Autor Wątek: Rejestry połowów  (Przeczytany 47455 razy)

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Rejestry połowów
« dnia: 22.12.2014, 00:37 »
Postulowałem już tutaj i na innych forach, aby w rejestrach połowów wpisywać jak najwięcej ryb.
Wielu ludzi sądzi, że rejestry te są wyrzucane do śmieci. Tymczasem prawda jest taka, że statystycy analizują dane z tych rejestrów, wyliczają szacunkowe odłowy i na ich podstawie planują zarybienia na kolejny sezon.
Stąd też wpisywanie większej ilości "złowionych" ryb powinno dla nas wędkarzy skutkować korzyścią w postaci lepszych zarybień.
Nawet jeśli by przyjąć założenie, że rejestry nie są analizowane i/lub zarybienia nie zależą od tych analiz, to co nam szkodzi powpisywać "trochę" rybek do rejestru?
Skoro nie zaszkodzi, a może pomóc, to dlaczego tego nie zrobić?

A analiz wynika, że wiele oddawanych jest pustych rejestrów. Wiele też jest nieoddanych.
Skarbnik danego koła pilnuje, żeby jego członkowie oddawali stare jestrey podczas opłaty na nowy rok. Ale co w przypadku dodatkowych zezwoleń, które wędkarze wykupują sobie sami na inne okręgi? Skarbnik koła nie posiada wiedzy na ten temat.
Dziś dowiedziałem się, że moi koledzy nie oddali w ogóle rejestrów (zezwoleń) wykupionych poza macierzystym kołem (np, w kasie okręgu).

Mam tez pomysł, aby każdy z nas wpisał na końcu rejestru (pod ostatnim wpisem) swoje uwagi dotyczące danych wód objętych zezwoleniem.
Może ktoś to przeczyta. A może nie.
Mam już kilka przygotowanych:
Do ichtiologa!
Zbiornik nr 123 (XYZ) - epidemia skarłowaciałego leszcza!

Do ichtiologa!
Zbiornik nr 123 (XYZ) - poza skarłowaciałą płocią w zbiorniku nie ma ryby!
Pozdrawiam
Mateusz

elvis77

  • Gość
Odp: Rejestry połowów
« Odpowiedź #1 dnia: 22.12.2014, 04:54 »
Świetny pomysł Mateo  :)
Też już gdzieś i kiedyś o tym pisałem,ale w odpowiedzi czytałem,że nikt tego nie czyta i,że to nie ma sensu, ale nawet jak nikt nie czyta czy nie analizuje to ja i tak  dopisuje co nieco  ;) 

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 700
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Rejestry połowów
« Odpowiedź #2 dnia: 22.12.2014, 05:32 »
Dobry pomysł, warty rozwinięcia! Rejestry musza być analizowane - to wymóg państwa aby kontrolować 'rybackie' wykorzystanie wody. Samo PZW na tej podstawie ustala wiele rzeczy, same operaty powinny być też odniesieniem do tych danych!

Ciekawe jaki będzi odzew... :)
Lucjan

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Rejestry połowów
« Odpowiedź #3 dnia: 22.12.2014, 23:20 »
Ja np. dziś złowiłem 3 karpie, a wczoraj 2 sandacze :D

Uważajcie tylko, bo w niektórych okręgach obowiązują limity roczne.
Oczywiście nikt na Was kary nie nałoży, jeśli przekroczycie taki limit (bo niby jak ktoś miałby udowodnić, że rzeczywiście te ryby złowiliście), ale będzie to po prostu mało wiarygodne.
Pozdrawiam
Mateusz

elvis77

  • Gość
Odp: Rejestry połowów
« Odpowiedź #4 dnia: 22.12.2014, 23:42 »
Ja w tym roku z pewnością też coś jeszcze złapie i jeszcze zabiorę syna na ryby,a co ...

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 700
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Rejestry połowów
« Odpowiedź #5 dnia: 23.12.2014, 08:20 »
Mateo - tak teraz komponując tekst na główną, myślę, że te wpisy dla ichtiologa - mogą demaskować charakter dokumentu. W danym kole takie rejestr może zostac odrzucony jako 'spreparowany'. Myślę, że warto zrobić cos innego. Moglibyśmy stworzyć plan dokumentu - który mógłby zostaćściągniety i wydrukowany, i na którym takowe uwagi zostałyby wpisane. Wtedy rejestr 'przejdzie', zaś ichtiolog należytą informację otrzyma...
Lucjan

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Rejestry połowów
« Odpowiedź #6 dnia: 23.12.2014, 12:37 »
Mateo - tak teraz komponując tekst na główną, myślę, że te wpisy dla ichtiologa - mogą demaskować charakter dokumentu. W danym kole takie rejestr może zostac odrzucony jako 'spreparowany'. Myślę, że warto zrobić cos innego. Moglibyśmy stworzyć plan dokumentu - który mógłby zostaćściągniety i wydrukowany, i na którym takowe uwagi zostałyby wpisane. Wtedy rejestr 'przejdzie', zaś ichtiolog należytą informację otrzyma...
Rzeczywiście. Masz w zupełności rację. Szkoda, bo by było mniej kłopotu wpisując do rejestru, ale rzeczywiście może to osłabić wiarygodność takiego rejestru.
Pozdrawiam
Mateusz

Offline Karolo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 605
  • Reputacja: 16
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Choszczno (zach.-pom.)
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Rejestry połowów
« Odpowiedź #7 dnia: 23.12.2014, 13:02 »
Jakoś nigdy nie przykuwałem do tego uwagi.. Pewnie dlatego ze chodzę "na ryby, a nie po ryby" :) Wpisuje datę i numerek tylko.
Czy dobrze postępuje . Tego niewiem. Niestety moje koło zbytnio nie interesuje się swoimi obowiązkami. Są, bo są ( przynajmniej takie odnoszę wrażenie... ) Drażni mnie to że czepiają się dzieciaczków , które sobie siedzą nad tą wodą z jedną wędeczką i łowią drobnicę. Mnie np cieszy taki widok bo lepsze to niż maja chodzić i grandzić lub cholera wie co jeszcze tam robić. Pozatym widok nieletniego wędkarza jest czymś wspaniałym dla mnie.. Wracając do tej "milicji wędkarskiej", do dziecka podejda i zrobią co chcą ale jak obok siedzi dorosły człowiek z 3-4 wędkami to podejdą, pogadaja i pójdą dalej. Dlaczego?? Bo to kolega.. Już nie raz widziałem taka sytuację... I to chyba jet główny powód dla którego nie wypisuje co złowiłem ( mimo że każdą rybkę wypuszczam )

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 700
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Rejestry połowów
« Odpowiedź #8 dnia: 23.12.2014, 23:08 »
Temat pojawil się na stronie głównej...  https://splawikigrunt.pl/organizacje-wedkarskie/polski-zwiazek-wedkarski/rejestry-polowow-sposob-na-wieksze-zarybienia

Jak możecie, to zapodajcie go dalej! Najlepiej udostępniając na Facebooku. Dzięki! :)
Lucjan

Petr54

  • Gość
Odp: Rejestry połowów
« Odpowiedź #9 dnia: 24.12.2014, 00:29 »
Wrzuciłem na FB a co tych zapisów to jakie jajca ja wpisywałem w te książeczki.
Pewnego razu miałem spore starcie przy zakupie nowego pozwolenia bo miałem tylko 5 wpisów z poprzedniego sezonu. A ja naprawdę tylko 5 razy na rybach byłem bo resztę roku spędziłem w pracy za granicą.

Offline Logarytm

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 490
  • Reputacja: 184
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Rejestry połowów
« Odpowiedź #10 dnia: 24.12.2014, 00:50 »
Ja myślę chyba trochę na opak. Wpisując złowione i zabrane ryby we wszystkich rubrykach rejestru tworzymy podstawę do przekonania, że ryb w wodach PZW jest bardzo dużo, bo przecież, kiedy tylko nad wodą się nie pojawimy, zawsze coś złapiemy. Ba, za każdym razem są to prawie okazy! Jeżeli nie wpisalibyśmy żadnej ryby w całym rejestrze, znaczyłoby to, że albo ryb nie ma, albo wszystkie ryby wypuszczamy. Jeżeli jednak analizatorzy mają do czynienia z takim przypadkiem i przyjmują hipotezę pierwszą (nie ma ryb), powinno ich to właśnie skłonić do zarybień; przyjmując hipotezę drugą (wędkarze wypuszczają wszystkie ryby) nie wiedzą w zasadzie ile tych ryb jest, bo rejestry nie są żadnym źródłem informacji. Ale taka niewiedza również powinna skłaniać do zarybień (tak na wszelki wypadek).
Myślenie PZW polegające na tym, że zapełnione rejestry stanowią asumpt do późniejszych większych zarybień, a puste rejestry, do uznania istniejącego stanu rzeczy, który nie zmusza do działań na  na rzecz zwiększenia rybostanu, jest dla mnie absurdalne, bo oparte tylko na tej przesłance, że jeśli rejestry są puste, to znaczy, że ryb nie ubywa (ponieważ są wypuszczane przez wędkarzy). A jeśli ryb nie ma w ogóle? I nikt nic nie łowi? Wędkarz oddaje rejestr pusty (lub z zapisanymi kilkoma rybkami). Wtedy ryb nie ma, ale dla PZW są. Można stworzyć wtedy świat wędkarski w którym są wędkarze i włądze PZW. Wędkarze nic nie łowią, a PZW ich przekonuje, że w wodzie jest ryba, bo nikt nie uszczupla ich pogłowia. No, ale tego że uszczuplić nie można, czego nie ma, nikt nie bierze już pod uwagę.
Sam się zastanawiam jak ten rejestr wypełnić. Czy rzeczywiście wpisać tam dużo ryb, czy może obrać złoty środek i wpisać trochę ryb, ale nie za dużo, co by nie robić wrażenia, że łowi się ich mnóstwo. Sposób wypełnienia rejestrów powinien być dopasowany do sposobu ich analizy. Czy ktoś z Was wie, jakimi metodami się je analizuje? Czy to jest po prostu takie tępe spisanie ilości zabranych ryb z wody w tym celu, żeby o tę ilość później próbować uzupełnić populacje poszczególnych gatunków przez zarybienie? Czy może są to bardziej skomplikowane metody?
Darek
Złów i wypuść, jeśli chcesz.
Lub po polsku:
catch and release, if you want.

Offline Karolo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 605
  • Reputacja: 16
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Choszczno (zach.-pom.)
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Rejestry połowów
« Odpowiedź #11 dnia: 24.12.2014, 01:15 »
Znam prawie każdego wędkarza z mojego zbiornika którzy chodza regularnie. I prawie nikt nie wypełnia rejestru pod względem ilości zlowionych ryb. Mimo tego zarybień jak nie było, tak niema...  więc chyba coś jest nie tak :/

Offline Logarytm

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 490
  • Reputacja: 184
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Rejestry połowów
« Odpowiedź #12 dnia: 24.12.2014, 10:11 »
No właśnie, bo chodzi o to, żeby wypełniać, a wtedy będą zarybiać, tylko dla mnie to trochę mało logiczne.
Darek
Złów i wypuść, jeśli chcesz.
Lub po polsku:
catch and release, if you want.

Offline Karolo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 605
  • Reputacja: 16
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Choszczno (zach.-pom.)
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Rejestry połowów
« Odpowiedź #13 dnia: 24.12.2014, 11:02 »
No właśnie, bo chodzi o to, żeby wypełniać, a wtedy będą zarybiać, tylko dla mnie to trochę mało logiczne.

Oczywiście ze mało logiczne.. Normalny rozsądny człowiek by sobie pomyślał że skoro nic nie wpisują to coś musi być nie tak.. Czyżby tej ryby naprawde tam nie było?? Trzeba coś tam wpuścić!

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Rejestry połowów
« Odpowiedź #14 dnia: 24.12.2014, 11:06 »
No właśnie, bo chodzi o to, żeby wypełniać, a wtedy będą zarybiać, tylko dla mnie to trochę mało logiczne.

Oczywiście ze mało logiczne.. Normalny rozsądny człowiek by sobie pomyślał że skoro nic nie wpisują to coś musi być nie tak.. Czyżby tej ryby naprawde tam nie było?? Trzeba coś tam wpuścić!
    W drugą stronę też to działa!! Skoro tyle wyłowili to pewnie nie wiele zostało! Trzeba by coś wpuścić, zanim nas opuszczą! :-[ 
Arek