Autor Wątek: Ponton na 2 osoby  (Przeczytany 4184 razy)

Offline tadzikg

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 214
  • Reputacja: 7
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Rymanów
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Ponton na 2 osoby
« dnia: 19.01.2021, 09:59 »
Hej,
zastanawiam się nad zakupem (ze znajomym) pontonu na 2 osoby. Problem jest taki, że nie wiem na co patrzeć i zwracać uwagę przy zakupie. Z tego co czytałem to dobrym wyborem jest KOLIBRI, tylko trochę kosztuje. Przyszłościowo chcielibyśmy zamontować silnik elektryczny.
Kwota nad jaką myślimy tj. do 1000 zł (po 500 na głowę), oczywiście jak będzie coś za 1100 to też jest do rozważenia.
Od razu zapytam, jak to jest z przechowywaniem. Czy to się raz pompuje i wystarczy? Jak to z tym jest bo nie wiem, nigdy w życiu nie miałem pontonu,
bądźcie zdrowi :)
Człowiek nie potrzebuje żadnej religii, gdy nie ma problemów.

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 33 513
  • Reputacja: 2077
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Krwawy Michał

Viva la libertad, carajo!

Offline Marcinn

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 224
  • Reputacja: 23
  • Płeć: Mężczyzna
  • test
  • Lokalizacja: Zamojszczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Ponton na 2 osoby
« Odpowiedź #2 dnia: 19.01.2021, 11:37 »
Hej,
zastanawiam się nad zakupem (ze znajomym) pontonu na 2 osoby. Problem jest taki, że nie wiem na co patrzeć i zwracać uwagę przy zakupie. Z tego co czytałem to dobrym wyborem jest KOLIBRI, tylko trochę kosztuje. Przyszłościowo chcielibyśmy zamontować silnik elektryczny.
Kwota nad jaką myślimy tj. do 1000 zł (po 500 na głowę), oczywiście jak będzie coś za 1100 to też jest do rozważenia.
Od razu zapytam, jak to jest z przechowywaniem. Czy to się raz pompuje i wystarczy? Jak to z tym jest bo nie wiem, nigdy w życiu nie miałem pontonu,
bądźcie zdrowi :)

Poluj na olx, marketplace facebooka i na sprzedajemy.pl. Z kolegą kupiliśmy ponton pro marine 320 z twardą podłogą i pompowanym kilem za 700zł. czasem można trafić coś ciekawego :)
na sprzedajemy.pl znalazłem kiedyś w mojej okolicy półroczne ogłoszenie z silnikiem johnson 6km za 500zł co dziwne jak zadzwoniłem dalej było aktualne.

Offline tadzikg

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 214
  • Reputacja: 7
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Rymanów
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Ponton na 2 osoby
« Odpowiedź #3 dnia: 20.01.2021, 09:46 »
dzięki za odpowiedzi, a możecie napisać czego szukać? bo ja nawet nie wiem na co zwracać uwagę. Co to jest pompowany kil?
Człowiek nie potrzebuje żadnej religii, gdy nie ma problemów.

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 951
  • Reputacja: 410
Odp: Ponton na 2 osoby
« Odpowiedź #4 dnia: 20.01.2021, 10:46 »
Wszystko zależy do czego chcesz ten ponton i czy masz zamiar za każdym razem go rozkładać i składać?

Offline tadzikg

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 214
  • Reputacja: 7
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Rymanów
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Ponton na 2 osoby
« Odpowiedź #5 dnia: 20.01.2021, 11:34 »
Wszystko zależy do czego chcesz ten ponton i czy masz zamiar za każdym razem go rozkładać i składać?

Spinning lekki szczupak, sandacz, okoń i rekreacyjne pływanie, a z rozkładaniem to nie mam pojęcia, chyba lepiej będzie nie składać za każdym razem ale nie sądzę żebym miał taką możliwość żeby przetrzymywać ponton cały czas napompowany, zależy jaki wysoki by był, i musiałbym zmierzyć odległość sufitu garażu do relingów, no i żeby był łatwy demontaż w razie czego jak bym miał gdzieś jechać bez pontonu
Człowiek nie potrzebuje żadnej religii, gdy nie ma problemów.

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 951
  • Reputacja: 410
Odp: Ponton na 2 osoby
« Odpowiedź #6 dnia: 20.01.2021, 11:47 »
Spinning w dwie osoby żeby mieć w miarę komfort potrzeba długość 3,30 wożenie na dachu na takiego pontonu może być ryzykowne według mnie. Składanka i rozkładanie za każdym razem takiego pontonu to mordęga. A co do kila to przydaje się jeśli pływasz na spalinie, ale przy tej długości pontonu większość posiada już kil i sztywną podłogę.

Offline basp28

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 866
  • Reputacja: 97
Odp: Ponton na 2 osoby
« Odpowiedź #7 dnia: 20.01.2021, 11:51 »
Wszystko zależy do czego chcesz ten ponton i czy masz zamiar za każdym razem go rozkładać i składać?

Spinning lekki szczupak, sandacz, okoń i rekreacyjne pływanie, a z rozkładaniem to nie mam pojęcia, chyba lepiej będzie nie składać za każdym razem ale nie sądzę żebym miał taką możliwość żeby przetrzymywać ponton cały czas napompowany, zależy jaki wysoki by był, i musiałbym zmierzyć odległość sufitu garażu do relingów, no i żeby był łatwy demontaż w razie czego jak bym miał gdzieś jechać bez pontonu
To rozważ łódkę na przyczepce - większy komfort i stabilniejsza, a jak jeździsz popływać w jedno miejsce to można się z kimś dogadać i u niego przy brzegu przechowywać (ktoś kto ma pomost, kawał ziemi przy jeziorze, domek kempingowy). Sąsiad ma łódkę nad jeziorem "w polu" przypięta łańcuchem do drzewa i kilkanaście lat nic się z nią nie dzieje, ale to już zależy od okolicy.

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 33 513
  • Reputacja: 2077
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Ponton na 2 osoby
« Odpowiedź #8 dnia: 20.01.2021, 12:59 »
Mam Pro-Marine 270 (konstrukcja jak Kolibri). Składałem go i rozkładałem sam praktycznie codziennie przez 3 tygodnie. W dwójkę to luzik dropsik. Taka operacja dla jednej osoby to jakieś 15-20 minut. Możesz go potem wieźć na dachu auta, a w garażu pod sufitem zrobić sobie jakieś taśmy, na których on będzie wisiał, i tylko na dach do mocowania byś go opuszczał.
Krwawy Michał

Viva la libertad, carajo!

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 951
  • Reputacja: 410
Odp: Ponton na 2 osoby
« Odpowiedź #9 dnia: 20.01.2021, 14:24 »
Wszystko zależy do czego chcesz ten ponton i czy masz zamiar za każdym razem go rozkładać i składać?

Spinning lekki szczupak, sandacz, okoń i rekreacyjne pływanie, a z rozkładaniem to nie mam pojęcia, chyba lepiej będzie nie składać za każdym razem ale nie sądzę żebym miał taką możliwość żeby przetrzymywać ponton cały czas napompowany, zależy jaki wysoki by był, i musiałbym zmierzyć odległość sufitu garażu do relingów, no i żeby był łatwy demontaż w razie czego jak bym miał gdzieś jechać bez pontonu
To rozważ łódkę na przyczepce - większy komfort i stabilniejsza, a jak jeździsz popływać w jedno miejsce to można się z kimś dogadać i u niego przy brzegu przechowywać (ktoś kto ma pomost, kawał ziemi przy jeziorze, domek kempingowy). Sąsiad ma łódkę nad jeziorem "w polu" przypięta łańcuchem do drzewa i kilkanaście lat nic się z nią nie dzieje, ale to już zależy od okolicy.
Łódź jest stabilniejsza? Chyba nigdy nie pływałeś na pontonie bo sory, ale piszesz brednie totalne.

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 951
  • Reputacja: 410
Odp: Ponton na 2 osoby
« Odpowiedź #10 dnia: 20.01.2021, 14:25 »
Mam Pro-Marine 270 (konstrukcja jak Kolibri). Składałem go i rozkładałem sam praktycznie codziennie przez 3 tygodnie. W dwójkę to luzik dropsik. Taka operacja dla jednej osoby to jakieś 15-20 minut. Możesz go potem wieźć na dachu auta, a w garażu pod sufitem zrobić sobie jakieś taśmy, na których on będzie wisiał, i tylko na dach do mocowania byś go opuszczał.
Tylko, że przy tej długości nie da się spinnigować w dwie osoby.

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 33 513
  • Reputacja: 2077
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Ponton na 2 osoby
« Odpowiedź #11 dnia: 20.01.2021, 14:32 »
Kolega się pyta o ponton. Ja napisałem, jaki mam i ile mi zajmuje w pojedynkę składanie/rozkładanie.
Spiningowałem z niego z kumplem. Da się, ale to nie jest oczywiście komfort i dla dwóch osób trzeba coś większego brać.


To zależy, co kolega rozumie pod pojęciem stabilności. Na pontonach pływają po morzu i robi się też nimi spływy po rwących rzekach. Natomiast ponton znacznie bardziej buja na falach, bo on się na nich unosi, a łódź siedzi "zagłębiona" w wodzie.
Krwawy Michał

Viva la libertad, carajo!

Offline basp28

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 866
  • Reputacja: 97
Odp: Ponton na 2 osoby
« Odpowiedź #12 dnia: 20.01.2021, 14:59 »
Wszystko zależy do czego chcesz ten ponton i czy masz zamiar za każdym razem go rozkładać i składać?

Spinning lekki szczupak, sandacz, okoń i rekreacyjne pływanie, a z rozkładaniem to nie mam pojęcia, chyba lepiej będzie nie składać za każdym razem ale nie sądzę żebym miał taką możliwość żeby przetrzymywać ponton cały czas napompowany, zależy jaki wysoki by był, i musiałbym zmierzyć odległość sufitu garażu do relingów, no i żeby był łatwy demontaż w razie czego jak bym miał gdzieś jechać bez pontonu
To rozważ łódkę na przyczepce - większy komfort i stabilniejsza, a jak jeździsz popływać w jedno miejsce to można się z kimś dogadać i u niego przy brzegu przechowywać (ktoś kto ma pomost, kawał ziemi przy jeziorze, domek kempingowy). Sąsiad ma łódkę nad jeziorem "w polu" przypięta łańcuchem do drzewa i kilkanaście lat nic się z nią nie dzieje, ale to już zależy od okolicy.
Łódź jest stabilniejsza? Chyba nigdy nie pływałeś na pontonie bo sory, ale piszesz brednie totalne.
Sorki, że takie brednie napisałem i dzięki że mnie uświadomiłeś, jeszcze resztę świata przekonaj do swojej teorii. Nie lubię się kłócić zwłaszcza o rzeczy oczywiste więc masz rację :)

Offline tadzikg

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 214
  • Reputacja: 7
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Rymanów
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Ponton na 2 osoby
« Odpowiedź #13 dnia: 22.01.2021, 09:50 »
pany bez kłótni mi tu :) ja wiem, że co poniektórzy to uważają, że na szczupaka do 3kg jest wędka x, do 5kg wędka y i do 10kg wędka z, a na sandacza jest inna wędka i taki sam podział :)

co do tematu:
czy jak w przyszłości będę chciał zamontować silnik elektryczny to wystarczy mi taki ponton https://sprzedajemy.pl/ponton-wioslowy-dwuosobowy-kolibri-k290tl-rzeszow-2-062e3e-nr56447044  czy https://www.olx.pl/oferta/ponton-motorowy-wedkarsko-turystyczny-kolibrikm-330-pp-nowy-rzeszow-CID767-IDnqzYK.html#b61ecaba8d   widać, że cena tego 2 jest już dla mnie za duża ale ten 1 za ok 1200 myślę, że jest w zasięgu, jeszcze taka sprawa, na niektórych ofertach widzę fotel obracany, co trzeba kupić żeby taki fotel zamontować?
Człowiek nie potrzebuje żadnej religii, gdy nie ma problemów.

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 33 513
  • Reputacja: 2077
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Ponton na 2 osoby
« Odpowiedź #14 dnia: 22.01.2021, 10:03 »
Tak, w tym pierwszym masz mocowanie do silnika. W moim mam takie samo i z silnikiem elektrycznym pływałem bez problemów.
Natomiast bierz ze sztywną podłogą, bo bez tego jest dramat.

Nie napinaj się. Do wiosny kupa czasu i pewnie coś się używanego pojawi. Nie patrz tylko Kolibri. W wątkach, co zapodałem wyżej, masz też inne dobre konstrukcje wymienione.
Krwawy Michał

Viva la libertad, carajo!