Autor Wątek: Jak konserwować kołowrotek i o niego dbać?  (Przeczytany 106172 razy)

Offline Wonski81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 700
  • Reputacja: 933
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnowskie Góry
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jak konserwować kołowrotek i o niego dbać?
« Odpowiedź #120 dnia: 07.01.2016, 09:22 »
Wonski81 a jeśli możesz zdradzić jakiego smaru używasz to byłbym wdzięczny bo jestem na kupnie ;) i mam dylemat a lubie rzeczy sprawdzone :)

Mogę zdradzić. Problem tylko w tym,że zajmowałem się niegdyś (ładnych parę lat) ślusarstwem i używałem w tym czasie dość sporo środków smarujących, które w dużych ilościach zostały mi do dziś.
Smar tytanowy kupowałem z firmy Hanseline . Natomiast środki płynne środki- rodem z USA, firma Velo.Smary też mają na pewno,ale nie kupowałem bo nie odpowiadały specyfikacjom,których zamawiający wymagał.
Poszukaj trochę w necie,ja teraz nie mogę sprawdzić za bardzo...
Czesiek

Offline Luuki

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 215
  • Reputacja: 16
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Małopolska
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Jak konserwować kołowrotek i o niego dbać?
« Odpowiedź #121 dnia: 07.01.2016, 15:04 »
Zastanawiam się nad tym smarem z firmy Hanseline tubka 20g kosztuje 19 zł ale chyba warto z tego co mówisz :) mam jeszcze taki smar tylko nie wiem czy będzie dobry  http://allegro.pl/finish-line-smar-teflon-grease-teflonowy-457g-i5445894702.html ewentualnie zastosować oryginalny smar http://allegro.pl/smar-do-kolowrotkow-penn-precision-niebieski-56g-i5885589135.html
bo to właśnie do slammera potrzebuje a co do hamulca to może taki olej z teflonem http://allegro.pl/olej-smar-finish-line-dry-teflon-do-lancucha-120ml-i5424798278.html .Niby tylko smarowanie a tyle problemu z wyborem ;)
Łukasz

Offline Jędrula

  • Robinson
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 749
  • Reputacja: 379
  • Lokalizacja: Wodzisław Śląski
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jak konserwować kołowrotek i o niego dbać?
« Odpowiedź #122 dnia: 07.01.2016, 15:10 »
Zastanawiam się nad tym smarem z firmy Hanseline tubka 20g kosztuje 19 zł ale chyba warto z tego co mówisz :) mam jeszcze taki smar tylko nie wiem czy będzie dobry  http://allegro.pl/finish-line-smar-teflon-grease-teflonowy-457g-i5445894702.html ewentualnie zastosować oryginalny smar http://allegro.pl/smar-do-kolowrotkow-penn-precision-niebieski-56g-i5885589135.html
bo to właśnie do slammera potrzebuje a co do hamulca to może taki olej z teflonem http://allegro.pl/olej-smar-finish-line-dry-teflon-do-lancucha-120ml-i5424798278.html .Niby tylko smarowanie a tyle problemu z wyborem ;)




Rany boskie  :o Ile to kosztuje - 45, 70 zł ? Polecałem już wcześniej  - http://allegro.pl/wurth-hsw-100-bialy-smar-polstaly-aerozol-500ml-i5495134999.html . Mam znajomych co tym smarują najlepsze zwijaki na rynku i chodzą od lat jak burza .

Offline Wonski81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 700
  • Reputacja: 933
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnowskie Góry
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jak konserwować kołowrotek i o niego dbać?
« Odpowiedź #123 dnia: 07.01.2016, 15:23 »
Zastanawiam się nad tym smarem z firmy Hanseline tubka 20g kosztuje 19 zł ale chyba warto z tego co mówisz :) mam jeszcze taki smar tylko nie wiem czy będzie dobry  http://allegro.pl/finish-line-smar-teflon-grease-teflonowy-457g-i5445894702.html ewentualnie zastosować oryginalny smar http://allegro.pl/smar-do-kolowrotkow-penn-precision-niebieski-56g-i5885589135.html
bo to właśnie do slammera potrzebuje a co do hamulca to może taki olej z teflonem http://allegro.pl/olej-smar-finish-line-dry-teflon-do-lancucha-120ml-i5424798278.html .Niby tylko smarowanie a tyle problemu z wyborem ;)
Skomentuję linki które podałeś,tak może będzie najczytelniej:
1. smar teflonowy odpada, raczej olej teflonowy jest potrzebny do hamulca i rolki
2. smar Penn'a :P marketing to mają dobry Ci powiem, nawet na NASA się powołali hehehe .Dla mnie jest to molibdenowy smar do łożysk(wnioskuję po kolorze) i za tą cenę to można kilka kg chyba kupić.Nie będzie to zły produkt,ale...twoja kasa. Ja raczej polecam smar litowy bądź tytanowy (jest lepszy jakościowo,ale ma tą "wadę" ,że za mocno wypełnia i jakby muli młynek).
3. no to akurat dobry produkt,jakiś olej techniczny z duża zawartością teflonu (stosować do hamulca,do rolki kabłąka ,do korbki) ; powinien jeszcze być taki z zieloną zakrętką (niegdyś był) - będzie to bdb wybór do łożysk.
Czesiek

Offline Luuki

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 215
  • Reputacja: 16
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Małopolska
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Jak konserwować kołowrotek i o niego dbać?
« Odpowiedź #124 dnia: 07.01.2016, 15:31 »
Ten smar teflonowy to ja chcialem do przekładni zastosować i dlatego pytam czy będzie odpowiedni hmm :)
Łukasz

Offline Wonski81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 700
  • Reputacja: 933
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnowskie Góry
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jak konserwować kołowrotek i o niego dbać?
« Odpowiedź #125 dnia: 07.01.2016, 16:08 »
Ten smar teflonowy to ja chcialem do przekładni zastosować i dlatego pytam czy będzie odpowiedni hmm :)

Teflon nie bardzo się nadaje wg mnie. Daje poślizg ,ale nie tłuści i nie wypełnia.
Kup jakiś smar litowy(jego naturalny kolor to zielony) lub molibdenowy(naturalny kolor niebieski) albo litowo-molib. Za 1 kg zapłacisz do 10 zł. Smar tytanowy to absolutny top, może być trudno dostępny i do tego bardzo drogi.
Czesiek

Offline Luuki

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 215
  • Reputacja: 16
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Małopolska
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Jak konserwować kołowrotek i o niego dbać?
« Odpowiedź #126 dnia: 07.01.2016, 16:33 »
Może zaszaleje i kupie ten tytanowy w końcu pierwszy raz od 5 lat będzie miał serwis więc nie żałuje ;) a smaru molibdenowego mam od groma z tubek do przegubów a co do podkładek hamulca to ten specyfik  http://allegro.pl/olej-smar-finish-line-dry-teflon-do-lancucha-120ml-i5424798278.html kupie i będzie gitara :)
Łukasz

Offline Wonski81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 700
  • Reputacja: 933
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnowskie Góry
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jak konserwować kołowrotek i o niego dbać?
« Odpowiedź #127 dnia: 07.01.2016, 16:45 »
Może zaszaleje i kupie ten tytanowy w końcu pierwszy raz od 5 lat będzie miał serwis więc nie żałuje ;) a smaru molibdenowego mam od groma z tubek do przegubów a co do podkładek hamulca to ten specyfik  http://allegro.pl/olej-smar-finish-line-dry-teflon-do-lancucha-120ml-i5424798278.html kupie i będzie gitara :)

Weź tylko pod uwagę,że jeśli hamulec działa dobrze to nie warto go ruszać. No chyba,że ciągniesz rybska jak dziki i był już kilka razy przegrzany :) Ja mam kołowrotek Quantum ,który ma 19 lat, i dopiero w zeszłym roku nasyciłem mu podkładki :P
Czesiek

Offline Luuki

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 215
  • Reputacja: 16
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Małopolska
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Jak konserwować kołowrotek i o niego dbać?
« Odpowiedź #128 dnia: 07.01.2016, 17:17 »
Hehe Dziki ;D wszystko gra z hamulcem wiec sobie dam spokój ;)
Łukasz

Offline mirgag

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 829
  • Reputacja: 136
  • Płeć: Mężczyzna
  • Mirosław
  • Lokalizacja: Głogów - Zielona Góra
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Jak konserwować kołowrotek i o niego dbać?
« Odpowiedź #129 dnia: 19.01.2016, 21:46 »
Czesiek, świetnie opisałeś smarowanie kołowrotka. A ja do tego sam dochodziłem, a Ty podałeś na tacy. Ważne, że mamy podobne zdanie.

Smar tytanowy: http://katalog.bikeworld.pl/2015/web/produkt/akcesoria/smary_i_plyny/hanseline/40288/titanium_grease

Natomiast Ty dorabiasz podkładki i inne stosujesz kombinacje, jeśli zerwiesz gwint śrubki od rolki kabłąka. Ja robię to prościej: nakładam na śrubkę z zerwanym gwintem kroplę lakieru do paznokci i zakręcam. Następnie pozostawiam na 2-3 dni. Lepsza jest farba olejna, ale trzeba dłużej czekać. Pięknie trzyma, a odkręcić też można choć trzeba użyć siły.

Ot takie dopełnienie Twojej wiedzy i opisu.
*Jedynie upór i determinacja są wszechmocne*
Mirosław

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Jak konserwować kołowrotek i o niego dbać?
« Odpowiedź #130 dnia: 19.01.2016, 21:59 »
Może zaszaleje i kupie ten tytanowy w końcu pierwszy raz od 5 lat będzie miał serwis więc nie żałuje ;) a smaru molibdenowego mam od groma z tubek do przegubów a co do podkładek hamulca to ten specyfik  http://allegro.pl/olej-smar-finish-line-dry-teflon-do-lancucha-120ml-i5424798278.html kupie i będzie gitara :)

Weź tylko pod uwagę,że jeśli hamulec działa dobrze to nie warto go ruszać. No chyba,że ciągniesz rybska jak dziki i był już kilka razy przegrzany :) Ja mam kołowrotek Quantum ,który ma 19 lat, i dopiero w zeszłym roku nasyciłem mu podkładki :P
Tak Czesiek. Ale przy tylnym hamulcu nie da się kołowrotka dobrze rozebrac bez jego demontażu. Ten system mi się wydaje jest wybitnie podatny na wodę i zabrudzenia. Oraz klejenie przy dłuższym nie ,użytkowaniu.
Arek

Offline mariusz88_0

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 44
  • Reputacja: 3
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Jak konserwować kołowrotek i o niego dbać?
« Odpowiedź #131 dnia: 19.01.2016, 22:40 »
Jeśli się nie mylę tylnego hamulca się nie smaruje tylko przedni.

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Jak konserwować kołowrotek i o niego dbać?
« Odpowiedź #132 dnia: 19.01.2016, 23:11 »
Czym się wg. ciebie tak różnią że tylny nie wymaga obsługi?? To nie złośliwość. Ciekaw jestem opinii. Bo wg mnie oba się z czasem brudzą, zużywają  i  są robione z podobnych materiałów. Sporo tego rozbierałem.
Arek

Offline mariusz88_0

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 44
  • Reputacja: 3
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Jak konserwować kołowrotek i o niego dbać?
« Odpowiedź #133 dnia: 19.01.2016, 23:18 »
Coś tak pamiętam ze się nie smaruje ale może mylę to z wolnym biegiem?

Offline Wonski81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 700
  • Reputacja: 933
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnowskie Góry
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jak konserwować kołowrotek i o niego dbać?
« Odpowiedź #134 dnia: 20.01.2016, 12:00 »
Co do hamulców.
Ich budowa wygląda w ten sposób(zazwyczaj) ,że hamulec tylny składa się z większej ilości podkładek ,za to o mniejszej średnicy,z kolei przedni (w szpuli) składa się z mniejszej liczby (nawet w uznanych czy drogich konstrukcjach) za to o większej średnicy - chodzi o powierzchnię tarcia.
Zaś co do większej podatności na zabrudzenia każdy może mieć różne zdanie.Zresztą nie same zabrudzenia mają tutaj znaczenie ,raczej chodzi o szczelność,czyli o to by pomiędzy kolejne elementy(podkładki) nie dostawały się jakieś drobinki,woda,a nawet powietrze ,które zapewne powoduje szybsze wysychanie podkładek nasączonych teflonem.

Uważam,że tylny hamulec jest szczelniejszy,ale niekoniecznie jest to reguła,może po prostu z takimi maszynami miałem do czynienia? Budowa jest w większości konstrukcji taka,że mamy powiedzmy cylinder,w którym osadzone są te wszystkie podkładeczki. W przypadku tylnego hamulca jest tam bardzo mało miejsca,średnica wewn cylindra jest minimalnie tylko większa od średnicy podkładek, w przypadku gdy hamulec jest na szpuli jest tam więcej "luzu". Można to dość łatwo zdiagnozować,wystarczy zdemontować szpulę i poruszać podkładkami dotykając ich powierzchni czy to palcem czy jakimś przyrządem.
Zauważam tendencję do większego wnikania zabrudzeń w hamulce na szpulach.Pewnie nie tylko ja,bo aktualnie w bardzo wielu konstrukcjach producent zakłada różnej maści podkładkę uszczelniającą,więc też czymś się kierował.

Jeśli decyduję się zrobić "przegląd hamulca" to mam na to dość prosty test. Biorę do ręki szpulę (bądź też korpus gdy to hamulec tylny) i po zdemontowaniu zabezpieczenia ,zazwyczaj swoista zawleczka ze sprężynującego materiału, "uderzam" szpulą(korpusem) o drugą dłoń,tak by podkładki wypadły ze środka. Jeśli to co wypadło ma postać zlepionego pakietu - nie ruszam,uważam że stopień nasycenia teflonem jest wystarczający.Tzn trzeba troszkę poruszać i sprawdzić czy jest "tłusto" bo może to co wypadło z kołowrotka,to całkowicie zapieczony "pakiet". Ale to każdy,nawet laik rozpozna. Jeśli natomiast elementy (podkładki) wypadają porozdzielane,nie "poklejone" ze sobą, to znak, że jak najbardziej należy dołożyć teflonu.Oczywiście z wyczuciem.

O wolnym biegu.
Ktoś poruszył temat wolnego biegu,więc może coś swojego dopowiem.Jak najbardziej można smarować elementy wolnego biegu,jeśli jest to konstrukcja,w której w ogóle jest co smarować :P Częstym zabiegiem jest niejako przesunięcie/wysprzęglenie osi głównej od hamulca głównego ,w związku z czym oś główna jest "luźna" i stopień tego luzu można zmniejszać dociskając czyli dokręcając pokrętełko. Są też wolne biegi gdzie sama szpula dostaje luzu i możliwość obrotu poprzez jej uniesienie z bolca blokującego (Mitchell). Oczywiście są kołowrotki od początku zaprojektowane jako kołowrotek z wolnym biegiem i system wolnego biegu oparty jest na tym samym patencie co hamulec główny.Smarowanie wówczas można brać pod uwagę,bo trochę byłaby lipa gdyby coś tam się zacierało czy blokowało.

Arunio
W większości kołowrotków nie potrzeby "wyciągania" hamulca by rozbebeszyć młynek.Zazwyczaj odkręcenie zabezpieczenia na osi głównej z mechanizmu oscylacji pozwala tą oś wyjąć . Oczywiście zdarza się,że żeby w ogóle odkręcić obudowę należy zdemontować pokrętło hamulca, czy rotor. Nie sprzeczam się jednak z Tobą,bo może ja nie natknąłem się na taką konstrukcję,albo nie pamiętam takiej sytuacji.

Zaznaczam,że to co piszę to moje osobiste doświadczenia i spostrzeżenia.Nie każe nikomu ślepo w to wierzyć i praktykować. Bo jak wiadomo co majsterkowicz to inna historia,albo raczej co kołowrotek to historia ;)
Czesiek