Ostatnie wiadomości

Strony: [1] 2 3 ... 10
1
Hyde Park / Odp: Urodziny obchodzi MarcinD
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Shreku82 dnia Dzisiaj o 03:52 »
100 lat Marcinie

Wysłane z mojego SM-T705 przy użyciu Tapatalka

2
Zakupy / Odp: Baza katalogów firm wędkarskich portalu SiG
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Modus dnia Dzisiaj o 01:08 »
3
Hyde Park / Odp: Urodziny obchodzi MarcinD
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Robert 57 dnia Dzisiaj o 00:50 »
Wszystkiego najlepszego i 100 lat. :flowers: :cake: :fish:
4
Prasa wędkarska / Odp: Wędkarzu, czy ci nie żal?
« Ostatnia wiadomość wysłana przez selektor dnia Dzisiaj o 00:37 »
Może faktycznie odpłynąłem mocno przez te 20 lat ale nie mogę, nie potrafię uwierzyć, że takie spustoszenie polskiego rybostanu spowodowali wędkarze przez, powiedzmy ostatnie 30 lat.

Też w to kiedyś nie mogłem uwierzyć, po czym moja rodzina nabyła działkę nad pewnym jeziorem. Jeziorem gdzie posterunek policji istnieje jedynie w okresie wakacji, a najbliższa straż rybacka istnieje, ale... jakieś kilkadziesiąt kilometrów dalej. I wtedy moim oczom ukazał się typowy wędkarz. Wędkarz na emeryturze z wiadrem w ręku zabierający nawet najmniejsze okonie, płocie. Dziennie wynoszone są  wiadra pełne drobnicy, nie mówię już o pojedynczych okazach wielkości dłoni. Limity nie obowiązują, a nawet jakby ktoś się do nich stosował to i tak by to nic nie zmieniło. Publiczna droga często uwalona jest rybami rzucanymi dla bezpańskich kotów lub po prostu wywalonymi, gdy nikt ich nie chce. I panowie w ten sposób edukują wnuczków, rodzinę. Ile ma być tych zarybień, aby ryby mogły dożyć "słusznych" rozmiarów? Rybaków tam nie ma.
5
Hyde Park / Odp: Urodziny obchodzi MarcinD
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Mati C dnia Dzisiaj o 00:33 »
💯 lat. :beer: :gift: : 🍰
6
Hyde Park / Odp: Urodziny obchodzi MarcinD
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Mateo dnia Dzisiaj o 00:21 »
Marcinie, wszystkiego najlepszego! :)
7
Prasa wędkarska / Odp: Wędkarzu, czy ci nie żal?
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Tomba dnia Dzisiaj o 00:20 »
Może faktycznie odpłynąłem mocno przez te 20 lat ale nie mogę, nie potrafię uwierzyć, że takie spustoszenie polskiego rybostanu spowodowali wędkarze przez, powiedzmy ostatnie 30 lat. W moim wyobrażeniu wędkarze tak kiedyś, jak i dzisiaj odławiają zaledwie małą cząstkę tego, co jest odławiane przez rybaków sieciami, prądem i nie wiem jeszcze jakimi, na pewno bardziej skutecznymi, niż kiedyś metodami. I że to spustoszenie to przez rabunkową gospodarkę zarządców i dzierżawców wód państwowych, chcących osiągnąć maksymalny zysk, przy minimalnych kosztach i w krótkim czasie. Zanim im się jeszcze umowa dzierżawy nie skończy i nie przyjdzie kolejny, podobny włodarz.
I jeśli się chociaż częściowo mylę, i jeśli ubytek rybostanu to rzeczywiście w znacznej mierze wina wędkarzy to przepraszam za mój sarkastyczny wpis, że to Wy, wędkarze łowiący przez ostatnie 20 lat (bez personalnych wycieczek do użytkowników tego forum) dokonaliście tego spustoszenia. Ja w tym czasie przecież nie wędkowałem, jak więc mogłem użyć zaimka MY?
I jakkolwiek wciąż nie wierzę, że wędkarze to główny powód spustoszenia polskich wód to sam widzę, że skuteczność łowienia na wędkę dzisiaj jest znacznie większa niż kiedyś. Zdjęcie po lewej, z mojego awatara to autentyczne zdjęcie - moje jedyne trofeum sprzed 20 lat z całodziennego łowienia na  tym samym zbiorniku komercyjnym, gdzie dzisiaj wyciągam po kilka kilogramów ryb na każdej wyprawie. I chociaż wędki i kołowrotki te same, to inne techniki, zanęty i przynęty. Zwłaszcza dostęp do technik i sposobów udostępnianych przez internet.
I jeśli to wszystko prawda to faktycznie należałoby zakazać zabierania ryb złowionych w niekomercyjnych zbiornikach, dopóki ktoś nie zabroni wędkowania w ogóle.
A po świeżą rybkę na staw hodowlany, ewentualnie, jeśli właściciel pozwoli to na komercję, gdzie łatwiej wyegzekwować zakazy i limity.
Niestety cywilizacja postępuje coraz bardziej i trzeba się pogodzić z tym, że dawne wędkarstwo odeszło już bezpowrotnie w przeszłość. Jeśli chcemy zachować jeszcze jego cząstkę to musimy MY się zmienić i bardziej dbać, żeby samemu tego całkiem nie zniszczyć. I jeśli my sami tego nie zrozumiemy (chłopaki z forum robią tu świetną robotę edukacyjną) to ryby wkrótce będziemy mogli zobaczyć tylko w atlasach albo te z chińskich hodowli na talerzu. Bo zakazy i nakazy łatwo wprowadzić, trudniej wyegzekwować.
8
Hyde Park / Odp: Urodziny obchodzi MarcinD
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Paul John dnia Dzisiaj o 00:19 »
Najlepszego

Słońca Życzę

9
Hyde Park / Urodziny obchodzi MarcinD
« Ostatnia wiadomość wysłana przez maciek_krk dnia Dzisiaj o 00:14 »
Wszystkiego najlepszego, Marcinie! I niech pogoda będzie zawsze taka jak chcesz! :sun: :rain: :) :beer: :beg: :money: :flowers:
10
Giełda / Odp: (S) Wędka Drennan Red Range 13ft Float + Kołowrotek Drennan Red Range Float
« Ostatnia wiadomość wysłana przez wariacina dnia Dzisiaj o 00:09 »
góra
Strony: [1] 2 3 ... 10