Autor Wątek: O tyczce karpiowej co nieco i o linach z Milton Lake  (Przeczytany 6787 razy)

Offline matchless

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 167
  • Reputacja: 356
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: tyczka
Odp: O tyczce karpiowej co nieco i o linach z Milton Lake
« Odpowiedź #15 dnia: 11.05.2016, 08:36 »
Trochę bruździ ostatnio cena funta, ale generalnie, jak nieraz przeglądam różne oferty to ceny używek, takich w miarę uniwersalnych tyczek powiedzmy ze średniej półki wahają się gdzieś w granicach 100-250 funtów. Oczywiście oferty są różne, różne firmy, różne packi, nierzadko ludzie sprzedają cały swój sprzęt (często widzę to na ebay). Ale jeśli mówimy o takim zestawie "startowym" to ja myślę, że w granicach 600-800 zł kupisz już niezły pack.

Kilka przykładów:

http://www.ebay.co.uk/itm/MAVER-JURRASIC-CARP-11-5-MTR-fishing-pole-/231936823653?hash=item3600831165:g:p9EAAOSw3mpXLiEu

Tu masz tyczkę, 3 topy i naprawiany top do kubka. Cena 100 funciaków. Tyczka karpiowa, ale wiadomo, połowić można wszędzie.

http://www.ebay.co.uk/itm/Fishing-Pole-11-M-With-10-Pre-elasticated-top-2s-with-Carry-case-/162052198793?hash=item25bb105189:g:NS4AAOSwxp9W-S3t

Tutaj tyczka plus 10 topów. Ta ilość to zdecydowana przesada, nawet na zawodach połowy z tego się nie używa. Ale zawsze można kupić i na przykład sprzedać topy po 120 zł od sztuki już w Polsce na allegro. Tutaj topy z tego co widzę karpiowe.

http://www.ebay.co.uk/itm/preston-lerc-twin-process-13m-pole-/301952566640?hash=item464dc68570:g:4f0AAOSw~oFXMOIm

Middy, 2 topy power. Tyczka zdecydowanie za długa. 13 Metrów na początek, plus dopałka na 14,5 przy tej klasie tyczki, jej ciężar na pewno nie będzie przyjemnością. Ale jest to jakaś opcja.

http://www.ebay.co.uk/itm/Maver-Testimony-13mtr-pole-/252379981707?hash=item3ac304e78b:g:-hIAAOSw9ZdXKv76

Tu jakiś Maver, 2 topy plus top do kubka.


Generalnie na co warto zwrócić uwagę. Przede wszystkim nie sugerować się strasznie długością, by była do 11,5 metrów. Jeśli jest okazja kupić w dobrej cenie dobrą tyczkę w fajnym packu, to warto brać. Ten jeden element zawsze może być po prostu nieużywany a i przyda się, kiedy będzie taka potrzeba i kiedy na przykład wprawisz się w takie łowienie.

Musisz też wziąć pod uwagę, że z reguły tyczki na rynek angielski i te z angielskiego ebay'a to tyczki w których w większości znajdziesz topy power (power kit) czy inaczej nazywane topy karpiowe. Tam po prostu specyfika łowienia jest inna. Dlatego też, warto szukać ofert, gdzie te packi są mieszane. Wszystko w zależności od tego jakie ryby chcesz łowić i gdzie. Na pewno tyczka karpiowa czy typu allround - uniwersalna - będzie bardziej ... hmm uniwersalna xD Dlatego zdecydowanie odradzam, szczególnie na początek zakup tyczki kanałowej. Są one lżejsze ale dużo bardziej kruche (bo i sztywniejsze i mają cieńsze ścianki) przez co łatwiej o złamanie a i nasz target jest ograniczony bo w teori nadaje się taka tyczka tylko do łowienia ryb małych i ewentualnych bonusów. Oczywiście można na takie tyczki łowić duże ryby ale to wymaga dużego doświadczenia.

Celuj więc w wędki 13 metrowe - zawsze może się przydać te 1,5 metra. Weź też pod uwagę, że w większości tyczki opisane jako 13 metrów z reguły w rzeczywistości mają od 12,3 do 12,7 metra. Taka średnia to 12,5. Ta jedna rura czasem ratuje życie. Problemu by łowić bez niej nie ma zupełnie. Po prostu zostawiasz ją w tubie. Przy tyczce używanej nie ma zazwyczaj różnicy cenowej między 11,5 a 13 metrowymi wędkami więc czysto teoretycznie nie warto się świadomie ograniczać.

Postaraj się namierzyć tyczkę, która będzie miała tp do kubka - zdecydowanie narzędzie numer jeden - bez niego tyczka wiele traci - to jest precyzja nęcenia, to jest nęcenie bardzo subtelne i ciche. Jeśli w packu nie ma topu do kubka a są na przykład 3-4 topy power - wtedy jeden z nich możesz przerobić na top do kubka. Po prostu na końcu zamocujesz kubeczek.

Jeśli zamierzasz łowić duże ryby to 2 topy power na pewno się przedają. Jeśli chcesz też albo tylko łowić rybki małe i średnie to wtedy rozglądnij się za topami match lub competition. Wagowo na pewno wyraźnie zyskasz a Twój kręgosłup będzie miał lżej. Teoretycznie jednak, przy łowieniu na dystansie 9-11 metrów te tyczki nawet z topami power nie są wcale tragiczne. Łowią dzieciaki, łowią panie tak więc facet na pewno nie będzie miał problemów.

Tam wyżej, wrzuciłem tylko jakieś przykłady. Nie są to jakieś propozycje, które szczególnie polecam. Po prostu chciałem Ci mniej więcej pokazać jak wygląda to cenowo. Generalnie w UK z pewnością kupisz taniej z bardziej bogatszym packiem. W PL każdy kombinuje i jak sprzedaje tanio tyczkę to z reguły bez topów.
Grzegorz

Offline Marcin

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 209
  • Reputacja: 119
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gryfów Śląski
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: O tyczce karpiowej co nieco i o linach z Milton Lake
« Odpowiedź #16 dnia: 11.05.2016, 09:16 »
Wow dzięki za tak obszerną odpowiedź :thumbup:
Myślałem, że tyczki 11,5 metra są tańsze od 13. Łuk mówił, że za ten ostatni element płaci się najwięcej, ale skoro różnicy w cenie nie ma aż tak wielkiej to faktycznie 13 metrów byłoby lepszym wyjściem. Na tyczkę chcę odłożyć 1000 zł także mieszcze się w przedziale. Chciałem kupić w Polsce, ale w UK chyba da się trafić coś lepszego, teraz tylko dozbierać resztę pieniędzy i już :)
Pozdrawiam
Marcin

Offline jean72

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 157
  • Reputacja: 50
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: O tyczce karpiowej co nieco i o linach z Milton Lake
« Odpowiedź #17 dnia: 11.05.2016, 09:27 »
W UK na pewno kupisz taniej ale....... transport to Polski to jedno a drugie to najlepiej tyczkę zobaczyć, sprawdzić ( sprzedający różne rzeczy piszą a później można się zdziwić )
Poszukaj w tej cenie kupisz w UK nowa (nie markową) a nawet w Polsce taki hardcor :P
  http://allegro.pl/tyczka-ron-thompson-carp-gangster-pole-11m-fish-wy-i5156884007.html
 a tu masz w UK
http://pl.sportsdirect.com/avanti-gtr-12-5-pole-940444?colcode=94044499
http://pl.sportsdirect.com/avanti-carp-on-xs-pole-940460?colcode=94046099
Takie jest moje zdanie na ten temat i nikt nie musi się z nim zgadzać

Offline Majki

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 020
  • Reputacja: 95
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: O tyczce karpiowej co nieco i o linach z Milton Lake
« Odpowiedź #18 dnia: 11.05.2016, 10:05 »
Jest możliwość łowienia  komfortowo taką tyczką na łowisku po wyrobisku glinowym na którym głębokość to odrazu spad na 4-5 m ?

Offline Syborg

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10 021
  • Reputacja: 980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
Odp: O tyczce karpiowej co nieco i o linach z Milton Lake
« Odpowiedź #19 dnia: 11.05.2016, 10:16 »
Grzesiek :thumbup:

Świetny wpis :)
Jacek

Offline FilipJann

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 367
  • Reputacja: 191
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Wielkopolska
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: O tyczce karpiowej co nieco i o linach z Milton Lake
« Odpowiedź #20 dnia: 11.05.2016, 11:43 »
Chciałbym sobie kiedyś połowić tyczką :-\

Chyba sprzedam cały sprzęt jaki mam i kupię sobie taką tyczkę :D
Have fun.
Do what makes you happy.
And, ignore anyone who says you fish too much.
Life is too short to listen to those who don't respect your passion.

Filip! :)

Offline Morgoth13

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 446
  • Reputacja: 163
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Bydgoszcz
Odp: O tyczce karpiowej co nieco i o linach z Milton Lake
« Odpowiedź #21 dnia: 11.05.2016, 12:06 »
Chciałbym sobie kiedyś połowić tyczką :-\

Chyba sprzedam cały sprzęt jaki mam i kupię sobie taką tyczkę :D

Filip
Zrobisz tak - na zlocie zabierzesz tyczkę Lukowi i już nie oddasz :D
Pozdrawiam
Mirek

Offline matchless

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 167
  • Reputacja: 356
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: tyczka
Odp: O tyczce karpiowej co nieco i o linach z Milton Lake
« Odpowiedź #22 dnia: 11.05.2016, 12:13 »
Wow dzięki za tak obszerną odpowiedź :thumbup:
Myślałem, że tyczki 11,5 metra są tańsze od 13. Łuk mówił, że za ten ostatni element płaci się najwięcej, ale skoro różnicy w cenie nie ma aż tak wielkiej to faktycznie 13 metrów byłoby lepszym wyjściem. Na tyczkę chcę odłożyć 1000 zł także mieszcze się w przedziale. Chciałem kupić w Polsce, ale w UK chyba da się trafić coś lepszego, teraz tylko dozbierać resztę pieniędzy i już :)

Wiesz co, w Polsce generalnie sprzedają się tylko tyczki 13 metrowe. Młodsi czy tam kobiety łowią krótszymi, ale jest to na zasadzie łowienia bez ostatniego elementu z dopalaczem. Jak chłopak jest starszy i ma już więcej w bicepsie to najzwyczajniej nie musi kupować nowej tyczki, po prostu łowi pełną długością. To fakt, że ten najgrubszy element jest najdroższy i tutaj Luk ma rację. Tyczka nowa, 11,5 metrowa z pewnością będzie tańsza. Ale wydaje mi się, że przy tyczkach używanych, szczególnie takich na początek (nie tych z najwyższej półki), ta różnica się zaciera.
Ja, mimo, że mam różne tyczki, to na przykład na komercji uwielbiam stosować kupioną przeze mnie używkę Daiwy za stosunkowo śmieszne pieniądze (chyba w granicach 1000 zł) za tyczkę plus top do kubka, plus dwa topy match plus 3 topy power. Łowię nią na komercji i jej przewaga jest taka, że nie boję się o jej złamanie. A łowi się na prawdę świetnie. Tyczka też z UK.

Jak dobrze poszukasz, przeczekasz, jak trafisz na okazję to możesz wyrwać na prawde fajny kijek w przystępnej cenie i fajnym packu.

Jest możliwość łowienia  komfortowo taką tyczką na łowisku po wyrobisku glinowym na którym głębokość to odrazu spad na 4-5 m ?

Głębokość nie ma znaczenia w kwestii wygody. Łowi się po prostu z topem 4-5 elementowym w takim miejscu. Jeśli ktoś zamierza łowić w miejscach głębokich - na rzekach czy tego typu wyrobiskach, wtedy warto by zaopatrzył się w tyczkę, która ma topy 4-5 elementowe. Jeśli ktoś ma krótsze topy - nie szkodzi. Wtedy po prostu za top posłuży któryś z elementów wędki.


W UK na pewno kupisz taniej ale....... transport to Polski to jedno a drugie to najlepiej tyczkę zobaczyć, sprawdzić ( sprzedający różne rzeczy piszą a później można się zdziwić )
Poszukaj w tej cenie kupisz w UK nowa (nie markową) a nawet w Polsce taki hardcor :P
  http://allegro.pl/tyczka-ron-thompson-carp-gangster-pole-11m-fish-wy-i5156884007.html
 a tu masz w UK
http://pl.sportsdirect.com/avanti-gtr-12-5-pole-940444?colcode=94044499
http://pl.sportsdirect.com/avanti-carp-on-xs-pole-940460?colcode=94046099

Ja bym tych tyczek unikał. Co prawda cena jest interesująca ale to są same tyczki więc dochodzi konieczność dokupienia topów ew topu do kubka. Dodatkowo ich waga przeraża. Sto razy bardziej wolał bym kupić używkę z dobrej serii bo wygoda jest niewspółmierna. Te tyczki gną się jak banany :P No ale jest to jakaś opcja na pewno.
Grzegorz

Offline gregorio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 693
  • Reputacja: 148
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kołobrzeg
Odp: O tyczce karpiowej co nieco i o linach z Milton Lake
« Odpowiedź #23 dnia: 11.05.2016, 14:28 »
Dużo tyczek możesz nabyć tutaj na tym forum: www.wyczynfora.pl . W dziale sprzedaży masz naprawdę sporo
Grzegorz > Kołobrzeg

Offline FilipJann

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 367
  • Reputacja: 191
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Wielkopolska
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: O tyczce karpiowej co nieco i o linach z Milton Lake
« Odpowiedź #24 dnia: 11.05.2016, 14:40 »
Chciałbym sobie kiedyś połowić tyczką :-\

Chyba sprzedam cały sprzęt jaki mam i kupię sobie taką tyczkę :D

Filip
Zrobisz tak - na zlocie zabierzesz tyczkę Lukowi i już nie oddasz :D

Nie będzie mnie na zlocie >:(
Have fun.
Do what makes you happy.
And, ignore anyone who says you fish too much.
Life is too short to listen to those who don't respect your passion.

Filip! :)

Offline Marcin

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 209
  • Reputacja: 119
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gryfów Śląski
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: O tyczce karpiowej co nieco i o linach z Milton Lake
« Odpowiedź #25 dnia: 11.05.2016, 14:54 »
Chciałbym sobie kiedyś połowić tyczką :-\

Chyba sprzedam cały sprzęt jaki mam i kupię sobie taką tyczkę :D

Filip
Zrobisz tak - na zlocie zabierzesz tyczkę Lukowi i już nie oddasz :D

Nie będzie mnie na zlocie >:(
To w takim razie ja mu tę tyczkę zabiorę 8)
Pozdrawiam
Marcin

Offline FilipJann

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 367
  • Reputacja: 191
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Wielkopolska
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: O tyczce karpiowej co nieco i o linach z Milton Lake
« Odpowiedź #26 dnia: 11.05.2016, 20:48 »
Chciałbym sobie kiedyś połowić tyczką :-\

Chyba sprzedam cały sprzęt jaki mam i kupię sobie taką tyczkę :D

Filip
Zrobisz tak - na zlocie zabierzesz tyczkę Lukowi i już nie oddasz :D

Nie będzie mnie na zlocie >:(
To w takim razie ja mu tę tyczkę zabiorę 8)
A później ja ją kupię "za darmo" :P
Have fun.
Do what makes you happy.
And, ignore anyone who says you fish too much.
Life is too short to listen to those who don't respect your passion.

Filip! :)

Offline matchless

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 167
  • Reputacja: 356
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: tyczka
Odp: O tyczce karpiowej co nieco i o linach z Milton Lake
« Odpowiedź #27 dnia: 12.05.2016, 06:43 »
Chciałbym sobie kiedyś połowić tyczką :-\

Chyba sprzedam cały sprzęt jaki mam i kupię sobie taką tyczkę :D

Filip
Zrobisz tak - na zlocie zabierzesz tyczkę Lukowi i już nie oddasz :D

Nie będzie mnie na zlocie >:(
To w takim razie ja mu tę tyczkę zabiorę 8)
A później ja ją kupię "za darmo" :P

To się nazywa paserstwo ;) :P

Żeby skończyć off topa. Pytanie do Lucjana. Jakie tyczki są najbardziej popularne w UK? Mam na myśli producenta, model.
Jak w tym wszystkim stoi Daiwa, dosyć mocno promowana przez Raisona? Anglicy "ulegają" reklamie?
Grzegorz

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 786
  • Reputacja: 1991
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: O tyczce karpiowej co nieco i o linach z Milton Lake
« Odpowiedź #28 dnia: 12.05.2016, 07:11 »
W UK tyczki są juz bardzo tanie, ostatni rozwój techniki 'węglowej', dzięki lotom w kosmos i formule 1 sprawił, że ceny ładnie pikują w dół, konkurencja jest tez spora. Różnica jaka jes teraz, to pakiety, które mają już topy z side pullerami. Wczoraj na łowisku karasiowo-linowym łowiło naprzeciwko nas dwóch tyczkarzy. Jeden  to starszy pan, z tyczką 'starszą'. Miał ładnego lina, i walczył z nim strasznie długo, nie miał bowiem 'ściągacza'. Drugi zaś miał, i skracając amortyzator holował ryby błyskawicznie.

Tak więc na ebayu będą tyczki starsze, bez tych side pullerów, ludzie się ich pozbywają aby kupić nowe zestawy.

Oprócz tego firmy oferują tańsze zestawy, idealne dla początkujących. Taki Drennan Red Range 13 metrów, z trzema topami to koszt 300 funtów, 11 metrów to 225 funtów. Wszystkie firmy praktycznie mają odpowiedniki cenowe u siebie. Tak więc nowy zestaw można spokojnie wyhaczyć za 200 funtów już.

Na filmie chciałem pokazać, że można łowić tyczką bez kosza, wystarczy kilka gadżetów i jest super. Na wielu łowiskach w ten sposób można pokosić, jeżeli dodatkowo łowi się feederem na zmianę, można naprawdę szybko 'rozpracować' sytuację na łowisku.
Lucjan

Offline matchless

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 167
  • Reputacja: 356
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: tyczka
Odp: O tyczce karpiowej co nieco i o linach z Milton Lake
« Odpowiedź #29 dnia: 12.05.2016, 09:00 »
Widziałem właśnie, że nie łowisz z koszem i to bardzo dobrze. Tak myślałem, że chcesz pokazać, że można łowić bez kosza i nie koniecznie tyczkowanie wymaga dużych nakładów finansowych. Patrząc na to z perspektywy typowo kosztowej, to już w miarę przystępną tyczkę można kupić w cenie nowej odległościówki Drennana a nawet taniej.

Ten Drennan Red Range - da się tym połowić? Cena bardzo atrakcyjna, te "zestawy" też fajne. Topy z side pullerem, jakieś koreczki itp.
Grzegorz