Autor Wątek: Jaki kołowrotek do wędki Korum Barbel 1,75 lbs?  (Przeczytany 12513 razy)

Offline zby

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 181
  • Reputacja: 7
  • Płeć: Mężczyzna
  • Świat poszedł do przodu...
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Jaki kołowrotek do wędki Korum Barbel 1,75 lbs?
« Odpowiedź #30 dnia: 05.11.2016, 17:09 »
Od kilku sezonów używam z satysfakcją Kołowrotków Baitrunner USA D w wersji 6000.
Kupiłem je z myślą o ciężkich gruntówkach, ale od ubiegłego sezonu używam ich przy wiślanych feederach. Radzą sobie bardzo dobrze z dużym obciążeniem. Odczuwam jedynie brak szpuli long cast, ale nauczyłem się z tym żyć, pogrubiłem żyłki i mocniej rzucam. Polecam, bo mnie nie zawiodły pomimo macoszego podejścia do konserwacji. Żadnych usterek luzów itp. Niestety musiałem dokupić dodatkowe szpule. Kołowrotek wart swojej ceny.
https://www.raven-fishing.pl/kołowrotek-shimano-baitrunner-usa-6000d/pl/product/14204/
Zby

Offline wojciu1

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 209
  • Reputacja: 15
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Jaki kołowrotek do wędki Korum Barbel 1,75 lbs?
« Odpowiedź #31 dnia: 05.11.2016, 18:14 »
Wojciu, po co ci więcej niż 150 metrów na kołowrotku. Będziesz tym Korumem rzucał na 100 m i spodziewasz się odjazdów na kolejnych 50?
Szczerze mówiąc dobre pytanie. Po prostu w temacie kołowrotków jestem naprawde zielony i o ile na temat kijów, przynęt, zanęt braki w wiedzy uzupełniłem, o tyle z kołowrotkami  ciągle słabo. Zależy mi żeby kołowrotek radził sobie z większymi rybami i o ile nie pomagał, to chociaż nie przeszkadzal w dalekim rzucaniu.
Pozdrawiam,

Wojtek

Offline Wonski81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 700
  • Reputacja: 933
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnowskie Góry
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jaki kołowrotek do wędki Korum Barbel 1,75 lbs?
« Odpowiedź #32 dnia: 05.11.2016, 18:31 »
To twarda i mocna wędka, więc dobrze by było wybrać stosowny do niej młynek.
Nasz forumowy kolega Kamil (kop3k) pod tymi kijami używa wspomnianego (i polecanego przeze mnie :P) Calybera FS. Możesz go "pomęczyć" (Kamila ofkoz) i zadać wiele pytań, jak to wszystko śmiga, zwłaszcza przy połowie bardzo przyzwoitych ryb, ciężkich warunków.
Kołowrotek do drogich nie należy, ma swoje wady a jakże, ale jest naprawdę mocny i sporo zniesie. Relacja ceny do "twardości" jest wg mnie bardzo dobra.

Co do pojemności, o której pisał Michał, to płytsze szpule też mają swoje zalety. Jeśli faktycznie nie zamierzasz miotać na 100m czy wywozić zestawów, to może taka szpula być atutem. Dla mnie byłaby na pewno, bo łowię na niezbyt wielkich odległościach. A głębokie szpule, to dużo metrów do nawinięcia, bądź zabawa w podkłady.

Producenci generalnie nas nie rozpieszczają. Jak kołowrotek przypasuje, to szpule ma za głęboką, jak szpula fajna, to np. hamulec do bani itd :P
Czesiek

Offline kALesiak

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 638
  • Reputacja: 86
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Jaki kołowrotek do wędki Korum Barbel 1,75 lbs?
« Odpowiedź #33 dnia: 05.11.2016, 21:44 »
Masz rację - nikt tu klientów nie rozpuszcza. Dlatego ja nie rozpuszczam sprzedawców. Mam czas, kolegów, którzy podpowiedzą, luzik. Nie ma parcia.

Na marginesie: Jaki ubaw mam czasem, gdy pytam o jakiś towar nie z półki, a zmieszany sprzedawca wchodzi w neta i szuka. Taka polska lipa  :'(

Offline Daavid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 735
  • Reputacja: 128
  • Lokalizacja: UK
Odp: Jaki kołowrotek do wędki Korum Barbel 1,75 lbs?
« Odpowiedź #34 dnia: 06.11.2016, 03:52 »
Ja miałem do tej wędki Ocumę Tactic 45. Niestety sprzęt brzana zabrała do wody. Kołowrotek bardzo wyszukany nie był, ale solidny i dawał radę. Poszedł z grafitową szpulą, aluminiowa została, wiec nie wiem czy nie kupię następnego. Moim zdaniem wart 170 zł. Tak jak LUK mówił, nie ma co przesadzać z wielkością.

Online Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 899
  • Reputacja: 2003
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Jaki kołowrotek do wędki Korum Barbel 1,75 lbs?
« Odpowiedź #35 dnia: 06.11.2016, 10:24 »
Wojciu, po co ci więcej niż 150 metrów na kołowrotku. Będziesz tym Korumem rzucał na 100 m i spodziewasz się odjazdów na kolejnych 50?
Szczerze mówiąc dobre pytanie. Po prostu w temacie kołowrotków jestem naprawde zielony i o ile na temat kijów, przynęt, zanęt braki w wiedzy uzupełniłem, o tyle z kołowrotkami  ciągle słabo. Zależy mi żeby kołowrotek radził sobie z większymi rybami i o ile nie pomagał, to chociaż nie przeszkadzal w dalekim rzucaniu.

Jeżeli łowisz na 50 metrach, stracisz 30-40 metrów z jakiegoś powodu, to już nie zarzucisz na taką odległość. Dlatego dobrze jest mieć minimum 200 metrów na szpuli, wtedy można spokojnie połowić kilka miesięcy. Poza tym często odciąć trzeba z kilka metrów często po dobrej sesji. Na rzekach tez żyłka się skręca często. Mówię o większych rzekach lub wodach stojących.

Nie wiem czy przy kręciołach 6000 warto oszczędzać żyłkę. Tam powinno jej wejść sporo.
Lucjan

Offline iras-m66

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 351
  • Reputacja: 12
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wa-wa
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Jaki kołowrotek do wędki Korum Barbel 1,75 lbs?
« Odpowiedź #36 dnia: 06.11.2016, 13:58 »
...i z tym się zgadzam. Lepiej mieć więcej na szpuli i w razie potrzeby móc odciąć lub rwać bez stresu, że resztą nie połowimy więcej. Wolę kupić dużą szpulę 1500 m i nawinąć na kołowrotek po brzeg, a resztę mieć na kolejne przewinięcia, niż bawić się w podkłady do zakupionych szpulek 100 czy 150 metrów. Szczególnie przy dużych średnicach ponad 0,3 gdy żyłka po pewnym czasie lubi się skręcać i trzeba spory kawałek odcinać.
Złów i wypuść (choćby po to, by mieć co łowić w przyszłości)
Irek

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 744
  • Reputacja: 2004
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jaki kołowrotek do wędki Korum Barbel 1,75 lbs?
« Odpowiedź #37 dnia: 06.11.2016, 14:10 »
Ja wolę wymienić 150 metrów, niż 300. Jeśli mam płytką szpulę, wymieniam wszystko i luz. Jeśli szpula jest głęboka, trzeba bawić się w podkłady. Obcinając 50 metrów i tak nie mamy już żyłki pod rant i gorzej się rzuca, niezależnie od pojemności szpuli. To się nie zmienia czy masz szpulę płytką, czy głęboką, prawda? Jedyny plus jest taki, jak wspomniałeś. Jak rzucasz daleko i tę długość żyłki stracisz, to potem drugi raz już może być żyłki przymało. Coś takiego zdarzyło mi się raz w ciągu ostatnich 3 lat. Ergo, wolę płytkie szpule i się nie pieprzyć :P Aha, najważniejsze - co to znaczy płytka szpula w wymienianych kołowrotkach? Różnica między 200-300 metrów 0,25 a pół kilometra...
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline iras-m66

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 351
  • Reputacja: 12
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wa-wa
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Jaki kołowrotek do wędki Korum Barbel 1,75 lbs?
« Odpowiedź #38 dnia: 07.11.2016, 16:31 »
...i dlatego zakupiłem Daiwę Emcast BR 4500, a nie 5000 :P
Złów i wypuść (choćby po to, by mieć co łowić w przyszłości)
Irek

Offline kALesiak

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 638
  • Reputacja: 86
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Jaki kołowrotek do wędki Korum Barbel 1,75 lbs?
« Odpowiedź #39 dnia: 12.01.2017, 12:39 »
Był wstęp, rozwinięcie..., więc pora na zakończenie jak w greckim dramacie  :)

Strasznie się motałem. Raz, że potrzebuję dwa kołowrotki, dwa - znikoma ich różnorodność występuje w moim mieście, trzy - rozpiętość cenowa... Ważna była też waga, na co Luk słusznie zwrócił uwagę. Dość powiedzieć, że w piwnicy podpiąłem z 5 różnych kołowrotków, żeby sprawdzić wagowe spasowanie. Co mogłem, pomacałem, obejrzałem. Internety przeczytałem i obejrzałem.

Wszystkim kolegom serdecznie dziękuję za odzew :beer: Najczęściej polecanym był kołowrotek Daiwa Emcast BR 4500 A, o ile dobrze pamiętam. Jakby co - zrobiłem nawet tabelkę z poszczególnymi typami, opisami, linkami i osobami polecającymi.

I pewnie kupiłbym tego Emcasta już dziś, bo to naprawdę przyzwoity kręcioł. Ale przez przypadek pokręciłem zeszłorocznymi nowościami Daiwy z serii 25. Już byłem wbity, ale w necie znalazłem jeszcze półkę wyżej i wiedziałem, że gorzej nie kręcą, a mają klasyczny WB.

No i znalazłem te kręcioły w internetowym sklepie dawno niewidzianego, ale przeserdecznego kumpla. Już tam były w cenie smacznej. Ale jak zadzwoniłem z prośbą o opinię, pogadałem, jak się kumpel zaczął śmiać i powiedział, że to najczęściej wyciągany przez niego kołowrotek, nad którym klienci mlaskają... To już mi zagrzało. A jak powiedział cenę za dwa, no to wsiąkłem.

Sorki za te epistoły, ale podjarany jestem ;D Wybór: Daiwa Emblem BR 25A.

Ceny nie podam, bo zagrał w niej bardziej koleżeński czynnik, jak sądzę ;D Nazwę sklepu mogę podać na PW. Fajni goście i do rozmowy.

Jeszcze raz dziękuję wszystkim.  :beer:

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Jaki kołowrotek do wędki Korum Barbel 1,75 lbs?
« Odpowiedź #40 dnia: 12.01.2017, 12:52 »
Adam, w tysiaku się zmieściłeś? ;) 
Arek

Offline Radar

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 446
  • Reputacja: 368
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jaki kołowrotek do wędki Korum Barbel 1,75 lbs?
« Odpowiedź #41 dnia: 12.01.2017, 13:07 »
Dobry wybór ta Daiwa.

Myślę, że tysiak za dwa pękł.
Nie krytykuj bo dostaniesz bana.

Radek

Offline iras-m66

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 351
  • Reputacja: 12
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wa-wa
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Jaki kołowrotek do wędki Korum Barbel 1,75 lbs?
« Odpowiedź #42 dnia: 12.01.2017, 13:13 »
...pękł, nie pękł - niech służą długo :D
Złów i wypuść (choćby po to, by mieć co łowić w przyszłości)
Irek

Offline Syborg

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10 021
  • Reputacja: 980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Jaki kołowrotek do wędki Korum Barbel 1,75 lbs?
« Odpowiedź #43 dnia: 12.01.2017, 13:40 »
Ale jak zadzwoniłem z prośbą o opinię, pogadałem, jak się kumpel zaczął śmiać i powiedział, że to najczęściej wyciągany przez niego kołowrotek, nad którym klienci mlaskają... To już mi zagrzało. A jak powiedział cenę za dwa, no to wsiąkłem.

Odnoszę wrażenie, że mam kumpli w każdym sklepie.
Jacek

Offline kALesiak

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 638
  • Reputacja: 86
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Jaki kołowrotek do wędki Korum Barbel 1,75 lbs?
« Odpowiedź #44 dnia: 12.01.2017, 15:58 »
Pękł, nie pękł... Ja jestem zadowolony :D

Syborg, ja też mam wielu kolegów w sklepach. Ale z tym kumplem to inna liga - Bundesliga  :)