Autor Wątek: Jak się komunikujemy i dlaczego jest tyle tzw. "braku zrozumienia"?  (Przeczytany 2834 razy)

Offline mirgag

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 829
  • Reputacja: 136
  • Płeć: Mężczyzna
  • Mirosław
  • Lokalizacja: Głogów - Zielona Góra
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Puuk, puuk, puuk, puuk, puuk, puuk, puk, puk, puk...
Czy wiesz, początek jakiej piosenki właśnie wystukałem palcem?

 
W 1990 roku na Uniwersytecie Stanforda Elizabeth Newton przeprowadziła następujący eksperyment: ze studentów utworzono 120 par - pierwsza osoba miała za zadanie wystukać palcem rytm jakiejś znanej melodii, a druga - odgadnąć jej tytuł. Okazało się, że jest to nadzwyczaj trudne. Tylko trzej słuchacze prawidłowo zidentyfikowali utwór. 117 osobom stukanie z niczym się nie skojarzyło... oprócz alfabetu Morse’a.
Ciekawe jest też to, że studenci, którzy wystukiwali rytm, byli pewni, że ich partnerzy mają co najmniej 50% szans na poradzenie sobie z zagadką. Dlaczego tak sądzili? Ponieważ stukając, słyszeli w swojej głowie poszczególne tony i nie brali pod uwagę faktu, że ta informacja jest niedostępna dla odbiorców ich "komunikatu".
 
Po co o tym piszę?
Po to, żebyś zdał sobie sprawę, że twoi czytelnicy tutaj na blogu też w wielu przypadkach nie są w stanie domyślić się, co ci chodzi po głowie. Musisz im to powiedzieć!

Każdy z nas ma nieco inne wspomnienia, skojarzenia i uprzedzenia, które tworzą kontekst naszego odbierania informacji i rozumowania. Z tego powodu twoje polecenia i prośby są często opacznie rozumiane przez otoczenie. Dobrze, jeśli jedyną konsekwencją takich nieporozumień jest dużo śmiechu. Gorzej, gdy prowadzą do kłótni i nieporozumień z banem w rezultacie.
 
Dlatego:
Komunikując się z ludźmi, nie ograniczaj się do wystukiwania rytmu palcem. Otwórz usta i zanuć melodię, żeby słuchacze nie mieli żadnych wątpliwości, o co ci chodzi!
 
A na koniec rozwiązanie zagadki - dla tych, którzy nie rozpoznali melodii wystukanej przeze mnie na początku tego wpisu. Prawidłowa odpowiedź brzmi: "Wlazł kotek na płotek i mruga...".
 
Przecież to od razu słychać!...
*Jedynie upór i determinacja są wszechmocne*
Mirosław

Offline Tomek

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 391
  • Reputacja: 31
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Kraków
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Bardzo mądre i bardzo fajnie napisane. Tekst jest twój czy został przekopiowany? W tekście jest mowa o blogu, dla tego pytam. To jest motto dla każdego forum i nie tylko.
Pozdrawiam
Tomek

Offline JKarp

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 386
  • Reputacja: 87
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Legionowo
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Może nie tak bardzo związane z tematem ale...
Kiedyś na szkoleniu dla kadry kierowniczej prowadzący na początek pokazał nam doświadczenie. Otóż rzucił on na podłogę kawałek sznurka po czym wydał nam polecenie żeby ustawić się na tym sznurku gęsiego w kolejności od najmłodszego do najstarszego na przemian chłopiec, dziewczynka. Oczwyście nijak nie dało się wykonać tego polecenia bo sznurek leżał pozwijany jak chciał na tej podłodze. Po około pięciu minutach przerwał nasze próby wykonania tego zadania stwierdzając, że jak wydaje się polecenia to one  mają być wykonywalne ;)

To samo dotyczy słowa pisanego - wielokroć czytam na różnych forach wpisy i zastanawiam się co też autor miał na myśli ? Nie piszmy ogólnikami :) myśląc, że ktoś zrozumie co nam chodzi.

JK


Offline mirgag

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 829
  • Reputacja: 136
  • Płeć: Mężczyzna
  • Mirosław
  • Lokalizacja: Głogów - Zielona Góra
  • Ulubione metody: waggler i feeder
"W tekście jest mowa o blogu (...)

Wydawało mi się, że piszę na blogu. Czyżbym się pomylił? Czyli mam na myśli "Spławik i Grunt".
*Jedynie upór i determinacja są wszechmocne*
Mirosław

Offline Tomek

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 391
  • Reputacja: 31
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Kraków
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Dla mnie blog i forum dyskusyjne to dwa różne pojęcia. Blog ma bardziej osobisty i personalny charakter, natomiast forum służy do wymiany poglądów i komunikacji.
SiG również posiada swojego bloga http://splawikigrunt.pl/blog/.
Pozdrawiam
Tomek

Offline mirgag

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 829
  • Reputacja: 136
  • Płeć: Mężczyzna
  • Mirosław
  • Lokalizacja: Głogów - Zielona Góra
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Czyli jak w stopce Tomku: "Czas mój błąd zweryfikował"... Nie ma się czym przejmować.

A i zrozumiałem swój błąd przede wszystkim.
*Jedynie upór i determinacja są wszechmocne*
Mirosław

Offline gilala

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 944
  • Reputacja: 36
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Panowie, pamiętajcie, że to forum, zreszta jak każde forum, jest dla wszystkich. Oczywiściee kultura i porządek musi być, ale nie możemy wymagać od każdego, aby dostosował się do szablonu, bo jak nie to wylot. Jak to mówią :'każdy orze jak może".

DLa tych co lubią socjologię i kwestię zachowań, inteligencji emocjonalnej, filtrów w głowie i wizualizacji, oraz wszystkiego co wiąże się ze społeczeństwem, mam cytat:
"Nobody cares how much you know, untill they know how much you care"
Dla tych, którzy nie władają językiem angielskim tłumaczenie
"Nikogo nie interesuje ile wiesz, dopóki nie dowiedza się jak bardzo Tobie zależy"
i jeszcze jedno tłumaczenie dla osób niezwracających uwagi na to co i jak mówią
"Wszyscy mają w dupie to co umiesz, bo ważne jest co robisz"

Robert

Offline Tomek

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 391
  • Reputacja: 31
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Kraków
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Czyli jak w stopce Tomku: "Czas mój błąd zweryfikował"... Nie ma się czym przejmować.

A i zrozumiałem swój błąd przede wszystkim.

Nic się nie dzieje, to są drobiazgi, treść wpisu jest ważniejsza i najważniejsze żeby była wartościowa.
Pozdrawiam
Tomek