Autor Wątek: Stick - przepływanka-wypuszczanka - sposób na rzeki i rzeczki  (Przeczytany 216691 razy)

Online Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 636
  • Reputacja: 1124
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Stick - przepływanka-wypuszczanka - sposób na rzeki i rzeczki
« Odpowiedź #225 dnia: 08.06.2016, 11:52 »
Spławik z metalowym kilem zyskuje na szybkości ustawienia w pozycji bojowej oraz stabilności, natomiast gorzej (w porównaniu ze spławikami wyposażonymi w kil węglowy) sprawuje się przy dłuższych rzutach, zwiększając ryzyko splątania zestawu. Na dokładkę (wedle spławikowego projektanta D. Ciechańskiego) przy długodystansowym zarzucaniu "występują znaczne przeciążenia materiału i zastosowanie metalowego kila jest ryzykowne".

Grubaśny kil Drennanowskiego Crystal Avona jest cięższy od kila weglowego, ale zarazem stosunkowo krótki - spławik całkiem szybko się ustawi, lecz przy łowieniu z wyraźnym przytrzymywaniem wypada gorzej niż np. wyposażone w długi kil avony DHA (te ostatnie mają dodatkowo specjalnie wyprofilowany korpus u nasady czubka, czyli tzw. shoulder).

Offline Piitubski

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 459
  • Reputacja: 25
  • Lokalizacja: Warszawa
Odp: Stick - przepływanka-wypuszczanka - sposób na rzeki i rzeczki
« Odpowiedź #226 dnia: 08.06.2016, 14:44 »
Czyli dobrze wybrałem kupując DH alloy stem avon - będę łowił na wąskim odcinku Narwi wypuszczanką z centerpinem.

Offline Piitubski

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 459
  • Reputacja: 25
  • Lokalizacja: Warszawa
Odp: Stick - przepływanka-wypuszczanka - sposób na rzeki i rzeczki
« Odpowiedź #227 dnia: 10.06.2016, 16:59 »
Kupiłem centerpin Avanti Marco Cortesi w sklepie sportsdirect. Kołowrotek sprawia wrażenie chińskiej tandety. Kręci się maksymalnie 30 sekund, rączki z kiepskiego plastiku. Czy nakleić taśmę w środku, by żyłka nawijała się na jakąś powierzchnię? Tam , gdzie nawija się żyłkę jest więcej pustej przestrzeni, niż metalu. Zamieszczam zdjęcie:

Online Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 636
  • Reputacja: 1124
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Stick - przepływanka-wypuszczanka - sposób na rzeki i rzeczki
« Odpowiedź #228 dnia: 14.06.2016, 21:31 »
Czy nakleić taśmę w środku, by żyłka nawijała się na jakąś powierzchnię? Tam, gdzie nawija się żyłkę jest więcej pustej przestrzeni, niż metalu.

Wiele znacznie droższych centrepinów ma tego rodzaju szczebelkową konstrukcję szpuli. Do ustalenia pozostaje, czy w zapodanym modelu powoduje ona wyraźne załamania na żyłce - jeżeli tak, próbowałbym je zminimalizować za pomocą taśmy. Nie mam doświadczeń z takimi konstrukcjami, bo trzymam się Okumy, która stosuje klasyczno-jednolite szpule.

Nie przywiązywałbym wielkiej wagi do czasowych osiągów kręceniowych - w praktyce liczy się raczej (zwłaszcza przy lżejszym łowieniu) łatwość przechodzenia ze spoczynku w ruch :)

Offline Piitubski

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 459
  • Reputacja: 25
  • Lokalizacja: Warszawa
Odp: Stick - przepływanka-wypuszczanka - sposób na rzeki i rzeczki
« Odpowiedź #229 dnia: 15.06.2016, 09:47 »
Zależało mi na kupnie centerpina z line guard. Mam Dunlopa z tym dodatkiem i żadnych problemów z brodami. Natomiast gdy używałem Ikonix bez line guard brody były. Na Narwi, gdzie łowię nurt jest silny, więc nie potrzebuję super czułego centerpina.
Czekam dość długo na spławiki, które zamówiłem w sklepie Dave Harrell. Dave mi odpisał, że towar wysłał 6.06. Jak długo czekaliście na przesyłkę z tego sklepu? Jaka firma kurierska dostarczyła wam przesyłkę?

Online Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 636
  • Reputacja: 1124
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Stick - przepływanka-wypuszczanka - sposób na rzeki i rzeczki
« Odpowiedź #230 dnia: 15.06.2016, 14:05 »
Wszystkie moje dotychczasowe zamówienia docierały za pośrednictwem Royal Mail + Poczty Polskiej, a nie firmy kurierskiej w rodzaju DHL. Czas oczekiwania w granicach 12 dni, choć zwykle nieco krótszy.
 

Offline jamnick85

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: 0
Odp: Stick - przepływanka-wypuszczanka - sposób na rzeki i rzeczki
« Odpowiedź #231 dnia: 15.06.2016, 14:14 »
Macie może jakiś patent jak samemu zrobić line guard? przy zarzucaniu często mam problem "uciekającą" żyłką. Mój cpin to dam quick shadow https://goo.gl/08ZNpA

Edycja administratora:
http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=3009.0

Online Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 636
  • Reputacja: 1124
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Stick - przepływanka-wypuszczanka - sposób na rzeki i rzeczki
« Odpowiedź #232 dnia: 15.06.2016, 14:38 »
W moich centrepinach żyłka wychodzi od góry, a nie od dołu, co wydatnie zmniejsza ryzyko spadania zwojów żyłki ze szpuli (zwłaszcza przy niekorzystnym wietrze). Oczywiście kręci się wtedy w odwrotną stronę niż zwykle, ale można do tego stosunkowo szybko przywyknąć. Takie rozwiązanie stosuje m. in. Dave Harrell, więc musowo jest optymalne :)

Offline kingfisher

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 190
  • Reputacja: 23
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Częstochowa
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Stick - przepływanka-wypuszczanka - sposób na rzeki i rzeczki
« Odpowiedź #233 dnia: 20.06.2016, 21:37 »
Drogi kolego Piitubski co do kołowrotka to wyrób wykonany w Chinach co nie znaczy że kinol i że do bani. To co mogę doradzić po moich doświadczeniach z wcześniejszym wyrobem tej marki to po pierwsze :
Rozbierz kołowrotek i wytrzyj z niego cały smar następnie kapnij kilka kropli dobrego oleju do kołowrotków lub do smarowania maszyny do szycia. To powinno sprawić że będzie obracać się dłużej. Następnie postaw go na stopce i sprawdź wyważenie szpuli, jeśli po lekkim obróceniu szpuli korbki ustawią się w poziomie wszystko jest w porządku jeśli nie trzeba będzie wyważyć szpulę na przykład paskiem ołowiu wklejonym pod którąś ze szprych. Nie martw się tym że szpula jest tak lekka ma to swoją zaletę. Jej mniejsza bezwładność pozwala na świetne rzuty typu Wallis nawet na 20m. Przepraszam że trochę późno ale brak wolnego czasu to moja bolączka. :D 
Piotr

Offline deST

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 332
  • Reputacja: 45
Odp: Stick - przepływanka-wypuszczanka - sposób na rzeki i rzeczki
« Odpowiedź #234 dnia: 20.06.2016, 23:11 »
Czy to jakaś unowocześniona wersja centerpin http://www.decathlon.pl/koowrotek-underspin-80a-id_8164001.html ?

 

Online Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 636
  • Reputacja: 1124
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Stick - przepływanka-wypuszczanka - sposób na rzeki i rzeczki
« Odpowiedź #235 dnia: 20.06.2016, 23:18 »
Czy to jakaś unowocześniona wersja centerpin...

Nie - to przedstawiciel stałoszpulowców-bezkabłąkowców, o których mowa jest tu: http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=2843.0

Offline Piitubski

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 459
  • Reputacja: 25
  • Lokalizacja: Warszawa
Odp: Stick - przepływanka-wypuszczanka - sposób na rzeki i rzeczki
« Odpowiedź #236 dnia: 25.06.2016, 22:15 »
Kingfisher, dzięki za info. Testowałeś tego centerpina Marco Cortesi?

Offline kingfisher

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 190
  • Reputacja: 23
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Częstochowa
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Stick - przepływanka-wypuszczanka - sposób na rzeki i rzeczki
« Odpowiedź #237 dnia: 27.06.2016, 20:48 »
Tego modelu nie testowałem. Posiadam model MK I i problemy myślę że masz podobne jak ja miałem. Sama budowa kołowrotka jest w miarę poprawna jednak to co mnie drażniło to nie wyważona szpula i nie najlepsze łożyska. Jeśli nie chcesz wyważać szpuli to jeszcze jedna moja rada: podczas prowadzenia zestawu trzymaj kołowrotek poziomo. Z racji tego że przepływanka to moja jedyna metoda i to ta klasyczna połowu kilka lat temu zainwestowałem w Okumę Raw-II. Nie jest to ideał ale bardzo dobry kołowrotek i jestem z niego zadowolony. Gdybyś miał pytania pytaj śmiało. Postaram się w miarę szybko odpowiedzieć.
Piotr

Offline Piitubski

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 459
  • Reputacja: 25
  • Lokalizacja: Warszawa
Odp: Stick - przepływanka-wypuszczanka - sposób na rzeki i rzeczki
« Odpowiedź #238 dnia: 28.06.2016, 21:16 »
Dziś przetestowałem centerpin Avanti Marco Cortesi. Nawój żyłki bezpośrednio na kołowrotek. Przy małym uciągu nie chce oddawać żyłki. Natomiast line guard spełnia swoją rolę - żadnych problemów z żyłką.

Offline Piitubski

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 459
  • Reputacja: 25
  • Lokalizacja: Warszawa
Odp: Stick - przepływanka-wypuszczanka - sposób na rzeki i rzeczki
« Odpowiedź #239 dnia: 06.07.2016, 09:56 »
Przetestowałem DH alloy stem avon. W mocniejszym nurcie nie da się ich mocniej przytrzymać. Do przytrzymania w nurcie nie ma lepszych od Cralusso bolo i surf.
Zamówiłem DH big bolo 8 i 10 gram. Producent pisze, że można je mocno przytrzymać w nurcie. Przetestuję.