Autor Wątek: Klipowanie żyłki - amortyzator?  (Przeczytany 32648 razy)

Offline fishunter1990

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 432
  • Reputacja: 817
  • Płeć: Mężczyzna
  • Przystawka i Laying-on Gruntówka z alarmem
  • Lokalizacja: 56-Trzysta DMI
Odp: Klipowanie żyłki - amortyzator?
« Odpowiedź #105 dnia: 24.07.2020, 13:51 »
Po prostu załóż na szpulę, potem na klip. Teraz spróbuj żyłkę na hamulcu wyciągnąć jak ryba.

Tu pozwolę się nie zgodzić :) Łatwiej najpierw na klips, a potem na szpulę. Spróbuj
Też zakładam w tej kolejności i jest git.
Wolę łowić niż łapać...🎣🍺😉

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 746
  • Reputacja: 2004
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Klipowanie żyłki - amortyzator?
« Odpowiedź #106 dnia: 24.07.2020, 14:03 »
Hmm... To też spróbuję :D
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Zembro

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 841
  • Reputacja: 65
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: C-nów
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Klipowanie żyłki - amortyzator?
« Odpowiedź #107 dnia: 29.07.2020, 09:07 »
Ja to potwierdzę - NIE MA!



Wysłane z mojego SM-G986B przy użyciu Tapatalka

I tu bym polemizował, czy jest to lepsze rozwiązanie niż bezpieczny klip poruszany w tym wątku: http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=9534.0
Wadą klipa jest jedynie to, ze trzeba go zaplanować przed nawinięciem żyłki, a wśród największych zalet to, że przy wybieraniu żyłki z kołowrotka podczas odjazdu ryby sam się wypnie bez zerwania żyłki czy wciągnięcia ryby do wody.
-Paweł-

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 746
  • Reputacja: 2004
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Klipowanie żyłki - amortyzator?
« Odpowiedź #108 dnia: 29.07.2020, 11:24 »
Ja to potwierdzę - NIE MA!



Wysłane z mojego SM-G986B przy użyciu Tapatalka

I tu bym polemizował, czy jest to lepsze rozwiązanie niż bezpieczny klip poruszany w tym wątku: http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=9534.0
Wadą klipa jest jedynie to, ze trzeba go zaplanować przed nawinięciem żyłki, a wśród największych zalet to, że przy wybieraniu żyłki z kołowrotka podczas odjazdu ryby sam się wypnie bez zerwania żyłki czy wciągnięcia ryby do wody.
Zasada klipowania gumką jest taka, że ma ona być słabsza od żyłki i pękać, jeśli ryba wybierze żyłkę do klipa. Jeśli damy gumkę mocniejszą od żyłki, to jest to rozwiązanie bez sensu i lepiej po prostu kliopować od razu żyłkę.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Zembro

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 841
  • Reputacja: 65
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: C-nów
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Klipowanie żyłki - amortyzator?
« Odpowiedź #109 dnia: 29.07.2020, 11:32 »
Ten klip działa w taki sposób, że żyłka wypina się automatycznie przy wybieraniu żyłki podczas odjazdu ryby podczas brania czy holu, identycznie jak w kołowrotkach z systemem ACS MAPa.
Tak jak w tym filmie: https://www.youtube.com/watch?time_continue=7&v=xRkXAUuxU3w&feature=emb_logo
-Paweł-

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 746
  • Reputacja: 2004
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Klipowanie żyłki - amortyzator?
« Odpowiedź #110 dnia: 29.07.2020, 11:39 »
Wiem, jak działa klip ;)

Napisałeś, że jego przewagą nad gumką jest...
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Darek_Darek1968

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 538
  • Reputacja: 60
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Działdowo
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Klipowanie żyłki - amortyzator?
« Odpowiedź #111 dnia: 29.07.2020, 11:42 »
Zarówno jedno jak i drugie rozwiązania są skuteczne w takim samym stopniu. Gumka, wg mnie, ma tą przewagę, iż szybciej można ogarnąć cały temat. To właśnie ze względu na czas jestem gorącym zwolennikiem gumek :P
A paczka gumek z Decathlonu starczy na baaardzo długo.

Offline Zembro

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 841
  • Reputacja: 65
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: C-nów
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Klipowanie żyłki - amortyzator?
« Odpowiedź #112 dnia: 29.07.2020, 11:59 »
Wiem, jak działa klip ;)

Napisałeś, że jego przewagą nad gumką jest...

...on sam.
Założony raz działa nieskończony czas. 8)
-Paweł-

Offline radiss

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 25
  • Reputacja: 4
Odp: Klipowanie żyłki - amortyzator?
« Odpowiedź #113 dnia: 29.07.2020, 17:03 »
Używam gumeczek do robienia bransoletek, takie fajne kolorowe i też jestem zwolennikiem tego sposobu. :) Gumki pozwalają skupić sie całkowicie na holu ryby a nie na zaglądaniu na kołowrotek czy już czy nie. :)


Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 355
  • Reputacja: 612
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Klipowanie żyłki - amortyzator?
« Odpowiedź #114 dnia: 30.07.2020, 00:11 »
Patent z gumką działa i kiedyś też je stosowałem ale dla mnie to już przedpotopowe rozwiązanie, bo:
- trzeba odpowiednio dobrać wytrzymałość gumki mniejszą, niż wytrzymałość zestawu
- po każdym zerwaniu gumki trzeba montować kolejną od nowa
- przy mocnym braniu żyłka odwija się ze szpuli dalej po dojściu do klipa tylko w przypadku zerwania gumki po pokonaniu siły hamulca + siły potrzebnej na zerwanie gumki. Hamulec musi być ustawiony dość lekko.

Teraz stosuję tylko samo wypinające się klipy pozbawione tych wad, co gumka. Ich podstawowe zalety to:
- możliwość szybkiego, ponownego zaklipowania linki po wypięciu
- wypięcie żyłki z takiego klipa nie wymaga użycia dodatkowej siły, jak w przypadku konieczności zerwania gumki.

Najlepsze samo wypinające się klipy to według mnie:
1. Bezpieczny klip pomysłu marka118 http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=9534.0. Mam je ja wszystkich kołowrotkach, gdzie dało się to założyć. Przy dobrym zamontowaniu działa bezbłędnie.
2. Klip ACS stosowany kiedyś w kołowrotkach MAP - działanie jak wyżej ale już niedostępny.
3. Gumowy klips od Flagmana, do zastosowania w większości kołowrotków, również w tych z bardzo płytką szpulą, jak Browning Black Viper MK FD 850, gdzie klipa nr 1 nie da się zastosować.
Minus - wypięcie z gumowego klipa wymaga większej siły, niż w przypadku klipa nr 1 i 2 ale zdecydowanie mniejszej niż do zerwania gumki.

Pozdrawiam,
Tomek

Offline Zembro

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 841
  • Reputacja: 65
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: C-nów
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Klipowanie żyłki - amortyzator?
« Odpowiedź #115 dnia: 30.07.2020, 07:56 »
Patent z gumką działa i kiedyś też je stosowałem ale dla mnie to już przedpotopowe rozwiązanie, bo:
- trzeba odpowiednio dobrać wytrzymałość gumki mniejszą, niż wytrzymałość zestawu
- po każdym zerwaniu gumki trzeba montować kolejną od nowa
- przy mocnym braniu żyłka odwija się ze szpuli dalej po dojściu do klipa tylko w przypadku zerwania gumki po pokonaniu siły hamulca + siły potrzebnej na zerwanie gumki. Hamulec musi być ustawiony dość lekko.

Teraz stosuję tylko samo wypinające się klipy pozbawione tych wad, co gumka. Ich podstawowe zalety to:
- możliwość szybkiego, ponownego zaklipowania linki po wypięciu
- wypięcie żyłki z takiego klipa nie wymaga użycia dodatkowej siły, jak w przypadku konieczności zerwania gumki.

Najlepsze samo wypinające się klipy to według mnie:
1. Bezpieczny klip pomysłu marka118 http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=9534.0. Mam je ja wszystkich kołowrotkach, gdzie dało się to założyć. Przy dobrym zamontowaniu działa bezbłędnie.
2. Klip ACS stosowany kiedyś w kołowrotkach MAP - działanie jak wyżej ale już niedostępny.
3. Gumowy klips od Flagmana, do zastosowania w większości kołowrotków, również w tych z bardzo płytką szpulą, jak Browning Black Viper MK FD 850, gdzie klipa nr 1 nie da się zastosować.
Minus - wypięcie z gumowego klipa wymaga większej siły, niż w przypadku klipa nr 1 i 2 ale zdecydowanie mniejszej niż do zerwania gumki.

Tomek zgadzam się z Tobą w 100%, a ogromną zaletą bezpiecznego klipu Marka jest to, że można zamontować sobie ich dwa, trzy czy więcej jeśli jest taka potrzeba.
Osobiście mam zamontowane dwa po przeciwnych stronach.
-Paweł-