Autor Wątek: Podajnik elastyczny "Zrób to sam"  (Przeczytany 6829 razy)

Online Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 785
  • Reputacja: 1991
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Podajnik elastyczny "Zrób to sam"
« Odpowiedź #15 dnia: 13.01.2017, 11:04 »
Dozbrojenie podajników jak pokazał sekra to dobra rzecz! :thumbup: Zdecydowanie polecam puste gumy, ich właściwości są najbardziej tutaj wskazane.

Wg mnie wcale nie musi być bardzo długa rurka a za tym i amortyzator. Mam Matrixy i amortyzacja w nich jest bardzo dobra. Jeżeli mamy sprzęt pochłaniający energię, czyli pickery lub bardziej miękkie feedery - dobrze się dopasują. Ten Preston ze zdjęcia jest idealny do amortyzatora. Nie wiem też, czy tylko amortyzator podyktowal zrobienie takich rurek w Guru. Ogólnie dłuższa rurka jak w Hybridach pomaga w łowieniu, przynajmniej mi to odpowiada, nie przeszkadza.
Lucjan

Kadłubek

  • Gość
Odp: Podajnik elastyczny "Zrób to sam"
« Odpowiedź #16 dnia: 13.01.2017, 11:13 »
A może by jeszcze ulepszyć i zrobić na gumce jako tylko zabezpieczenie przed wypinaniem się ale jak zerwie się gumkę to rybę mamy inline na żyłce.

Niech wyczynowcy wypowiedzą się jakich gum używać np. średnice gum pustej i całej do jakiej wytrzymałości głównej/przyponu (bo średnica nic mi nie mówi)
Sam będę testował to w tym roku na plecionce

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 654
  • Reputacja: 1997
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Podajnik elastyczny "Zrób to sam"
« Odpowiedź #17 dnia: 13.01.2017, 11:55 »
Taki pomysł:
Guma pusta w środku. np 15 cm, rozciąga się do ... 30, nie wiem. To dajemy w środek 28 cm plecionki. I zawiązujemy normalnie gumę razem z nią na zestawie. Wtedy jeśli guma trzaśnie, to mamy dalej zestaw :)
Krwawy Michał

Purple Life Matters

KrzysztofS

  • Gość
Odp: Podajnik elastyczny "Zrób to sam"
« Odpowiedź #18 dnia: 13.01.2017, 12:19 »
Puste gumy, w zależności od firmy, mają rozciągliwość 700 - 1000 %

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 654
  • Reputacja: 1997
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Podajnik elastyczny "Zrób to sam"
« Odpowiedź #19 dnia: 13.01.2017, 12:23 »
:o Nieźle!
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline s7

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 9 625
  • Reputacja: 443
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Stolica Pyrlandii
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Podajnik elastyczny "Zrób to sam"
« Odpowiedź #20 dnia: 13.01.2017, 12:41 »
Guru, używa Hydrolastic z Daiwa. Co do montażu plecionki w środku mogę powiedzieć, że mi się nie sprawdziło. Pletka przecinała mi gumę  :(

Robert

Offline Tomsza

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 602
  • Reputacja: 49
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Radomia okolice
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Podajnik elastyczny "Zrób to sam"
« Odpowiedź #21 dnia: 13.01.2017, 12:50 »
Fajny pomysł. :thumbup:

@s7 Pletka jak będzie dłuższa od "rozciągu"  gumy (oczywiście w miarę rozsądku) to nie będzie jej rozcinała bo nie będzie naprężona.
Tomsza

Online Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 785
  • Reputacja: 1991
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Podajnik elastyczny "Zrób to sam"
« Odpowiedź #22 dnia: 13.01.2017, 12:51 »
Taki pomysł:
Guma pusta w środku. np 15 cm, rozciąga się do ... 30, nie wiem. To dajemy w środek 28 cm plecionki. I zawiązujemy normalnie gumę razem z nią na zestawie. Wtedy jeśli guma trzaśnie, to mamy dalej zestaw :)

Guma nie trzaśnie. Jak jest nowa to ma dużą wytrzymałość. Pęknie żyłka wpierw.

Pomysł z plecionką - kategorycznie odradzam ;D Pusta guma nie oznacza, że jest tam sporo miejsca, nie da się tam włożyć dwa razy dłuższej plecionki ;D Poza tym po co?
Lucjan

Kadłubek

  • Gość
Odp: Podajnik elastyczny "Zrób to sam"
« Odpowiedź #23 dnia: 13.01.2017, 12:57 »
Opis:

Guma jest przywiązana z linką główna do kółeczka/łącznika z przyponem tak jak linka główna.
Potem podajnik/koszyk przez który przechodzi linka i guma OBOK siebie i za podajnikiem od strony wędkarza kółeczko metalowe do którego jest przywiązana guma i przez to kółeczko swobodnie przechodzi linka główna.

Macie zestaw na gumce ale zabezpieczone jak gumka się urwie

Minusy: jak urwiecie gumkę to zmiana koszyka

Offline s7

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 9 625
  • Reputacja: 443
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Stolica Pyrlandii
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Podajnik elastyczny "Zrób to sam"
« Odpowiedź #24 dnia: 13.01.2017, 12:58 »
Lucjan, ma rację. Ja kombinowałem z powodu łowienia prawie w trzcinach, ale szybko sobie odpuściłem z powodu zbyt siłowego wyciągania ryb 🎣
Robert

Online Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 785
  • Reputacja: 1991
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Podajnik elastyczny "Zrób to sam"
« Odpowiedź #25 dnia: 13.01.2017, 13:07 »
Gumy nie urwiesz :D Tylko Chuck Norris to potrafi.

Panowie, najgorzej jest w zaczepie. U mnie przez kilka minut się siłowałem, nic nie chciało puścić, picker rzęził. Przy przyponie 0.26 z Drennana i podobnej żyłce, nie miałem jak zerwać całości. Najgorzej jest jak puszcza przypon. Wtedy podajnik leci do nas z prędkością pocisku :D Dlatego trzeba  rwać nakrywając żyłkę stopą i ciągnąc nogę, tak aby żyłka była w dużej części w wodzie ;)
Lucjan

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 654
  • Reputacja: 1997
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Podajnik elastyczny "Zrób to sam"
« Odpowiedź #26 dnia: 13.01.2017, 13:11 »
Oglądałem kiedyś dokument, w którym wędkarz zgłosił się do szpitala z bólem głowy i oka. Okazało się, że właśnie tak, jak to Luk opisał, zerwał podajnik łezkę, a ten mu się wbił idealnie pod oko. Wlazł  w kąciku oka, przy nosie, oko przy tym nie pękło. Facet nawet nie zauważył co się stało, tylko strasznie go oko i łeb zaczął nawalać :O Dopiero na rentgenie wyszło.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline arturro

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 272
  • Reputacja: 51
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Bielsko-Biała
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Podajnik elastyczny "Zrób to sam"
« Odpowiedź #27 dnia: 14.01.2017, 11:51 »
Dozbrojenie podajników jak pokazał sekra to dobra rzecz! :thumbup: Zdecydowanie polecam puste gumy, ich właściwości są najbardziej tutaj wskazane.

Wg mnie wcale nie musi być bardzo długa rurka a za tym i amortyzator. Mam Matrixy i amortyzacja w nich jest bardzo dobra. Jeżeli mamy sprzęt pochłaniający energię, czyli pickery lub bardziej miękkie feedery - dobrze się dopasują. Ten Preston ze zdjęcia jest idealny do amortyzatora. Nie wiem też, czy tylko amortyzator podyktowal zrobienie takich rurek w Guru. Ogólnie dłuższa rurka jak w Hybridach pomaga w łowieniu, przynajmniej mi to odpowiada, nie przeszkadza.
[/quote
Źle sprecyzowałem swoje myśli i dla tego nie zrozumiałeś mnie Luk. Moja wina. Chciałem powiedzieć że długość gumy wpływa bardziej na zrywalność a nie na amortyzację. Dłuższa guma to więcej materiału do pochłaniania energii. Nie jestem fizykiem z wykształcenia i nie umiem tego fachowo wytłumaczyć. Biorę to na chłopski rozum. Używałem podajników Matrixa z amortyzatorem i niestety gumy szczelały bardzo szybko. Jeśli chodzi o podajniki Guru to mają jeszcze jedną fajną właściwość a mianowicie w czasie energicznego brania guma wyskakuje z podajnika co powoduje że ryba w czasie holu nie wali pyszczkiem o podajnik.