Autor Wątek: Korona królów - dzieło czy szmira?  (Przeczytany 7029 razy)

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 848
  • Reputacja: 1996
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Korona królów - dzieło czy szmira?
« dnia: 23.01.2018, 04:33 »
Obejrzałem właśnie cztery odcinki Korony królów, nowego serialu emitowanego w TVP. Sam nie wiem czy śmiać się czy płakać. O ile historia Polski jest bardzo ciekawa, zwłaszcza czasy Łokietka i Kazimierza Wielkiego, to jednak robienie czegoś takiego to gwałt zadany 'oczom'. Minimalizm jeżeli chodzi o scenografię, statystów, rekwizyty, po sam scenariusz i grę aktorską, nakazuje zapytać - czy jest sens porywać się na takie rzeczy?

Bardzo ciekawie ukazano średniowiecze i ludzi w latach 1325-1333. Każdy ma świeże ciuchy, czyste, biskup jest uczesany i ma przedziałek na środku głowy, wszyscy są umyci i ogoleni. 'Wawel' wygląda jak zwykła warownia, której wielkość dopasowana jest do garnizonu liczącego kilkadziesiąt osób, przy bramie stoi dwóch halabardników. Nie ma żadnych pejzaży. Rozumiem, że język dopasowano do widza, ale mówienie taką 'polszczyzną' to groteska. Dlaczego nie skorzystano z kanonu Krzyżaków i języka jaki zapodał Sienkiewicz? Przezabawnie wygląda spotkanie litewskiego orszaku z polskim, gdy Aldona, córka Giedymina wysłana zostaje do Polski aby poślubić Kazimierza. A jadą sobie Litwini w szóstkę (!), w tym brat Aldony, zero bagażu, czyści jak spod igły. Polacy witają ich w pięć osób :facepalm: Zapewniam, że orszaki były bardzo liczne i o wiele bogatsze. W ogóle można odnieść wrażenie, że ówczesna Polska jest wielkości gminy Prószków, i jej ludność wynosi kilkaset osób.  No i gra aktorska. OMG, tam tylko kilka osób zagrało jako tako, reszta dobija swymi umiejętnościami(a raczej ich brakiem), prawie jak na szkolnym przedstawieniu.

Nie wiem jak dla Was, ale dla mnie robienie takich seriali nie ma sensu. Wolałbym formę Teatru Telewizji, z dobrą grą aktorską, i jakimiś zawiłymi intrygami, gdzie nie trzeba statystów, plenerów. Ale tutaj? Jest po prostu bieda z nędzą. Widać przede wszystkim, że brakuje pieniędzy, na wszystko! Robi się wręcz przykro, widząc coś takiego. Sam pomysł i historia jest OK, ale reszta... Może zrobić jakąś zrzutkę aby to wyglądało w jakiś sposób? Przy tym serialu Wiedźmin to dzieło sztuki :)

A jakie są Wasze odczucia?


Może jednak aby nie zrzędzić, warto się przynajmniej pośmiać. Kilka memów:
































Lucjan

Offline maszek95

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 178
  • Reputacja: 46
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Starogard Gdański
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Korona królów - dzieło czy szmira?
« Odpowiedź #1 dnia: 23.01.2018, 06:09 »
Abonamentu nikt nie płaci, to na czymś musieli zaoszczędzić :-P
Mój jest ten kawałek podłogi, nie mówcie mi więc co mam robić!

Offline Zembro

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 841
  • Reputacja: 65
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: C-nów
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Korona królów - dzieło czy szmira?
« Odpowiedź #2 dnia: 23.01.2018, 06:10 »
Mam podobne odczucia związane z tą "superprodukcją".
-Paweł-

Offline matchless

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 167
  • Reputacja: 356
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: tyczka
Odp: Korona królów - dzieło czy szmira?
« Odpowiedź #3 dnia: 23.01.2018, 06:45 »
Fajnie, że się kręci jakieś filmy czy seriale historyczne w ogóle, bo tych rzeczywiście, które odnoszą się do średniowiecza czy po prostu czasów "królów" dawno nie było. Niestety, można to było zrobić nieco lepiej. Ja tej korony królów obejrzałem ze dwa odcinki i odpuściłem.
Grzegorz

Offline Alek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 964
  • Reputacja: 239
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Białystok
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Korona królów - dzieło czy szmira?
« Odpowiedź #4 dnia: 23.01.2018, 06:55 »
Zgadam się z Lukiem w całej rozciągłości, szczególnie  gra aktorska pozostawia wieeeele do życzenia. Obejrzałem jeden odcinek  i wystarczy.
Adam

Offline Dżamukka

  • Garbolino Polska
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 451
  • Reputacja: 66
  • Płeć: Mężczyzna
    • Paweł Zuziak Fishing
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Korona królów - dzieło czy szmira?
« Odpowiedź #5 dnia: 23.01.2018, 07:16 »
 Luk dla mnie masz medal za wytrwałość !!!

 cztery odcinki matko, córko i Litwinie !!!! Powiem szczerze po 5 minutach zrezygnowałem. Spodziewałem się żenady, ale to czego dokonała "ekipa Kuraka" to przerosło nawet moje oczekiwania.

 Po prostu wstyd

Splot

  • Gość
Odp: Korona królów - dzieło czy szmira?
« Odpowiedź #6 dnia: 23.01.2018, 07:56 »
Mi się serial podoba. Lekki w sam raz na popołudnie gdy wraca się z pracy.
Nie jest to na pewno serial stricte historyczny bo i osoba odpowiedzialna za jego powstanie nie zajmuje się tego typu produkcjami.
Kolejny serial w stylu TVP tylko z odniesieniem do historii. Jeśli ktoś chce zjeść obiad w spokoju przy telewizji to polecam.

Wysłane z mojego SM-A320FL przy użyciu Tapatalka


Offline Frankestin

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 034
  • Reputacja: 114
  • Płeć: Mężczyzna
    • SiG Polska Północ
  • Lokalizacja: Gdańsk
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Korona królów - dzieło czy szmira?
« Odpowiedź #7 dnia: 23.01.2018, 08:18 »
Po emisji pierwszych odcinków usłyszałem wypowiedź prezesa telewizji, który mówił : "że wielkie kino wraca do telewizji polskiej". O losie, gdzie ten człowiek ma oczy i uszy? Zakładając, że choćby złotówka idzie na to z naszych podatków śmiem twierdzić, że jesteśmy okradani.

I to samo jest z innymi produkcjami, oglądając wiadomości czuję się jak na seansie Polskich Kronik Filmowych. Przy czym PKF oglądamy z lekkim uśmiecham (bo tak było kiedyś) to wiadomości TVP trzeba oglądać z łzami. Miłościwie nam panująca partia polityczna robi ludziom masakryczne pranie mózgu.

Przepraszam, że zagalopowałem się politycznie. Zwykle tego unikam ale coraz ciężej mi to robić.
Franki

Splot

  • Gość
Odp: Korona królów - dzieło czy szmira?
« Odpowiedź #8 dnia: 23.01.2018, 08:29 »


Po emisji pierwszych odcinków usłyszałem wypowiedź prezesa telewizji, który mówił : "że wielkie kino wraca do telewizji polskiej". O losie, gdzie ten człowiek ma oczy i uszy? Zakładając, że choćby złotówka idzie na to z naszych podatków śmiem twierdzić, że jesteśmy okradani.

I to samo jest z innymi produkcjami, oglądając wiadomości czuję się jak na seansie Polskich Kronik Filmowych. Przy czym PKF oglądamy z lekkim uśmiecham (bo tak było kiedyś) to wiadomości TVP trzeba oglądać z łzami. Miłościwie nam panująca partia polityczna robi ludziom masakryczne pranie mózgu.

Przepraszam, że zagalopowałem się politycznie. Zwykle tego unikam ale coraz ciężej mi to robić.

Zauważ że wiadomości w TVP zawsze były zgodne z linią polityczną partii rządzącej. Nic nowego. Nie ma znaczenia kto rządzi w pierwszej kolejności każdy chce przejąć wiadomości.
Będzie zmiana partii rządzącej i w TVP będzie wymiana i tak w kółko melacieju.

Wysłane z mojego SM-A320FL przy użyciu Tapatalka


Offline Trike3

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 200
  • Reputacja: 6
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
  • Ulubione metody: tyczka i feeder

Offline mirek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 235
  • Reputacja: 80
Odp: Korona królów - dzieło czy szmira?
« Odpowiedź #10 dnia: 23.01.2018, 08:33 »
Telenowela nisko budżetowa która z historią niema nic wspólnego.

Offline Jędrula

  • Robinson
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 749
  • Reputacja: 379
  • Lokalizacja: Wodzisław Śląski
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Korona królów - dzieło czy szmira?
« Odpowiedź #11 dnia: 23.01.2018, 08:43 »
Telenowela nisko budżetowa która z historią niema nic wspólnego.



Cholera :o Mam dobrego kolegę w pracy, który jest narodowcem i zapalonym wyborcą PIS-u. Ogląda każdy odcinek tego serialu, gdyby to usłyszał, to byłby baaardzo wzburzony :D ;)

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 694
  • Reputacja: 1998
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Korona królów - dzieło czy szmira?
« Odpowiedź #12 dnia: 23.01.2018, 08:47 »
Taka recenzja z internetów:

"Gdym po raz pierwszy usłyszał o owej "Koronie", zobaczyłem ją ze słowami modlitwy na ustach, z nadzieją, iż pamięć rodu mego hańby i sromoty przez owo dzieło nie zazna.

Wtedy dopiero płacz i żal przejął do głębi me serce, gdym w całości ujrzał owy niecny wyrobek.

Biada!

Oby Boga i człowieka zawstydzili się ci, co dzieło owe tworząc niegodnymi są dożyć połowy dni im przeznaczonych!

Ich tylko prowadzić na most targowy i wbić doń gwóźdź poprzez mosznę z jadrami. Następnie umieścić obok ostry nóż i pozostawić wybór: albo tam umrzeć, albo obciąć ową część ciała.

Lepiej bowiem w tej chwili im jajca stracić , niż na zawsze spokojnie je zachować w hańbie!"
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Enzo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 733
  • Reputacja: 305
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gliwice
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Korona królów - dzieło czy szmira?
« Odpowiedź #13 dnia: 23.01.2018, 10:05 »
Nie jestem krytykiem filmowym i nie mnie oceniać to " dzieło " ale uważam że lepiej to oglądać niż tureckie dzieło historyczne, ewentualnie zawsze można obejrzeć jakiś filmik Luka :D ;D :P :P
-" wyczyn wg mnie stanowi o sile wędkarstwa - Luk "


Janusz

Offline Mateusz Kujawski

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 872
  • Reputacja: 40
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Drulity
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Korona królów - dzieło czy szmira?
« Odpowiedź #14 dnia: 23.01.2018, 10:06 »
Szczerze to wolę włączyć Ps4 i zagrać mecz w fife 😁
🎣🎣🎣