W wątku tym wielokrotnie pisałem jakie skutki na skręcenia żyłki ma konkretny sposób jej nawijania.

Nawijanie z obracającej się dookoła osi szpuli, np. w wodzie, nie zmienia skręceń żyłki w stosunku do tego jaka była na tej szpuli. Na szpuli może być różnie. Najczęściej na dużych jest prosta. Nie jest to jednak reguła, szczególnie dla szpulek małych.
Nawijanie z nieruchomej szpuli powoduje, że żyłka schodząc z niej jest skręcana przed kołowrotkiem jeden raz w lewo lub w prawo na każdy jeden zwój szpuli. W lewo jeśli patrząc od strony kołowrotka schodzi ze szpuli zgodnie z ruchem wskazówek zegara, w prawo jeśli schodzi niezgodnie z tym kierunkiem.
W prawo jest korzystnie, w lewo nie.
Po zarzuceniu zestawu żyłka będzie miała takie skręcenia jakie miała przed kołowrotkiem w trakcie pierwszego nawijania, a to zależy od sposobu nawijania i stanu skręceń żyłki lub ich braku na szpuli.
W filmie pokazywany jest sposób nawijania bez wprowadzania skręceń. Autor porównuje także uzyskany stan bez skręceń ze stanem uzyskanym po nawinięciu z nieruchomej szpuli i stwierdza, że wtedy „jest ona kompletnie skręcona”.

Jest to teza na zamówienie. Żyłka po takim nawinięciu będzie bardzo umiarkowanie skręcona i tak samo niezależnie czy w prawo czy w lewo. Gęstość powstałych skręceń zależy od średnicy nawoju na szpuli źródłowej i z tego co widać na filmie można ją oszacować na ok. 5 na każdym metrze żyłki. Tego rzędu skręcenia nie są jeszcze uciążliwe.

Podczas łowienia liczba skręceń zależy czy mierzymy ją na zestawie zwiniętym, czy zarzuconym. Na zarzuconym, tak jak na filmie żyłka będzie bez skręceń. Po zwinięciu zestawu dojdą skręcenia tymczasowe w lewo i może ich być nawet bardzo dużo w zależności od odległości łowienia, sposobu zwijania, obciążenia i kilku innych czynników.

Skręcenia w prawo na nawijanej pierwotnie żyłce i obecne tym samym na zarzuconej oprócz zapasu na odjazdy ryb podczas łowienia zmniejszają lewe skręcenia na zwiniętym do obsługi zestawie.
Takie skręcenia w prawo na zarzuconej żyłce powodują też zmniejszenie stopnia skręceń w lewo na szpuli kołowrotka, ale nie ma to jednak praktycznego znaczenia.