Autor Wątek: Wędka do dystansu z dużymi przelotkami na szczytówkach  (Przeczytany 76666 razy)

Offline Mikołaj Burkiewicz

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 697
  • Reputacja: 116
Odp: Wędka do dystansu z dużymi przelotkami na szczytówkach
« Odpowiedź #360 dnia: 31.05.2021, 13:22 »
Dodam troszke pozytywu dla tej smutnej konkluzji,żadna inna wędka tak się nie sprawdza podczas holowania ryby przez podwodne łąki i skarpy ,jak długość min.3.9m. Długość dźwigni ,wysoko podniesionej ,długiej wędki,pozwala na hol ponad zielskiem,a to jest często jedynym rozwiązaniem ,nawet na dystansie 40m. W takich sytuacjach długie kije są niezastąpione.

Podpytam w takim razie jaka jest relacja długość/efekt w rzutach i holach na kijach 390cm vs 420 cm?

Nie mam w arsenale feedera 420cm, bo raz że nie łowię ani na rzekach ani na tak dalekich dystansach, a dwa to jakoś nie wyobrażam sobie operowania takim feederem w kontekście wypatrywania brań. Operuję odległościówką w takiej dlugości i nie widzę u siebie gimnastyki na brzegu taką wędką feederową. Tym konkretnym Flagmanem Squadronem 390cm z podpiętym Pulzarem 6000 osiągam 70+ bez problemów, żeby nie było odmierzane na kijkach. 8) więc czy feeder 420cm to nie lekki przerost formy nad treścią skoro 390 cm nieco łatwiej się operuje? Wydaje mi się że chyba 390cm "zbiera się" szybciej do rzutu niż dłuższy kijek.

Ja mam dwa dłuższe kije. Pierwszy to Flagman Legend 390 / 100 g. Nim mogę łowić powtarzalnie na dystansie do 75 m. Drugi to Flagman Legend 420 / 150 g. Tego używam do łowienia na dystansie do 90 m. Czyli w tym przypadku 30 cm kija i 50 g więcej CW zwiększa zasięg o 15 m.

Offline pit1984

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 002
  • Reputacja: 82
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Wędka do dystansu z dużymi przelotkami na szczytówkach
« Odpowiedź #361 dnia: 31.05.2021, 13:59 »
Ja chciałbym zwrócić uwagę że na odległość rzutu wpływ oprócz sprzętu i umiejętności mają również i warunki fizyczne.
Mam kolegę wyższego o głowę i on zdecydowanie jest w stanie rzucić dużo dalej tą samą wędką.
FEEDER KLUB MAZOWSZE

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 349
  • Reputacja: 609
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Wędka do dystansu z dużymi przelotkami na szczytówkach
« Odpowiedź #362 dnia: 31.05.2021, 20:51 »
Ja chciałbym zwrócić uwagę że na odległość rzutu wpływ oprócz sprzętu i umiejętności mają również i warunki fizyczne.
Mam kolegę wyższego o głowę i on zdecydowanie jest w stanie rzucić dużo dalej tą samą wędką.
I tu się zgodzę. Im dłuższa wędka i z większym koszykiem, tym większa siła jest potrzebna, żeby tym machnąć na dużą odległość. Zbyszek Studnik jest chyba mistrzem na forum w łowieniu dystansowym feederem. Niewielki facet o potężnej sile. Potrafi skakać na rękach.
Nam, zwykłym zjadaczom chleba, bułek i innych niezdrowych rzeczy, nie dbających aż tak o sprawność fizyczną, zwłaszcza starszym, nie będzie dane dorównać mu w 50 %.
A do filmów prezentowanych przez sprzedawców, zachował bym dystans.
Pozdrawiam,
Tomek

Offline Wiecho

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 785
  • Reputacja: 393
  • Płeć: Mężczyzna
  • Nie znoszę chamstwa i prostactwa
  • Lokalizacja: Katowice
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Wędka do dystansu z dużymi przelotkami na szczytówkach
« Odpowiedź #363 dnia: 31.05.2021, 21:58 »
Nastała moda na dalekie rzuty, trzeba czy nie trzeba. Sam  także kiedyś  starałem się rzucać jak najdalej.  Rozumiem Zbyszka bo na Rybniku im dalej tym lepiej.  Ale na stawie na którym często bywam niektórzy ambitni wędkarze rzucają pod drugi brzeg który nota bene jest łatwo dostępny więc po co ?  Dla mnie na dystansie ok 65m kończy się w miarę komfortowe łowienie. Trzeba wstawać z krzesła, zwijanie trwa długo i irytuje gdy chcemy utrzymać wysokie tempo łowienia.  Spada znacznie celność rzutu ręce i grzbiet się męczą.   Myślę, że zanim wybierzemy dystansowe łowienie warto sprawę przemyśleć aby po 2-3 godzinach nie trzeba było zaczynać od nowa na bliższej linii.
Wiem.... to takie zrzędzenie starego człowieka któremu na dodatek całkiem wysiadł kręgosłup, ale myślę, że coś w tym jest.

PS
Kupując kij do dystansu zwróćcie uwagę na długość rękojeści bo z tym bywa różnie choć pisze na niej distance feeder.  Do dalekiego rzutu wędkę chwytamy maksymalnie szeroko.  To ma duży wpływ na  celność i odległośc rzutu bo trzeba mieć "z czego" pociągnąć lewą ręką.  Im dłuzsze ręce tym dłuższy musi być uchwyt . 
Wiesiek

Offline katmay

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 295
  • Reputacja: 562
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Wędka do dystansu z dużymi przelotkami na szczytówkach
« Odpowiedź #364 dnia: 01.06.2021, 00:13 »
Proponuje zajrzeć na film ze zjazdu na Batorówce. Mateusz w sposób nie pozostawiający złudzeń wyjaśnia technikę dalekich rzutów. Mam nikłe wrażenie, że to się nagrało. Do tego ważne są takie szczegóły jak wielkość i kształt szpuli kołowrotka względem pierwszych dwóch przelotek. Sposób nawoju linki na szpulę.
A najlepsze łowienie miałem na Batorówce jak wrzuciłem garściami zanętę do wody, jak bym się zwijał, po czym lokowałem podajnik na trzecim, może piątym metrze od brzegu.
W 20 minut zrobiłem koło 80 kilogramów. Rzut, branie, mata.

Wysłane z mojego SM-G960F przy użyciu Tapatalka

Marcin

Offline Michał N.

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 054
  • Reputacja: 673
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grajewo, Podlasie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Wędka do dystansu z dużymi przelotkami na szczytówkach
« Odpowiedź #365 dnia: 01.06.2021, 01:00 »
Dodam troszke pozytywu dla tej smutnej konkluzji,żadna inna wędka tak się nie sprawdza podczas holowania ryby przez podwodne łąki i skarpy ,jak długość min.3.9m. Długość dźwigni ,wysoko podniesionej ,długiej wędki,pozwala na hol ponad zielskiem,a to jest często jedynym rozwiązaniem ,nawet na dystansie 40m. W takich sytuacjach długie kije są niezastąpione.

Podpytam w takim razie jaka jest relacja długość/efekt w rzutach i holach na kijach 390cm vs 420 cm?


Długo się przymierzałem do długości 4.20m i ostatecznie odpuściłem przez wzgląd na trudną mobilność z takim feederem,choć niski nie jestem. Już kij 3.9 m wymaga przyzwyczajenia i wprawy.

To nie do końca tak,że dłuższą wędką rzucimy dalej. Jak koledzy wspomnieli,ultradystans,wymaga krzepy. Chcąc rzucać w miarę celnie na 80-90m,koszyki /podajniki 60g ,to min. Technika,zestaw,sprzęt,muszą współgrać,ale to wszystko na nic,jeżeli nie mamy silnych ramion i pleców,bo jeżeli mamy zamiar łowić sesję 5-7godz,to musimy nauczyć się oddawać energię z pleców podczas rzutu ,inaczej po 2 godz.ramiona wysiądą,a mam na myśli przerzucanie co 10min.
Takie odległości,za każdym razem wymagają włożenia maksymalnej siły w rzut,w tym przypadku nie ma zapasu,kalkulacji. Sam nie lubię przekraczać 70m,a nawet na tych 70m,po 5godzinach jestem wypompowany. Wspomagam się wędką do nęcenia,inaczej efekt byłby marny.

Reasumując,osoba o niższej sile,sprawności,nie wykorzysta w pełni długich wędzisk i zalecam górny limit dł.3.9m o cw .nie większym jak 150g inaczej,możemy nawet odpowiednio nie naładować kija.

Osobiście do 75m  ,używam Flagmana Legend 3.9 100g (realnie 120g) i wspomagam się wędką do nęcenia. W zupełności wystarcza mi to.
W ostateczności ,koszami window,sięgam 80m i to jest maksymalna granica. Ogólnie rzadko przekraczam 65m i taką też radę daję każdemu.

Odpowiedni zawodnik,z kija 420,wyciśnie powtarzalne (słowo klucz) 100-110m,ale dużo w tym wysiłku i pieniędzy.
Uważam,że nie warto.

Offline boruta

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 592
  • Reputacja: 182
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: okolice Ostrowca Św.
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Wędka do dystansu z dużymi przelotkami na szczytówkach
« Odpowiedź #366 dnia: 01.06.2021, 05:06 »
150m??? zobaczcie jaki kolos rzuca

tu cały film Gabora
Paweł

Offline katystopej

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 910
  • Reputacja: 342
  • Płeć: Mężczyzna
  • Rafał
  • Lokalizacja: Mysłowice
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Wędka do dystansu z dużymi przelotkami na szczytówkach
« Odpowiedź #367 dnia: 01.06.2021, 05:43 »
Jest sens walczy feederem o każdy metr i wydawać krocie na kij i kołowrotek który temu podoła ? Na dystansach 80+ duuuużo łatwiej będzie śmignąć karpiówką 3.9 3.5lbs, do tego ciężarek centryczny i mała pva'ka. Średnio ogarnięta technicznie małpa powinna uzyskać okolice 100m, Ci co ogarniają technikę 115 a nawet 130. Tylko po co. Odprowadzanie ryby i uczenie jej żerowania daleko od brzegu to głupota, w końcu trzeba będzie wywozić zestawy na 150m, a pod nogami przeważnie ryby siedzą, w tym roku się o tym przekonałem, początek sezonu łowiłem na 60+ metrze na głębszej wodzie i zerowe efekty, pod koniec marca przeniosłem się na max 20m i praktycznie co wyjazd to minimum 1 ryba, dzień konia miałem z pickerem 10-12m od brzegu, 7 karpi spod nóg, woda PZW.
Dzierżno uzależnia

Offline pit1984

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 002
  • Reputacja: 82
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Wędka do dystansu z dużymi przelotkami na szczytówkach
« Odpowiedź #368 dnia: 01.06.2021, 07:09 »
Ja raczej nie rozpatruje tego w kwestii sensu rzutów dla samych rzutów. Łowić należy w miejscu gdzie jest ryba. W zależności od łowiska pory roku możemy być zmuszeni łowić powyżej 80 m a na innej wodzie zdecydowanie lepiej rzucić na 15 m niż na 40. Tu chodzi o dobranie sprzętu i trening umiejętności na taką okoliczność. Można powiedzieć że jedno łowisko na 10 będzie wymagać dystansu ale też nie krytykujecie ludzi którzy chcą łowić na tym jednym bo w większości przypadków lepiej łowić pod nogami. Ci którzy łowią na żwirowniach i innych wyrobiskach wiedzą o czym mówię.

Wysłane z mojego ASUS_X00TD przy użyciu Tapatalka

FEEDER KLUB MAZOWSZE

Offline pr00

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 029
  • Reputacja: 261
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Wędka do dystansu z dużymi przelotkami na szczytówkach
« Odpowiedź #369 dnia: 01.06.2021, 07:13 »
Panowie o jakich dużych pieniądzach mówicie jak pytanie jest o wędkę maksymalnie 300zl to mega dalekich rzutów ?

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 694
  • Reputacja: 1998
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Wędka do dystansu z dużymi przelotkami na szczytówkach
« Odpowiedź #370 dnia: 01.06.2021, 07:35 »
Pytanie jest po prostu źle skonstruowane. Są budżetowe wędki dystansowe. Tak samo jak są budżetowe samochody wyścigowe.

Jednym rzuci się dalej, drugim pojedzie szybko. Ale dobry sprzęt do takich rzeczy niestety już musi kosztować.

Przede wszystkim należy sobie uzmysłowić, że rzut na 70 metrów to jest bardzo daleki rzut. Można sobie zmierzyć ten dystans na polu, ulicy... Wtedy przestanie się marzyć o łowieniu feederem na 100 metrach. Najlepiej takim do 300 zł.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline pit1984

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 002
  • Reputacja: 82
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Wędka do dystansu z dużymi przelotkami na szczytówkach
« Odpowiedź #371 dnia: 01.06.2021, 07:46 »
Ogólnie i wędką za 300 zł da się rzucić  na 100 m, pozostaje tylko kwestia celności i powtarzalności . Ja przesiadłem się z wędki budżet na wędkę premium i zdecydowaną różnicę widzę w celności kija . Dystans te kilka metrów różnicy na korzyść wędki drogiej nie był warte tych pieniędzy ale celność i łatwość rzutu już tak. Jeśli chcemy kupić wędkę dobrze amortyzującą i rzucającą daleko nie ma niestety wyjścia trzeba zapłacić. Za te powiedzmy 300 zł kupimy albo kij od szczotki albo krowi ogon gdzie o celności można pomarzyć.
FEEDER KLUB MAZOWSZE

Offline Seba666

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 10
  • Reputacja: 0
Odp: Wędka do dystansu z dużymi przelotkami na szczytówkach
« Odpowiedź #372 dnia: 01.06.2021, 09:21 »
No to ja zadam pytanie inaczej mam 300 zł będę łowił na koszyki 45 gram drennana i interesuje mnie długość feedera 390 i więcej jaki warto kupić?

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 694
  • Reputacja: 1998
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Wędka do dystansu z dużymi przelotkami na szczytówkach
« Odpowiedź #373 dnia: 01.06.2021, 09:37 »
By Dome Master Carp ten z najmniejszym cw. Nie pamiętam, chyba do 90 g. Cena odrobinę przekroczy budżet, ale nie widzę sensu szukania czegoś innego.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline pit1984

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 002
  • Reputacja: 82
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Wędka do dystansu z dużymi przelotkami na szczytówkach
« Odpowiedź #374 dnia: 01.06.2021, 09:39 »
No to ja zadam pytanie inaczej mam 300 zł będę łowił na koszyki 45 gram drennana i interesuje mnie długość feedera 390 i więcej jaki warto kupić?
Kumpel z klubu ma Cast mastera do chyba 150 g i sobie chwalił . Rzucał nim na 80 m spokojnie, raczej ryb nie gubił . Te wędki od Węgrów mam wrażenie że słabo będą sygnalizować leszcze i inne białe ryby. Mówimy o podajnikach do metody.
FEEDER KLUB MAZOWSZE