Autor Wątek: Problem z zacięciem klenia na wątróbke przy DS  (Przeczytany 3096 razy)

Offline Semit

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 287
  • Reputacja: 143
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tomek
  • Lokalizacja: Warszawa/Janów Podlaski
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Problem z zacięciem klenia na wątróbke przy DS
« Odpowiedź #15 dnia: 11.03.2020, 21:42 »
Takiej wielkości kleń jest w stanie nagiąć konkretnie feedera i połknąć średniej wielkości groch na włosie, większego kawałka wątróbki nie da rady połknąć, ale kija nagnie konkretnie, stąd te niezacięte brania panowie.
Tomek

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 902
  • Reputacja: 2005
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Problem z zacięciem klenia na wątróbke przy DS
« Odpowiedź #16 dnia: 11.03.2020, 21:46 »
Przede wszystkim przejdź na żyłkę. Plecionka na rzece to raczej kiepski pomysł, zwłaszcza jak zerwiesz ją z rybą w zaczepie. Ryba się z niej raczej nie uwolni... Masz atomowe brania, bo własnie używasz plecionki. Może to być płoć 20 cm, ale walnie z siłą gromu, tak bowiem wygląda branie na feederze z plećką.

Kolejna rzecz - dlaczego używasz wątróbki? Kleń je wszystko, dlatego o wiele lepiej łowić z użyciem przynęt, które nie spadają z haka i pewnie zacinają. Kilka propozycji - białe robaki (4 na haku nr 10 Wide Gape z Drennana), chleb tostowy (przysmak kleniowy jak jest zimno), kulki proteinowe (selekcjonują większe sztuki), pellet, pasty serowe. Oprócz białych, wszystko zakładaj na włos, najlepiej mieć go zakończonego push stopem, wtedy szybko się zmienia przynęty, a to ważne jak zimno w łapy :)

Miej kilka przynęt i rotuj nimi, zwłaszcza używaj białych, miej tez na podorędziu hak nr 14 i 12, wtedy będziesz mógł zobaczyć co atakuje przynętę. To nie muszą być wcale duże ryby. Zmiana przyponu to chwilka, szybko możesz zauważyć co się sprawdza najlepiej :)
Lucjan

Offline Bobsoon89

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 28
  • Reputacja: 1
Odp: Problem z zacięciem klenia na wątróbke przy DS
« Odpowiedź #17 dnia: 11.03.2020, 22:08 »
Łowię na wątróbkę bo ostatnio jak jeszcze było chłodniej to efekty były ZEROWE, a że nigdy nie łowiłem na tą przynętę, a słyszałem że jest  skuteczna, postanowiłem spróbować, jest to dla mnie wygodne bo wszędzie ją kupię jak jadę na ryby, a po robaki muszę jechać do wędkarskiego 12 km, dlatego łowie na to co mam pod ręką(kukurydza, skórka z chleba, wątróbka). Co do plecionki to akurat dobrze mi się łowi pod względem zaczepów, na żyłce nawet jak się ciężarek gdzieś zaklinuje to po zestawie, a na pletce mocniejsze pociągnięcie i puszcza. Co do wejścia ryby w zaczep to na krętliku jest przypon z żyłki, więc tak czy tak trzeba rwać, więc żyłka puści wcześniej

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 902
  • Reputacja: 2005
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Problem z zacięciem klenia na wątróbke przy DS
« Odpowiedź #18 dnia: 11.03.2020, 22:34 »
Zrobisz jak zechcesz :) Zaczepy to normalna rzecz na rzece, zdarzają się. Jednak ważniejsze są wyniki, nie znam nikogo kto łowi z plecionką na rzekach (oprócz konkretnych sytuacji). Sam kij rzeczny nie ma amortyzacji odpowiedniej aby nie dochodziło do spadów tutaj. Do tego plecionka nie tonie ale się unosi, łatwo łapie śmieci. Ogólnie możesz rybom rozrywać pyski i mocno je kaleczyć...

Co do samych brań -  coś jest nie tak, bo kleń ma wielki pysk, i nawet taki 25 cm potrafi połknąć sporych rozmiarów przynętę. Wg mnie masz uderzenia innych ryb. Zamontuj wątróbkę na włosie, wtedy będziesz wiedział co jest grane. Mniejsza ryba nie połknie haka i będziesz miał podobne doświadczenia co teraz. Jak się trafi kleń, to powinien się ładnie zaciąć. NIe wiem w jakie ryby rozmiarowo celujesz, ale do kleni powyżej 40 cm użyłbym haka nr 8.


Lucjan

Offline Bobsoon89

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 28
  • Reputacja: 1
Odp: Problem z zacięciem klenia na wątróbke przy DS
« Odpowiedź #19 dnia: 11.03.2020, 22:51 »
Z włosem się nigdy nie bawiłem, łowię tak rekreacyjnie na najprostsze z możliwych zestawów, narazie spróbuje zmniejszyć hak, albo na drugiej wędce założyć coś mniejszego, tam mam akurat żyłkę,chociaż ostatnio zakładałem tam kawałki chleba albo po 3 kuku i 0 brań, tylko na wątróbke uderzały, ale zestawy miałem w inne miejsca rzucone. A jaką żyłkę mogę założyć zamiast tej plecionki, jeśli chciałbym kiedyś zmienić?