Autor Wątek: Dobry i tani zestaw do methody  (Przeczytany 11875 razy)

Offline Grzesiek POZNAŃ

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 58
  • Reputacja: 1
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Dobry i tani zestaw do methody
« Odpowiedź #45 dnia: 19.04.2020, 14:05 »
Myślę nad Jaxonem Genesis Pro 3,0. Nie wiem tylko, na ile różnią się między sobą wersje 45 i 60 gr.
Podbijam podbicie :)

Cześć. :) Podbijam podbicie podbicia.
Sumiennie - dalej, niż do 2018 r. :P - przekopałem forum w poszukiwaniu swoich pierwszych wędek typu DS i zdecydowałem, że na początek Jaxon Genesis Pro MF z jakąś Okumą będzie OK. Znalazłem wiele wpisów na temat długości 3,30 i 3,60, a niewiele na temat 2,70 i 3,00.
Proszę, powiedzcie żółtodziobowi, jak w ogólnej pracy, ugięciu pod rybą i zasięgu będą różnić się wspomniane przez kolegę Konia wersje 45 i 60 gram w tej samej długości, a także jak w pracy i zasięgu różnią się wersje do 60 gram w długościach 2,70-3,00 w porównaniu z tymi 3,30-3,60.
Wiem, że są nowsze wątki zahaczające o te Jaxony, ale zacytowany wpis był bez odpowiedzi, a najbliżej moich rozterek. ;) Może przez te dwa lata "ktoś coś".

Pozdrawiam
Grzesiek
Nie mam siatki na ryby.

Online Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 294
  • Reputacja: 550
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Dobry i tani zestaw do methody
« Odpowiedź #46 dnia: 19.04.2020, 14:50 »
Bardzo dobry wybór :thumbup: :bravo:

W swojej cenie najlepsza wędka na rynku. Krótsze wędki są bardziej finezyjne i służą do połowu na krótszych dystansach oraz w trudnych warunkach polowych, np. pod drzewem albo wąskie stanowisko w trzcinach.

Ta seria ma zapasu mocy dosyć, spokojnie ogarniesz bonusy, szczytówki 1 Oz to najmniejsza wartość, są węglowe ale dosyć czułe. Kiedyś mi się żyłka okręciła wokół szczytowki i złamałem końcówkę. Bawiłem się nią później i próbowałem złamać poprzez wygięcie, ale nie udało mi się, co świadczy o ich doskonałej sprężystości. Średnica szczytowki to 2,2 mm, blanki wędki są chudziutkie, dobrze czuć nawet mała rybę, przelotka startowa duża, w jakości Sic Zirconia.

Z mankamentów tej serii to brak szczytowki mniejszej niż 1 Oz, brak wędki w dwuskladzie, chodź akurat to zaleta transportowa.

Poza tym dla kogoś szukającego dobrego sprzętu w śmiesznych pieniazkach to strzał w 10 O:)

Cw proszę się nie kieruj myśląc że np 45 gram to mało i nie ogarniesz ryby. Nic bardziej mylnego. Ja preferuje krótkie kije w granicach 40 gram wyrzutu, a dłuższe jak 3,3 już 60 gram. Wynika to z konieczności używania nie raz cięższych podajników by złapać dystans.

Jaxon Genesis Pro Method Feeder ogarnia mini spomba, więc to dużo, bo odpada dodatkowa wędka do spodowania.

Seria godna polecenia, ładna progresywna praca, bardzo ładny wygląd, niska cena, serwis na miejscu.

Coś w końcu się udało Jaxonowi po tylu latach :) żeby nie było różowo, ta wędka to powinien być jedyny sprzęt wedkarski jaki będziesz posiadał na literę J. Cała reszta to shit i omijaj to z daleka :beer:
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 69 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Offline Syborg

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10 021
  • Reputacja: 980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Dobry i tani zestaw do methody
« Odpowiedź #47 dnia: 19.04.2020, 15:11 »
Coś w końcu się udało Jaxonowi po tylu latach :) żeby nie było różowo, ta wędka to powinien być jedyny sprzęt wedkarski jaki będziesz posiadał na literę J. Cała reszta to shit i omijaj to z daleka :beer:

Ja bym się tak nie zapędzał w tych osądach, bo to krzywdząca ocena ;)
Jacek

Offline carl23

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 474
  • Reputacja: 268
  • to zwykły kłamca z wielkim ego jest...
Odp: Dobry i tani zestaw do methody
« Odpowiedź #48 dnia: 19.04.2020, 15:25 »
Coś w końcu się udało Jaxonowi po tylu latach :) żeby nie było różowo, ta wędka to powinien być jedyny sprzęt wedkarski jaki będziesz posiadał na literę J. Cała reszta to shit i omijaj to z daleka :beer:

O ile z kolegą się zgadzam do całego wpisu, tak do ostatniego zdania niekoniecznie. W tym roku miedzy innymi nabyłem 2 Jaxony, obie 3.30m na okoliczne komercje (bo na swoich łowiskach 3m ogarniam i tu zaprzęgłem w tym roku Stingera i 2x mikado) no i te dwa Jaxy to właśnie po lekturze forumowej Genesis Pro, a druga to Monolith. Generalnie jak ktoś lubi oszczędzać, to może śmiało brać monolitha. W zasadzie to samo co GP, troszkę gorsze malowanie w czarnym macie, GP ma fajny zielony połysk, cała reszta na podobnym poziomie. Różnica w cenie 3-4 dyszki a więc % dość znacznie.
Acha-z tanich kręciołów do feedera mogę polecić Dragon Mystery FD540i, kupiłem go do Stingera i jak dla mnie za niespełna stówkę mamy fajny kołowrót, bardzo podoba mi się wygląd, z hamulcem problemów nie zauważyłem po kilkunastu wypadach, luzów specjalnie też nie widać. Ciekawe jest składanie korbki na guzik usytuowany poziomo do osi korbki. Specjalistą nie jestem i Czesio musiałby rozebrać na szczątki, natomiast do tych co chcą niedrogo łowić-nadaje się.

Offline Grzesiek POZNAŃ

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 58
  • Reputacja: 1
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Dobry i tani zestaw do methody
« Odpowiedź #49 dnia: 19.04.2020, 15:31 »
Z mankamentów tej serii to (...) brak wędki w dwuskladzie (...).

Seria godna polecenia (...).

No właśnie, "seria godna polecenia" - to przeczytałem na SiG już chyba ze sto razy. ;)
Według katalogu są w dwuskładzie właśnie te 270 - zarówno 45 i 60 g.

Stąd m.in. też moje pytanie o różnicę w pracy i realnym zasięgu wersji 60 g (ku której się skłaniam) między dostępnymi długościami, bo jednak najpopularniejsza długość to 330 i 360, ich cechy opisane są dość szeroko, a te krótsze niespecjalnie - zwłaszcza 270.
Może kolega @Koń też dostanie odpowiedź na odwrócone pytanie: o różnice przy tej samej długości, a różnym wyrzucie. Choć jak się domyślam, wybór już dawno dokonany i sprawdzony w boju.

Liczę, że może ktoś przerobił nad wodą ten model w różnych parametrach i się wypowie. Choć off-top widzę nabiera rozpędu. :P
Dzięki za wpisy Panowie.
Nie mam siatki na ryby.

Online Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 294
  • Reputacja: 550
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Dobry i tani zestaw do methody
« Odpowiedź #50 dnia: 19.04.2020, 21:38 »
Racja koledzy :beer: przepraszam za słowa o Jaxonie, faktycznie rozstałem się z ich sprzętem kilka lat temu i może nastąpiła jakaś zmiana jakościowa. W każdym razie ja mam złe wsponienia z ich produktami, stąd taka surowa ocena. Jak jest dziś nie wiem, może lepiej.

Wracając do tematu, to co do pickera musisz kolego się zastanowić jakie odległości Cię interesują. Picker nie jest dystansowcem, tutaj koncepcja polega na krótkich rzutach, do 20 metrów, ale częściej pod nogi, pod krzaczek, z rączki... Do stosowania z lekkimi podajnikami, zykeczka główna 0,20 a nawet mniej.... Czułe szczytówki, miękka praca, doskonała amortyzacja, w miarę dobra celność. To cechy dobrego pickera. I jeśli do takich celów potrzebujesz wędkę to osobiście uważam że są lepsze tytuły na rynku niż Genesis e wersji 2,7 metra, głównie dlatego że brakuje szczytowki 0,5 czy 0,75 oz...

Dluzsze modele jak 3,3 czy 3,6 możesz brać w ciemno. Bardzo dobry produkt, w wersji krótszej 3,0 czy 2,7 są inne, lepsze do takich zadań...
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 69 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Offline pr00

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 048
  • Reputacja: 262
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Dobry i tani zestaw do methody
« Odpowiedź #51 dnia: 19.04.2020, 22:42 »

Offline Grzesiek POZNAŃ

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 58
  • Reputacja: 1
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Dobry i tani zestaw do methody
« Odpowiedź #52 dnia: 20.04.2020, 00:43 »
Czytałem prezentację :thumbup: i parę tematów, wygląda ciekawie. Jako taki czuły "picker-bomb" pewnie też fajnie pracuje. Jeśli chodzi o możliwości dynamicznego rzutu spodziewam się, że limit ma jednak bliżej 45 niż 60 gramów. Zgadza się?
Nie mam siatki na ryby.

Offline pr00

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 048
  • Reputacja: 262
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Dobry i tani zestaw do methody
« Odpowiedź #53 dnia: 20.04.2020, 08:41 »
Max co mieliśmy na tym kiju to 35 i 30 metrów bezproblemowo latało. 40 to max dla tej wędki jeśli mówimy o wersji Bomb, jest wersja 3,30 method i ona powinna sobie radzić z 60g.

Offline Koń

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 606
  • Reputacja: 530
Odp: Dobry i tani zestaw do methody
« Odpowiedź #54 dnia: 20.04.2020, 10:58 »
(...) Proszę, powiedzcie żółtodziobowi, jak w ogólnej pracy, ugięciu pod rybą i zasięgu będą różnić się wspomniane przez kolegę Konia wersje 45 i 60 gram w tej samej długości, a także jak w pracy i zasięgu różnią się wersje do 60 gram w długościach 2,70-3,00 w porównaniu z tymi 3,30-3,60. (...)

Ostatecznie kupiłem Genesisa, ale nie dla siebie. Mając jednak trochę do czynienia z tym kijkiem nad wodą, proponuję co następuje. Zakładam, że mówimy tylko o łowieniu na metodę, a nie kijku do zawodniczego klasyka.

Jeśli chcesz łowić na dystansach do 25-35 metrów, to wersje 2,7 i 3,0 powinny być w porządku. Nie będziesz na takich dystansach używał ciężkich podajników, więc wersja do 45 g c.w. wystarczy, i nie pchałbym się w 60. Chyba, że bardzo często trafiają się przyłowy powyżej 4 kg, to wtedy weź 60, ale nie uważam tego za dobry pomysł.

Jeśli szukasz ryb powyżej 30 metrów, to dłuższe wersje będą odpowiednie. Tu już można skusić się o model 60 g, bo i podajniki zapewne będą dochodzić okazjonalnie do 40 g - chociaż ja nie widzę specjalnie celu w przekraczaniu "standardowego"  rozmiaru podajnika jakim dla mnie jest 30 g. Dłuższe kije dają wyraźnie dalsze i bardziej celne rzuty, ale za cenę mniejszej precyzji na małych dystansach. Im dalej chcesz rzucać, i będziesz spodziewał się większych ryb, tym bardziej zasadne jest większe c.w. i długość.

Podsumowując. Jeśli miałbym z całej oferty wybrać jeden uniwersał, który da radę łowić na średnim dystansie (odpuszczając dystanse powyżej 50 m, chyba że kosztem celności), i spodziewał bym się ryb tak około 1-5 kg, wziąłbym wersję 3,3 m 45 g.

Offline Grzesiek POZNAŃ

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 58
  • Reputacja: 1
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Dobry i tani zestaw do methody
« Odpowiedź #55 dnia: 20.04.2020, 13:45 »
Trochę się rozjaśnia.

Żadnego zawodniczego dłubania i nie spodziewam się wielkich ryb, ale mogę chcieć spróbować połowić na większym dystansie, więc raczej te dłuższe i do 60 gramów. Planuję metodę na sztywno w ciepłych miesiącach, wolny bieg albo QD w razie W, bo to będzie wędka "obok spławika". O zgrozo być może wyląduje kiedyś na sygnalizatorze, ale chciałem feeder a nie gruntówkę, żeby zrobić sobie parę sesji tylko z jedną wędką i zobaczyć "jak to drga" przy klasyku albo metodzie na przelocie. Porównania 330 i 360 na forum są i z nich wybiorę.

Dzięki Panowie! :beer:
Nie mam siatki na ryby.