Autor Wątek: Piszemy nowy RAPR! Jakie przepisy powinien on zawierać?  (Przeczytany 17025 razy)

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 694
  • Reputacja: 1998
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Piszemy nowy RAPR! Jakie przepisy powinien on zawierać?
« Odpowiedź #45 dnia: 30.04.2017, 12:37 »
Arku, super!
Mirku, 20 sztuk okonia na dobę :o
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Alleius

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 612
  • Reputacja: 45
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Piszemy nowy RAPR! Jakie przepisy powinien on zawierać?
« Odpowiedź #46 dnia: 30.04.2017, 12:41 »
Dla mnie obok zmian w okresach ochronnych i wymiarach (ale to zostawiam lepiej obeznanym) kluczowe wydają się dwie kwestie:
1. Wprowadzenie zasady, że wędkarz zajmujący stanowisko odpowiada na jego czystość w momencie zajęcia miejsca. Innymi słowy - zaczynamy wędkowanie od posprzątania i utrzymujemy stanowisko czyste. W ten sposób znika problem z odwiecznym tłumaczeniem rozmaitych bydląt, które zostawiają nad wodą góry śmieci, że „to nie oni”.
2. Wprowadzenie do RAPR statusu wędkarza no kill. Taka osoba deklaruje, że nie zabiera żadnych ryb. Nigdy i nigdzie! Bezwzględny obowiązek używania maty, podbieraka oraz (rozważyłbym i to) haków bezzadziorowych. W zamian - duża zniżka w rocznych składkach (wędkarz no kill nie musi się dorzucać na zarybianie) oraz ma możliwość wędkowania na trzy kije jednocześnie.

Offline Jurek z Warszawy

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 862
  • Reputacja: 156
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tylko wody PZW- no kill
  • Lokalizacja: Warszawa-Żoliborz
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Piszemy nowy RAPR! Jakie przepisy powinien on zawierać?
« Odpowiedź #47 dnia: 30.04.2017, 12:51 »
Arek masz rację. Zapędziłem się trochę bo piszę z doskoku. Może tak że  kara grzywny w kwocie 2000zł i przepadek sprzętu w całości w przypadku ujawnienia posiadania lub przetrzymywania  złowionych ryb poniżej wymiaru ochronnego i w okresie ochronnym
2021r.karp-91,88 cm
2022r. karp 83,68 cm
           karaś srebrzysty 39cm
2023r.- brak wyników

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 848
  • Reputacja: 1996
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Piszemy nowy RAPR! Jakie przepisy powinien on zawierać?
« Odpowiedź #48 dnia: 30.04.2017, 12:56 »
Panowie, aby jakieś przepisy zmieniać, musi to być dobrze przemyślany zapis. Dlatego dyskusja tu jest wskazana, nie musimy się kłócić, dyskutujmy, dobrze widzieć jakieś  'słabe' punkty, coś można doszlifować :)

Często można wyczuć, że coś będzie łatwo wprowadzić, inną zaś rzecz trudniej. Wiele tutaj podanych propozycji trzeba będzie mocno wspierać, aby się udało zyskać poparcie szerszej grupy wędkarzy. My sami musimy sobie zdawać sprawę, że dobre obchodzenie się z rybami, sprawia, ze zyskujemy w oczach 'społeczeństwa', dbanie o nie, to też jest dobry argument - bo póki co, dla polskiego państwa wędkarze są często problemem. Dlatego wiele rzeczy sprawi, że będziemy postrzegani inaczej. Więc zmiana przepisów to nie jest tylko robienie nam samym dobrze, rybom. To też zmiana wizerunku.

Większość rzeczy o których tu dyskutujemy, musi się otrzaskać, ludzie muszą to zaakceptować, zrozumieć po co to jest. Pomysł, propozycja rzucona dzisiaj, to możliwa zmiana za lat kilka, może szybciej. Na pewno można pewne rzeczy przyspieszyć, ale wpierw trzeba o nich w ogóle mocno mówić, 'podać' dalej... Póki co doczekaliśmy się zmian w statucie, cofających nas, więc chyba trzeba liczyć na mocne poparcie społeczne takich propozycji, potrzeba fundamentów ;0
Lucjan

Chub

  • Gość
Odp: Piszemy nowy RAPR! Jakie przepisy powinien on zawierać?
« Odpowiedź #49 dnia: 30.04.2017, 13:15 »
Zakaz przetrzymywania ryb przeznaczonych do wypuszczenia.

Problem w tym, że wtedy ktoś mówiłby, że je zabiera, więc przepis trudny byłby do wyegzekwowania, stając się nawet 'martwym'. Jest logiczny na łowiskach no kill, ale nie na zwykłych wodach raczej.


3. Limity.

Jedną z propozycji jakie bym miał, jest ustalenie limitu ryb w roku, jakie można zabrać. Powinno to byc na przykład od 10 do 30 sztuk rocznie, i basta!

Ja uważam, że dużo rzeczy jest trudnych do wyegzekwowania bo kto będzie liczył komuś ryby?
Przecież wiadomo, że mięsiarz zawsze będzie zaniżał..
Mało to jest kombinatorów na komercjach i nie tylko - dzwonią po sąsiadach, rodzinie, żeby zrobić w siatce miejsce dla kolejnej rybki, żeby mieścić się w limicie ?

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 848
  • Reputacja: 1996
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Piszemy nowy RAPR! Jakie przepisy powinien on zawierać?
« Odpowiedź #50 dnia: 30.04.2017, 13:24 »
Zakaz przetrzymywania ryb przeznaczonych do wypuszczenia.

Problem w tym, że wtedy ktoś mówiłby, że je zabiera, więc przepis trudny byłby do wyegzekwowania, stając się nawet 'martwym'. Jest logiczny na łowiskach no kill, ale nie na zwykłych wodach raczej.


3. Limity.

Jedną z propozycji jakie bym miał, jest ustalenie limitu ryb w roku, jakie można zabrać. Powinno to byc na przykład od 10 do 30 sztuk rocznie, i basta!

Ja uważam, że dużo rzeczy jest trudnych do wyegzekwowania bo kto będzie liczył komuś ryby?
Przecież wiadomo, że mięsiarz zawsze będzie zaniżał..
Mało to jest kombinatorów na komercjach i nie tylko - dzwonią po sąsiadach, rodzinie, żeby zrobić w siatce miejsce dla kolejnej rybki, żeby mieścić się w limicie ?

Jakkolwiek by nie było, rejestr sprawiłby, że takie oszustwa nie byłyby łatwe. W skali ogólnej to setki kilo ryb z powrotem wpuszczonych do wody. O ile drobnicy można nie limitować, to drapieżniki już tak. Nie widzę powodu, dla którego ktoś ma żreć drapieżniki na potęgę, jeżeli ich brak wyrządza tak wielkie szkody. Tutaj jeszcze jest dodatkowy aspekt. Brak drapieżnika to rozwój drobnicy, a to znowu większe ryzyko zakwitów. Zakwit to znów problemy, i ograniczenie możliwości korzystania ze zbiornika przez innych użytkowników. Ludzie tez mają prawo do kąpieli, do uprawiania sportów wodnych, do wypoczynku. Więc tutaj jak najbardziej wędkarze powinni się dopasować i uwzględnić, że nie tylko oni mają prawo korzystać z wody. Bo nie jesteśmy właścicielami wody, dzierżawa oznacza pewien sposób korzystania z niej, z uwzględnieniem innych 'zainteresowanych' :) Tak sądzę...
Lucjan

Offline Morgoth13

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 447
  • Reputacja: 163
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Bydgoszcz
Odp: Piszemy nowy RAPR! Jakie przepisy powinien on zawierać?
« Odpowiedź #51 dnia: 30.04.2017, 13:25 »
Dla mnie obok zmian w okresach ochronnych i wymiarach (ale to zostawiam lepiej obeznanym) kluczowe wydają się dwie kwestie:
1. Wprowadzenie zasady, że wędkarz zajmujący stanowisko odpowiada na jego czystość w momencie zajęcia miejsca. Innymi słowy - zaczynamy wędkowanie od posprzątania i utrzymujemy stanowisko czyste. W ten sposób znika problem z odwiecznym tłumaczeniem rozmaitych bydląt, które zostawiają nad wodą góry śmieci, że „to nie oni”.
...

Jest taki zapis w RAPR:
6. Wędkarz zobowiązany jest utrzymać w czystości brzeg w promieniu 5 m od
zajmowanego stanowiska wędkarskiego, bez względu na stan, jaki zastał przed
rozpoczęciem połowu.

Pozdrawiam
Mirek

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Piszemy nowy RAPR! Jakie przepisy powinien on zawierać?
« Odpowiedź #52 dnia: 30.04.2017, 13:29 »
Panowie, aby jakieś przepisy zmieniać, musi to być dobrze przemyślany zapis. Dlatego dyskusja tu jest wskazana, nie musimy się kłócić, dyskutujmy, dobrze widzieć jakieś  'słabe' punkty, coś można doszlifować :)


Tak Luk, masz rację. Ale może na początek stwórzmy coś nad czym warto dyskutować. Na tą chwilę każda propozycja jest rozmywana biciem piany i ginie.
Arek

Offline YerbaMate

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 175
  • Reputacja: 20
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Śląsk
Odp: Piszemy nowy RAPR! Jakie przepisy powinien on zawierać?
« Odpowiedź #53 dnia: 30.04.2017, 13:47 »
Nie wiem czy było, ale zrobiłbym zakaz zarybiana wód rybami nie Polskimi, tj. Japońcami, karpiami, amurami, tołpygami.

No może amur czy karpik jakiś by się przydał, ale w rozsądniejszych ilościach niż dotychczas, tj. 90 kilka procent ogółu zarybień u mnie. Natomiast nacisk na linka, okonika, karasia złocistego, leszcza itp itd.

Świetny temat, złożyć to do kupy, wysłać do PZW i męczyć dziadów. Pikiety, maile, pisma, prasa itp :thumbup:


I może taki jeden zapis dla odważnych, że np. złapanie kłusownika na gorącym uczynku oznacza -30% na przyszłoroczną składkę. Tu musi być spełniony jednak jeszcze jeden warunek. Kary w zawieszeniu i wysokie grzywny ze strony sądownictwa. Kłusownictwo musi być w końcu traktowane jak przestępstwo. Może małe puszczenie oczka do Pana Ziobry coś pomoże :D
Pozdrawiam Sławek <><

PB: Jesiotr 110 cm, Karp 80 cm, Leszcz 55 cm, Lin 40 cm, Płoć 30 cm, Karaś 38 cm, Okoń 33 cm, Szczupak 67 cm, Węgorz 70 cm, Jaź 50 cm.

Offline Alleius

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 612
  • Reputacja: 45
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Piszemy nowy RAPR! Jakie przepisy powinien on zawierać?
« Odpowiedź #54 dnia: 30.04.2017, 13:54 »
Dla mnie obok zmian w okresach ochronnych i wymiarach (ale to zostawiam lepiej obeznanym) kluczowe wydają się dwie kwestie:
1. Wprowadzenie zasady, że wędkarz zajmujący stanowisko odpowiada na jego czystość w momencie zajęcia miejsca. Innymi słowy - zaczynamy wędkowanie od posprzątania i utrzymujemy stanowisko czyste. W ten sposób znika problem z odwiecznym tłumaczeniem rozmaitych bydląt, które zostawiają nad wodą góry śmieci, że „to nie oni”.
...

Jest taki zapis w RAPR:
6. Wędkarz zobowiązany jest utrzymać w czystości brzeg w promieniu 5 m od
zajmowanego stanowiska wędkarskiego, bez względu na stan, jaki zastał przed
rozpoczęciem połowu.


Czy mi się wydaje, czy brzmienie tego punktu niedawno zmieniono? Dałbym głowę, że wcześniej nakazywał jedynie posprzątanie stanowiska po zakończeniu wędkowania - bez względu na stan zastany. Tak czy siak, dobrze byłoby top sprecyzować. Przepisy muszą być jasne i jeżeli będą stanowić, że wędkarz nie ma prawa w ogóle zacząć łowić w zasyfionym miejscu, zniknie też przestrzeń do interpretacji.

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Piszemy nowy RAPR! Jakie przepisy powinien on zawierać?
« Odpowiedź #55 dnia: 30.04.2017, 13:58 »
Dlaczego chcesz karać wędkarza który wchodzi na stanowisko po gnoju który naśmiecił? Umiesz mi to wyjaśnić?
Arek

Offline YerbaMate

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 175
  • Reputacja: 20
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Śląsk
Odp: Piszemy nowy RAPR! Jakie przepisy powinien on zawierać?
« Odpowiedź #56 dnia: 30.04.2017, 13:59 »
Dodanie Straży Miejskiej do uprawnień kontrolę wędkarzy p/k karty wędkarskiej itp, itd.

Im więcej służb posiada takie uprawnienia tym lepiej, można w razie zaistnienia faktu popełnienia przestępstwa zgłosić to do Policji, Straży Rybackiej, a teraz także np. Straży Miejskiej.
Pozdrawiam Sławek <><

PB: Jesiotr 110 cm, Karp 80 cm, Leszcz 55 cm, Lin 40 cm, Płoć 30 cm, Karaś 38 cm, Okoń 33 cm, Szczupak 67 cm, Węgorz 70 cm, Jaź 50 cm.

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Piszemy nowy RAPR! Jakie przepisy powinien on zawierać?
« Odpowiedź #57 dnia: 30.04.2017, 14:03 »
K..... sam sobie przeczę i daję się wciągnąć w dyskusję. :facepalm:
Służby kontrolujące, muszą być świadome przepisów których wymagają.
Arek

aroo04

  • Gość
Odp: Piszemy nowy RAPR! Jakie przepisy powinien on zawierać?
« Odpowiedź #58 dnia: 30.04.2017, 14:06 »
Dlaczego chcesz karać wędkarza który wchodzi na stanowisko po gnoju który naśmiecił? Umiesz mi to wyjaśnić?
Dobre pytanie :thumbup: ja osobiście nie rozumiem dlaczego mam sprzątać po jakimś ciulu, który myśli, że mu wszystko wolno. Aż mi się ciśnienie podnosi...

Offline Alleius

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 612
  • Reputacja: 45
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Piszemy nowy RAPR! Jakie przepisy powinien on zawierać?
« Odpowiedź #59 dnia: 30.04.2017, 14:10 »
Nie chcę nikogo karać. Zależy mi tylko na tym, żeby nad wodą w Polsce było czysto. Nie da się tego osiągnąć perswazją, trzeba więc przepisami, które wykluczą debilne tłumaczenia, że "to nie ja". A posprzątanie miejsca, w którym spędzam kilka czy nawet kilkadziesiąt godzin, nie jest według mnie karą, tylko powinnością, jeżeli uważamy się gospodarzy wód. Sam wożę nad wodę zawsze worek na śmieci i gumową rękawicę. Zaczynam od ogarnięcia syfu na brzegu, bo nie chce siedzieć na niczyich śmieciach. Jasne, że to niesprawiedliwe, bo kto inny nasyfił, a inny sprząta. Ale chodzi o efekt finalny - żeby było czysto.