Spławik i Grunt - Forum
SPRZĘT i AKCESORIA => Sprzęt => Wątek zaczęty przez: Grzechu w 03.08.2024, 12:18
-
Cześć
Chciałbym się poradzić odnośnie zakupu pierwszej karpiówki z racji, że dopiero zaczynam przygodę z połowem karpi. Zasiadki głownie będą na komercjach i jeziorach. Potrzebuję wędkę do wyrzutów na odległości tak do 70 metrów (tak mi się wydaje :D). Nie będę używał łódek do wywózek.
Co do kołowrotków to mam już trzy typy:
https://www.sklep-mietus.pl/kolowrotki-z-przednim-hamulcem/13231-kolowrotek-dam-quick-6-sls-5000-fd-5706301569417.html
https://skleprybka.pl/pl/p/Kolowrotek-Penn-Rival-6000-LC-Gold/20048
https://sklepdrapieznik.pl/84737-kolowrotek-shimano-ultegra-xte-14000.html
Co sądzicie o tych kołowrotkach, może podpowiecie coś innego.
Co do kija to chciałbym kij o długości 3,6 m, ale nie wiem ile LB mam wziąść 3.0 czy więcej i tu bardzo Was proszę o poradę. Co do marki zastanawiam się na firmą Sonik no chyba że polecicie coś innego. Na kij chcę przeznaczyć max 600-700 zł.
Z góry dziękuję za pomoc.
-
Z tych trzech, które wymieniłeś mam Ultegrę.
Powodów do narzekania nie mam. Wręcz przeciwnie - przerobiłem kilka kołowrotków karpiowych i Ultegra bardzo mi przypadła do gustu. Co do wędki - jeśli nie zamierzasz daleko rzucać (a piszesz o granicy 70m), jeśli nie będziesz zakładał PVA, a łowił "metodą" lub ciężarkiem (centryczny, boczny klips) do 85gr. - myślę, że sprawdzi Ci się takie wędzisko. Z pewnością będzie fajnie amortyzowało "kopnięcia" ryby, możesz liczyć się z mniejszym ryzykiem spinek, ale musisz się przyzwyczaić, że przy rzucie takie wędzisko jest bardzo miękkie i będziesz musiał się przyzwyczaić do tej charakterystyki podczas rzucania.
[EDIT]
Przez dwa sezony łowiłem TAKIMI (https://bialaryba.pl/wedka-shimano-tribal-tx2-3-66m-3-25lbs-50mm-p-11879.html) wędkami. Dość celne, fajnie trzymają rybę. Na tyle elastyczne, że pracują pod rybą, ale dość sztywne przy rzucie, by zapewnić celność i powtarzalność.
W TYM (https://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=18790.msg547604#msg547604) wątku masz prezentację wędek Shimano Tribal TX-2 12ft. 3,25lb.
[EDIT_2]
Mogę być stronniczy w swoich ocenach, a to dlatego, że bardzo podchodzi mi sprzęt od Shimano. A to za sprawą zaufania do marki, jakim darzę Shimano już od dawien-dawna, za sprawą wysokiej jakości produktów do rowerów górskich. Tyrałem tamten sprzęt i nie dałem mu rady. A skoro tak - to poszedłem w Shimano w wędkarstwie.
-
Dzięki Martinez :beer:
Musisz mi jeszcze podpowiedzieć odnośnie kija. Właśnie, że będę chciał używać na tym kiju zestawu z ciężarkiem i do tego woreczki rozpuszczalne PVA oraz też będę czasem używał metody ale to rzadziej. Głównie ciężarek, kulka i PVA. Kijek musi być 3 składowy.
Dodatkowo podpowiedz świeżakowi jak zmontować zestaw pod ciężarek, kulka i PVA.
Jakie haczyki stosować itd.
Dzięki wielkie.
-
Kołowrotek zdecydowanie ultegra. XTE to wszystko czego potrzebujesz i nie ma sensu iść w droższe modele. Korbka wkręcana w przekładnie a co z tym idzie mnóstwo mocy. DO tego świetny nawój i szpula rzutowa. W tych pieniądzach najlepszy możliwy wybór.
Co do rzutów na 70m z pva to kij 3.25 sobie poradzi. Musisz jednak pamiętać o odpowiednim zestawie. Żyłka 0.28-0.30, strzałówka min. 0.40 albo żyłka koniczna. No i samo pva musi być małe (Siatka 16-20mm).
Poleciłbym nash x series 3.25lbs gdy by chodziło o 2 składy.
Generalnie zastanów się, czy 3 skład to warunek konieczny. Kije 2 składowe o wiele lepiej pracują + jest znacznie większy wybór.
-
Dzięki ledi12
Kij musi być 3 składowy ze względu na transport.
Co do zestawu to czy dobrze rozumuję: żyłka główna 0,30 później krętlik później żyłka strzałowa 0,40. Na żyłce strzałowej montuje zestaw z ciężarkiem później kretlik i przypon z hakiem ? Biczy strzałowa musi być? Nie wystarczy żyłka główna i przypon? Pytam bo świeżak jestem ;)
Powiedz mi jakie stosować haczyki do kulek proteinowych i z czego przepony robić.
-
Żadnych krętlików, agrafek, czy innego tałatajstwa pomiędzy linką główną, a strzałówką!!! Jedyny krętlik jaki jest dopuszczony, to na łączeniu przyponu ze strzałówką (ten pod bezpiecznym klipsem).
Zestaw, w razie zerwania linki głównej, musi być zestawem bezpiecznym. Tak, by ryba mogła zrzucić obciążenie (podajnik od metody, ciężarek) i pływała tylko z fragmentem linki głównej i przyponu.
Łączenie strzałówki z linką główną węzłami typu "Mahin-Knot", lub jego modyfikacja - węzeł "marchewkowy". Osobiście preferuję ten drugi węzeł. Nigdy nie miałem z nim problemów, a przechodzi bardzo gładko przez przelotki w czasie zarzucania zestawu - o to chodzi.
Haczyki - zależy od kilku kwestii - regulamin łowiska, rodzaj przyponu, wielkości przynęty, itp.
W większości przypadków na łowiskach komercyjnych obowiązują haczyki z mikrozadziorem, bezzadziorowe lub w ostateczności - właściciele dopuszczają "zaklepanie" zadzioru i nie ma problemu.
Materiał przyponowy to najczęściej plecionka o wytrzymałości 20-25lb, czasem więcej, albo fluorocarbon o średnicy 0,40-0,50mm. Wszystko zależy od typu przyponu, kulek (tonące, neutralne, pływające), rodzaju dna. Generalnie na Twoim miejscu skupiłbym się na prostocie. Czyli najzwyklejszy przypon, wykonany z plecionki, na haczyku nr 2 (takich haków używam do kulek 20mm) i do wody.
Bardzo lubię łowić na przypony typu blow-back-rig na przyponie łamanym (częściowo plecionka, częściowo fluorocarbon), albo przypon typu D-rig. Jednak ten drugi jest rzadziej w użyciu.
Dobra rada: Nim wybierzesz się na komercję, nim zarezerwujesz termin, opłacisz - przeczytaj dokładnie regulamin łowiska. Tam masz wszystko dokładnie opisane co wolno, co jest zabronione i jak ma być zbudowany zestaw. Regulamin pomijany przez wielu wędkarzy (tak, jak instrukcja obsługi przez lwią część mężczyzn) jest tym, co uratuje Ci skórę i oszczędzi nerwów.
Co do kijów 3-składowych to nic nie mogę Ci doradzić. Miałem na początku 3-składowe, o których wstydzę się mówić, a i pamiętać też nie chcę. Od czterech lat bazuję tylko i wyłącznie na "dwuskładach".
-
Kij musi być 3 składowy ze względu na transport.
Tryb "nie znam się, ale się wypowiem" ;D Popatrz też na kije z teleskopowym dolnikiem. Mam Nasha Dwarfa 10ft z teleskopowym dolnikiem, po złożeniu kij ma ciut ponad 1m, takie 3,6 powinno mieć ok 1.30 max, po rozsunięciu kompletnie nie widać, że tam jest coś teleskopowego, pracuje to bez zastrzeżeń :D
-
Martinez mądrego aż miło posłuchać. Dużo już mi podpowiedziałeś ale maj jeszcze kilka pytań. Jak długa ma być ta strzałowa, na której żyłce mam montować obciążenie (czy to ma być rurka z agrafką na ciężarek czy coś innego) czy przypon montować na quick snapa?
Co do przyponow to lepiej kupić czy samemu wiązać? Będę łowił na kulki więc od chaczyka ma wystawać kawałek pleciony do montażu kulki?
-
Naucz się wiązać - Satysfakcja ze złowionej ryby ogromna :) Poza tym większość gotowców to szajs.
Z przyponami nie cuduj. Zacznij od najprostszego włosa, albo d-riga. Na youtube jest mnóstwo materiałów jak to zawiązać.
Strzałówka max 2 krotność wędki. Plecionka lepiej naładuje kij, jednak na większości łowisk jest ona zakazana + plecionka nie wybacza błędów przy holu, stąd zawiąż na fluo. Powodzenia!
-
Grzechu - tak, jak napisał ledi12: najlepsze są przypony własnej roboty. Używam haków Korda Wide Gape/Wide Gape lub od Prologic-a. Nie polecam haków Korda Kamakura. Dlaczego? Pomimo, iż są cholernie ostre to bardzo łatwo się tępią. Nawet podczas zwijania zestawu. A cena, którą trzeba zapłacić za paczkę (10 szt.) to trochę za wiele jak dla mnie. Kolega dwa lata temu miał te haki na zawodach karpiowych. Co ja się nasłuchałem bluźnierstw pod ich adresem to moje :D
Długość włosa dobierasz do kulki, do tego jak ryba pobiera pokarm. Tak, jak nie ma "złotej kulki", tak nie ma uniwersalnego przyponu. Mam w piórniku kilkadziesiąt gotowców, ale to z racji tego, że łowię na swoje kulki, wiem jaka długość włosa mi się sprawdza i po prostu korzystam.
Przypony kupne są przyponami wątpliwej jakości. Dlatego używam sprawdzonych materiałów przyponowych, a jak coś zawiedzie - znaczy, że to ja popełniłem błąd podczas wiązania, czy też kontroli przyponu po zwinięciu zestawu.
Długość przyponu strzałowego - przeważnie mam ok. 10 metrów. Takiej długości mam strzałówkę z plecionki (Daiwa J-Braid 8-splotowa, 0,28mm) - pozwala mi na to regulamin łowiska. Z kolei łowiąc na komercji używam przyponu konicznego z firmy Katran, o długości 15 metrów, 0,30-0,57mm.
Budowa zestawu - do linki głównej (celowo używam określenia "linka" - z uwagi na fakt, że czasem jest to żyłka, czasem plecionka) wiążesz przypon strzałowy. Później to już jest loteria. Bo możesz łowić "klasycznym" zestawem z ciężarkiem centrycznym, możesz mieć ciężarek na bocznym klipsie, a możesz też mieć zestaw helikopterowy. Każdy różni się od siebie - dlatego tu odsyłam Cię do filmów w sieci - polecam Ci filmy z Janem Zawadą, ma ogromną wiedzę i jest w stanie ją fajnie przekazać.
Bardzo ważna uwaga, którą zamieścił ledi12 - plecionka nie wybacza błędów, nie amortyzuje a tym samym może zrobić naprawdę dużą szkodę rybie. No i nie jest mile widziana na części łowisk tak PZW, jak i komercyjnych. Dlatego na początku Twojej drogi z karpiowaniem - proponuję żyłki, przypony koniczne i materiały fluo. Oczywiście same przypony (zestaw końcowy) to już różne "wariacje".
Są też leadcore-y, ale to inna melodia :)
-
Głowę mam już pełną… wielkie dzięki za cenne uwagi. Z wiązaniem haków nie mam problemów bo łowię już ponad 20 lat, ale jednak to łowienie spławikowe głównie. Wujek Google i YouTube na pewno pomogą. Powiedzcie mi jeszcze jak długie przypory stosować i jak je łączycie ze strzałową? Wiążecie czy jakieś quick snapy?
Jeszcze polećcie mi jaką żyłkę główną kupić.
Martinez to jest ten węzeł marchewkowy:
-
Ilu wędkarzy, tyle długości przyponów. Sam musisz zdecydować :) Sam używam 10 - 20 cm. Podałem zakres, ponieważ tego nie mierze, gdyż moim zdaniem ma to znaczenie marginalne a wręcz zerowe.
Węzłów do łączenia strzałówki jest również mnóstwo i to kwestia preferencji (Odsyłam google).
Żyłka to również temat rzeka. Na samym forum jest pierdyliard tematów o żyłce.
-
Ledi12 masz racje, mięcha złotego srodka i tez ilu ludzi tyle opinii. Ale dzięki za jakiś zakres. Co do żyłki to poleć jakąś na początek dla amatora. No i jeszcze jedno co lepiej amatorowi na strzałowke wziasc: żyłkę czy plecione.
-
Od siebie mogę polecić pb control. Zarówno 0.30 do rzutu jak i 0.35 do wywózki. W czasach feedera łowiłem na mimicry 0.28 i również bardzo ją chwaliłem (Są moje posty na forum). Strzałówka z żyłki.
-
(...)
Martinez to jest ten węzeł marchewkowy:
Nie, to nie jest ten węzeł.
Tutaj masz rozrysowane:
-
Pięknie dziękuję. Jeszcze mi powiedz jak łączysz przypon ze strzałową.
Kupiłem już ultegre xte i sygnalizator fox MX z hangarem. Teraz tylko został kij do kupienia.
Jeszcze raz bardzo wam dziękuję za pomoc i czas który poświęciliście na posty :beer: :thumbup:
-
Do Ultegry od razu proponuję dokupić łożyska EZO. Łożyska do knoba (uchwytu korbki). Fabrycznie montowane plastikowe tuleje, z czasem wycierają się, a co za tym idzie - na korbce pojawiają się luzy. W najlepszym wypadku będą do wymiany tulejki, w najgorszym - korbka.
Co do łączenia przyponu strzałowego:
(https://splawikigrunt.pl/forum/gallery/6455_20_08_23_7_48_48.jpeg)
Jak na zdjęciu nasuwasz na przypon strzałowy krótką rurkę silikonową, następnie bezpieczny klips (występuje to w komplecie). Później do wolnego końca strzałówki wiążesz krętlik do szybkiej wymiany przyponów. Krętlik nr 8. Po zawiązaniu wciągasz krętlik w plastikową obudowę tak, by tylko wystawał z niej zaczep do przyponu.
Patrz zdjęcie:
(https://splawikigrunt.pl/forum/gallery/6455_20_08_23_7_49_16.jpeg)
Na zdjęciach jest jeszcze jeden element - agrafka. To mój autorski pomysł na problem gubienia ciężarków w czasie brania.
-
Super już kumam. A powiedz mi jeszcze czy podczas rzutu nie będzie splątań ? Czy trzeba coś dodatkowo zastosować. No i jakiej gramatury ciężarki mam kupić?
Powiedz mi czy wiążesz tą agrafkę do przyponow, jak tak to jakim węzłem. Bo zerknij na ten komplet poniżej i tu jest mocowanie takim klinikiem.
https://www.rockworld.pl/k,28,akcesoria-i-elementy-zestawow-karpiowych/pk,638,bezpieczne-klipsy-koraliki-ochraniacze-koszulki/p,19541,fox-camo-power-grip-lead-clip-kit-mocne-bezpieczne-klipsy.html?gad_source=1&gbraid=0AAAAAD7z5_S8rAmC2pRvuEndJ5bKtQmKX&gclid=EAIaIQobChMI2d2YkJ_chwMVvE-RBR2vzjhfEAQYDiABEgKgYPD_BwE
-
Przypon strzałowy do oczka krętlika, które chowa się w plastikowej obudowie i czasem bywa blokowane plastikową szpilką - tak jak w tym zestawie Fox-a i u mnie na zdjęciu - wiążę węzłem typu palomar. Węzeł bardzo prosty, a zarazem bardzo wytrzymały.
Gramaturę ciężarka dobierasz do wędki.
Wg "starej szkoły" ciężarek powinien mieć wagę liczoną ze wzoru: krzywa ugięcia+0,5 = masa ciężarka wyrażona w oz (uncjach).
Zatem przykład:
Masz wędzisko o krzywej ugięcia 3,25lb, jakim ciężarkiem można optymalnie obciążyć wędzisko?
3,25lb+0,5=3,75oz
1 oz to 28 gram. W tym przypadku 3,75oz*28gr=105gr.
To jest bardzo bezpieczny wzór. Można założyć nieco cięższe, aczkolwiek może być problem z uzyskaniem maksymalnych odległości. Mam wędziska 3,25lb i zakładam ciężarki o gramaturze z przedziału 85-104gr. Czasem zdarza się rzucać 114gr, ale to są marginalne przypadki, z uwagi na pogodę.
[EDIT]
Co do splątań - ryzyko zawsze istnieje, jednak w przypadku zestawu helikopterowego jest ono znikome. W przypadku zestawu, który Ci pokazałem - ryzyko istnieje, dlatego powinno się rzucać w taki sposób, by tuż przed uderzeniem zestawu końcowego w wodę zablokować żyłkę zsuwającą się ze szpuli. Ma to na celu wyprostowanie zestawu, gdyż podczas rzutu ciężarek leci pierwszy. A "stopując" żyłkę (palcem, albo lepiej - klipsem umieszczonym na podstawie szpuli, o który blokujemy żyłkę) powodujemy, że cały zestaw się nam rozciąga, minimalizując ryzyko wystąpienia splątań zestawu końcowego.
-
Panowie a węzeł do grubego fluorocarbonu jaki stosować? Jak już rozmowa zeszła na inny temat to podpytam ;D
-
Martinez, a czy mógłbyś dać jakiś namiar gdzie kupić to łożyska EZO? Powiedz mi jeszcze jakim węzłem wiążesz agrafkę do przyponów (ta która się chowa w bezpiecznym klipsie), która jest na żyłce strzałowej.
A teraz podsumowanie zestawu, jak coś namieszałem to mnie poprawcie.
Żyłka główna 0,30 połączona węzłem marchewkowym z żyłką strzałową 0,40. Na żyłce strzałowej bezpieczny klips, do którego montuję obciążenie. Do agrafki przywiązuję przypon z plecionki z hakiem nr 2 i włosem (na końcu przyponu wiążę pętelkę do zakładania na agrafkę czy w inny sposób ?).
Czyli w tym zestawie, który mi pokazałeś obciążenie jest na stałe i podczas brania ryba ciągnie cały zestaw z ciężarkiem np. 85 gram tak?
Martinez szukam bezpiecznego klipsa z krętlikiem nr 8 tak jak mi poleciłeś, ale nigdzie takich nie mogę znaleźć. Są przeważnie nr 7 i 10.
-
Panowie a węzeł do grubego fluorocarbonu jaki stosować? Jak już rozmowa zeszła na inny temat to podpytam ;D
Pojawiają się pytania: co rozumiesz przez gruby? Drugie z pytań: co chcesz zawiązać grubym fluorocarbonem?
Do wiązania przyponów używam fluorocarbonu o grubości rzędu 0,40-0,50mm. Na końcu takiego przyponu (po uprzednim założeniu rurki antysplątaniowej) wiążę pętlę węzłem ósemkowym. Mimo tego, iż szanse na rozwiązanie się takiego węzła są znikome, na wszelki przypadek przypalam końcówkę i dociskam "od czoła" zapalniczką - powstaje grzybek, który uniemożliwia wysunięcie się wspomnianego końca. Tak samo zakańczam (grzybkiem) drugi koniec fluorocarbonu, gdy wiążę przypon typu kombi i łączę odcinek fluorocarbonu z plecionką wiązaną bezpośrednio do haka. Łączę to węzłem typu Albright Classic:
Grubsze (0,6mm i w górę) fluorocarbony zakańczam pętlą, ale już nie wiążę tylko używam zacisków (np. Korda Krimp) dostępnych w dwóch rozmiarach: S i L.
Martinez, a czy mógłbyś dać jakiś namiar gdzie kupić to łożyska EZO? Powiedz mi jeszcze jakim węzłem wiążesz agrafkę do przyponów (ta która się chowa w bezpiecznym klipsie), która jest na żyłce strzałowej.
A teraz podsumowanie zestawu, jak coś namieszałem to mnie poprawcie.
Żyłka główna 0,30 połączona węzłem marchewkowym z żyłką strzałową 0,40. Na żyłce strzałowej bezpieczny klips, do którego montuję obciążenie. Do agrafki przywiązuję przypon z plecionki z hakiem nr 2 i włosem.
Czyli w tym zestawie, który mi pokazałeś obciążenie jest na stałe i podczas brania ryba ciągnie cały zestaw z ciężarkiem np. 85 gram tak?
Łożyska kupisz w każdej dobrej hurtowni z tzw. normaliami. Kupuję u siebie w mieście, firma CIS. Mają stronę internetową, sprzedaż on-line.
Węzeł, którego używam do wiązania krętlika, to przedstawiony w poście powyżej węzeł typu palomar.
Nie namieszałeś wiele, a w zasadzie nic. Z tą uwagą, że przypon z haczykiem zakańczasz oczkiem, które nasuwasz na wolny koniec krętlika. Przed zawiązaniem pętli nasuwasz na odcinek fluorocarbonu/plecionki rurkę antysplątaniową, która jest w zestawie z FOX-a podlinkowanym przez Ciebie. Później wiążesz pętlę, zakładasz na wolny koniec krętlika, nasuwasz na to rurkę antysplątaniową tak, aby praktycznie weszła do plastikowej obudowy, w której siedzi krętlik. I gotowe.
Tak, ciężarek zostaje na zestawie. Idea samozacięcia. Są takie systemy, w których po zacięciu ciężarek odpada i zostaje na dnie, a Ty holujesz rybę bez ciężarka. Moja nie tyle przekora, ile dbałość o środowisko i też poniekąd oszczędność finansów sprawiła, że wymyśliłem system, który nie traci ciężarka w chwili brania, ale zachowuje zasady bezpiecznego zestawu. Ktoś powie, że to niepotrzebna komplikacja - może i ma rację, aczkolwiek jeśli nie muszę to nie chcę zostawiać ołowiu w wodzie. Gdybym miał łódkę zanętową (a nie chcę jej mieć i nie mam jej gdzie używać) to wówczas zamiast ołowiu stosowałbym obciążenie w postaci kamienia, który z chwilą brania odpada od zestawu.
-
No i pikobello :)
Już podstawy załapałem co do zestawu. Teraz jeszcze proszę o poradę odnośnie worków PVA lub siatek. Jak już mam gotowy zestaw, a na przyponie kulka np. 20mm. Jak mam używać woreczków czy siatek (co lepiej zastosować) do zanęcenia. Do woreczka lub siatki ładuję towar dla ryb (pellet, kulki itp.) później wkładam do środka hak z kulką i zawiązuję no i cyk do wody. Czy jakoś inaczej to trzeba robić?
Łódki zanętowej nie mam i nie mam zamiaru kupować, i dzięki woreczkowi mogę tylko trochę podnęcić w miejscu łowienia.
Jeszcze odnośnie haczyków i plecionki na przypony. Haczyki kupię, te które poleciłeś, ale są w dwóch kolorach: jasne i ciemne, które lepiej wybrać?
https://sklepdrapieznik.pl/15097-haczyki-korda-wide-gape-x-roz-2.html
https://www.rockworld.pl/k,29,haki-karpiowe/pk,63,korda/p,280,korda-wide-gape-hooks.html
Napisz mi jeszcze proszę co używać do blokowania kulek na włosie.
Co do plecionki na przypon to 25 lbs obojętnie jaka czy mi jakąś polecisz?
I jeszcze odnoście bezpiecznego klipsa. Pisałeś o komplecie z krętlikiem nr 8. Szukam takiego zestawu i w większości są nr 7 albo nr 10. Czy mogę zastosować te nr 7, na pewno mają mniejszą wytrzymałość od 8.
-
Martinez Show!
:bravo:
-
Jak się uczyć to od najlepszych 8)
-
(...)
Jeszcze odnośnie haczyków i plecionki na przypony. Haczyki kupię, te które poleciłeś, ale są w dwóch kolorach: jasne i ciemne, które lepiej wybrać?
https://sklepdrapieznik.pl/15097-haczyki-korda-wide-gape-x-roz-2.html
https://www.rockworld.pl/k,29,haki-karpiowe/pk,63,korda/p,280,korda-wide-gape-hooks.html(...)
Używam haczyków w ciemnym, lub całkowicie czarnym kolorze. Mam właśnie te Kordy, które podlinkowałeś z "Drapieżnika". Jak pisałem wcześniej: Korda Wide Gape, Wide GapeX, Prologic, i godne uwagi (zapomniałem o nich napisać) Fox Wide Gape.
(...)
Napisz mi jeszcze proszę co używać do blokowania kulek na włosie (...)
Używam stoperów własnej roboty. Pewnego weekendu nie miałem co robić wieczorem i zrobiłem z wykałaczki stoper. Tak mi dobrze to szło, że chyba z pół opakowania wykałaczek przerobiłem na stopery. Mam gdzieś-tam plastikowe, ale rzadko ich używam. I nie chodzi tu o oszczędzanie, a o taki detal, jakim jest plastik w wodzie. Moja natura - jeśli można uniknąć czegoś negatywnego, zastąpić to czymś co najmniej neutralnym dla środowiska to dlaczego nie spróbować.
(...)
Co do plecionki na przypon to 25 lbs obojętnie jaka czy mi jakąś polecisz?(...)
Używam budżetowej plecionki f-my Sakana: KLIK (https://allegro.pl/oferta/plecionka-sakana-tactical-brazowo-czarna-25lb-20m-15952330549) Mam ją w trzech kolorach: brązowo-czarnym, zielono-czarnym, czarnym. Jednak najczęściej stosuję brązowo-czarną. Dla mnie całkiem przyjemna plecionka za niewielkie pieniądze.
(...)
I jeszcze odnoście bezpiecznego klipsa. Pisałeś o komplecie z krętlikiem nr 8. Szukam takiego zestawu i w większości są nr 7 albo nr 10. Czy mogę zastosować te nr 7, na pewno mają mniejszą wytrzymałość od 8.
Jeśli masz komplet, który podlinkowałeś z Fox-a, nie zastanawiałbym się, tylko brał. Widziałem tam "siódemki", a to, czy będzie 7, czy 8 to kwestia marginalna. Z pewnością nie brałbym mniejszych niż "ósemki"
Martinez Show!
:bravo:
Jak się uczyć to od najlepszych 8)
Koledzy, nie przesadzajcie proszę. Jest tu na Forum sporo bardziej utytułowanych, z większą wiedzą karpiarzy, z którymi nawet nie wypada mi się porównywać. Staram się przekazać swoją wiedzę w sposób jak najbardziej przejrzysty. A to, czy moje sposoby są dobre, czy też kiepskie - każdy ma możliwość ocenić.
-
Może i są, ale nic nie piszą i nie pomagają ;)
-
Martinez twoja wiedza i czas poświęcony dla mnie jest dla mnie bezcenny. Bardzo dużo mi wytłumaczyłeś i pomogłeś. Wielki szacuneczek dla Ciebie kolego :bravo: :thumbup:
Jeszcze mam dwa pytanka na tą chwilę.
Teraz jeszcze proszę o poradę odnośnie worków PVA lub siatek. Jak już mam gotowy zestaw, a na przyponie kulka np. 20mm. Jak mam używać woreczków czy siatek (co lepiej zastosować) do zanęcenia. Do woreczka lub siatki ładuję towar dla ryb (pellet, kulki itp.) później wkładam do środka hak z kulką i zawiązuję no i cyk do wody. Czy jakoś inaczej to trzeba robić?
oraz
Jak już wszystko złożę i już będę na łowisku powiedz mi jak mam robić odnośnie zacięcia ryby, która teoretycznie zatnie się sama. Chodzi mi tu dokładnie jak mam ustawić kołowrotek. Wędka zarzucona, położona na podpórce z sygnalizatorem i podpiętym hangerem. Czy mam hamulec szpuli rozkręcić aby ryba mogła delikatnie żyłkę wyciągać podczas brania, czy jak to ustawić?
-
Robisz kiełbaskę z siatki pva z dobrem. Przewlekasz przypon przez nią za pomocą długiej igły wędkarskiej (takiej co to ma zamykaną końcówkę, żeby gładko przechodziła w drugą stronę). Hak wbija się w siatkę po jednej stronie, przypon podłączasz do zestawu po drugiej. Można też podwiesić taką kiełbaskę na agrafce, która trzyma ciężarek.
Przeważnie w zestawach karpiowych z sygnalizatorami stosuje się wolny bieg kołowrotka. Jeśli go nie masz, to rozkręcasz hamulec (wtedy przydaje się tak zwany quick drag, czyli niecały obrót od luzu po beton).
I najważniejsze. W zestawach samozacinających nie zacinamy. Unosimy po prostu wędkę, ewentualnie można to zrobić trochę energiczniej. Zestaw, jak sama nazwa wskazuje, jest samozacinający. Masz odjazd, sygnalizator wyje... ryba jest zacięta i ucieka ze wszystkim. To jest moment, w którym widać najwięcej patologii. Jakieś niedoroby zacinają wtedy z krzyża, rozrywając rybie wargi. Często jeszcze zwijają potem luz i robią ponowne zacięcie, dla pewności. I jak potem ryba się spina, bo prawie jej łeb urwali, to kwitują to stwierdzeniem, że za słabo zacięli :facepalm: Wyobraź sobie, jakie tam siły działają, gdy ktoś jeszcze do tego używa plecionki, która ma zerową rozciągliwość.
-
Ciekawe rozwiązanie https://www.anglingdirect.co.uk/korda-kable-leadcore-fishing-leader-heli-safe-1m?gad_source=1&gbraid=0AAAAAD_NdB5g584G-8xLYYHhF38J-cBDo&gclid=EAIaIQobChMIiqe2idjdhwMVmpKDBx0C0AuoEAQYASABEgLlhvD_BwE
Tylko trochę cena powala, ale z taki leader pewnie starcza na lata ;)
-
Starcza do pierwszego zerwania ;)
-
Dzięki Martinez mogłem jaśniej napisać chodzi mi o węzeł do wiązania haków plus fluo 0.60 i 0.70.
-
Dzięki Mosteque, to już wiem mniej więcej co i jak z biełbaskami. Co do kołowrotka to kupiłem Shimano Ultegre XTE, która nie posiada wolnego biegu, a co to jest quick drag to jeszcze muszę doczytać. Dlatego pytam jak ustawić hamulec w kołowrotku.
Co do zacinania jestem tego samego zdania co Ty.
-
A jakie rozmiary tych siatek rozpuszczalnych najlepiej kupować, bo widzę jest tego bardzo dużo.
-
Shimano Ultegre XTE nie ma wolnego biegu ale ma quick drag. Najprościej tłumacząc, mały obrót pokrętła szpuli daje duży wzrost siły hamowania. Po zarzuceniu zestawu poluzowujesz szpulę tak, żeby oddawała żyłkę z jak najmniejszym oporem, a po braniu ryby w pierwszej chwili dociskasz szpulę palcem dłoni trzymającej wędkę a drugą dłonią przekręcasz pokrętło szpuli tak, żeby hamulec zaczął stawiać opór. Musisz pamiętać, że obrót już o 1/2 obrotu pokrętła daje spory wzrost siły hamowania. Na początku możesz się trochę gubić, ale kiedy opanujesz ten hamulec nie będziesz chciał kręcioła z wolnym biegiem, wiem co mówię, po 25 latach używania różnych baitrunnerów teraz używam Ulegry XTE i nie wrócę do typowego wolnego biegu.
-
Ciekawe rozwiązanie https://www.anglingdirect.co.uk/korda-kable-leadcore-fishing-leader-heli-safe-1m?gad_source=1&gbraid=0AAAAAD_NdB5g584G-8xLYYHhF38J-cBDo&gclid=EAIaIQobChMIiqe2idjdhwMVmpKDBx0C0AuoEAQYASABEgLlhvD_BwE
Tylko trochę cena powala, ale z taki leader pewnie starcza na lata ;)
Czy ja wiem, czy taka "rewelacja"? Mniemam, że z bardzo podobnego splotu (o ile nie tego samego) wykonany jest leadcore bez rdzenia. W tych pieniądzach można z powodzeniem kupić 10m-szpulkę i samemu zrobić coś bardzo podobnego. A tym samym mamy nie dwa komplety, ale dziesięć. Kwestia poświęcenia dwóch godzin - biorę na to baaardzo duży zapas czasowy. Bo wprawiona w boju osoba zapewne będzie w stanie zrobić to szybciej.
Dzięki Martinez mogłem jaśniej napisać chodzi mi o węzeł do wiązania haków plus fluo 0.60 i 0.70.
Powiem Ci, że bardzo grubo. Używając fluorocarbonu 0,50mm mam już spore problemy, żeby drugi raz go przełożyć przez oczko haczyka. Przy takiej grubości materiału przyponowego zastanawiałbym się nad użyciem zacisków, do tego nałożyć pozycjoner z rurki termokurczliwej, a zamiast włosa zrobić pętlę D z mikrokrętlikiem lub kółkiem i mocować przynętę przy pomocy np. nici dentystycznej. Co to za warunki na łowisku dyktują Ci tak konkretne wartości?
Co do wolnego biegu i ustawienia hamulca - kiedy dinozaury chodziły po ziemi miałem takie kołowrotki. Ale od jakiegoś czasu mam takie samo zdanie jak darkon.
Uważam, ba - wręcz jestem przekonany o tym, że należy zwrócić uwagę Koledze Grzechu na to, że każdorazowo musi zdejmować żyłkę z klipsa, bo może pożegnać się ze sprzętem. Do dziś pamiętam mój sprint z "sali tronowej", kiedy w kieszeni zaczęła grać centralka, a ja właśnie wracałem na łowisko. Myślę, że rekord Polski na 150m miałbym murowany. Przed wodowaniem wędki uchroniło mnie to, że żyłka była zdjęta z klipsa, dolnik był osadzony w pewnie trzymającym uchwycie. No i cały rod-pod przytwierdzony solidną linką do podłoża.
-
Pytałem z myślą o łowieniu sumów na rzece ;D
-
Pewnie masz racje, ale mnie osobiście przeraża ile trzeba mieć akcesoriów i innych pierdół, aby samemu stworzyć takiego leadera. Korda nieźle się ceni, za sam zestaw dwóch bezpiecznych klipów Heli żądają 6$. Pewnie można wykonać podobny na tańszych produktach :) Z racji, że jestem początkującym karpiarzem, na razi wygodnie korzystać mi z gotowych, przypony wiąże juz sam!
Ten bezpieczny klip od Kordy wypina się przy zacięciu i cięzarek ląduje w wodzie, czy dopiero gdy ryba zaklinują się gdzieś z nim?
Koledze można od razu polecić kije do odmierzania odległości, żeby jej nie gubić po braniu, gdy zamierza łowić dokładnie do klipa.
A może zamiast woreczków PVA, spomb? Nie wiem, czy główna wędka do połowu podobało z załadowaną rakietą?
-
Pytałem z myślą o łowieniu sumów na rzece ;D
Gdzieś na filmie z Wisły widziałem, jak właśnie do takich dużych średnic używali zacisków.
(...)
A może zamiast woreczków PVA, spomb? Nie wiem, czy główna wędka do połowu podobało z załadowaną rakietą?
Weź proszę pod uwagę, że nie wszędzie można używać spomba. Ot choćby z uwagi na wysokie temperatury. Po drugie w okresie wczesno-wiosennym, gdy ryby mają jeszcze bardzo słaby metabolizm, trzeba podać niewielką ilość, a precyzyjnie. I to właśnie daje nam materiał PVA.
-
Weź proszę pod uwagę, że nie wszędzie można używać spomba. Ot choćby z uwagi na wysokie temperatury. Po drugie w okresie wczesno-wiosennym, gdy ryby mają jeszcze bardzo słaby metabolizm, trzeba podać niewielką ilość, a precyzyjnie. I to właśnie daje nam materiał PVA.
Zaciekawiło mnie to. Gdzie nie można używać spomba? Poważnie, nie wiem :D
-
Przecież nikt nie każe posyłać 10kg kulek i ziaren, wystarczy jeden mały spomb. Wiadomo z precyzją już o wiele gorzej :D Dlatego warto być otwartym na te dwie opcje
-
Z tym zakazem to posłużyłem się ostatnią sytuacją na zawodach. I coraz częściej się spotyka o ograniczeniach w ilości zanęt, o zakazach korzystania z pewnych metod nęcenia.
-
Dotychczas jedyny zakaz z jakim się spotkałem to nęcenie ziarnem. 2kg na dobe per wędkarz. Akurat to mocno pochwalam, bo niektórzy nie znają umiaru. Żeby jeszcze właściciele łowisk realanie to kontrolowali :/
-
Panowie co sądzicie o tym kiju dla amatora, czyli dla mnie ?
https://sklepdrapieznik.pl/88433-wedka-prologic-c-series-sc-12ft-360m-325lbs-3-sklady.html
Martinez jeszcze pytanie do haczyka i przyponu. Widzę, że na zdjęciach przyponów po zawiązaniu na haczyku jest gumowa koszulka na węźle. Trzeba to zawsze stosować?
Kurde jest tyle tych węzłów, że nie wiem za jaki się zabrać. Chyba spróbuję ten z włosem tylko muszę poszukać jakiś filmik instruktażowy. Może macie jakiś fajny?
-
Naucz się blow back rig- Zanim zawiążesz na stałe te „kółeczko” pozycjonujące nałóż na włos przynętę/przynety, aby było one w odpowiednim miejscu względem haczyka(mniej więcej na wysokości końca grotu) a włos miał prawidłową długość.
No i D Rig, są różne metody wiązania, ja wiąże tak.
-
Martinez jeszcze pytanie do haczyka i przyponu. Widzę, że na zdjęciach przyponów po zawiązaniu na haczyku jest gumowa koszulka na węźle. Trzeba to zawsze stosować?
Kurde jest tyle tych węzłów, że nie wiem za jaki się zabrać. Chyba spróbuję ten z włosem tylko muszę poszukać jakiś filmik instruktażowy. Może macie jakiś fajny?
Tak, tę rurkę (właściwa nazwa: rurka antysplątaniowa) zawsze nasuwasz na przypon przez zawiązaniem pętli. Pętlę zakładasz na "haczykową" część krętlika (ta, która wystaje z klipsa trzymającego ciężarek) i nasuwasz na to wspomnianą rurkę. Nasuwasz ją aż do momentu, gdy wejdzie we wspomniany klips. Ma ona dwie funkcje - po pierwsze zapobiega możliwości splątania się przyponu ze strzałówką, po drugie - zabezpiecza przypon przed przypadkowym wypięciem się z krętlika.
Co do filmów - jak już wcześniej Ci proponowałem - filmy z Janem Zawadą. Pokazuje sposoby montowania zestawu końcowego, wiązanie przyponów, mierzenie odległości, markerowanie. Jak dla mnie - kopalnia wiedzy.
-
Teraz mi jeszcze powiedzcie jaką igłę używać do przekłuwania kulek bo widzę, że są różne rodzajne, i czy będę potrzebował wiertło do kulek?
-
Używam tych akcesoriów:
Zestaw igieł (https://sklepdrapieznik.pl/31725-zestaw-igiel-karpiowych-mikado-aix-0981a.html)
Zaciskarka do węzłów (https://sklepdrapieznik.pl/31734-zaciskarka-do-wezlow-mikado-aix-ca35-bg.html)
Zdzierak do otuliny (https://sklepdrapieznik.pl/70608-narzedzie-mikado-stripper-do-otuliny.html)
Ostrzałka haczyków (https://sklepdrapieznik.pl/79471-ostrzalka-diamentowa-mikado-amn-312.html)
Zdzierak jest rzadko w użyciu, nie kupuję "szpecjalystycznych" nożyczek do plecionki - mam bardzo dobrze naostrzony nóż, który świetnie sobie radzi z takim materiałem.
Masz teraz promocję w Drapieżniku, więc warto rozważyć taki zakup.
Wiertło - jak kulki są twarde jak beton - oczywiście, że będzie Ci potrzebne. Wiertło jest w tym komplecie, który Ci podlinkowałem.
-
Super wielkie dzięki.
Cały sprzęt już kupiłem, teraz tylko czekam na przesyłki i w następnym tygodniu ruszam na łowisko spróbować swoich sił.
Powiedz mi jeszcze odnośnie montażu kulek na włos. Biorę jedną z tych igieł z zestawu, który mi podlinkowałeś (która jest do kulek?) i nadziewam na włos. Powiedz mi jak zrobić żeby kulka lekko unosiła się nad dnem tak z 1-2 cm. Chciałbym zrobić tak że kiełbaska z towarem w siatce PVA się ładnie rozpuści i rozścieli na dnie i z tego będzie unosiła się kulka.
I jeszcze jedno pytanko bo na filmach i na zdjęciach na necie widziałem ze stosują mały kawałek rurki / koszulki na haczyk w miejscu jego zawiązania. Czy to jest mus czy mogę zostawić sam węzeł haczyka bez tej koszulki ?
Odnośnie obciążenia jeszcze, czy kształt ma jakieś znaczenie? widziałem w twoim zestawie kształt oliwki.
-
Super wielkie dzięki.
Cały sprzęt już kupiłem, teraz tylko czekam na przesyłki i w następnym tygodniu ruszam na łowisko spróbować swoich sił.
Powiedz mi jeszcze odnośnie montażu kulek na włos. Biorę jedną z tych igieł z zestawu, który mi podlinkowałeś (która jest do kulek?) i nadziewam na włos. Powiedz mi jak zrobić żeby kulka lekko unosiła się nad dnem tak z 1-2 cm. Chciałbym zrobić tak że kiełbaska z towarem w siatce PVA się ładnie rozpuści i rozścieli na dnie i z tego będzie unosiła się kulka(...)
Do kulek, przeciągania przyponu przez PVA jest szydło z zapadką. Bez problemu je poznasz.
Jeśli chcesz używać PVA z "podbitą" (pływającą) kulką - musisz użuć albo kulek tzw. zbalansowanych, czy też waftersów. Możesz też zastosować kulki typu pop-up, ale bez odpowiedniego przygotowania przyponu (zalecany Ronnie-Rig) i dociążenia przyponu pastą wolframową/ciężarkiem - skutek będzie marny. A to za sprawą tego, że kulka podniesie Ci nad dno haczyk na taką wysokość, jak długość przyponu.
Przyjdzie Ci kołowrotek, do każdej ze szpul będziesz miał pierścienie spłycające. Ultegra ma szpulę wielkości 14000, do tego są pierścienie spłycające do wielkości 10000 i 3500. W mojej opinii brakuje 5500. Aczkolwiek do Twoich zastosowań zalecam użyć pierścienie 3500. Wejdzie na szpulę jakieś 130-140m żyłki 0,31mm (mam żyłkę 0,309mm i na szpuli jest 135m), a Ty zaoszczędzisz na czasie przewijania, czy też niepotrzebnie będziesz wyrzucał nieużywaną żyłkę na spodzie szpuli.
Dodatkowo do kołowrotka masz dołączone podkładki pod szpulę - ich ilością regulujesz nawój na szpuli. Nie powiem Ci ile i jakie mam założone na swoich Ultegrach, bo nie pamiętam. Będę w domu w piątek to dopiero wówczas kuknę co i jak.
I jeszcze jedno pytanko bo na filmach i na zdjęciach na necie widziałem ze stosują mały kawałek rurki / koszulki na haczyk w miejscu jego zawiązania. Czy to jest mus czy mogę zostawić sam węzeł haczyka bez tej koszulki ?
Odnośnie obciążenia jeszcze, czy kształt ma jakieś znaczenie? widziałem w twoim zestawie kształt oliwki.
Co do haczyka i węzła - to o czym mówisz to tzw. pozycjoner. On pomaga we właściwym ułożeniu się haczyka podczas brania.
Obciążenie - używam ciężarków typu torpeda. To są ciężarki o aerodynamicznym kształcie, do dalekich rzutów. Są też w kształcie gruszki, ale je używa się głównie przy wywózce. W "arsenale" sprzętu, akcesoriów karpiowych znaleźć się może ciężarek centryczny. Nie używałem i nie używam ich. Nie mam co do nich przekonania.
-
A te pozycjonery do haczyka to trzeba kupić do wielkości haczyka bo widzę, że niektóre firmy podają rozmiar haczyka, a niektóre nie. Kupiłem te haki nr 2 Kordy, które mi poleciłeś.
-
Dobra już nieważne znalazłem Kordy do haków nr 2 :thumbup:
-
Martinez kołowrotek doszedł i masz rację że przydałoby się wypełnienie szpuli do 5500. Jak zakładam to na 3500 to strasznie mało miejsca na żyłkę zostaje. Dosłownie kilka milimetrów i mam obawy że tam 150m się ledwo zmieści.
-
Dlatego pisałem Ci, że na 3500 mam jakieś 135m żyłki.
Aczkolwiek jeśli chcesz rzucać na odległości circa 70m - spokojnie Ci wystarczy.
-
Można dokupić redukcję na 6000, ja w swoich takie założyłem. Numer katalogowy Shimano: RD16071
(https://theanglinghub.com/wp-content/uploads/2022/07/77621_2-550x550-1.jpeg)
wytapatalkowane
-
Dzięki darkon :beer:
Tylko nigdzie nie są dostępne >:(
-
Napisz do gościa z tego głoszenia https://www.olx.pl/d/oferta/shimano-ultegra-xtd-xta-xtb-xsb-xsd-tr-lc-ci4-xsc-xst-bb-CID767-IDRneH3.html?isPreviewActive=1&sliderIndex=1 (https://www.olx.pl/d/oferta/shimano-ultegra-xtd-xta-xtb-xsb-xsd-tr-lc-ci4-xsc-xst-bb-CID767-IDRneH3.html?isPreviewActive=1&sliderIndex=1)
wstawia zdjęcia to może jeszcze gdzieś ma
-
Dzwoniłem do niego i ciężki temat. Obawiam się że nigdzie tego już nie dostanę.
Martinez jak będziesz miał czas to zerknij na te podkładki pod szpule u siebie i daj znać co i jak. Dzieki.
-
Poszukaj na ebay albo w sklepach zagranicznych, zdaje się, że ze dwa tygodnie wstecz gdzieś mi się rzuciły w oczy po 4,25€.
-
Załóż tę mniejszą tuleję, kup kilka km żyłki najtańszej na allegro i sobie zrób podkładu tyle, ile uważasz za stosowne. Owiń taśmą, wystaw pętelkę z żyłki podkładowej i do tego dowiązuj żyłkę docelową. Koniec.
-
Zaciekawiło mnie to. Gdzie nie można używać spomba? Poważnie, nie wiem :D
Ledi, podaję jako ciekawostkę, bo wybieram się na te zawody
-
Można i tak ;)
-
Martinez sprawdzałeś może te podkladki pod szpulę? Czy mam je stosować?
-
Wielkie dzięki Panowie za pomoc i cenne rady :thumbup: :beer:
Mój pierwszy. Teraz czas zapolować na dwucyfrówkę.
-
Pięknie - pierwsze koty za płoty. Moje gratulacje :bravo:
-
Super! Cieszę się razem z Tobą :)
-
Muszę wam powiedzieć, że mega podjara hehe
Już się przymierzam do kupna drugiego kija i coś czuję, że odległościówka pójdzie w kąt.