Autor Wątek: Dlaczego jest tak jak jest?  (Przeczytany 7726 razy)

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 698
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Dlaczego jest tak jak jest?
« dnia: 19.07.2016, 21:41 »
Artykuł ze strony głównej SiG
https://splawikigrunt.pl/artykuly-i-porady/wedkarska-publicystyka/dlaczego-jest-tak-jak-jest

Wiem, że temat ten wałkowaliśmy wielokrotnie. Ale trzeba powoli zacząć coś robić więcej. Nie wiem jak Wy, ale ja mam propozycję, abyśmy zaczęli zbierać siły do jakiegoś wspólnego działania. Nie mogę znaleźć namiarów do Piotra od 'Pazernych zabójców wód PZW', ale chyba czas dojrzewa aby coś zmajstrować w skali o wiele większej niż dotychczas. Jest sezon urlopowy,  ale aby coś zrobić w styczniu, dobrze to zaplanować w maju :)

Dlaczego jest tak jak jest? No właśnie. Podstawową przyczyną jest to, że nie robimy nic, lub zbyt mało. Nie trzeba podpalać siedziby PZW lub topić łodzi rybackich wcale :) Wystarczy się zebrać do wspólnego działania. My na SiGu to tylko mała grupa, ale takich jak my jest mnóstwo, rozsianych po Polsce i Europie... Petycja, listy nękające, wspólne działania grup wędkarskich, youtuberów. Trzeba zacząć coś robić, chyba, że chcemy łowić tylko na komercjach lub oglądać widoki na wodach PZW :D

Co myślicie o jakieś wspólnej akcji, zrobieniu petycji? Jak przekonać tych co biorą  wszystkie złowione ryby, że jesteśmy po tej samej stronie barykady?
Lucjan

Offline Kinior

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 118
  • Reputacja: 25
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Dlaczego jest tak jak jest?
« Odpowiedź #1 dnia: 19.07.2016, 21:56 »
Tylko jak to ugryźć ??
Marcin

Mazovia Fishing Team

Offline Sebek Francja

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 179
  • Reputacja: 231
  • Płeć: Mężczyzna
  • Bez wędki czuję się jak nie facet
    • Wędkarstwo Francuskie
  • Lokalizacja: Reims
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Dlaczego jest tak jak jest?
« Odpowiedź #2 dnia: 19.07.2016, 21:59 »
Może ktoś ma jakieś zaplecze polityczne żeby  zorganizować  jakąś petycje?

jeśli chodzi o namowe ludzi by nie zabierali ryb to temat rzeka.

Offline kucus22

  • Robinson
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 784
  • Reputacja: 186
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Wodzisław Śląski
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Dlaczego jest tak jak jest?
« Odpowiedź #3 dnia: 19.07.2016, 22:03 »
Luk co mogę powiedzieć...100% poparcia z mojej strony masz. Zmiany są niezbędne, to prawda. Wszystkimi kończynami poprę każdą inicjatywę., służącą poprawie naszym wodą :bravo: :thumbup:.Chyba najwyższa pora na konkretne działania.

Offline Radar

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 446
  • Reputacja: 368
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Dlaczego jest tak jak jest?
« Odpowiedź #4 dnia: 19.07.2016, 22:12 »
Ja myślę, że przekonać "po dobroci" będzie trudno.

Takie zachowania trzeba narzucić zakazem i nakazem. Jeżeli ktoś się obrazi i odejdzie przez to z PZW to super. Mniej głąbów zostanie do odławiania ryb.

Jeżeli wody są własnością państwa to kasa na operat i tak musi się znaleźć bez względu na ilość członków opłacających kartę wędkarską (jeżeli się mylę to mnie poprawcie).

Ja to widzę tak:

1. Zebranie grup w kołach i udanie się na walne zebrania.

2. Wybór prezesa spośród "swoich", a jeżeli to nie jest konieczne do skutecznego zarządzania wodą to niech zostanie stary.

3. Przegłosowanie własnych postulatów zaostrzających limity połowów RAPR zarówno ilościowe jak i jakościowe.

4. Przekształcenie wody PZW w wodę klubową, stowarzyszeniową lub inna nie zarządzaną przez PZW.

Nie krytykuj bo dostaniesz bana.

Radek

Offline jean72

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 157
  • Reputacja: 50
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Dlaczego jest tak jak jest?
« Odpowiedź #5 dnia: 19.07.2016, 22:20 »
Radar, pomysł ciekawy ale niestety nie wykonalny ze względów formalnych
Takie jest moje zdanie na ten temat i nikt nie musi się z nim zgadzać

Offline Merkusz

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 300
  • Reputacja: 14
  • Ulubione metody: tyczka i feeder
Odp: Dlaczego jest tak jak jest?
« Odpowiedź #6 dnia: 19.07.2016, 22:26 »
Luk ja znam Piotrka bardzo dobrze . Ma sklep wędkarski koło Kanału żerańskiego zresztą najbliższy sklep wędkarski do którego jeżdze :) . Jak chcesz to go poproszę o namiary. A to są namiary do jego sklepu http://sklepwedkarskirapa.pl  zakładka kontakt i wszystko jasne :) . W skepie z reguły jest on lub jego kumpel ale przeważnie Piotrek .
Pozdrawiam
Marek

MrProper

  • Gość
Odp: Dlaczego jest tak jak jest?
« Odpowiedź #7 dnia: 20.07.2016, 05:17 »
Wszystko jest do zrobienia- nie takich prezesów sie obalało
Ale stety lub niestety do tego jest potrzebna determinacja, zgrana paczka duuuuzo poświęconego czasu i upór oraz poparcie większości wędkarzy. Bez tego - no właśnie niestety lipa
Pukać do drzwi, wchodzić oknem. Nie pisać petycji listów  tylko chodzić chodzić i jeszcze raz chodzić.
Listy wędrują w koszu często nie czytane.

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 698
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Dlaczego jest tak jak jest?
« Odpowiedź #8 dnia: 20.07.2016, 08:37 »
Zobaczymy więc co się uda wykręcić :)

Co do petycji, to mam kilka pomysłów. Jak również na wysyłanie mailowych 'żądanio-próśb' do prezesa i jego pomagierów, Można robić konkretne akcje, jak dostanie nasz Dionizy kilkaset maili, to będzie miał co robić :D

Najważniejsza sprawa to utworzyć wspólny 'front'. Trzeba w jakiś sposób włączyć jak najwięcej osób  do akcji. Przydałoby się też poprawić pewne postulaty. Bo wędkowanie za 200 PLN na rok w całej Polsce to nonsens. Istotne jest to, aby protest stał się ogólnopolski, bo po protestach na Twardej wyszło niby, że to wędkarze okręgu mazowieckiego protestują.

Tak w ogóle to ciekawym może być postulat o utworzenie łowisk 'no kill' w każdym okręgu, i zarybienie ich mocno na start. To rzecz która jest korzystna dla wszystkich, aż dziw bierze, że te gamonie z ZG nie wpadli na to wcześniej...
Lucjan

Kadłubek

  • Gość
Odp: Dlaczego jest tak jak jest?
« Odpowiedź #9 dnia: 20.07.2016, 08:47 »
Chętnie pomogę jak potrzeba.
Od siebie dodam, że byłem ostatnio na łowisku no kill gdzie właścicielem jest koło PZW. Właścicielem nie dzierżawcą co tam zobaczyłem odrzuciło mnie od dalszego przebywania tam (łuski na każdym stanowisku, śmieci itd.)

Offline zbyszek321

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 911
  • Reputacja: 186
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Drawsko Pomorskie
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Dlaczego jest tak jak jest?
« Odpowiedź #10 dnia: 20.07.2016, 08:47 »
Luk pełne poparcie. Może spróbować z jakąś gazetą? Dzisiaj jestem mało twórczy (grill u szwagra) ale postaram się coś dodać od siebie.
Zbyszek

Offline Jurek z Warszawy

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 855
  • Reputacja: 156
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tylko wody PZW- no kill
  • Lokalizacja: Warszawa-Żoliborz
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Dlaczego jest tak jak jest?
« Odpowiedź #11 dnia: 20.07.2016, 08:52 »
Utworzenie łowiska 'no kill' w każdym okręgu to bardzo dobry pomysł. Ja tą zasadę stosuje na każdej wodzie gdzie  akurat jestem jednak dużo jest takich wędkarzy głównie tzw. starej daty którzy wychodzą z założenia że jak zapłacił to musi już przez cały sezon nałapać tyle ryb aby mu się to zwróciło. Znam gościa na tak na oko 70-75 lat  nad wodę jeździ rowerem bo ma ok. 700m nawet wędek nie składa  i on łapie na potęgę. Wszystkim wkoło opowiada że ryby nie bierze jednak rozdaje. Nad wodę przyjeżdża 3-4 razy dziennie i siedzi po 2-3 godziny. I jak tu takiemu dziadowi staremu wytłumaczyć że wypadało by wprowadzić zasadę no kill ?
2021r.karp-91,88 cm
2022r. karp 83,68 cm
           karaś srebrzysty 39cm
2023r.- brak wyników

Offline boruta

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 592
  • Reputacja: 182
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: okolice Ostrowca Św.
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Dlaczego jest tak jak jest?
« Odpowiedź #12 dnia: 20.07.2016, 09:05 »
Niedaleko mnie na zalewie Wióry pewnie emeryt z łodzi łowi piękne sandacze.  Kolega mój obok niego mieszka i mówił że  chłop ma czas i codziennie jest nad wodą i codziennie potrafi złowić i zabrać do domu 2-3 sandacze a potem rodzinie rozdaje bo mu się w lodówce już nie mieszczą.  Bez zmiany prawa to nic się nie zmieni,  no i oczywiście ktoś powinien takiego Pana skontrolować jak spływa z łowiska,  bo sama zmiana limitów nic w Polsce nie zmieni.
Paweł

Offline Merkusz

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 300
  • Reputacja: 14
  • Ulubione metody: tyczka i feeder
Odp: Dlaczego jest tak jak jest?
« Odpowiedź #13 dnia: 20.07.2016, 09:07 »
Utworzenie łowiska 'no kill' w każdym okręgu to bardzo dobry pomysł. Ja tą zasadę stosuje na każdej wodzie gdzie  akurat jestem jednak dużo jest takich wędkarzy głównie tzw. starej daty którzy wychodzą z założenia że jak zapłacił to musi już przez cały sezon nałapać tyle ryb aby mu się to zwróciło. Znam gościa na tak na oko 70-75 lat  nad wodę jeździ rowerem bo ma ok. 700m nawet wędek nie składa  i on łapie na potęgę. Wszystkim wkoło opowiada że ryby nie bierze jednak rozdaje. Nad wodę przyjeżdża 3-4 razy dziennie i siedzi po 2-3 godziny. I jak tu takiemu dziadowi staremu wytłumaczyć że wypadało by wprowadzić zasadę no kill ?

Jurek chyba piszesz o tym gościu z Nowe Miasta :) . Jeśli to o nim to znam go b.dobrze

Offline matchless

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 167
  • Reputacja: 356
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: tyczka
Odp: Dlaczego jest tak jak jest?
« Odpowiedź #14 dnia: 20.07.2016, 09:17 »
Słuchajcie, ja mam taki pomysł. Luk w swojej wypowiedzi wspomniał o youtuberach. Wiadomo, że internet i media to dzisiaj 4 władza a na pewno mnóstwo ludzi, którzy oglądają filmy.

Mój pomysł polega na tym, by stworzyć akcję na szeroką skalę i zaangażować w nią wszystkich youtuberów, którzy mają dużą oglądalność i ewidetnie propagują zasadę złów i wypuść.
Odsunąć na bok wszelkiego rodzaju "konkurencyjne" utarczki, jeśli takie są, i uderzyć wspólnie w temacie, który z pewnością jednoczy wszystkich wędkarzy.

Jak miało by to wyglądać? Wspólna akcja, pod jedną nazwą z POMYSŁEM. Każdy z youtuberów wrzucił by na swój kanał ten sam filmik, który stworzyła by jakaś grupa osób (w porozumieniu).
Tematem filmiku musi być jeden postulat (nie więcej) - utworzenie w każdym okręgu (a najlepiej przy każdym kole!) jednego łowiska NO KILL!

Oprócz tego, filmik musi nawoływać osoby oglądające do konkretnego działania, na przykład

- podpisanie petycji
- wysłanie maila do prezesa lub ZG PZW
- zebranie grupy osób w danym okręgu, przy danym kole i próba przegłosowania takiej inicjatywy

Co myślicie, Luk, co uważasz?

To musi być jakiś plan, jakieś założenie. Przygotowanie i "obwieszczenie" wędkarzom przypada Wam, Tobie Luk, ludzie - wędkarze zaś podejmą stosowne działania.
To musi być skoordynowane. To nie może być tak, że ktoś sobie wyśle maila jednego dnia, ktoś innego. Bo ciągle narzekamy, ciągle coś próbuje się robić ale zauważcie, że to jest protest w który zaangażowana jest mała ilośc osób i przez to jest bagatelizowane przez okręgi czy ZG PZW, co później też podkreślają w prasie, mediach. I taki protest traci na wadze.

Można spróbować zaangażować WŚ, oni dość solidnie propagują no kill. Mają też swoje kanały na YT. Może udostępnili by takie Video i zapewnili jakąś obsługę również "prasową" czyli artykuł o akcji itp. To dosyć istotne. Trzeba się również skontaktować z kolegą, który forsował no kill na Dzierżnie. Może uda mu się coś pomóc i poradzić, może uda mu się zorganizować środowisko "karpiowe".
Grzegorz