Autor Wątek: Żyłka do method feeder  (Przeczytany 153455 razy)

Offline pr00

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 006
  • Reputacja: 260
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Żyłka do method feeder
« Odpowiedź #555 dnia: 22.03.2022, 10:55 »
Wziąłem na testy Delphina, zobaczymy jak się sprawi, jak znajdę czas to zmierza ja w pracy mikrometrem.




Offline booohal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 016
  • Reputacja: 479
  • Płeć: Mężczyzna
  • Krzyś
  • Lokalizacja: Sieradz, Warta
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Żyłka do method feeder
« Odpowiedź #556 dnia: 22.03.2022, 11:54 »
W jakiej średnicy wziąłeś?
Unia rządzi, unia radzi, unia nigdy was nie zdradzi!

Offline pr00

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 006
  • Reputacja: 260
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Żyłka do method feeder
« Odpowiedź #557 dnia: 22.03.2022, 12:11 »
W jakiej średnicy wziąłeś?

Wziąłem 0,25 pod feeder, jak będzie przyzwoita to mam jeszcze do kupienia 0,28 i 0,33.

Offline booohal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 016
  • Reputacja: 479
  • Płeć: Mężczyzna
  • Krzyś
  • Lokalizacja: Sieradz, Warta
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Żyłka do method feeder
« Odpowiedź #558 dnia: 22.03.2022, 12:13 »
Super.
Daj znać 🙂
Unia rządzi, unia radzi, unia nigdy was nie zdradzi!

Offline pr00

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 006
  • Reputacja: 260
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Żyłka do method feeder
« Odpowiedź #559 dnia: 23.03.2022, 13:47 »
Żyłka przyszła, na pierwszy rzut oka wygląda ok. Jest dość miękka troszkę bardziej niż Matrix Horizon chociaż nieznacznie, nie wygląda na przegrubioną (wydaje mi się minimalnie cieńsza od Matrix Horizon 0,24) , wytrzymałość ok mierzona domowymi sposobami, sprawia wrażenie bardzo gładkiej.Zobaczymy jak będzie nad wodą. Zamówię kolejne do karpiówki i do ciężkiego feedera. W poniedziałek jak wrócę do pracy zmierzę ja jeszcze na mikrometrze.

Porównanie Matrix vs Delphin.

Offline azga

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 250
  • Reputacja: 255
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gdańsk
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Żyłka do method feeder
« Odpowiedź #560 dnia: 25.03.2022, 11:46 »
Żyłka przyszła, na pierwszy rzut oka wygląda ok. Jest dość miękka troszkę bardziej niż Matrix Horizon chociaż nieznacznie, nie wygląda na przegrubioną (wydaje mi się minimalnie cieńsza od Matrix Horizon 0,24) , wytrzymałość ok mierzona domowymi sposobami, sprawia wrażenie bardzo gładkiej.Zobaczymy jak będzie nad wodą. Zamówię kolejne do karpiówki i do ciężkiego feedera. W poniedziałek jak wrócę do pracy zmierzę ja jeszcze na mikrometrze.

Porównanie Matrix vs Delphin.


Właśnie myślałem nad tymi Delphinami zamiast salsy, dawaj znać na bieżąco co i jak :) Cena zacna jakby nie było również.
Plum

Offline Shreku82

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 020
  • Reputacja: 710
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grybów
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Żyłka do method feeder
« Odpowiedź #561 dnia: 25.03.2022, 14:30 »
Z Delphina mam żyłkę żółtą fluo. Żyłka wytrzymałościowo ok, ale skręca się jak dziadowski bicz. Być może trafiłem na zleżały egzemplarz, ale warto wziąć pod uwagę.
Jak do tej pory to jest to jedyny mój niezbyt udany zakup z asortymentu Delpina.

Wysłane z mojego SM-M515F przy użyciu Tapatalka

Patryk

Życie jest zbyt krótkie, by nie jeździć na ryby 😀

Offline Trissot

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 314
  • Reputacja: 23
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Bełchatów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Żyłka do method feeder
« Odpowiedź #562 dnia: 25.03.2022, 14:53 »
Czytając opinie spotkałem się ze stwierdzeniem, że się skręca (Delphin RODEO) i postanowiłem zakupić katrana synapse carp 0,26 zobaczymy czy będzie lepiej. :D

Offline Boski86

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 113
  • Reputacja: 9
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Jaworzno
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Żyłka do method feeder
« Odpowiedź #563 dnia: 25.03.2022, 15:52 »
Moja żyłka salsa quantum po paru wypadach skręca sie okropnie. Może trafiłem na jakiś zleżany egzemplarz. Wracam do sprawdzonej żyłki fiume method feeder. Pozdrawiam

Offline pr00

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 006
  • Reputacja: 260
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Żyłka do method feeder
« Odpowiedź #564 dnia: 25.03.2022, 16:47 »
Wychodzę z założenia, że ze skręcaniem jest jak się trafi. Miałem 2 sezony tematu Horizons i była idealna. W poprzednim Horizon się strasznie kręcił. Tutaj chyba to dość losowa sprawa w zależności od partii/starości żyłki. Prologic XLNT też miałem taką która się kręciła i która byla ok.  Rodeo po odwinięciu od spzuli wygląda lepiej niż inne więc to potwierdza raczej moją teorię.

Offline motov8

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 027
  • Reputacja: 220
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Żyłka do method feeder
« Odpowiedź #565 dnia: 25.03.2022, 18:17 »
Gardner spin doctor - polecam na skręconą żyłkę.

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 343
  • Reputacja: 608
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Żyłka do method feeder
« Odpowiedź #566 dnia: 25.03.2022, 18:28 »
Wychodzę z założenia, że ze skręcaniem jest jak się trafi. Miałem 2 sezony tematu Horizons i była idealna. W poprzednim Horizon się strasznie kręcił. Tutaj chyba to dość losowa sprawa w zależności od partii/starości żyłki. Prologic XLNT też miałem taką która się kręciła i która byla ok.  Rodeo po odwinięciu od spzuli wygląda lepiej niż inne więc to potwierdza raczej moją teorię.
Coś w tym chyba jest. Wszyscy chwalą sobie Katrana Synapse a u mnie Citron namiętnie oplatał się wokół szczytówek. Wyrzuciłem go więc ze szpul na rzecz Quantun Salsa, która u mnie spisuje się rewelacyjnie.
Pozdrawiam,
Tomek

Offline koko

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 611
  • Reputacja: 662
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Bydgoszcz
  • Ulubione metody: bat
Odp: Żyłka do method feeder
« Odpowiedź #567 dnia: 25.03.2022, 19:46 »
Aby żyłka była skręcona, to musi być do takiego stanu doprowadzona przez obrót wokół swojej wzdłużnej osi. Może to spowodować tylko przyczyna zewnętrzna. Sama z siebie żadna żyłka nie może obrócić się osiowo niezależnie czy jest droga, tania. nowa, stara, wyeksploatowana, czy zleżała.
Takie obroty powoduje najczęściej kołowrotek przy pracy na hamulcu. Skręcona odpowiednio gęsto osiowo żyłka jak będzie luźna, to utworzy sploty i takie  zjawisko wędkarze nazywają skręcaniem się żyłki. Tendencja do tworzenia splotów zależy od średnicy żyłki i od jej sztywności. Mogą skręcenia także powstawać przy forsownym zwijaniu koszyka. Powoduje je rolka kołowrotka.
 
Tyle w telegraficznym skrócie. Temat jest szeroki i nie jest prosty. Opisywałem wielokrotnie na czym polega skręcanie się żyłki w wątku „Skręcająca się żyłka”.  Zachęcam do przeczytania i zrozumienia podsumowania tego problemu w:
https://splawikigrunt.pl/artykuly-i-porady/sprzet/skrecenia-zylki

Myślę, że krytykowane wyżej żyłki nie odbiegają pod względem tendencji do tworzenia splotów ( jeśli zostały uprzednio skręcone osiowo) od innych chwalonych produktów.
Różne sposoby odkręcania żyłek są omówione w:
https://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=18495.msg495582#msg495582
 :)
Marian

Offline Ben

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 436
  • Reputacja: 52
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: okolica Koszalina
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Żyłka do method feeder
« Odpowiedź #568 dnia: 26.03.2022, 07:37 »
Żyłkę używam dwa sezony, po pierwszym sezonie zawsze przewijam przód na tył a robię to na łące. Zaczepiam o podpórkę wbitą w ziemię, po rozwinięciu koniec rzucam na ziemię. Wracam i nawijam od początku, żyłka lezy swobodnie. Co zauważyłem, po wtórnym nawinięciu żyłka jakby miała mniejszą tendencję do skręceń. Nie tak dawno oglądając filmiki na YouTube, trafiłem na filmik reklamujący kołowrotek karpiowy. Gość zademonstrował swobodny nawój żyłki, najpierw rozwiną ją obok chodnika na trawie i nawinął na kołowrotek. Twierdził że takie nawinięcie nie powoduje skręceń, bo żyłka się obraca niwelując skręcenie osiowe. Ile jest w tym prawdy, nie wiem - myślę że jest to możliwe.
pozdrawiam Benon

Offline koko

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 611
  • Reputacja: 662
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Bydgoszcz
  • Ulubione metody: bat
Odp: Żyłka do method feeder
« Odpowiedź #569 dnia: 26.03.2022, 13:27 »
Tak rzeczywiście jest. :)
Jeśli masz skręconą żyłkę, rozwiniesz ją tak jak przy zarzucaniu i swobodnie leżącą zwiniesz, to zostanie ona częściowo odkręcona. Pod adresem dotyczącym sposobów odkręcania żyłki, który podałem w moim poprzednim wpisie przytoczony jest wynik takiego zabiegu.
Przy 16 pierwotnych skręceniach w lewo żyłki na każdym jej metrze po jednym zwinięciu zostało 8 skręceń na każdym metrze, a po drugim zwinięciu tylko 4. Jest to jedna z bardzo skutecznych metod odkręcania żyłki (patrz ostatnia tabelka pod wspomnianym adresem).

Przy pierwszym nawijaniu z handlowej szpuli taki zabieg rozwijania oczywiście jest zbędny.
 :)
Marian