Autor Wątek: Żyłka do method feeder  (Przeczytany 153449 razy)

Offline bigdom

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 696
  • Reputacja: 66
  • Mam swoje zdanie i nie zawaham się go użyć!!!
  • Lokalizacja: Olsztyn
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Żyłka do method feeder
« Odpowiedź #150 dnia: 27.10.2016, 07:58 »
Taka, że tej żyłki będzie więcej i będzie to nieco trudniejsze.
Jak żyłki może być więcej? Rzucasz z żyłką zaklipowaną na szpuli. Zawsze na tą samą odległość wysnuwa się taka sama ilość, to jak jej może być więcej?
Cytuj
Podobnie jak łowienie matchówką z żyłką typowo pływającą.
Co do wędki spławikowej i łowieniu na waggler, to nie ma tematu, tu żyłka musi być jak najbardziej zatapialna.
Cytuj
Mówi się, że nie ma pływających tylko gorzej tonące. 
To jest w sumie całe clue naszej rozmowy :)

Cytuj
Idąc Twoim tokiem myślenia, mogła by być również i rozciągliwa. Bo przy łowieniu amatorskim 100% skuteczność nie jest taka ważna.
A to jest różnica. To, czy żyłka tonie nie ma wg mnie znaczenia. Nawet jeśli, bym się z Wami zgodził, to i tak przy niedzielnym wędkowaniu nie ma.
Przy żyłce rozciągliwej jest, bo to wpływa na łowienie w sposób ciągły. Żyłka opadnie, napnie się i można łopaty ciągać, a jak jest rozciągliwa, to możemy mieć pewne problemy na większej odległości.

I teraz troszkę teorii :) Skoro już ustaliliśmy, że nie ma w pełni tonących i pływających żyłek, które topią się co najmniej tak szybko, jak podajnik, to jak niby jestem w błędzie? Może woda nie obrazuje tego zupełnie, bo nie widzimy opadania podajnika, ale popatrzmy co się dzieje z żyłką podczas rzutu. Czy żyłka zawsze układa się zgodnie z torem lotu podajnika? Czy jednak tworzy troszkę większy łuk?
Więc skoro tworzy łuk i poddaje się oporom wiatru ( a co do opadania żyłki w powietrzu nie ma chyba nikt wątpliwości :) ), to poddaje się i oporom wody. Więc wniosek prosty, to podajnik zatapia żyłkę, a nie żyłka zatapia się sama w sobie.

Konkludując więc, by jak najszybciej zatopić żyłkę musimy stawiać jak najmniejszy opór w wodzie, czyli stosować jak najcieńsze żyłki. W tym przypadku plecionki. Więc ilu z Was łowi na cienkie plecionki? :)

PS Tak jeszcze zauważyłem, że wątek dotyczy method feeder. Jaką w tej metodzie rolę odgrywa czas po opadnięciu podajnika? Przecież ta metoda potrzebuje właśnie czasu, by w pełni wypracować swoje właściwości i odsłonić przynętę w sposób jak najbardziej efektowny i efektywny :)

PPS Jeszcze taka uwaga a'propos tonących żyłek samych z siebie :)
https://pl.wikipedia.org/wiki/Napi%C4%99cie_powierzchniowe
Jak to mówią: praw fizyki pan nie zmienisz :)
Czyli nie chodzi tu o żyłkę tonącą, a co najwyżej "niewynużalną" i dotyczy sie to jedynie łowieniu na waggler lub zwykłą gruntówkę z bombką :)
Nigdy w życiu nie złowiłem karpia i dobrze mi z tym :)
Dominik

Offline Piitubski

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 459
  • Reputacja: 25
  • Lokalizacja: Warszawa
Odp: Żyłka do method feeder
« Odpowiedź #151 dnia: 27.10.2016, 10:00 »
Co sądzicie o żyłce Dragona HM80? Wg producenta mocna, tonąca i mało rozciągliwa.

Offline ogrmaster

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 041
  • Reputacja: 73
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Żyłka do method feeder
« Odpowiedź #152 dnia: 27.10.2016, 10:14 »
Co sądzicie o żyłce Dragona HM80? Wg producenta mocna, tonąca i mało rozciągliwa.
Wystarczy odpowiednio zinterpretować słowa "wg producenta"
„To, co i tak ma spaść, należy popchnąć” – Fryderyk Nietzsche
Michał

Online Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 587
  • Reputacja: 1985
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Żyłka do method feeder
« Odpowiedź #153 dnia: 27.10.2016, 12:54 »
Co sądzicie o żyłce Dragona HM80? Wg producenta mocna, tonąca i mało rozciągliwa.
http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=1731.105
odp. nr 111 kol Wonski. I dalej.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Marcin

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 209
  • Reputacja: 119
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gryfów Śląski
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Żyłka do method feeder
« Odpowiedź #154 dnia: 03.11.2016, 08:31 »
Panowie szukam żyłki głównej do klasycznego feedera. Jak zastosowaniem będzie jesienno-wiosenna płoć. Potrzebowałbym dobrej żyłki w rozmiarach 0.13-0.15, możecie coś polecić?

Zastanawiam się też nad wykorzystaniem drennanowego fluorocarbonu jako żyłki głównej. Cobo tym sądzicie?
Pozdrawiam
Marcin

Online Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 587
  • Reputacja: 1985
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Żyłka do method feeder
« Odpowiedź #155 dnia: 03.11.2016, 08:35 »
Czy jest sens stosować tak cienką żyłkę przy feederze? Myślę, że 0,18 to jakieś takie minimum. Rzucamy koszykami z zanętą, nawet taki 5-10 g z zanętą już trochę waży. Ugrzęźnie w mule, zacinamy i trzeba go stamtąd wyrwać. Piszę czysto teoretycznie...
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 748
  • Reputacja: 1988
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Żyłka do method feeder
« Odpowiedź #156 dnia: 03.11.2016, 08:53 »
Fluorocarbonu Drennana mógłbyś użyć jako strzałówkę, wcale nie jest to takie głupie... Możesz wtedy zachować moc (np. średnica 0.19 mm) a zyskać na 'niewidzialności'.

Ogólnie warto jednak myśleć o mocy. Dla mnie łowienie delikatne z koszykami 5 gram nie ma sensu. Jeżeli masz jakikolwiek zestaw na pętli czy na troku, to podczas brania ryba powinna ciągnąć za żyłkę i przekazywać brania na szczytówkę. Ostatnią rzeczą pożądaną tutaj jest aby przesuwała koszyk, ten musi być mocniej zaparkowany aby właśnie branie było widoczne. 10-15 gram to taka norma. Można też używać zestawów samozacinających (helikopter na przykład) - warto jednak mieć tutaj odpowiedni ciężar który to zapewni. Tutaj 15 gramów jest OK, może 20...

Ważne jest tez aby zarzucać na luzie. Machnięcie żyłką 0.13 i koszykiem o wadze łącznej 30 gramów może kończyć się przy jakiś wpadkach posłaniem zestawu w 'hektary'. Zaczep to utrata koszyka lub przyponu. Nie wspomnę o uszkodzeniach żyłki po jakiś 'historiach' typu zaczep, o tym jak się plącze. Warto wypracować jakiś dobry kompromis.
Lucjan

Offline Marcin

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 209
  • Reputacja: 119
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gryfów Śląski
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Żyłka do method feeder
« Odpowiedź #157 dnia: 03.11.2016, 09:03 »
Chcę po prostu przetestować łowienie takimi żyłkami. Do tego przypony 0.12-0.08. Na płocie których lowię najwiecej o tej porze roku nie trzeba mi nic więcej. Często łowię też samym ciężarkiem.

Ot taki mam kaprys żeby potestować ;D
Pozdrawiam
Marcin

Offline katmay

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 295
  • Reputacja: 562
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Żyłka do method feeder
« Odpowiedź #158 dnia: 03.11.2016, 09:42 »
Na ostatnich zawodach chciałem przetestować kijka i kołowrotek Mariusza. Kij się pięknie ładuje, ale żyłka 0,23 nie wytrzymała 30 g podajnika (aha... właśnie! Jestem Ci winny podajnik Prestona). Jeśli nie łowisz koszyki 0-10 g, to nie ma sensu iść w rozmiary 0,16 choć przyznam szczerze, że niejednokrotnie skutkuje to większa ilością brań.
Do wagglera mam szpulę z główna 0,1, ale to jest inny sposób łowienia.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Marcin

Offline matchless

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 167
  • Reputacja: 356
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: tyczka
Odp: Żyłka do method feeder
« Odpowiedź #159 dnia: 04.11.2016, 14:45 »
Jestem zwolennikiem cieniutkich żyłek i z reguły takie stosuję jednak wydaje mi się, że do feedera to zdecydowanie za cieńko. Pamiętam, jak swojego czasu urwałem dwa koszyczki na Pławniowicach podczas zarzucania - wtedy na szybko zamontowałem do feederka kołowrotek z karpiowej odległościówki, gdzie miałem żyłkę 0,18. Przy spławiku i karpikach 1-3 kilo nie było problemu a przy rzucaniu feederkiem - zaznaczam, że delikatnym - żyłka się zrywała. Przy bliskich rzutach i podajnikach o małej gramaturze może taka 0,18 by wystarczyła jednak to jest moim zdaniem extremalne minimum.
Grzegorz

Offline Marcin

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 209
  • Reputacja: 119
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gryfów Śląski
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Żyłka do method feeder
« Odpowiedź #160 dnia: 04.11.2016, 17:05 »
Kiedyś używałem do feedera 0,16 i wszystko było ok. Rzucałem wtedy moim Black Draftem 270 podajniki od 5 do 20 gramów.
W takim razie może zdecyduję się na 0,18 fluorocarbonu?
Pozdrawiam
Marcin

Online Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 587
  • Reputacja: 1985
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Żyłka do method feeder
« Odpowiedź #161 dnia: 04.11.2016, 17:34 »
Czy żyłka główna przy feederze musi być finezyjna/niewidoczna? Prędzej przy metodzie, bo podchodzi pod sam podajnik. A z doświadczeń wynika, że to nie ma znaczenia.
Jeśli bardzo Ci zależy, spróbuj z żyłką 0,18. Łowiłem tak przez blisko dwa lata koszykami 5-20 g (zanim poznałem metodę). Nic się nie urywało. Ale fluorocarbon jest słabszy, szczególnie na węzłach...
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Marcin

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 209
  • Reputacja: 119
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gryfów Śląski
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Żyłka do method feeder
« Odpowiedź #162 dnia: 04.11.2016, 17:54 »
Czy żyłka główna przy feederze musi być finezyjna/niewidoczna? Prędzej przy metodzie, bo podchodzi pod sam podajnik. A z doświadczeń wynika, że to nie ma znaczenia.
Jeśli bardzo Ci zależy, spróbuj z żyłką 0,18. Łowiłem tak przez blisko dwa lata koszykami 5-20 g (zanim poznałem metodę). Nic się nie urywało. Ale fluorocarbon jest słabszy, szczególnie na węzłach...
Pewnie nie musi taka być. Tylko ja po prostu chcę żeby taka była ;D
A jakiś konkretny model polecacie?
Pozdrawiam
Marcin

Offline alisowski

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 315
  • Reputacja: 73
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Ulubione metody: tyczka i feeder
Odp: Żyłka do method feeder
« Odpowiedź #163 dnia: 04.11.2016, 17:56 »
Andrzej Lisowski

Offline Marcin

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 209
  • Reputacja: 119
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gryfów Śląski
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Żyłka do method feeder
« Odpowiedź #164 dnia: 04.11.2016, 18:10 »
Pozdrawiam
Marcin