Spławik i Grunt - Forum
SPRZĘT i AKCESORIA => Sprzęt => Wątek zaczęty przez: Matysekmm w 05.10.2015, 11:12
-
Witam wszystkich forumowiczów.
Z racji że stoję przed zakupem wędki brzanowej na Wisłę mam pytanie odnośnie Lb, jakie będzie lepsze na Wisłę 1,75 czy może 2,25?
Jak to się przekłada na CW do którego jesteśmy przyzwyczajeni?
I jeszcze pytanie do Mańka ile LB ma twój Greys którym łowisz na filmiku z Wye z Lukiem? I jakim cieżarem koszyczków tam miotasz?
Pozdrawiam
Marek
-
Cześć Marek ja używam 1.75lb kija. miotam nim od 30gr do 120+zanęta,pva woreczek z pelletami co daje spokojnie jakieś 150gr mam ten kijek kilka sezonów i jest poprostu świetny.pozdrawiam
-
Dzięki Maniek. Myślisz że 1,75 w Wiślanych warunkach da radę? Czy większa moc jest zbędna ? Przymierzam się do takiego kija http://www.greysfishing.com/en-gb/products/rods/prodigy-pb/prodigy-pb-barbel/
-
Nie wiem jak duże uciągi są na wiśle,i jak głęboko tam jest. 2.25 będzie sztywniejszy i ma mocniejsze te trzy koncówki. może na Wisłe będziesz potrzebował troszkę mocniejszego kija. ogólnie polecam świetnie wykonany i praca rewelacyjna :D dla mnie number 1
-
I znów mam dylemat :D A jak to się liczy te 2,25 ile to jest w nieszczęsnym CW?
-
Za bardzo nie kumam ale 2.25lb( jest to 1,02kg) a 1.75lb (0,79kg) czyli różnica 20gr
-
Gdzieś widziałem że 1,75 to niby 100 g C.W. ale czy to prawda to nie wiem :)
-
3oz to 85gr,4oz to 113gr,5oz 141gr
-
Chyba, się skuszę na tą 2,25 lb. Na Wisełkę powinna być dobra.
-
Luk, mógłbym prosić również o twoją opinię?
-
Też tak myśle,że na Wisłe ta mocniejsza,wisła to wkońcu kawał rzeki.
-
I znów mam dylemat :D A jak to się liczy te 2,25 ile to jest w nieszczęsnym CW?
Spotkałem kilka lekko różniących się tablic z ciężarem wyrzutu i wybrałem jedną z nich, i jeżeli na kiju pisze że:
2lb, (lub 2 lbs) to znaczy, że ciężar wyrzutu wynosi 30 - 70 gram.
2 i 1/4 lbs - 35 - 75 gram
2 i 1/2 lbs - 20 - 85gram
2 i 3/4 lbs - 50 - 100gram
3lbs - 60 - 110gram
3 i 1/2 lbs - 70 - 125gram
4lbs - 80 - 140gram
z posta http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=256.0
Autorem artykułu jest użytkownik Bogdan. Ten artykułzstał umieszczony na prywatnej stronie:
http://www.tajniki-wedkarstwa.pl/e107_plugins/forum/forum.php
jam tylko podlinkował :-X
-
Jeśli tak to się przekłada to by oznaczało że nawet 2,25 lb będzie mało na Wisełkę. Może ktoś posiada brzanówkę na Wisłę? Jeśli tak to ile lb i czy daje radę. Potrzebuję rady by nie wydać kasy na nieodpowiednią wędkę.
-
NA Wisłę firma Korum przygotowała Ci specjalny model - 2.5 lb i długość 3.90 metra :D Ten kij pojawił się na rynku na skutek komentarzy wędkarzy odnośnie mocnych rzek - takich jak Trent przy wyższym stanie wody. Zwykłe kije były często zbyt słabe. Jednak Anglicy nie mają wielu rzek jak Wisła, dlatego przeważają modele słabe. Są też 2.25 lb ale krótsze...
Sam kij sprawdzi się do alarmu i dużej Metody (ESP) jakby co, mozna łowić nim szczupaki i sandacze z gruntu.
Jak dla mnie taki kij nie jest potrzebny, ponieważ moje w zupełności dają radę moim rzekom, Trent zaś odwiedzam zaledwie kilka razy w roku, patrząc na pogodę. Jednak myśląc o Wiśle odpuściłbym sobie 1.75 lb - to stanowczo za mało.
Spokojnie dasz sobie radę - oczywiście musisz łowić z łukiem i kombinować z miejscami, gdyż Wisła to dołki, nieoczekiwane zmiany nurtu, prądu itd. Wędkę najlepiej dawać jak najwyżej, tak aby jak najmniej żyłki wchodziło do wody pod kątem (oprózz samego łuku). Wisła zapewne będzie miała miejsca gdzie brzana się gromadzi, dobrze jest sprawdzać okolice mostów, zakręty rzeki, dopływy, burzówkę - ale z ta bez przesady. Brzana potrzebuje natlenionej wody, może uciekać przed bajorem, często też po przerwie w opadach ściekui burzowe niosą dużo zanieczyszczeń, tak więc trzeba uważać.
-
Ja myślę ze spokojnie 2.25,lub ten 2.75lb wystarczy.Kij brzanowy jest inny od feederowego i tu sie troche inaczej na to patrzy. tak jak mówie ja swoim miotałem jakieś 140gr obciążenia i spokojnie dawał radę,choć mógł by być trochę sztywniejszy,do takiego ciężaru.no ale niech fachowcy się wypowiedzą,bo w uk nie ma aż tak duzych rzek jak wisła :D pogrzeb w wątkach,gdzieś jest tematyka o kijach brzanowych.
-
Luk, dzieki za zainteresowane. Kij 390 odpada z uwagi na transport już 3,66 jest dosyć długi do transportu. W jakimś sklepie podawali że 1,75 lb to cw kija 100 gram. Jeśli tak by było to 2,25 było by coś koło 120. Jeśli Ty miałbyś się wybraç na wisłę to który kij byś zabtał 2.25 czy jeszcze mocniej?
-
Na Wisłę tylko i wyłącznie 13 ft (3.90 metra) z Korum. Angole robią kije brzanowe na angielskie rzeki, nie na Wisłę czy Ren ;D Dlatego ta najmocniejsza z brzanówek powinna być idealna.
Możesz łowić mniejsze ryby też na nią, kwestia nauczenia się rozpoznawania brań ryb różnej wielkości. Jeżeli łowisz z główki lub skarpy - to możesz uzyskać większy zasięg dzięki tej wędce. Ja na Trencie moim Johnem Wilsonem 3.90 metra zarzucałem o kilka metrów dalej, co jest istotne.
-
Dzięki wszystkim za rady. Muszę się z tym przespać.
Pozdrawiam
-
Jeśli ktoś ma jeszcze jakieś cenne wskazówki w temacie wędki brzanowej na Wisłę to chetnię przeczytam :D
-
Łowie co prawda na feedery 390/120/150 cw i nie jedną brzankę wyholowałem bez problemu jedyny problem jest gdy masz drzewa nad sobą trzeba zarzucać z boku (długie bydle) ale większość ludzi z tego co zaobserwowałem jak się ustawia na grubszą rybę łowi na karpiówki do 3 lb nawet sumy, ja co prawda na Wiśle na suma mam kij dorszowy i grubą plecień.
-
Jeżeli chodzi o brzanówki 12', na uwagę zasługuje Fox Duo-Lite Multi Tip Specialist, bo oprócz mocnej szczytówki typu "avon" (2.25 lb) ma szczytówkę typu "quiver" z tipami 4 oz i 6 oz, które w razie potrzeby zapewnią odrobinę wielkorzecznej czułości :)
(http://www.bristolangling.com/media/catalog/product/cache/3/image/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/s/c/screen_shot_2014-10-18_at_10.05.52.png)
Dla bezkompromisowych wiślanych brutali łowiących w szybkonurtowych rynnach pozostaje 12' klasy 2.75 lb (np. Fox Duo-Lite Specimen) lub przywołany wcześniej Korum Barbel 13' (c.w. 180 g), którego długość przekłada się na znaczącą redukcję odcinka żyłki molestowanej przez nurt.
-
Dzięki Modus.
Też na nią zerkałem, wychodzi na to że wędka 2,25 spokojnie powinna poradzić sobie w Wiślanych warunkach a i na szczupaka/sandacza z gruntu można popróbować :)
-
Fox Duo-Lite Multi Tip Specialist to bardzo ciekawe wędzisko. Sam nie tak dawno zastanawiałem się czy nie kupić wędki z tej serii.
Wędka do wielu zastosowań. Dobrze wykonana. Ma wiele pozytywnych opinii.
-
Witam Mateo, a jak u ciebie wygląda sprawa wędki brzanowej? Używasz jakieś, miałeś w ręku , testowałeś? Jeśli tak to jaką , ile LB i w jakich warunkach?
-
A wracając do Koruma, na 12ft Anglicy podają LB a na 13ft widziałem na zdjęciu jak byk 180 gram. Nie można podać wszędzie CW lub np. obydwu wartości. Mnie LB niewiele mówi, przyzwyczajony jestem do C.W.
-
Najwyraźniej 13' powstała głównie z myślą o rynku kontynentalnym i tamtejszych dużych rzekach, a wędkarze kontynentalni (wyjąwszy karpiarzy) przyzwyczajeni są do cw. wyrażanego w gramach raczej niż tzw. krzywej ugięcia wyrażanej w funtach. Nieco mylące jest natomiast łączenie przez producenta owego "180 gram" z katalogową informacją, że maksymalny cw. wynosi 8 oz, bo to jednak około 225 g.
-
Fox Duo-Lite Multi Tip Specialist to bardzo ciekawe wędzisko. Sam nie tak dawno zastanawiałem się czy nie kupić wędki z tej serii.
Wędka do wielu zastosowań. Dobrze wykonana. Ma wiele pozytywnych opinii.
Myślę że ten kij przedstawiony przez Mateusza był by ideolo dla ciebie. Fakt ciut kosztowny ale parametry ok.
-
Modus, gadałem z Korumowcami, ten kij akurat powstal z myślą o Trencie, zwłaszcza jak niesie mocniej. Łowiąc tam często aż prosi się o dłuższy kij, bo można wtedy ulokować zestaw o metr, dwa dalej niż przy kiju 3.60 metra. Ponadto jest mocniejszy i nie ugina się tak bardzo jak zwykłe brzanówki przy mocniejszym uciągu. Dziwi mnie więc te oznaczenie w gramach...
Kiedyś widziałem kij brzanowy Foxa, który nosił nazwę 'Flood water' i miał krzywą ugięcia 2.75 lb - to coś podobnego.
Wisła ma moc większą niz Trent, jest szeroka. Dłuższy kij może wiele pomóc...
-
No właśnie Modus, tak na dobrą sprawę to nikt nie jest w stanie określić jak się przekłada LB na C.W. przynajmniej ja nie znam takiej osoby.
Arunio, myślisz że 2,25 będzie ok na opisane Wiślane warunki? Czy iść w 2,75? Nie ukrywam wolałbym 2,25 właśnie i rozważam tego Foxa oraz Greysa.
I żeby nie być gołosłownym : http://www.korum.co.uk/Item_KBROD
-
Witam. Jako że posiadam trochę kijków brzanowych różnych firm (Fox,Drennan, Korum,Greys) chciałbym Ci coś mądrego doradzić. Łowię na Odrze i sam miałem kiedyś dylemat jaki kij.
Na Wisłę zwłaszcza jesli łowisz w silnym nurcie polecam Foxa Duolite specimen 2,75lb. Kij o bardzo dużej mocy (spokojnie możesz rzucać 220-240 g)bardzo ładnie pracuje ,nie jest to kij od miotły.
Fox Duolite 2,25 jest bardziej uniwersalny ale na silny wiślany nurt chyba ciut za słaby.
-
Dzięki Andy , twój post rozjaśnia mi sporo sytuację. :thumbup: A może ty wiesz ile te 2,75 byłoby gdyby je przełożyć na C.W.?
-
Fox podaje ciężar wyrzutu 8 oz i przelicza je na 224g. Jest to podane w opisie wędziska, jeśli coś strzeli przy wyrzucie możesz się z Foxem sądzić :)
-
Czyli Korum 13ft to 6 oz, tak więc by się to zgadzało...
Andy - a jak te kije sprawują się na Odrze? Jak z brzanami i innymi gatunkami? Łowisz na quivery czy na mocniejsze szczytówki? No i jak pracują na Odrzańskich uciągach? Mowa o normalnym stanie woduy oczywisćie... Bo z tego co widziałe w Opolu, to uciąg jest taki jak na Trencie, może nawet mniejszy. 1.75 lb wystarcza?
-
Witam. Jako że posiadam trochę kijków brzanowych różnych firm( Fox,Drennan, Korum,Greys) chciałbym Ci coś mądrego doradzić. Łowię na Odrze i sam miałem kiedyś dylemat jaki kij.
Na Wisłę zwłaszcza jesli łowisz w silnym nurcie polecam Foxa Duolite specimen 2,75lb. Kij o bardzo dużej mocy (spokojnie możesz rzucać 220-240g)bardzo ładnie pracuje ,nie jest to kij od miotły.
Fox Duolite 2,25 jest bardziej uniwersalny ale na silny wiślany nurt chyba ciut za słaby.
o i to nam rozjaśnia sytuacje :D :D
-
Czyli Korum 13ft to 6 oz, tak więc by się to zgadzało...
Wedle informacji podanych na stronie Korum 6 oz to maksymalny c.w. dla 12' Barbel 2 lb, zaś dla 13' Barbel "maximum casting weight: 8oz", choć zarazem w nazwie i na blanku jest "180 gram".
Coś kręcą - bezpieczniej będzie chyba zainwestować w pęczek morsko-sumowych bazarówek, które królują wśród wiślanych grunciarzy kategorii ciężkiej ;)
-
Właśnie dostałem odpowiedź z Greysa. Jeśli chodzi o ich wędziska 2,25 Lb jest to 160 g C.W. 2,75 Lb zaś to 200 g C.W. Myślę że 2,25 będzie dla mnie odpowiednim wyborem.
-
Luk- W tym sezonie jako że na Odrze uciąg był słaby używałem głównie Korum quiver barbel i Greysa prodigy vx 1,75lb. Brzan trochę pojawiło sie w tym roku ale niedużych. łowiłem takie od 15 do 60
cm. Dwie miały pod 70cm. Najwieksza jaką widziałem złowioną przez spiningistę miała 74cm. Dobre brania były wiosną do ok. końca czerwca. Może teraz na jesieni cos sie ruszy. Wiosna miałem też kilka ładnych leszczy do 70cm no i bardzo walecznego karpia pełnołuskiego 85cm. To była jazda w prądzie ,brzana sie chowa. Co ciekawe pellet nie pszalał. Najlepszy biały robak ewentualnie z kukurydzą.
-
Ciekawe rzeczy Andy! Najbardziej dziwi mnie dlaczego brzana tak dobrze zareagowała w UK na pellet halibutowy, zaś na Odrze tak słabo... :o
Ładne leszcze łowiłeś, no i ten karp :thumbup: Ale i tak dobrze słyszeć, że brzany są :) Ja na ten przykład na trzy wyprawy na Trent w tym roku, złowiłem dwie brzany i jedna zerwałem, przy czym jedna miała 23 cm, więc był to kiełb. Tak więc szału nie ma w UK wcale - może sie okazać, że populacje brzan na Oderce wcale takie złe nie są i jest za czym pogonić! :)
A używasz kulek proteinowych, żółtego sera?
-
Okazuje się, że Greys wypuścił właśnie nowe serie "Prodigy PB Barbel" i "Prodigy PB Twin Tip". Barbel 2.25 lb wygląda na godną uwagi konkurencję dla Duo-Lite Specialist, zaś 2.75 lb ma przewagę nad Duo-Lite Specimen w postaci szczytówki typu "quiver" z trzema tipami. Oczywiście Duo-Lite to seria sprawdzona, zaś Prodigy PB dopiero się objawiło i minie trochę czasu zanim spłyną pierwsze recenzje.
http://coarse.greysfishing.com/en-gb/products/rods/prodigy-pb/prodigy-pb-barbel/ (http://coarse.greysfishing.com/en-gb/products/rods/prodigy-pb/prodigy-pb-barbel/)
http://coarse.greysfishing.com/en-gb/products/rods/prodigy-pb/prodigy-pb-twin-tip/ (http://coarse.greysfishing.com/en-gb/products/rods/prodigy-pb/prodigy-pb-twin-tip/)
-
Zastanawia mnie dobór szczytówek do blanków w tych Greysach. O ile Drennan 7 Avon 1,25 lb ma szczytówki 2 i 3 oz, to tutaj takie ma kij 1.75 lb, zaś Drennan 7 Avon 1.75 lb ma szczytówki 4 i 6 oz, a takie posiada wersja 2.75 lb! :o Wow, to trochę dziwne, może kij ma byc o dalszych zarzutów?
-
Potężne Prodigy Power Plus Feedery (13', 14', 15') mają "recommended casting weight up to 250g", a najbardziej mocarny tip to również 6 oz, czyli tyle, co w Drennanowskim Avonie 1.75 lb, który ma "recommended casting weight up to 3oz" (niecałe 90 gramów).
Prodigy PB Barbel 2.75 lb otrzymał po prostu najbardziej mocarne tipy, jakie chłopaki mieli na składzie (chyba zresztą nie ma w obiegu wymiennych tipów powyżej 6 oz). Należy oczywiście domniemywać, że poniżej tipu będzie znacznie więcej mocy zarzutowej/holowniczej niż w Drennanie - wszak chodzi o kij do brzanowania ekstremalnego :)
-
Witam Mateo, a jak u ciebie wygląda sprawa wędki brzanowej? Używasz jakieś, miałeś w ręku , testowałeś? Jeśli tak to jaką , ile LB i w jakich warunkach?
Czołem!
Ja nie łowię w ogóle na rzekach. Poszukiwałem kija, który miałby posłużyć zarówno jako feeder, jak i wędka do łowienia z alarmem. Stąd właśnie zainteresowany byłem tego typu wędkami (Avon, Twin Tip, Multi Tip). Jednak brałem pod uwagę tylko modele o mniejszej mocy, do 1,75 lb.
Finalnie postanowiłem zakupić osobny kij do łowienia z alarmem (Korum Xpert), a z nowym feederem się wstrzymałem.
Tak więc w kwestii kijów brzanowych nie mam doświadczenia i nie będę najlepszym doradcą :(
-
Ok. Ale i tak dzięki za odpowiedź Mateo. :)
-
Brzanowanie ekstremalne, podoba mi się :D
Ja na Wye spróbowałem użyć Avona 1.5 lb do łowienia brzan, przy silnym uciągu, i była to porażka. Koszyk 60 i 90 gram zbyt mocno wyginał szczytówkę 4 oz. Przeszedłem na Koruma 1.75 lb ze szczytówką o tej samej mocy i różnica była bardzo duża. Tak więc na pewno sam kij jest sztywniejszy, i sama szczytówka powinna wystarczyć.
Ciekawi mnie jak oni dobierają taki blank do uciągu. Robią kilka wersji i testują na jakies mocnej rzece? Na Jangcy :D Może mają jakiś program komputerowy do takich symulacji?
-
No właśnie Modus, tak na dobrą sprawę to nikt nie jest w stanie określić jak się przekłada LB na C.W. przynajmniej ja nie znam takiej osoby.
Arunio, myślisz że 2,25 będzie ok na opisane Wiślane warunki? Czy iść w 2,75? Nie ukrywam wolałbym 2,25 właśnie i rozważam tego Foxa oraz Greysa.
I żeby nie być gołosłownym : http://www.korum.co.uk/Item_KBROD
Myślę że podane szczytówki dadzą radę nawet na sporym uciągu twoich łowisk. Delikatniejszy tip w razie czego możesz dobrać. Nie znam twoich miejscówek. Ale mój wujaszek łowi na Wiśle w okolicach Torunia ,Bydgoszczy , Ciechocinka! I stąd wiem że tam uciąg potrafi dokuczyć . Jeśli szukasz naprawdę ciężkiego kija w dobrym wydaniu? Myślę że będzie ok! Jak bym, miał szukać twych rzeczy opartych o cw. To było by to 180-220! cw!
-
Dzięki Arunio, zdecydowałem już po odpowiedzi z Greysa na 2,25 czyli 160 gram CW. Teraz tylko decyzja Greys czy Fox i w następnym sezonie popróbuję z brzanami sposobami Luka które pokazywał na filmach. Co z tego wyniknie czas pokaże. :) Jeśli złowię choć jedną to będzie mój malutki sukces ;D
-
A tak swoją drogą Luk dzięki za filmiki, sporo się z nich nauczyłem. :bravo:
-
Witam wszystkich. Czy Korum Barbel 13 jest w trzech składach? I jaka jest długość trans?
Edycja administratora: http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=1878.0
-
W trzech składach, więc długość transportowa to najpewniej około 135 cm. 13' Korum Barbel pojawia się (40:50) w tym filmiku:
-
Właśnie otrzymałem info z Gozdawy, że seria Korum Barbel nie jest produkowana w układzie trzy składowym. :'(
-
13' Korum Barbel to "super strong three-piece barbel rod" - w dwuskładzie produkowane są natomiast brzanowe/gruntowe modele 11' oraz 12' (w tym droższa seria Xpert).
-
To by oznaczało że sprzedawca marki Korum w sklepie na G nie wie czym handluje i wprowadza w błąd. >:O
-
13' Barbel to tegoroczna nowość, zaś wszystkie pozostałe wędki brzanowe Korum są dwuskładowe, więc można mu wybaczyć, a potem kupić gdzie indziej ;D
-
No ciekawe, zadam kolejne pytanie w kolejnym sklepie, ciekawe co usłyszę,trudno o wędki w 3 składach.
-
Witam, ponownie. Panowie oświećcie mnie co to jest quiver? Jest szczytówka mocniejsza od feederowej czy słabsza? Jak się to przedstawia w barbel quiver?
Pytam ponieważ info na różnych forach jest sprzeczne.
-
Quiver to miękka szczytówka, jeżeli masz wędkę brzanową, oznacza to, że jest to po prostu typ feedera, z blankiem Avona. Zmienna jest wyższa połowa wędki. Normalny Avon czy brzanówka ma mocniejszą szczytówkę, tutaj można widzieć dokładniej pewne typy brań, lub używać wędki do cieżkiego feederowania, jak ja to robię. Idealny kij do obsługi ciężkich podajników ESP lub na rzeki o mocniejszym uciągu. Kij nie zarzuca bardzo daleko, ale jest 'miękki' i przyjemnie holuje się ryby.
-
Luk, te szczytówki w Quiverze Brzanowym mają po 4-6 oz to jak się to ma do miękkości?
:) Wiesz ja jestem fanem twoich filmików i poradników. Może byś zrobił jakiś poradnik o wędkach (tyle ich teraz) rodzaje przeznaczenie, itp. Co ty na to? :D
-
Postaram się. Jak na razie mam z 6-7 filmów zaległych do zrobienia - ale myślałem o takim temacie też.
Co do samego brzanowego quivera - te kije są na mocne rzeki raczej, czyli tam gdzie jest brzana właśnie. Na mniejszy uciąg zakupiłem Avona Drennan 7 1.5 lb, który mając końcówki 3 i 4 oz jest poezją. Na wody stojące jest jednak ciut zbyt mocny, i po zmianie szczytówki na 2 oz z Red Range - już śmiga idealnie.
Sam Korumowy quiver moze być zbyt mocny do łowienia mniejszych ryb, trzeba nauczyć się odczytywać brania. Ale na takim Trencie spokojnie wszystko widać. Od początku używam końcówki 4 oz. Sam kij świetnie amortyzuje większe ryby, z małymi jest gorzej - wiadomo.
Jak na razie w tej klasie to najlepsza i najtańsza wędka, gdzie masz naprawdę dobrą jakość. Przy dwukrotnie wyższym budżecie zaczyna się cała plejada innych kijów. Sczerze powiedziawszy, to jeżeli kij Koruma wzbogacić o końcówkę 2 oz i 3 oz, to jest to kij na rzekę o każdym uciągu (oprócz powodziowego), idealny też na wody stojące i dystanse powyżej 20 - 30 metrów (ale nie jest on odległościową wędką).
-
Kolega własnie zakupił Koruma Barbel 2lb z myślą o Wiśle więc niedługo będę mógł się naocznie i namacalnie :)przekonać jaka jest ta wędka.
-
Jeśli jesteś W-wy to pomacaj :) https://www.raven-fishing.pl/wedka-jvs-classic-feeder-180g-xxh/pl/product/4581/ (https://www.raven-fishing.pl/wedka-jvs-classic-feeder-180g-xxh/pl/product/4581/) feeder 4/4.5 metra i warto jescze zainteresować się sportex-em http://www.sportex.de/en/products/coarse-rods.html (http://www.sportex.de/en/products/coarse-rods.html)
plus dobry stojak http://www.sklepsumowy.pl/tripod-godzilla-black-cat-p-1642.html (http://www.sklepsumowy.pl/tripod-godzilla-black-cat-p-1642.html) i można brzanować :]
-
Witam wszystkich,na wstępie chciałbym podziękować za rady dotyczące kija. No więc kupiłem Korum Barbel 12 ft 2lb; sprawia całkiem fajne wrażenie, więcej powiem po testach nad wodą ;D
-
Jakieś rady co do kołowrotka?
-
Musisz mieć wolny bieg i dobry hamulec. I podstawa - kręcioł nie może skręcać żyłki. Łowienie na rzekach to częste korzystanie z hamulca, czyli skręcanie żyłki. Jak na razie Shimano są na pewno bardzo dobre. DL 4000 FB jest super, zarzuca daleko mimo niby małego rozmiaru i nie skręca żyłki. Idealnie pasuje do kijów 3.60 metra. Można też pomyśleć o rozmiarze 6000.
Hamulec musi być czuły, bo brzana zrywa się po podciągnięciu do podbieraka. To są bardzo silne odjazdy, kij swoje zamortyzuje, ale nie wszystko. Im większa rzeka i większe głębokości tym dłuższy i cięższy hol, bo ryba muruje. Słaby kołowrotek może sprawić, że straci się ryby. Bo jeszcze dochodzi ciężarek lub koszyk, ciężki - i często długi przypon. Taką rybę ciężko się holuje na takim zestawie, jak samemu jeszcze podbiera, to kręcioł musi naprawdę robić swoje. Warto miec lepszą maszynkę.
-
Luk możesz przybliżyć pojęcie (łowienie z łukiem)? Ile LB ma twój John Wilson na ostatnim filmie z Wye gdzie wynik twój zwala z nóg :D Uciąg tam chyba spory przy podniesionej wodzie?
-
Ten John Wilson ma 1.75 lb ale 3 szczytówki (nieopisane), plus tzw. dopałkę, dzięki czemu można mieć kija 3.30 lub 3.90 metra. Dlatego go kupiłem, bo można nim kombinować na mniejszych rzekach, można teź wydłużyć kija. Na takiej wodzie jak na filmie, był idealny, bo lepiej mieć wyźej wędkę i mniej żyłki w wodzie, zaś łatwiej się łowi klenie, które ściągają do brzegu i kryją się tam, tu dłuższy kij pomaga je 'wyciągać'.
A co do łuku. Łowi się w ten sposób, że po zarzucie, dajemy kilka metrów żyłki (jak ciężarek jest na dnie), w zależności od uciągu i odległości. Tworzy się łuk, dzięki czemu zestaw łatwiej się zakotwicza i nie przesuwa w stronę łowiącego. Brania są widoczne w normalny sposób. Przy próbie napięcia żyłki, zestaw zazwyczaj ściągany jest do brzegu. Dlatego mając na przykład lżejszy koszy, większy łuk pomoże go zatrzymać. Łowiąc w nurcie trzeba rozumieć, że koszyk który przesuwa się do brzegu, wysypuje swą zawartość, która przesuwa się wzdłuż linii, na której nie ma przynęty. Można w ten sposób mieć najlepszy miks i przynęty, a mało lub w ogóle brań. Dlatego zatrzymanie koszyka w miejscu po zarzucie to podstawa. Jak skoczy raz czy dwa szybko po opadnięciu to jest spoko.
Ważna też jest waga koszyka. Jak ktoś łowi brzany z koszykiem 150 gram i przyponem 150 cm to ma ciężką przeprawę, jak jeszcze samemu trzeba podbierać ryby to jest koszmar. Dlatego używając lżejszego zestawu upraszczamy sobie wszystko. Im lżejszy koszyk lub cieżarek, tym lepiej też z braniami.
-
Ale jak wypuści się kilka metrów żyłki to jak ze skutecznością zacięcia?
-
Nurt napina żyłkę i jest ona naciągnięta, tak więc spoko Maroko, nie ma żadnego problemu.
-
Dzięki Luk. Jak zwykle napisałeś rzeczowo i zrozumiale. A wędka spoko się spisywała przy tym lb na podniesinym Wye. Po tym filmie zastanawiam się nad wędką 1,75 lb jako bardziej uniwersalną najwyżej nie dam rady głównemu nurtowi ale przelewy na końcu główki powinna ogarnąć a zastosowań więcej niż 2.25 lb.Pozdrawiam :)
-
Dzięki luk za cenne wskazówki odnośnie kołowrotka,są tam elementy na które nie zwrócił bym uwagi np skręcanie żyłki.Niestety wszystko co fajne zazwyczaj jest drogie.
-
Uciąg zależy też od głebokości. Na Wye podczas podniesionej wody był to metr do półtora. Ale jak jest to Trent i 3-4 metry, to już jest inaczej. Trzeba teź brać poprawkę na to, że może coś płynąć...
Ogólnie kij 1.75lb już nie wygina się tak bardzo, i dobrze pokazuje brania. Avon Drennan 7 1.5 lb już był zbyt mocno wygięty na Wye. Jeżeli jednak woda jest szybsza i głębsza, wtedu 2.0 lub więcej będzie jeszcze lepsze.
Nie mam pojścia jak taki kij spisze sie na Wiśle, jeżeli jest 4-5 metrów i mocny uciąg. W ciemno bym brał raczej 2.0 lub wiecej. Same brania są ropoznawalne, i po kilku razach można się ich nauczyć. Zazwyczaj jest to szarpanie, czasami wyprostowanie się szczytówki.
Co do lb - brzana jak też inne ryby dobrze żerują w zmąconej wodzie, takiej po deszczu. Wtedy zazwyczaj ciągnie mocniej. Najmocniejszy kij z Koruma był zaprojektowany z myślą o wysokim stanie wody na Trencie, kto wie czy na taką Wisłę taka opcja nie jest najsłuszniejsza.
Carrek - ja się uczyłem na błędach. Mam kilka kołowrotków, z których raczej nie będę już korzystał. Zamiast kupić raz kupiłem kilka :D
-
Panowie czy ten Browning dobry będzie na rzekę?
www.fishing-mart.com.pl/sklep/pl/browning-specimen-multi-rod-g3-a11-p2082-k15511.html
Dla zalogowanych osób w tym sklepie jest o ponad sto złotych taniej. Myślicie, że jest to propozycja godna uwagi?
-
Sanderus. Nie napisałeś o jaką rzekę chodzi. Wg rad Luka jeśli chodzi o Wisłę chyba będzie ciut mało. Ten Browning ma 120 g C.W. Kij o którym ja pisałem z Lukiem to kij 1,75 LB czyli też około 120 g CW i taki kij może okazać się za miękki na Wisłę.
-
Czy ten Browning dobry będzie na rzekę?
To wędka typu "avon/quiver" o mocy w okolicach 2 lb (sądząc po maksymalnym cw.). Do łowienia silnych ryb na niezbyt dużym dystansie będzie fajniejsza od typowego feedera kategorii "heavy", bo lepiej amortyzuje rybie odjazdy i szybciej zużywa rybią energię. Średnia półka Browninga, więc pod względem jakościowym nie powinno być dramatycznie ;)
Tutaj (po kilknięciu na "full-size image") można sobie ów kijek obejrzeć w zbliżeniu:
http://www.fishingtackle24.de/lng/en/browning-specimen-multi-rod-360m-0-120g.html (http://www.fishingtackle24.de/lng/en/browning-specimen-multi-rod-360m-0-120g.html)
-
Panowie a co sądzicie o pecionce do brzanówki?
-
Plecionce miało być :D
-
Panowie a co sądzicie o pecionce do brzanówki?
Jeśli chodzi o linkę główną czytałem (w paru źródłach) że brzana plecionki nie lubi (dostaje na niej szału). Spróbować można tylko po co? Po za tym wędzisko powinno być przystosowane do użycia plecionek bo cholera lubi się zaplątać o przelotkę co nie jest większym problemem przy małych woblerkach ale przy miotaniu ciężkimi koszykami już może być.
-
Plecionka to niezbyt dobry pomysł na rzekę. Przyczepia się do niej dużo rzeczy, i nie daje amortyzacji. Przy brzanie mozna rybie zrobić krzywdę, i tracić ją często. Można jej używać na małych rzekach, gdzie są zwalone dzrewa itp. ale na większych - tylko żyłka.
-
Dzięki. Zostaję przy żyłce. :)
-
Witam,
Panowie a co sądzicie o takiej wędce? http://www.shopssl.de/epages/es104130.sf/de_DE/?ObjectPath=/Shops/es104130_CARP-CORNER/Products/RU010
-
A co sądzicie o takiej wędce?
Że w Polsce/Warszawie jest dostępna jakieś 80 zł taniej ;)
http://multifishing.pl/wędki/14994-wędka-11-6-13-6-mp-barbel-special-prologic-5706301473097.html (http://multifishing.pl/wędki/14994-wędka-11-6-13-6-mp-barbel-special-prologic-5706301473097.html)
Nie przepadam za wędkami z tak licznymi złączami (cztery w wersji przedłużonej), ale może w tym akurat modelu nie psuje to wyważenia/pracy (na plus wypada zaliczyć długie elementy szczytowo-tipowe).
-
Troche słabo jest opisana. Nic nie piszą o mocy szczytówek, nie wiadomo czy to typowy avon. No i paraboliczna praca zamiast szczytowej w wędce brzanowej.
Cena też niemała. Modus jakbyś miał wybierać to ten Prologic czy Greys PB Barbel mimo długości transportowej?
-
Mi sie podoba ten kij, mam zastrzeżenia jak Modus co do tylu składów, ale plusem jest na pewno długość i moc. Nie łowiłem na Wiśle nigdy, ale na pierwszy rzut oka widać, że uciąg jest spory i potrzeba silnego kija - a ten na takiego wygląda. W tej cenie mógłbys też kupić dwa Korumy, co nie jest też takie głupie. Jak najbardziej opłaca się łowić na dwie wędki, szybciej można uzyskać pewne odpowiedzi.
Ten kij to typowy brzanowy Avon jakby co, z końcówką do spławika. W takiej wersji można też i 'trotować' za brzaną! ;D
-
Luk ale tam nic nie jest opisane czy to avon. Nie ma mocy szczytówek i ta paraboliczna akcja jak się ma do kija brzanowego. Twoje wędki przcują szczytem raczej. I sprzedawca twierdzi że to około 120 C.W.
-
Avony nie mają wcale akcji szczytowej, są miękkie, może nawet paraboliczne... :)
-
No trochę się pogubiłem. Miałem w reku Koruma 2 lb kolegi i jak dla mnie nie jest to parabola, ani nie jest zbyt miękka. Jest dosyć sztywna i szybko gaśnie.
-
W oparciu o zdjęcia można domniemywać, że jedna ze szczytówek (grubaśno-czerwona z dużą przelotką szczytową) jest pusta na avonową modłę, jednak pewności nie ma. Jeżeli Multifishing ma ów kijek na składzie, warto do nich zajrzeć lub przynajmniej zadzwonić - na blanku/szczytówkach zapewne są jakieś dodatkowe informacje.
Zdarzają się brzanowe 12' w trójskładzie (np. Greys Prodigy TXL Barbel), lecz raczej w granicach 2 lb.
Gdybym miał kupować bez pomacania i pomachania, postawiłbym prędzej na Greysa niż Prologica, bo ta pierwsza firma to jednak większe doświadczenie w projektowaniu brzanówek (podobnie ma się sprawa z Korum czy Foxem). Jak słusznie zauważył Luk, warto pamiętać, że za cenę jednego Prologica czy Greysa PB można kupić np. Korum Barbel Quiver 12' + Korum Barbel 13', które są wizualnie skromne, ale użytkowo solidne i ładnie się uzupełniają.
-
No trochę się pogubiłem.
Klasyczny avon/quiver ma długość 11' - 12', test curve 1 lb - 1.75 lb, (semi)paraboliczne ugięcie, względnie uniwersalne zastosowanie (spławik + grunt, rozmaite gatunki ryb z okoniami, leszczami i dużymi płociami włącznie). Mocniejsze z nich nadają się do łowienia brzan, ale większość specjalistycznych wędek z "barbel" w nazwie to kije o mocarno-progresywnym ugięciu, czyli avon/quiver na sterydach i po siłowni, a nie klasyka avonowo-quiverowego gatunku, choć na pierwszy rzut oka wyglądają podobnie.
-
No ten niby mocarny 2,5 lb a akcję opisują jako szybką paraboliczną .Jutro pojadę go pomacać i pomachać.
-
Najlepiej go sprawdzić, rzeczywiście. Bo 2.5 lb to już taka lekka karpiówka :D Sam opis może być mylący - juz fakt, że się nie podaje mocy szczytówek jest dziwny. Im słabszy opis kija tym więcej wątpliwości, im więcej wątpliwości tym mniej kupujących :)
-
Bywają brzanówki bardziej miękko-paraboliczne niż mocarno-progresywne (np. Shimano Catana Barbel). Brzanówka progresywna, która oferuje swego rodzaju kompromis między walorami amortyzacyjnymi i powstrzymującymi, też może się calkiem głęboko ugiąć, ale dopiero przy wyraźnie większym obciążeniu niż paraboliczna.
-
Byłem, pomacałem i pomachałem. Wykonanie ok, długość transportowa super i to tyle jeśli chodzi o zachwyt. Oprócz Barbel w nazwie Prologic ma nie wiele wspólnego z wędką brzanową. Określiłbym ją raczej jako wędkę do lekkiego gruntu na spokojną wodę. Opis na wędce brzmi 2,5 lb 15-100 g. Jest to delikatna wędeczka przy lekkiej karpiówce 2lb Shimano którą pokazał mi sprzedawca dla porównania. Modus dzięki za poprzedni wpis dzięki niemu nie kupiłem w ciemno. :)
-
Wow! Dobrze wiedzieć! Trochę chyba producent się zagalopował dając tej wędce taką nazwę i opis. Może to taka 'kopia' wędki Barbel Johna Wilsona? Z drugiej strony skoro ma ugięcie 2 lb, to trochę dziwnie jest z tym cw.
-
Nawet bardzo dziwne. Dokładnie taki jest opis na blanku Prologic MP Barbel special 2,5 lb 15-100g. A bałbym się założyć koszyczek cięższy niż 50 g. No nic pozostaje czekać na dostępność tego Greysa PB Barbel.
-
Na pewno będziesz zadowolony z Greysa :D ja kupiłem ostatnio Greys Prodigy float TXL. świetna wędka z kołowrotkiem nic nie waży. Szybka akcja, to czego szukałem na rzecznego spławika :D :D
Edycja administratora: http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=1878.0
-
Maniek a jaka jest grubość blanku w greysach bo na zdjęciach wygląda dość grubo. Ale zdjęcia wiadomo mogą przekłamywać rzeczywistość.
-
No co Ty wcale nie jest gruby blank. Teraz jade z dzieciakami do zoo. Jak wrócę to zrobie zdjęcia swojego kija i wstawie to sobie zobaczysz.
-
Jak nie sprawi ci to kłopotu to poproszę. Chętnie zobaczę . :)
-
Maniek a Prodygi PB Barbel jest już dostępny w UK? U nas ponoć dopiero po nowym roku?
-
o ten Tobie chodzi http://www.ebay.co.uk/itm/Brand-New-2016-Greys-Prodigy-PB-12ft-Barbel-Rod-Complete-Range-Available-/291584474935?var=590629226256&hash=item43e3c9ff37:m:me
-
O TEN 2.75LB wydaje sie naprawde mocarny
-
Tak w wersji 2,25
-
Maniek nie zapomnij o zdjèciach jak znajdziesz chwilke.
-
Obiecane fotki. ;)
-
Dzięki Maniek za pamięć. Czekam z niecierpliwością aż Greys będzie dostępny i ruszam na podbój Wisły i innych rzek :D :D ;D ;D :D
-
Hmm.... Mam pytanie: czy istnieją trzy-składowe wędziska o długości 15 stóp które wytrzymały by miotanie względnie ciężkimi feederami a nie były beachasterami ani drgającymi szcztówkami? Bo wydaje mi się że na środkową Wisłę nawet 13 stopowy Korum jest odrobinę za krótki (i dlaczego nie zrobili go w dwuskadzie >:().
A może tak długie wędzisko nie jest konieczne a ja po prostu cierpię na kompleks krótkiego kija ;)
-
Są oczywiście feederowe trójskłady 15' kategorii "extra heavy" (np. Greys Prodigy Power Plus - c.w. do 250 g) oraz 14' kategorii "heavy" (np. Greys Prodigy Power - c.w. do 150 g), ale pustoszczytówkowych wędzisk typu "avon"/"barbel" o tej długości nie spotkałem.
-
Co sadzicie o wędce Daiwa Theory Barbel 2.25lb 12ft .Posiadam koruma quivera 1.75lb i chcę kupić drugą wędkę bo na Trencie łowie na 2 wędki :)
-
Nie miałem styczności z tym kijem. Spodziewam się, że to dobry produkt, jak wszystkie Daiwy. Na Trent jak najbardziej dobra rzecz, biorąc pod uwagę ile śmieci nieść może ta rzeka. Daniel dał rade ostatnio z dwoma kijami 1.75 lb, jednak myślę, że warto mieć coś o większej mocy. W tym roku było bardzo sucho i nie mieliśmy problemów z wyższą wodą, ale wiadomo, że tak nie będzie cały czas...
Hmm.... Mam pytanie: czy istnieją trzy-składowe wędziska o długości 15 stóp które wytrzymały by miotanie względnie ciężkimi feederami a nie były beachasterami ani drgającymi szcztówkami? Bo wydaje mi się że na środkową Wisłę nawet 13 stopowy Korum jest odrobinę za krótki (i dlaczego nie zrobili go w dwuskadzie >:().
A może tak długie wędzisko nie jest konieczne a ja po prostu cierpię na kompleks krótkiego kija ;)
Na Twoim miejscu pokombinowałbym ze stojakiem. Ja mam Parkera - i ten pozwala na podniesienie kija nawet o 50-60 cm. NIe musisz wtedy mieć mega długich wędek. Co do łowienia na Wiśle - nie musisz wcale łowić na środku rzeki. Warto znaleźć miejsce, gdzie rzeka już warto płynie, w pobliżu jednak spokojniejszej części. Większa szansa jest na klenie i leszcze wtedy, łowienie z główek to też opcja.
W przypadku Wisły na pewno w grę wchodzą odpowiednie miejsca, które trzeba rozpoznać, brzany trzeba znaleźć. Na Wye, Severn, Trencie, Tamizie - zawsze trzeba tych ryb szukać, bo nie wszędzie one są. Myślę, że samo łowienie w szybszej wodzie, i z konkretnym towarem (zanęta rybna, pellety, kulki, mielonka) - pomoże w łowieniu brzan. Może łatwiej jest jak woda będzie niższa? W każdym bądź razie - krótszy kij a regulowany stojak - to dobra opcja.
-
Własnie potrzebuje czegoś co da rade również na Wiśle.W przyszłym roku bede w Polsce na urlopie ponad miesiąc i mam nadzieję poszukać brzany na Wisełce(do rzeki mam 2 km ) :) Nie wiem czy ta daiwa 2.25 lb wystarczy czy lepiej rozglądać się za czymś innym?
-
Własnie potrzebuje czegoś co da rade również na Wiśle.W przyszłym roku bede w Polsce na urlopie ponad miesiąc i mam nadzieję poszukać brzany na Wisełce(do rzeki mam 2 km ) :) Nie wiem czy ta daiwa 2.25 lb wystarczy czy lepiej rozglądać się za czymś innym?
Przeczytaj temat od początku. Miałem ten sam dylemat co ty i zostałem przy 2,25 lb tyle że Greysa na Wisełkę ale nie w główny nurt.
Pozdrawiam
-
Ciekawe jakby się spisywał ten kij. Ta długość aż mnie przeraża :o
FOX Horizon Extreme Feeder FX3 4,9 200g
http://olx.pl/oferta/fox-horizon-extreme-feeder-fx3-4-9-200g-CID767-ID94O3l.html
-
To też nie głupie :
http://olx.pl/oferta/shimano-spedmaster-feeder-multi-xh-extra-long-4-87-5-18-CID767-ID94PoW.html
;)
-
Na moje łowienie takie kije są zdecydowanie za długie :)
Czym różni się GREYS PRODIGY TXL BARBEL od Greys Prodigy VX Barbel ?
Zastanawiam się nad tymi dwoma wędkami lub DAIWA THEORY BARBEL Co wybrać panowie :) Black friday nadchodzi :D
-
VX są droższe od TXL, czyli droższe materiały. Jednak tu i tu szczytówki trochę słabe. Tak jakby były na Wye a nie na Trent. Zobacz ile podaja maksymalny ciężar zarzutowy - w TXL 100 gram a w VX 90! Trochę mało. Prawdopodobnie kijek taki jak w Drennanie 7, niekoniecznie mocny. Nie martwiłbym się tu o sam hol, tylko o uginanie się szczytówki na mocniejszej wodzie, zarzuty cięzarkiem 4 oz też mogą być ciężkie.
Drako, zobacz Prodigy PB barbel - jest najmocniejsza (cenowo również)... Cholera wie co myśleć o takich kijach. Mój Drennan 7 1.5 lb ze szczytówką 4 oz słabo się sprawdzał na podniesionym Wye.
-
Maniuś ,a Ty jaki masz dokładnie?
Luk ostatnio na podniesionym Trencie przy dośc sporym uciągu Korum 1.75 z końcówką 6oz dawał spokojnie radę. Z tego co widzę daiwa też chyba ma szczytówki 3,5 OZ tylko ...
-
Maniuś ,a Ty jaki masz dokładnie?
Luk ostatnio na podniesionym Trencie przy dośc sporym uciągu Korum 1.75 z końcówką 6oz dawał spokojnie radę. Z tego co widzę daiwa też chyba ma szczytówki 3,5 OZ tylko ...
Dlatego zrezygnowałem z Daiwy posłuchałem chłopaków kupiłem Korumy ale brzany jeszcze nie czuły :)
-
Na tą chwilę tylko 2 wędki znalazłem niestety:
Fox Duo Lite Specialist Multi Tip 12ft 2.25lb Barbel
,a druga to wlasnie Prodigy PB Barbel 12ft 2.75lb ze szczytówkami 4,5 i 6 oz ...
Swoim Korumem ze szczytówką 4 0z bodajże rzucałem bez problemu koszyczkiem 120g plus zanęta.
Jest jeszcze coś innego wartego uwagi? Cena tych wędek to około140-150F
-
Na tą chwilę tylko 2 wędki znalazłem niestety:
Fox Duo Lite Specialist Multi Tip 12ft 2.25lb Barbel
,a druga to wlasnie Prodigy PB Barbel 12ft 2.75lb ze szczytówkami 4,5 i 6 oz ...
Swoim Korumem ze szczytówką 4 0z bodajże rzucałem bez problemu koszyczkiem 120g plus zanęta.
Jest jeszcze coś innego wartego uwagi? Cena tych wędek to około140-150F
Masz cała masę ofert :P
http://olx.pl/oferty/uzytkownik/pTqn/ (http://olx.pl/oferty/uzytkownik/pTqn/) pełna egzotyka
https://www.raven-fishing.pl/wedka-jvs-classic-feeder-180g-xxh/pl/product/4581/ (https://www.raven-fishing.pl/wedka-jvs-classic-feeder-180g-xxh/pl/product/4581/)
zwróć uwagę na kije Sportex-a
oraz na kijek Tubertini strong River cw do 200 g (dość fajny i niedrogi )
Zmieniasz pracę i bierzesz kredyt ;) poszukaj na forach http://www.barbelen.nl/ (http://www.barbelen.nl/) http://www.barbeel.eu/review.htm (http://www.barbeel.eu/review.htm)
-
Tak sobie czytam o tych wędziskach brzanowych i coraz bardziej napalam się na zakup takiego Greys'a Prodigy PB Barbel, równocześnie dochodząc do wniosku, że przez to Forum to chyba z torbami pójdę... :D
-
Greg nie ty pierwszy i nie ostatni :D
-
Greg nie ty pierwszy i nie ostatni :D
Ktoś tu kiedyś napisał, że "...te zakupy nigdy się nie skończą",- obawiam się, że to była szczera prawda :'(
-
Producenci idą za klientem - dziś przeglądałem katalog Shimano na 2016 r. Z tańszej opcji, jak sądzę, będzie Vengeance Barbel 1,5 i 1,75 Lb. 2 szczytówki do feedera i 1 zwykła.
-
A tak swoją drogą to czemu wędki brzanowe nie występują już w trójskładzie? Jeszcze dwa trzy lata temu można było takie dostać np. Foxa.
-
A może taka w trzech długościach do 160gr
http://www.xfish.hu/webshop/termek/35121
-
A tak swoją drogą to czemu wędki brzanowe nie występują już w trójskładzie? Jeszcze dwa trzy lata temu można było takie dostać np. Foxa.
Dwuskrzydłowe mają lepszą pełniejszą akcje.
-
Krop3k zapewne masz rację. Ale mógłby być wybór co do ilości składów z uwagi na możliwości transportowe. Myślę że znalazło by się parę osób, które wybrałby trójskład godząc się na trochę gorszą akcję a mając na uwadze dojechanie nad wodę autobusem. Fajnie mieć możliwośc wyboru :)
-
Wędki brzanowe to w 90% 3.60 metra, i 1.80 po złożeniu to już swojego rodzaju standard, pasujący do większości pokrowców. A kij w dwóch składach jest lepszy... W UK nikt nie ma problemu z podróżowaniem z wędkami, dlatego.
-
Luk. Jak wiesz zacząłem ten wątek. I od tamtego czasu przekopałem internet, śmiało mogę powiedzieć że wędki brzanowe nawet 99,9% jest dwuskładowych. Mówiąc że w UK nikt nie ma problemu podróżować z wędkami co masz na myśli? Do mojego auta też się zmieści choć nie bez problemu.
-
W UK wszystkie pokrowce na kije mają minimum 180 cm + Tak więc dwa składy wchodzą tam bez problemu. Nie widziałem tutaj krótszych pokrowców (chyba, że pojedyncze na spinningi), nikt praktycznie nie używa teleskopów, nie ma więc 120 i 150 cm jak w Polsce. A do autobusu wejdziesz z takim pokrowcem bez problemu :D
-
Krop3k zapewne masz rację. Ale mógłby być wybór co do ilości składów z uwagi na możliwości transportowe. Myślę że znalazło by się parę osób, które wybrałby trójskład godząc się na trochę gorszą akcję a mając na uwadze dojechanie nad wodę autobusem. Fajnie mieć możliwośc wyboru :)
W moim loginie nie ma R
Ja z pokrowcem dł 2 m plecakiem i torbą pcham się w autobus, metro i pociąg :) jakoś nie widzę w tym problemu. Na dodatek w UK wagony metra mają 190 cm wysokości to i pokrowiec stoi skosem.
-
No niby tak. Pogodziłem się już z faktem że trójkładu nie znajdę. Czekam tylko na dostępność Greysa PB w PL i w nowym sezonie na brzanki uderzam. A wszystko przez Ciebie :D. Naogląda się człowiek twoich filmików i zazdrości. Żartuję oby tak dalej Luk fajnie się ogląda twoje wycieczki nad wodę. :thumbup: :)
-
Się rozpędziłem z tym R Sorki :)
-
Maniek. Ile twój Greys ma długości transportowej? Szukam pokrowca i zastanawiam czy wszedłby w pokrowiec Prestona 180 cm. :)
-
Pomiar strzelony - 183 cm.
-
Dzięki Maniek. Czyli do Prestona 180 w środku( niby) 190 z zewnątrz wejdzie spokojnie. Zawsze chuba mały zapas jest. A jaką do niego masz długość pokrowca?
-
Lepiej mieć powiedzmy 5 cm luzu i dodać tip protectora moim zdaniem.
-
No ale jeśli pokrowiec ma po zewnętrznej 190 wewnątrz 185 spokojnie zostaje. 2 metry pokrowca niestety nawet kopiąc nie wepchnę :D
-
Nie dopisałem gdzie nie wepchnę :) Do mojego auta z tacji długości.
-
O ile pamietam 195 cm i wchodzi jak tatunio w mamunie :P :D
-
Ale luzik ci pozostaje jak mniemam z 10 cm?
-
Tak, tak ;)
-
Jak kupiłem Greysa Prodigy VX 2LB .Myślę że się sprawdzi w 100% .Część typu quiver nada się na wodę o spokojniejszym nurcie gdzie można używać koszyczków do 90 g ,a część typu avon jest naprawdę dość sztywna i jestem pewny że poradzi sobie z dużymi koszykami bez problemu :) Wykonanie jest świetne ,ale lakier na jednej przelotce jest troszkę pęknięty. Mimo wszystko jestem bardzo zadowolony z zakupu.Zapłaciłem 92 F (a raczej żona ,która zrobiła mi prezent pod choinkę ) :D Chyba w czwartek piątek będzie test na Trencie :D
-
Jak kupiłem Greysa Prodigy VX 2LB .Myślę że się sprawdzi w 100% .Część typu quiver nada się na wodę o spokojniejszym nurcie gdzie można używać koszyczków do 90 g ,a część typu avon jest naprawdę dość sztywna i jestem pewny że poradzi sobie z dużymi koszykami bez problemu :) Wykonanie jest świetne ,ale lakier na jednej przelotce jest troszkę pęknięty. Mimo wszystko jestem bardzo zadowolony z zakupu.Zapłaciłem 92 F (a raczej żona ,która zrobiła mi prezent pod choinkę ) :D Chyba w czwartek piątek będzie test na Trencie :D
Ale Ci zazdroszczę :) Ja muszę jeszcze czekać aż Greys u nas stanie się dostępny. Jak potestujesz koniecznie podziel się wrażeniami. Ty masz 2 LB ja planuję 2,25 LB ciekaw jestem czy różnica będzie zauważalna. Dużo radości z użytkowania życzę a i cenę macie lepszą w UK niż w Polsce sobie każą płacić.
Pozdrawiam
-
Matysekmm mogę za tydzień pokazać Ci jak wygląda różnica pomiędzy korum'em 1,5 1,75 i 2,0. Moim zdaniem 2,25 będzie już dobrą maczugą :-[
-
Matysekmm mogę za tydzień pokazać Ci jak wygląda różnica pomiędzy korum'em 1,5 1,75 i 2,0. Moim zdaniem 2,25 będzie już dobrą maczugą :-[
Chętnie zobaczę jeśli można. Ale tak jak wyżej pisałem ma to być na Wisłe, myślisz że za grubo będzie?
-
Pokaże jak to wygląda na Tamizie. Bo nie wiem jakie warunki masz a swoim odcinku Wisły. Ja lecąc przez Polskę samolotem 3 razy w tym roku widziałem wodę po kolana a miejscami rozlewiska. Więc wszystko zależy od tego gdzie łowisz.
-
Odcinek Warszawski z dość szybkim nurtem. Będę łowił raczej przy główkach a nie w samym nurcie.
-
Greys określa C.W w tym 2,25 jako 160 gram.
-
No i w tym roku była susza, Wisła faktycznie wyglądała jak rozlana rzeczułka a nie królowa.
-
Matysekmm mogę za tydzień pokazać Ci jak wygląda różnica pomiędzy korum'em 1,5 1,75 i 2,0. Moim zdaniem 2,25 będzie już dobrą maczugą :-[
Pisząc maczuga sugerujesz żeby pomyśleć o 1,75 LB?
-
W sobotę mogę zrobić fotkę przedstawiająca w akcji
Wędki:
Korum 1,5 lb
Korum 1,75 lb
Korum 2 lb
Trabuco Antrax Power MH 360 wersja w oplocie.
Nie wiem dokładnie jakie masz warunki i nie chce źle doradzić. Przedstawię Ci swoje będziesz miał jakiś obraz.
-
Tak jak wcześniej pisaliśmy , bardzo będę wdzięczny za zilustrowanie pracy kijków :)
-
Jeśli możesz to oprócz zdjęć opisz warunki (uciąg , głębokość ) w jakich wędki pracowały. :narybki:
-
No nie uwierzycie, wpadł mi w ręce nowy katalog Prestona na 2016. W dziale Koruma, przy wędkach brzanowych jest opis z C.W. i 12 1,75 LB wg nich ma 160 g C.W., przy Korum Barbel 12 2 LB jest opis 180 g C.W. zaś przy mocarnej 13 również 180 g C.W. Czegoś tu nie rozumiem ??? Błąd w druku? Czy różnica w długości sprawia że dwie wędki o innym LB jak kiedyś podawali mają takie samo C.W?
-
Jeśli możesz to oprócz zdjęć opisz warunki (uciąg , głębokość ) w jakich wędki pracowały. :narybki:
W ten weekend zrobię Ci zdjęcie tylko Koruma 1,75 i 2,0 bo jest zmiana planów jadę bez dziewczyny i maksymalna redukcja sprzętu do minimum, bo jeżdżę transportem miejskim. A akurat te dwie bo Tamiza ma mega uciąg i koszyki 120 g idą do gry. Za tydzień znowu jadę więc nadrobię.
-
I tak dzięki za chęć pomocy. Cały czas się waham 1,75 czy 2,25 zakupić. I jescze korum mi zamącił z opisami C.W.
-
Marek a rozważałeś kupno np:
Fox duo-lite extreme barbel 15ft rod
Link http://www.ebay.co.uk/itm/Fox-duo-lite-extreme-barbel-15ft-rod-/272075713743?hash=item3f58f9eccf:g:8wAAAOSwv-NWbbOv
Albo wersja 12 ft kevlar
-
NIe wiem gdzie łowisz na Wiśle i jaki masz uciąg, ale ja bym raczej kombinował z mocniejszymi kijami. Aby łowić w nurcie, często trzeba zarzucić dalej, a to znowu oznacza konieczność stosowania wyższej wędki. Ja pokombinowałbym na Twoim miejscu ze stojakiem. Bo taki morski ma zazwyczaj możliwość podniesienia kubków u dołu, przez co zwykły kij 3.60 metra można ustawić wyżej.
Kij brzanowy nie ugina się tak bardzo i można wliczać całe 3.60 do jego długości, z feederami często tak nie jest. Ja bym spróbował więc ze zwykłą brzanówką 2-2.25 lb, jak nie jest mocna, to wtedy kupowałbym coś 'cięższego'. Bo taki Korum 1.75 lb powinien być OK na Odrę, ale nie na Wisłę. Ale trudno tu gdybać, bo łowiąc ze szczytu główki można świetnie owić juz w nurcie takim kijem 1.75 lb. Musisz sam się dopasować tutaj. Ja na pewno na podniesionej Tamizie daję radę kijami 1.75 lb, ale mam świadomość, że Wisła może być mocniejsza.
-
Dzięki Luk, pomyślę nad takim stojakiem. Całkiem fajne rozwiąznanie. :thumbup:
-
Nie zrobiłem dla Ciebie tych zdjęć bo Tamiza strasznie niosła z początku a potem nie szło łowić bo obok jest szkółka kajakowa i można było zapomnieć o łowieniu. Uspokoiło się dopiero jak było ciemno. Z wczorajszych obserwacji co Ci mogę powiedzieć, na korumie 2 lbs jak podwiesi się leszczyk 40 cm nie będziesz miał nawet wyraźnej sygnalizacji. Ale wiadomo to wędka na brzany :) musisz sam zaryzykować. Ja bym na twoim miejscu kupił wersję 2lb i sprawdził czy wypali w najgorszym wypadku będziesz miał wędkę pod łagodniejsze warunki czy inne łowisko i będziesz wiedział czy potrzebujesz 2.25lbs czy jakiegoś innego cuda.
Ale nie kieruj się moją opinia bo przegrywam z brzanami 3:0. :)
-
A to ciekawe. Więc może napisali prawde w katalogu że ten korum 2lb to 180g C.W.
-
A miał ktoś może styczność z wędkami M. Bowler z Drennana? Cenowo podobnie jak Greys PB Barbel? Która lepsza?
-
Ja polecam Greysa Prodigy VX 2lb .Podniesiony Trent nie robi na niej żadnego wrażenia (Korum 1.75 lb już się gnie trochę) ,a możesz wymienić drugą część i mieć quivera na spokojniejsze wody.W opisie wędki jest do 90 g ,a rzucałem 120 g pełnym zanęty plus 2 torebki PVA na haku bez najmniejszego problemu..... Wykonanie kija świetne,aż chce go się trzymać w dłoni :)
-
Ja polecam Greysa Prodigy VX 2lb .Podniesiony Trent nie robi na niej żadnego wrażenia (Korum 1.75 lb już się gnie trochę) ,a możesz wymienić drugą część i mieć quivera na spokojniejsze wody.W opisie wędki jest do 90 g ,a rzucałem 120 g pełnym zanęty plus 2 torebki PVA na haku bez najmniejszego problemu..... Wykonanie kija świetne,aż chce go się trzymać w dłoni :)
Dzięki za opis. Nie mam dostępu do VX u mnie tylko wersja PB tylko tu jest inaczej z gramaturą. 1,75 LB wg producenta to 120 gram kolejna z serii 2,25 to 160 gram, i weź tu wybierz, byłem zdecydowany na 2,25 a Ty piszesz że 90 gram jest ok. Sugerując się twoim opisem chyba wystarczyłoby 1,75 czyli 120 gram, już mam taki mętlik w głowie że nie wiem na którą wersję się zdecydować. :-\
-
Brałbym PB 2.25 .To już będzie na pewno mocny kij . Wybrałem VXa tylko dlatego ze był ponad 45F tańszy od PB . Moja ma w opisie do 90g ,ale tyczy się to na 100% części z wymiennymi szczytówkami .
-
Ja polecam Greysa Prodigy VX 2lb .Podniesiony Trent nie robi na niej żadnego wrażenia (Korum 1.75 lb już się gnie trochę) ,a możesz wymienić drugą część i mieć quivera na spokojniejsze wody.W opisie wędki jest do 90 g ,a rzucałem 120 g pełnym zanęty plus 2 torebki PVA na haku bez najmniejszego problemu..... Wykonanie kija świetne,aż chce go się trzymać w dłoni :)
a nie mówiłem,ze te wędziska mają to coś :) :D
-
Prawda jest że Greysy mają dożywotnią gwarancję na blank ?
-
A jak jest w PB, 160 g tyczy się topu avon czy tego z wymiennymi? A czy w UK nie ma jeszcze więcej informcji , może jakiś test na temat PB?
-
Maniuś, ja już jestem pewien że kupię tego Greysa. U mnie ma być dostępny po nowym roku i do tego czasu pewnie będę się wahał ile LB kupić aby nie był za sztywny i mógł posłużyć np. do alarmu lub z delikatniejszą szczytówką na spokojnej wodzie. I stąd się biorą moje rozterki że to nie ma być kij wyłącznie na silny nurt. 2,25 wg. producenta 160 gram i boję się że będzie za sztywny a nie będę miał możliwości pomacać go przed zakupem dlatego tak zanudzam kolegów na forum za co już mi wstyd :-[
-
160 g raczej jest na wymienne szczytówki :) Z topem typu avon będzie sztywna pała i tak powinno byc :D Nie będziesz żałował :)
-
160 przy najmocniejszej , a niże troszkę lżej.
-
160g raczej jest na wymienne szczytówki :) Z topem typu avon bedzie sztywna pała i tak powinno byc :D Nie będziesz żałował:)
Piszesz o swoim że do 90 g przy wymiennych a sprawował się lepiej niż Korum 1,75. W Greysie PB jest 120 g więc powinien tym bardziej dawać rade na sporym uciągu przecież jeśli 90 w VX się ogarnia. :)
-
Ja polecam Greysa Prodigy VX 2lb .Podniesiony Trent nie robi na niej żadnego wrażenia (Korum 1.75 lb już się gnie trochę) ,a możesz wymienić drugą część i mieć quivera na spokojniejsze wody.W opisie wędki jest do 90 g ,a rzucałem 120 g pełnym zanęty plus 2 torebki PVA na haku bez najmniejszego problemu..... Wykonanie kija świetne,aż chce go się trzymać w dłoni :)
Ten cytat miał być. A pisałem o Greysie 1,75 120 g.
-
Luk, wychodzi na to że poradnik o wędkach , typach, przeznaczeniu, krzywej ugięcia itp bardzo by się przydał :) Coś takiego jak zrobiłeś o wagglerach. :thumbup:
-
W związku z moim postem o gramaturach w Korumie zamieszczam zdjęcie z katalogu. Czy to możliwe że wędki o innym LB mają takie samo C.W.?
-
No ale tu podkreśliłes lb żyłki, nie wędki.
A różnica ta jest związana z ilością przelotek i długością całkowitą kija.
-
No może mocno pomazałem. Ale podkreślenie dotyczy nie żyłki tylko casting weight przy obu wędkach gdzie wcześniej 13 była określana jako 2,5 lb, nawet Luk pisał o niej jako 2,5 lb jak mi polecał. Stąd pytanie , czy nie dziwne jest by wędki o różnym lb różniące się długością miały taki sam wyrzut?
-
Wiele firm określa cw w 'bezpiecznej' wielkości. Kije brzanowe nie do końca zarzucają dobrze ciężkimi zestawami, te 180 gram to i tak traktowałbym z przymrużeniem oka...
Pamiętaj, że jeżeli łowić będziesz na Wiśle, to jeżeli uciąg jest spory, to po pierwsze łów z łukiem, to jest podstawą. Po drugie możesz spróbować 'dopalić' koszyk, wsadzając na przykład patyk do szaszłyków między otwory, tak aby woda go nie obracała i lepiej się trzymał.
Wielu wędkarzy próbuje łowić na napiętej żyłce, wtedy może się okazać, że do zatrzymania zestawu potrzeba cegły :D
-
No ciągle mnie zaskakujesz Luk :) Łowienie z łukiem już sobie zakodowałem po poprzednim twoim wpisie ale patentu z patykiem nie znałem. Niezły pomysł, dzięki na pewno przetestuję.
Wesołych Świąt Tobie życzę i wszystkim forumowiczom. Samych okazów w 2016 :narybki:
-
Dzięki za życzenia, z wzajemnością! ;D
-
:thumbup: Dzięki Luk za pomoc w zrozumieniu paru zagadnień.
-
Całkowicie przypadkiem natknąłem się na tą wędkę brzanową, ciekawa propozycja od Shimano na 2014.
(http://zmniejszacz.pl/zdjecie/357/4045521_Screenshot_2016-01-02-14-16-22-1.png)
Czy ta wędka była jakimś niewypałem? Bardzo mało o niej informacji w necie a z danych katalogowych wydaje się być czymś konkretnym 12 ft plus przedłużenie 2 lb tc.
Ktoś coś?
-
Też szukałem o niej info, bez większych sukcesów niestety. A i dostępność na rynku żadna, przynajmniej w Polsce.
-
W UK są za 179 funtów. Jako że i tak do końca stycznia muszę się przejechać do angling directu to przy okazji ją sprawdzę.
-
Kamil, wędka z 2014 a droższa niż nowy Greys PB. Opcja przedłużki tylko mi się w niej nie podoba. Oglądałem podobne rozwiązanie Prologica i nie za bardzo przypadło mi do gustu.
-
Jechałbym tylko go sprawdzić. 6 kiji brzanowych to o 2 za dużo :) tłumacze się sobie że Antrax to Feeder z przeznaczeniem na brzany a z Greysa też mogę mieć heavy feedera. Inaczej musiałbym się przyznać że to jest choroba :-[
-
Oj coś w tym jest :D Sam się czasami zastanawiam czy ja aby zdrowy umysłowo. 3 lata temu wróciłem do wędkarstwa po bardzo długim okresie a teraz tylko tym żyję :D :D :D (no prawie tylko tym)
-
Korum Barbel 13':
-
Jeśli chodzi o wędzisko "brzanowe" na Wisłę i jeśli chcecie łowić w głównym nurcie to musi to być kij surfcastingowy i to raczej z tych dłuższych. Osobiście po długich deliberacjach i raczej ograniczonym budżecie zdecydowałem się na Penn Squadron Surf 15ft i mimo słabego sezonu (brzanki można było policzyć na palcach jednej ręki) uważam że wybór był słuszny. Mimo szczytówki o grubości cienkiego papierosa kij jest czuły i nie ma żadnego problemu z zauważeniem brania nawet niewymiarowej certy.
Wędziska które mogą wyrzucić maksymalnie do 120 gram oczywiście też się nadają - ale do przepływanki bez spławika ;)