Na co się przekłada szybsza akcja wędki feederowej z punktu widzenia łowienia na metodę czy na feeder klasyk? Lepiej jak wędka szybciej gaśnie czy wolniej?
Ktoś coś może więcej wie?
Pozwolę coś Ci przytoczyć , może troszkę to Ci pomoże

A zacznę od trzech powiązanych ze sobą parametrów: akcji, ugięcia i pracy. Na początek jednak nie akcja ale ugięcie, bo żeby określić akcje musimy najpierw wiedzieć, z jakim ugięciem mamy do czynienia.
Ugięcie wędziskaJest to parametr mówiący nam, w jakim zakresie długości wędzisko będzie wykonywało swoja prace.
Mamy wiec ugięcie szczytowe, semiparaboliczne (półparaboliczne, połowiczne) i paraboliczne (pełne) itp.
Obrazowo chodzi o to, w której części swojej długości wędzisko przy wyginaniu dojdzie do kata prostego czyli 90° miedzy szczytówka a dolnikiem. Tak wiec w uproszczeniu:
- jeśli kat prosty osiągnięty będzie do 1/3 długości wędziska - mamy do czynienia z ugięciem szczytowym
- jeśli w przedziale 1/3-1/2 dlugości - z semiparabolicznym
- i w przedziale poniżej 1/2 w kierunku dolnika - z parabolicznym.
Skoro wiemy juś jakie mamy typy ugięcia, czas wyjaśnic czym jest progresja - jest to zdolność przechodzenia wędziska z jednego ugięcia w drugie pod wpływem zwiększajacej się siły. Np. Z ugięcia szczytowego w semiparaboliczne, lud nawet dalej - w paraboliczne (pełna progresja).
Jak to się ma w praktyce? Np. Podczas wyrzutu pracuje część szczytowa, a podczas holu większej ryby dołącza część środkowa.
Spotyka się tez określenie - ugięcie progresywne
Sprawdzanie ugięcia:
Ugięcie sprawdzamy bez machania kijem i potrzebna nam będzie druga osoba, która będzie nam trzymać wędzisko. Chwytamy za przelotka szczytowa (przegubowo, palce w dzióbek schodzą się na szczytówce) i ciągniemy prostopadle, po linii prostej aż do uzyskania kata 90°.
Sprawdzanie progresji:
Tak ja wyżej - po czym zwiększamy sile ciągniecia. Ale uwaga - przechodzenie ugięcia w następne ugięcie powinno się odbywać z wyraźnym użyciem coraz większej siły! Inaczej mamy do czynienia z kicha a nie progresja.
Teraz znając ugięcie wędziska możemy określic jego następny parametr:
Akcja wędziska
Jest to parametr określajacy nam szybkość wędziska! Chodzi o szybkość wychylenia się “pracującej części wędziska” i jego powrotu w stan spoczynku po wymachu.
Mamy wiec akcje, szybka, średnia, wolna itp.
Sprawdzanie akcji:
Akcje sprawdzamy wymachem (a nie machaniem) w następujący sposób - wykonujemy energiczne odwrotne zacięcie i zatrzymujemy wędzisko. Im szybciej nam “zgaśnie” z tym szybsza akcja mamy do czynienia. I odwrotnie.
Dlaczego akcja jest mylona z ugięciem?
Moim zdaniem przyczyna mogą być stare wykresy, które kiedyś firmy wędkarskie umieszczały w swoich katalogach oznaczając “obrazowo” oznaczenia szybkości, czyli parametru akcji. Wykres taki wyglądał tak jakby “wyginał” się w nim coraz bardziej w parabole symbol wędziska…
Poznaliśmy dwa parametry wędziska - ugięcie i akcje. Co one nam mówią?Osobno niewiele, ale w połączeniu tworzę następny, ten trzeci parametr:
Praca wędziska
Tym parametrem możemy określić wartość użytkowa wynikająca z zaplanowanej bardziej lud mniej przez konstruktora odpowiedniej akcji w odpowiednim ugięciu.
Te “zgranie” decyduje o większej lub mniejszej dynamice wędziska, jego czasie ładowania się przy rzucie, ciętości przy zacinaniu, amortyzacji w czasie holu…
