaczne nie są potrzebne.
- Cieńka plecionka pozwala uzyskiwać dalekie rzuty i dobrze zmontowany zestaw przy wędce 390 pozwala rzucać regularnie do klipa na 60 metr przy lekkich rzutach z siadu przy słabej bądź nawet bardzo słabej technice.

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 349
  • Reputacja: 609
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Wędka do dystansu z dużymi przelotkami na szczytówkach
« Odpowiedź #147 dnia: 18.07.2020, 21:27 »
Dzisiaj moje pierwsze doświadczenie z wędką do dalszych dystansów. Döme TEAM FEEDER Pro Method Feeder 390H z Haldorado c.w 40-100 g. Producent rekomenduje rzuty podajnikami 40 - 60 g. Maksymalny zasięg 100 m. Ja potrzebuję 70-80 m do osiągnięcia wypłycenia na środku komercji, gdzie łowię. No więc poszło. Na kołowrotek Black Viper nawinąłem jakąś starą plecionkę od Dragona, niby 0,08 i 10 m strzałówki z żyłki Dragona 0,30 na węźle FG Knot. No i pierwszy rzut z fotela podajnikiem 40 g pod słońce. Podajnik leci i leci i leci. Jak usłyszałem plusk, zaklipowałem plećkę i tak już łowiłem z zanętą. Przy mocniejszym wietrze musiałem wstawać, żeby dorzucić do klipa. Druga wędka standardowo na 40 m.
Dystans na kijkach zmierzyłem po powrocie do domu. I trochę zawiedziony, bo tylko 60 m.
Dodam, że nie jestem mistrzem rzutów, raczej mistrzem łamania szczytówek. Dlatego staram się nie rzucać zbyt siłowo i stosować ciężkich podajników, raczej wypracować technikę rzutów stopniowo.
Największy mój sukces dzisiaj to żadnego zahaczenia żyłki o szczytówkę. ;D
Nowa wędka ochrzczona trzema karpiami, w tym dwoma silnymi pełnołuskimi. Przyznam, że na tak długim kiju, choć nie tak sztywnym przecież, hol silnego i walecznego karpia jest dość męczący.
Pozdrawiam,
Tomek

Offline Zbigniew Studnik

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 049
  • Reputacja: 428
  • Płeć: Mężczyzna
  • No kill
  • Lokalizacja: Rybnik
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Wędka do dystansu z dużymi przelotkami na szczytówkach
« Odpowiedź #148 dnia: 18.07.2020, 22:22 »
Dzisiaj moje pierwsze doświadczenie z wędką do dalszych dystansów. Döme TEAM FEEDER Pro Method Feeder 390H z Haldorado c.w 40-100 g. Producent rekomenduje rzuty podajnikami 40 - 60 g. Maksymalny zasięg 100 m. Ja potrzebuję 70-80 m do osiągnięcia wypłycenia na środku komercji, gdzie łowię. No więc poszło. Na kołowrotek Black Viper nawinąłem jakąś starą plecionkę od Dragona, niby 0,08 i 10 m strzałówki z żyłki Dragona 0,30 na węźle FG Knot. No i pierwszy rzut z fotela podajnikiem 40 g pod słońce. Podajnik leci i leci i leci. Jak usłyszałem plusk, zaklipowałem plećkę i tak już łowiłem z zanętą. Przy mocniejszym wietrze musiałem wstawać, żeby dorzucić do klipa. Druga wędka standardowo na 40 m.
Dystans na kijkach zmierzyłem po powrocie do domu. I trochę zawiedziony, bo tylko 60 m.
Dodam, że nie jestem mistrzem rzutów, raczej mistrzem łamania szczytówek. Dlatego staram się nie rzucać zbyt siłowo i stosować ciężkich podajników, raczej wypracować technikę rzutów stopniowo.
Największy mój sukces dzisiaj to żadnego zahaczenia żyłki o szczytówkę. ;D
Nowa wędka ochrzczona trzema karpiami, w tym dwoma silnymi pełnołuskimi. Przyznam, że na tak długim kiju, choć nie tak sztywnym przecież, hol silnego i walecznego karpia jest dość męczący.
Jak na pierwsze przetarcie bardzo fajny wynik. Za kilka wyjazdów włożysz trochę więcej siły w rzuty i 80 m będzie spokojnie ;)

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 984
  • Reputacja: 546
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Wędka do dystansu z dużymi przelotkami na szczytówkach
« Odpowiedź #149 dnia: 18.07.2020, 22:29 »
Zbyszku, co byś polecił do dystansowego łowienia tak w granicach 350 zł? Jesteś naszym fachowcem w tym temacie, myślę o Flagmanie Legend 13ft albo 14ft do 100 g, czy nada się? :beer: