Autor Wątek: Skandaliczne ważenie ryb na pewnych zawodach  (Przeczytany 16369 razy)

Offline anna sulka

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 151
  • Reputacja: 10
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Rybnik
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Skandaliczne ważenie ryb na pewnych zawodach
« Odpowiedź #120 dnia: 26.01.2017, 17:26 »
:) Czytając niektóre komentarze po prostu tak się poczułam, startuje w wielu zawodach wyczynowych.Może moje teksty nie są dobre :-[ ale niestety nie potrafię tak pięknie jak Wy pisać poprawnie i szybko. :'(

Offline kALesiak

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 638
  • Reputacja: 86
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Skandaliczne ważenie ryb na pewnych zawodach
« Odpowiedź #121 dnia: 26.01.2017, 18:12 »
:) Czytając niektóre komentarze po prostu tak się poczułam, startuje w wielu zawodach wyczynowych.Może moje teksty nie są dobre :-[ ale niestety nie potrafię tak pięknie jak Wy pisać poprawnie i szybko. :'(

Moralność, etyka, człowieczeństwo, empatia, szacunek... To są bez wyjątku wzniosłe hasła, które - w mojej ocenie - mijają się z wędkarstwem. Często się nad tym zastanawiam, czasem startuję w zawodach, i dalej nie wiem, co o tym myśleć. Nawet myślistwo - kiedyś sądziłem, że wędkarze są ponad myśliwymi, bo ich łowienie nie musi mieć charakteru ostatecznego zdarzenia. Teraz, czasem sobie myślę, że właśnie zerojedynkowość polowań stawia myśliwych jako tych, którzy de facto po dobrym strzale mniej zadają bólu zwierzętom...

Ale to też nie jest do końca tak. Wielokrotnie rozmawiałem o tym z ichtiologami - odczuwalność bólu na poziomie aparatu gębowego u ryb ma zupełnie inny charakter niż wbicie kotwicy w wargę wędkarza. Ryb nie boli to w tym pojmowaniu, który my znamy na podstawie własnych doświadczeń. To raczej strach psa, który chce się zerwać z łańcucha...

Skoro już napisałem, co napisałem, czyli nic, to odnosząc się do samego filmu: walenie ryb do wiadra po farbie, dużych ryb, które pizgają łbami o rant wiadra - to znęcanie się nad zwierzętami, jak lądowanie leszcza w piachu. Wkładanie paluchów prawie pod oczy - to wstyd i tyle. Jest to zbędne, niczym nieuzasadnione znęcanie się nad rybami. Jeżeli koło by zechciało, kupię im siatkę do ważenia ryb. To również nie jest idealne, ale przyzwoite.

I tym zakończę: w wymiarze nieskalanego postępowania wobec zwierząt moralni i etyczni, czyści i prawi nigdy nie będziemy, tak jak nie można być trochę w ciąży, bo wędkarstwo zawsze łączyć się będzie z zadawaniem cierpienia.Możemy być tylko przyzwoici, a tej przyzwoitości nauczyły mnie zawody: zacinać w tempo, mieć duuuże siaty, brać ryby w sito, a nie na klatę, moczyć łapy przed wypięciem i wypuszczać ryby, zawsze!

Pozdrawiam i przepraszam za te bzdurki  :)

Offline greg13

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 525
  • Reputacja: 45
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kraków
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Skandaliczne ważenie ryb na pewnych zawodach
« Odpowiedź #122 dnia: 26.01.2017, 18:51 »
Adam

Brawo :thumbup:

Też czasem mam wątpliwości, czy nie rzucić wędkarstwa w imię etyki...
Na razie staram się być przyzwoitym...

Grzesiek

Kadłubek

  • Gość
Odp: Skandaliczne ważenie ryb na pewnych zawodach
« Odpowiedź #123 dnia: 26.01.2017, 19:41 »
:) Czytając niektóre komentarze po prostu tak się poczułam, startuje w wielu zawodach wyczynowych.Może moje teksty nie są dobre :-[ ale niestety nie potrafię tak pięknie jak Wy pisać poprawnie i szybko. :'(
To trzeba więcej przed komputerem nie na zawodach :P
Przepisywanie tekstu oj nauczy ciebie szybko są gry do nauki szybkiego pisania.

Wracając do tematu:
zachowanie ''zawodników'' naganne, nie wiem co na to właściciel łowiska przecież oni praktycznie zabijają mu ryby tylko, że będą w wodzie na dnie.
Etyki, dobrego zachowania czego by tu wymagać? Podstaw? :facepalm:

Skoro nie potrafią zachować się nad wodą, palą papierosy odbierając puchar to do łopaty nie na ryby i zawody. Równa się do góry nie do dołu.
Kindersztuba, dobre zachowanie, savoir-vivre czy inne tam "obce" nie tylko słowa ale i zachowanie rzecz "obca".

Jeżeli kogoś uraziłem swoją wypowiedzią to przepraszam.

Offline anna sulka

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 151
  • Reputacja: 10
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Rybnik
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Skandaliczne ważenie ryb na pewnych zawodach
« Odpowiedź #124 dnia: 26.01.2017, 19:50 »
:)

Offline matchless

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 167
  • Reputacja: 356
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: tyczka
Odp: Skandaliczne ważenie ryb na pewnych zawodach
« Odpowiedź #125 dnia: 26.01.2017, 21:52 »
Ja myślę, że kolega kALesiak i kolega Kadłubek posumowali temat bardzo dobrze. Moim zdaniem najważniejsze jest to, jakim kto jest człowiekiem. Ryby powinno się traktować z należytą starannością i troską a dotyczy to każdego wędkarza. Jeśli chodzi o to jak temat był nazwany - mnie to nie odpowiadało, co nie oznacza, że mam tutaj uwagi do kolegi Dyzma bo jego intencje z pewnością złe nie były. Opisywany przypadek moim zdaniem przykry ale też jest to pewnego rodzaju lekcja, z której warto wyciągnąć wnioski, tak, by nikomu z nas taka sytuacja się nie zdarzyła. W ferworze walki i podniecenia czy to łowieniem, czy pstryknięciem fotki, czy rywalizacji zawodniczej człowiek może też zapominać o pewnych sprawach i warto czasem odrobić taką lekcję "przypominającą" dobre nawyki. Ja mam nadzieję, że tych złych będzie coraz mniej a jak już się zdarzą to będą jedynie nieporozumieniem i przypadkiem. Niestety, te prezentowane na filmie nie sprawiają wrażenia przypadkowych.




Pani Aniu, a co tam na Rybniku się dzieje? Mogę mieszać towar i pakować odległościówkę? ;) Bo tęskno mi do łowienia :P
Grzegorz

Offline anna sulka

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 151
  • Reputacja: 10
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Rybnik
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Skandaliczne ważenie ryb na pewnych zawodach
« Odpowiedź #126 dnia: 26.01.2017, 22:07 »
:D Ja jeszcze nie byłam nad wodą. Przejdę się w sobotę to Ci napiszę :D

Offline matchless

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 167
  • Reputacja: 356
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: tyczka
Odp: Skandaliczne ważenie ryb na pewnych zawodach
« Odpowiedź #127 dnia: 26.01.2017, 22:10 »
:D Ja jeszcze nie byłam nad wodą. Przejdę się w sobotę to Ci napiszę :D

Dziękuję. :thumbup:
Grzegorz