Autor Wątek: Jak konserwować kołowrotek i o niego dbać?  (Przeczytany 107721 razy)

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Jak konserwować kołowrotek i o niego dbać?
« Odpowiedź #315 dnia: 12.04.2017, 16:56 »
Męczy mnie ostatnio często szumiąca rolka w Fishmaker II. Taka ciut dziwna ta konstrukcja. 2 raz juz rozbieram. Teraz pod mechanizm dałem smar a na łożysko olej. Na ile starczy? zobaczymy.
Arek

Offline Wonski81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 700
  • Reputacja: 933
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnowskie Góry
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jak konserwować kołowrotek i o niego dbać?
« Odpowiedź #316 dnia: 12.04.2017, 17:15 »
Mnie ostatnio męczyła rolka w shimaniaku do spławika. Ostatecznie naładowałem odrobinkę DG01, czyli smaru bardzo lekkiego, rzadkiego, aczkolwiek lepkiego. Jak ręką odjął ;)

Dużo zależy od samej konstrukcji rolki, a w zasadzie tych wszystkich tulejek, łożysk i podkładek. Im mniej tych elementów, tym bardziej praca rolki bywa szumiąca, czy też "słyszalna". Tak przynajmniej mi się wydaje, widzę w tym pewną zależność.

Smar można nałożyć na elementy rolki, trzeba tylko uważać, żeby nie było go za dużo i by nie wyciskało go na samą rolkę. Może to powodować natłuszczanie żyłki, co nie będzie korzystne :P
Oczywiście gęściejszy smar można rozrzedzać olejem :) Akurat taki zwykły litowy ładnie się miesza z olejami, więc.... ;)
Czesiek

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Jak konserwować kołowrotek i o niego dbać?
« Odpowiedź #317 dnia: 12.04.2017, 17:31 »
Czesiek. Chyba jesteśmy inni. Raczej niewielu to obchodzi. ;) Kołowrotek ma kręcić. :P
Arek

Offline Ostap

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 398
  • Reputacja: 149
  • Płeć: Mężczyzna
  • Chciałeś Panią? Zapie.... na nią!
  • Lokalizacja: Wuwua
Odp: Jak konserwować kołowrotek i o niego dbać?
« Odpowiedź #318 dnia: 12.04.2017, 19:28 »
Teraz smarowałem 5 baitrunnerów 8000 I 8010.
W swoich 3 wymieniłem łożyska na pinionie i właśnie w rolkach. Te w rolkach na sucho jęczały ;) kupiłem w dobrej cenie to wymieniłem ;) a co ;) może nie ceramiczne ale ezo ;)




Łukasz
 
Mazovia Fishing Team

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Jak konserwować kołowrotek i o niego dbać?
« Odpowiedź #319 dnia: 12.04.2017, 19:46 »
Teraz smarowałem 5 baitrunnerów 8000 I 8010.
W swoich 3 wymieniłem łożyska na pinionie i właśnie w rolkach. Te w rolkach na sucho jęczały ;) kupiłem w dobrej cenie to wymieniłem ;) a co ;) może nie ceramiczne ale ezo ;)
I tymi wielkimi łapami dałeś radę? ??? :facepalm:
 ;)
Arek

Offline furmek

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 200
  • Reputacja: 25
Odp: Jak konserwować kołowrotek i o niego dbać?
« Odpowiedź #320 dnia: 12.04.2017, 19:47 »
Ja też przerabiałem  czyszczenie i smarowanie rolek  ,ale dopiero wymiana łożyska na ezo przyniosło pożądany efekt.

Offline Ostap

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 398
  • Reputacja: 149
  • Płeć: Mężczyzna
  • Chciałeś Panią? Zapie.... na nią!
  • Lokalizacja: Wuwua
Odp: Jak konserwować kołowrotek i o niego dbać?
« Odpowiedź #321 dnia: 12.04.2017, 20:48 »
Arek. Przecież ja mam zgrabne rączki ;ł




Łukasz
 
Mazovia Fishing Team

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Jak konserwować kołowrotek i o niego dbać?
« Odpowiedź #322 dnia: 12.04.2017, 20:54 »
Arek. Przecież ja mam zgrabne rączki ;ł
Taaaaaa. ;) Przecież  wiem. Mało mi żeber na po żegnanie nie połamałeś. ;) :thumbup: 
Arek

Offline Wonski81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 700
  • Reputacja: 933
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnowskie Góry
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jak konserwować kołowrotek i o niego dbać?
« Odpowiedź #323 dnia: 01.09.2017, 20:41 »

DG 10 już nie robią, zamiast niego wszedł właśnie DG13. Na tarcze hamulcowe zdecydowanie lepszy jest smar DG04, DG01 jest za mało lepki a co za tym idzie hamulec jest mniej precyzyjny i jednocześnie za szybki a to powoduje szybsze zużycie tarcz. DG 06 to smar na wałek wormshaf, na przekładnię DG13. Tyle z mojej praktyki Jak napisał Czesław opakowania po 30 gram poza DG14 który jest do rolki i jest po 10 gram.


A czy kolega smarował już nowe Ultegry XTC, tudzież XTD ? 8)
Pytam, bo jakoś nie mogę dobrać do nich stosownego środka, praca jest nadal jakaś "nie taka" :-[
Z tego co widzę, doświadczenie spore, więc może mała wskazówka ? :P

Czesiek

Offline PrzemoG

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 81
  • Reputacja: 14
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Sieradz
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Jak konserwować kołowrotek i o niego dbać?
« Odpowiedź #324 dnia: 02.09.2017, 05:43 »
A czy kolega smarował już nowe Ultegry XTC, tudzież XTD ? 8)
Pytam, bo jakoś nie mogę dobrać do nich stosownego środka, praca jest nadal jakaś "nie taka" :-[
Z tego co widzę, doświadczenie spore, więc może mała wskazówka ? :P

Połóż po całości DG09 tzn przekładnia i wałek wormshaft. Ja teraz (wczoraj dostawa) pod te kołowrotki ten smar kupiłem (zaczyna się sezon serwisu karpiowych maszyn), niby smar dedykowany do tarcz hamulcowych ale jest mniej lepki niż DG04, ciemniejszy w barwie ale kołowrotki typu Big Pit czy Baitrunner bardzo ładnie na nim pracują.

Offline Alcor

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 10
  • Reputacja: 2
Odp: Jak konserwować kołowrotek i o niego dbać?
« Odpowiedź #325 dnia: 02.10.2017, 22:31 »
Ale oczywiście Wy stosujecie te smary specjalne PO uprzednim wyczyszczeniu mechanizmu i łożysk w nafcie (oczyszczonej) tudzież benzynie ekstraktycjnej ?
Nie? UPS....;)))
Pracochłonna robota , o ile łatwiej naćpać smaru i...już.

Smary specjalne stosuje się do maszyn pracujących w warunkach specjalnych.
Czyli STALE wysilonych w wysokich temperaturach.

Czyżbyście ciągnęli rekiny na równiku?;))

"Połóż po całości DG09", a jak za ciężko to poćwicz hantlami ;)))

Offline Wiecho

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 785
  • Reputacja: 393
  • Płeć: Mężczyzna
  • Nie znoszę chamstwa i prostactwa
  • Lokalizacja: Katowice
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Jak konserwować kołowrotek i o niego dbać?
« Odpowiedź #326 dnia: 03.10.2017, 11:37 »
Ale oczywiście Wy stosujecie te smary specjalne PO uprzednim wyczyszczeniu mechanizmu i łożysk w nafcie (oczyszczonej) tudzież benzynie ekstraktycjnej ?
Nie? UPS....;)))
Pracochłonna robota , o ile łatwiej naćpać smaru i...już.

Smary specjalne stosuje się do maszyn pracujących w warunkach specjalnych.
Czyli STALE wysilonych w wysokich temperaturach.

Czyżbyście ciągnęli rekiny na równiku?;))

"Połóż po całości DG09", a jak za ciężko to poćwicz hantlami ;)))

Nie bardzo rozumiem co kolega miał na myśli.  Kołowrotek to delikatna, precyzyjna maszynka pracująca w specyficznych warunkach (woda, brud itp).  Warto zauważyć że obciążenia w układzie napędowym kołowrotka wcale nie są małe jeśli weźmiemy pod uwagę rozmiary elementów. Oczekujemy od naszego młynka płynnej i niezawodnej pracy.  Dlatego porządny serwis, mycie, regulacja i właściwy dobór smarów jest konieczny. Inaczej smaruje się hamulec, inaczej rolkę prowadzącą a inaczej przekładnię i łożyska. Bez tego żaden kołowrotek nawet najdroższy długo nie posłuży.  Oczywiście można smarować wszystko np smarem litowym do łożysk aby nie pracowało "na sucho"  ale nie oczekujmy wtedy precyzji hamulca czy  długowieczności przekładni.
Nie zajmuję się serwisowaniem kołowrotków, ale przez pół wieku pracy zawodowej miałem do czynienia z różnymi mechanizmami więc wiem co piszę i doceniam sumiennych serwisantów jak nasi koledzy z Forum Wonski81 czy PrzemoG.
Cieszę się bardzo, że dzielą się Oni  swoimi doświadczeniami.
Wiesiek

Offline maciek_krk

  • ⚡⚡⚡⚡⚡
  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 7 434
  • Reputacja: 519
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: TG/KRK
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Jak konserwować kołowrotek i o niego dbać?
« Odpowiedź #327 dnia: 03.10.2017, 11:51 »
Ale oczywiście Wy stosujecie te smary specjalne PO uprzednim wyczyszczeniu mechanizmu i łożysk w nafcie (oczyszczonej) tudzież benzynie ekstraktycjnej ?
Nie? UPS....;)))
Pracochłonna robota , o ile łatwiej naćpać smaru i...już.

Smary specjalne stosuje się do maszyn pracujących w warunkach specjalnych.
Czyli STALE wysilonych w wysokich temperaturach.

Czyżbyście ciągnęli rekiny na równiku?;))

"Połóż po całości DG09", a jak za ciężko to poćwicz hantlami ;)))

Nie bardzo rozumiem co kolega miał na myśli.  Kołowrotek to delikatna, precyzyjna maszynka pracująca w specyficznych warunkach (woda, brud itp).  Warto zauważyć że obciążenia w układzie napędowym kołowrotka wcale nie są małe jeśli weźmiemy pod uwagę rozmiary elementów. Oczekujemy od naszego młynka płynnej i niezawodnej pracy.  Dlatego porządny serwis, mycie, regulacja i właściwy dobór smarów jest konieczny. Inaczej smaruje się hamulec, inaczej rolkę prowadzącą a inaczej przekładnię i łożyska. Bez tego żaden kołowrotek nawet najdroższy długo nie posłuży.  Oczywiście można smarować wszystko np smarem litowym do łożysk aby nie pracowało "na sucho"  ale nie oczekujmy wtedy precyzji hamulca czy  długowieczności przekładni.
Nie zajmuję się serwisowaniem kołowrotków, ale przez pół wieku pracy zawodowej miałem do czynienia z różnymi mechanizmami więc wiem co piszę i doceniam sumiennych serwisantów jak nasi koledzy z Forum Wonski81 czy PrzemoG.
Cieszę się bardzo, że dzielą się Oni  swoimi doświadczeniami.

Wiecho, kolega Alcor już nie odpowie :) Jemu nie chodziło o rozmowę, a o wywołanie kłótni, dlatego opuścił już nasze Forum ;)
W kilku innych wątkach, również starał się nas sprowokować, ale nie udało mu się to :)
Pozdrawiam,
Maciek

Offline Wonski81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 700
  • Reputacja: 933
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnowskie Góry
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jak konserwować kołowrotek i o niego dbać?
« Odpowiedź #328 dnia: 03.10.2017, 16:26 »
A czy kolega smarował już nowe Ultegry XTC, tudzież XTD ? 8)
Pytam, bo jakoś nie mogę dobrać do nich stosownego środka, praca jest nadal jakaś "nie taka" :-[
Z tego co widzę, doświadczenie spore, więc może mała wskazówka ? :P

Połóż po całości DG09 tzn przekładnia i wałek wormshaft. Ja teraz (wczoraj dostawa) pod te kołowrotki ten smar kupiłem (zaczyna się sezon serwisu karpiowych maszyn), niby smar dedykowany do tarcz hamulcowych ale jest mniej lepki niż DG04, ciemniejszy w barwie ale kołowrotki typu Big Pit czy Baitrunner bardzo ładnie na nim pracują.

Jakoś mi ten temat umknął.
To co napisałem, to była oczywiście prowokacja, być może niektórzy się domyślili :P

Odpowiedź szokująca, zresztą nie tylko ta ...
Czesiek

Offline PrzemoG

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 81
  • Reputacja: 14
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Sieradz
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Jak konserwować kołowrotek i o niego dbać?
« Odpowiedź #329 dnia: 04.10.2017, 23:09 »
A czy kolega smarował już nowe Ultegry XTC, tudzież XTD ? 8)
Pytam, bo jakoś nie mogę dobrać do nich stosownego środka, praca jest nadal jakaś "nie taka" :-[
Z tego co widzę, doświadczenie spore, więc może mała wskazówka ? :P

Połóż po całości DG09 tzn przekładnia i wałek wormshaft. Ja teraz (wczoraj dostawa) pod te kołowrotki ten smar kupiłem (zaczyna się sezon serwisu karpiowych maszyn), niby smar dedykowany do tarcz hamulcowych ale jest mniej lepki niż DG04, ciemniejszy w barwie ale kołowrotki typu Big Pit czy Baitrunner bardzo ładnie na nim pracują.

Jakoś mi ten temat umknął.
To co napisałem, to była oczywiście prowokacja, być może niektórzy się domyślili :P

Odpowiedź szokująca, zresztą nie tylko ta ...
Cóż szokującego? Nie bardzo wiem o czym kolega pisze.