Sugeruje powyżej stopera dać krętlik a na żyłce głównej krętlik z agrafka (agrafka musi być duża i porządna np z firmy spinwall No. 12 do 15 kg). Nie rozwiąże to sprawy całkowitego skręcania żyłki ale będzie dużo lepiej niż obecnie masz. Mocno skręcająca się żyłka może spowodować dekapitacje szczytówki podczas prawidłowego wyrzutu zestawu generując dodatkowe koszty sesji wędkarskiej.
Czas 6:41 -> tylko nie używaj takiej agrafki (American Snap Swivel) jaka pokazana jest na filmie bo się rozgina.
Przyczyn skrecania zylki moze byc kilka.
1. Mocno wykorzystywany hamulec kolowrotka (ustawiony na luzno)
2. Marnej jakosci kolowrotek lub problem z lozyskiem znajdujacym sie na kablaku kolowrotka
3. Miernej jakości żyłka - twarda malo rozciagliwa i przegrubiona
Generalnie podczas łowienia powstają dwa typy skręceń na żyłce: trwałe i tymczasowe.
Trwałe trzeba celowo odkręcać, a tymczasowe ujawniają się tylko przed kołowrotkiem przy zwijaniu i giną na rozwiniętej żyłce po ponownym zarzuceniu. Oba typy skręceń dodają się przy zwijaniu zestawu, bo mają ten sam kierunek i jest to kierunek niezgodny z ruchem wskazówek zegara (w lewo) patrząc od jej dowolnego końca.
Trwałe powodowane są oddawaniem żyłki przez obrót szpuli, a więc podczas pracy na hamulcu lub wolnym biegu. Ich ilość zależy wyłącznie od średnicy szpuli. Nie zależy natomiast od jakości kołowrotka, jakości lub średnicy żyłki względnie rolki kabłąka lub jej łożyska.
Tymczasowe powstają na rolce kołowrotka podczas zwijania zestawu. Ich ilość zależy od rolki, stanu jej łożyska, średnicy żyłki i najbardziej rośnie wraz z siłą oporu jaka występuje podczas zwijania. Wpływ ma także pozycja wędziska w trakcie kręcenia. Najgorsza jest pozycja równoległa do żyłki.
Grubsza żyłka zmniejsza ilość powstających skręceń, a zatarte łożysko może zmniejszać lub zwiększyć w zależności od kształtu rolki. Patrz:
https://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=8870.msg419214#msg419214Jakość żyłki praktycznie nie wpływa na ilość powstających skręceń tymczasowych, a tym bardziej na ilość trwałych.
Jednak przy tej samej ilości skręceń żyłki jej tendencja do skręcania się rozumiana jako łatwość tworzenia splotów na szczytówce lub przy luzie jest większa dla żyłek grubszych i/lub sztywniejszych. Zależność skręceń tymczasowych od różnych parametrów przedstawiona jest w:
https://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=8870.msg380647#msg380647W załączonym filmie jego autor od 7.55 minuty twierdzi, że skręcenia żyłki wywołuje wirujący przy zwijaniu podajnik. Nie jest to prawda. Podajniki podczas zwijania zachowują się bardzo stabilnie i nie wirują.
Obecność krętlika pomiędzy podajnikiem, a żyłką główną w niewielkim stopniu wpływa na ilość skręceń. Krętlik nie zapobiega powstawaniu skręceń podczas łowienia, bo z powodu obciążenia podajnikiem nie zadziała. Jego działanie następuje tylko w momencie wystąpienia luzu na żyłce, a więc po wyjęciu zestawu z wody. Wtedy to część skręceń na odcinku do szczytówki rozkręci się, a po zarzuceniu wszystkie pozostałe skręcenia uśrednią się na całej długości.
Druga okazja na zadziałanie krętlika wystąpi po opadnięciu podajnika kiedy zestaw jest luźny.
Moim zdaniem krętlik jest w metodzie niepotrzebny, bo stan skręceń można komfortowo regulować podkręcaniem w miarę potrzeby podajnika po wyjęciu go z wody.
Stosowanie tego sposobu powoduje, że skręcanie się żyłki przestaje być problemem.
Patrz:
https://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=8870.msg443264#msg443264nie wiem czy ta informacja to zmieni, ale moj zestaw jest przelotowy, to podajnik teorytycznie bedzie sie obracał samemu, bez żyłki
Przelotowość Twojego zestawu nie spowoduje, że podajnik będzie obracał się bez żyłki podczas jego podkręcenia w celu rozkręcenia żyłki. Tarcie podajnika o „gruszkę” z Twojego rysunku napędzi również obroty osiowe żyłki.
Być może, że skręcenia Twojej żyłki są tymczasowe i powstają na skutek siłowego kręcenia kołowrotkiem. Przy holu ryby trzeba pompować i zwijać tylko w fazie tej czynności kiedy żyłka jest względnie mało napięta.
Ogólnie o skręceniach żyłki przeczytasz tutaj:
https://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=8870.105lub tutaj:
https://splawikigrunt.pl/artykuly-i-porady/sprzet/skrecenia-zylkiW wątku „Skręcająca się żyłka” jest wiele wpisów na ten temat.