Witajcie ponownie!
Dziś recenzja taniego ,małego kołowrotka Shimano. Nie jest to mój sprzęt,ale trafił w moje ręce zupełnie nowiutki.Jak wiadomo Shimano bardzo oszczędza na smarze ,więc "przegląd" po zakupie to dobry pomysł.
Model Alivio 3000S RC DH to wielkość 3000 ze spłyconą szpulą (symbol S), RC - to hamulec tylny(R),wersja trzecia(C),DH - to podwójna korbka ,w przypadku Alivio ,DH to również zapasowa szpula (z tworzywa) ,której nie znajdziemy w innych wersjach. Model ten jest stosunkowo rzadki.
Cena 99 zł - mamy więc do czynienia z klasą ekonomiczną

Alivio to jeden z "pięcioraczków" ,czyli Hyperloop,Alivio,Catana,Nexave,Exage . Hyperloop to absolutna tandeta,wyprodukowana całkowicie po taniości , Exage jest najlepiej wykonany i spasowany,ma kilka rozwiązań z wyższych modeli (ale napęd ten sam) takich jak: rolka kabłąka,hamulec walki,więcej łożysk.
Poza tym modele te są bardzo podobne do siebie,mają te same napędy,te same hamulce,te same szpule itd. Różnice tkwią w kolorystyce i drobnych detalach wykończenia oraz ilości łożysk.
Garść informacji techn. :
- waga 300 g
- przełożenie 4,6 : 1
- pojemność szpuli ( 0,20 - 220 m, 0,25 - 140 m, 0,30 - 100 m)
- łożyska 1+1 ,czyli jedno kulkowe i jedno wałeczkowe z blokadą
Kołowrotek ma pewną zaletę jeśli kupujący to majsterkowicz.
Mianowicie można wyrzucić tuleje plastikowe i zastąpić je łożyskami,otrzymamy kołowrotek klasy Nexave z dodatkową "zaletą" - mniejszym przełożeniem,które w wypadku takich niezbyt solidnych konstrukcji może wpłynąć na dłuższą żywotność i dodać nieco mocy.
Aby ułatwić zadanie podpowiem,że na główną oś napędu potrzeba 2 sztuki o wym. 7x13x4 ,zębatkę posuwu szpuli też można doposażyć ,ale nie obędzie się bez frezowania,więc to zabawa nie dla każdego ,by tego dokonać potrzebne będzie łożysko 6x10x3 z flanszą no i frezareczka z frezami palcowymi.
Do rolki kabłąka też można coś dołożyć (2 cieńsze sztuki, pojedyncze łożysko ciężko dobrać),tu ale nie zmierzyłem,więc nie podam wymiarów

Co do zalet,to można zaliczyć całkiem precyzyjny hamulec,nie ma zbyt dużej mocy ,ale składa się z przyzwoitej jakości i ilości podkładek.
Podwójna korbka to też atut,prócz tego ,że daje taką "namiastkę" prawdziwego Shimano, nieco dodaje balansu/stabilności napędowi.
2 szpule w tej klasie to chyba też zaleta.
Nawet dobre nawijanie żyłki.
Konstrukcja jest w miarę stabilna i sztywna,większych luzów nie ma,praca natomiast "maślana" nie jest. Ale nic nie stuka,nie puka,nie wibruje,nie drży.Całkiem przyjemnie kręci.
Wykonanie dobre,nie zauważyłem problemów z lakierem,śrubkami,nadlewami,szczelinami między elementami itp.
Przejdźmy do fotek.
Zdjęcia od 1 do 3 . Wygląd ogólny , oraz zestawienie z dłonią.
Zdjęcie 4Wstępne "bebeszenie" .
Zdjęcie 5Widoczne tulejki z tworzywa,elementy napędowe oraz mikroskopijne ilości smarowidła
Zdjęcie 6Taak,smar...
Zdjęcie 7Kosz - widzimy dość charakterystyczne łożysko wałeczkowe(ta duża obudowa) oraz łożysko kulkowe z uszczelnieniem,naprawdę porządna jakość.
Zdjęcie 8Elementy hamulca - nie wymagały smarowania.
Zdjęcie 9Jako ,że zębatka posuwu jest "kwadratowa" to musimy to odpowiednio zazębić ,czyli strzałka na dużym kole musi być w linii ze strzałką na zębatce posuwu.
Zdjęcie 10Zbijak kabłąka i sprężyna, no i susza jak na pustyni
Zdjęcie 11Rozwiązanie rolki kabłąka,czyli tulejka z szarego tworzywa,rolka i podkładeczka z białego tworzywa.Działa to natomiast bardzo ładnie i ładnie się kręci.
Wnioski każdy sam wyciągnie
