Autor Wątek: Kołowrotek dalekiego zasięgu  (Przeczytany 41059 razy)

Offline MoniaK

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 225
  • Reputacja: 20
Kołowrotek dalekiego zasięgu
« dnia: 06.01.2019, 15:14 »
Witam.

Chciałem kupić kołowrotek wielkości 5000/6000 pod feedera 3.9m/130g i pletkę 0.12mm.
Zasięg na jakim wędkuję to max.80m (przeważnie 50-60m). Koszyki jakich używam to bullety w przedziale 60/80 gramów.
Do tej pory używałem karpiowego big pita ale jest on za ciężki i mało wygodny pod feedera.

Preferowana szpula stożkowa i dobry klip nie niszczący plecionki.
Szukam czegoś do 500zł.

Co polecacie?

Offline zbyszek321

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 911
  • Reputacja: 186
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Drawsko Pomorskie
  • Ulubione metody: feeder
Zbyszek

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 694
  • Reputacja: 1137
  • Ulubione metody: trotting

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 658
  • Reputacja: 1998
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kołowrotek dalekiego zasięgu
« Odpowiedź #3 dnia: 06.01.2019, 15:28 »

Preferowana szpula stożkowa i dobry klip nie niszczący plecionki.


Żeby nie przejmować się klipem, polecam ten patent:
http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=5818.msg175937#msg175937
Metodą prób i błędów doszedłem, że chyba najlepsze gumeczki są do kupienia w Rossmanie. Do tego są zamykane w malutkiej torebce z suwakiem.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline fishunter1990

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 394
  • Reputacja: 808
  • Płeć: Mężczyzna
  • Przystawka i Laying-on Gruntówka z alarmem
  • Lokalizacja: 56-Trzysta DMI
Odp: Kołowrotek dalekiego zasięgu
« Odpowiedź #4 dnia: 06.01.2019, 15:56 »

Preferowana szpula stożkowa i dobry klip nie niszczący plecionki.


Żeby nie przejmować się klipem, polecam ten patent:
http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=5818.msg175937#msg175937
Metodą prób i błędów doszedłem, że chyba najlepsze gumeczki są do kupienia w Rossmanie. Do tego są zamykane w malutkiej torebce z suwakiem.

Potwierdzam, to jeden z lepszych patentów, jakie miałem okazję przetestować w ostatnich latach :thumbup: :beer:.
Wolę łowić niż łapać...🎣🍺😉

Online mrucin

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 526
  • Reputacja: 56
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Kołowrotek dalekiego zasięgu
« Odpowiedź #5 dnia: 06.01.2019, 16:02 »
Może ten https://www.fish24.pl/kolowrotek-browning-black-viper-mk-850-fd-0308050.html

Miałem jego poprzednią wersję (Black Magic) i niestety nie ma 105cm nawoju, tylko jakieś 97cm.
Przy takim dalekim łowieniu dla mnie nawój jest istotny, gdyż przy częstym przerzucaniu ręka boli od ciągłego kręcenia.
Ja zaryzykowałem i kupiłem Robinson Atomium 608. Nawój to jakieś 107cm i waga z plastikową szpulą 450g.
Kupiłem go w marcu i od razu reklamowałem, bo przy dużym oporze nie nawijał żyłki. Wymienili mi na nowy i z nowym egzemplarzem  dotrwaliśmy razem do końca sezonu.
Teraz mogę go ocenić.
Na pewno jest wart swoich pieniędzy (150zł) a na rynku jest niedoceniony. Sprzedawany z 5-letnią gwarancją. Do niczego póki co nie mogę się przyczepić. Działa i tyle. Największa ryba to amur 10,5kg, ale generalnie to łowiłem na niego leszcze do 1,5kg i karpie do 4kg.
Na drugiej wędce mam Okuma Carp Distance Pro Integrator 60. Fajne rozwiązanie wolnego biegu. Cena około 300zł i też 5 lata gwarancji. Waga to jakieś 560g. Też kupiony na wiosnę, też używany cały sezon. Zero problemów. Może tylko taki, że słabo się składa rączka i zajmuje dużo miejsca w pokrowcu.

Offline Mardead

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 477
  • Reputacja: 298
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Mrzezino
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Kołowrotek dalekiego zasięgu
« Odpowiedź #6 dnia: 06.01.2019, 16:15 »
Ja polecam DAM Quick SLS 5 wielkość 5000.
Bardzo udana konstrukcjs DAM, która została pomniejszona na potrzeby feedera. Jest to dedykowana konstrukcja do feedera na dalekim dystansie.
Marcin

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 909
  • Reputacja: 399
Odp: Kołowrotek dalekiego zasięgu
« Odpowiedź #7 dnia: 06.01.2019, 16:29 »
Waga (gr): 577, to już lepiej ultegre 5500 brać.

Offline Wojtas

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 312
  • Reputacja: 42
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Płońsk
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kołowrotek dalekiego zasięgu
« Odpowiedź #8 dnia: 06.01.2019, 16:36 »
Kolega pisze ,  że używał karpiowego big pita i nie był wygodny ,a tu padają propozycje kołowrotków koło 600gr. Myślę , że proponowany browning będzie idealny. Masa troche powyżej 400gr , duży nawój , fajny klip , dwie aluminiowe szpule idealne pod plecionkę i naprawdę precyzyjny hamulec

Offline Wonski81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 700
  • Reputacja: 933
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnowskie Góry
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kołowrotek dalekiego zasięgu
« Odpowiedź #9 dnia: 06.01.2019, 16:50 »
No to niezły dylemat trzeba przyznać, bo kołowrotków pod dystansowego feedera praktycznie nie ma.
Albo betoniarki na karpia, albo maluchy z powiększaną szpulą, które szybko padają przy intensywnym łowieniu.
Oczywiście są jakieś dedykowane konstrukcje, niestety okazują się młynami pod karpiówki z płytszą szpulą. Przy bardzo ciężkim łowieniu daje radę taki młynek, ale jeśli chodzi o duży dystans i "normalne" wagowo/wielkościowo zestawy, to widzę problem z doborem maszyny. 
Browning Black Viper to jedyna maszyna jaka przychodzi do głowy, ma w miarę odpowiednią masę, kompaktową szpulę typu LC, o niezbyt dużej pojemności. Moc i rozwiązania techniczne są na przyzwoitym poziomie, łatwo można też zrobić chałupniczy QD.
Ewentualnie Ultegra 5500 wchodzi w grę, ale przyznać trzeba, że nie jest idealnym rozwiązaniem. Trochę jednak za ciężka (chyba że wersja CI4), może też okazać się zbyt duża pod niektóre feedery- zwoje linki schodzące z dużej średnicy szpuli są w stanie mocno hamować zestaw, gdy trafią na zbyt małe przelotki lub zbyt blisko osadzone. 



Miałem jego poprzednią wersję (Black Magic) i niestety nie ma 105cm nawoju, tylko jakieś 97cm.
Przy takim dalekim łowieniu dla mnie nawój jest istotny, gdyż przy częstym przerzucaniu ręka boli od ciągłego kręcenia.
Ja zaryzykowałem i kupiłem Robinson Atomium 608. Nawój to jakieś 107cm i waga z plastikową szpulą 450g.
Kupiłem go w marcu i od razu reklamowałem, bo przy dużym oporze nie nawijał żyłki. Wymienili mi na nowy i z nowym egzemplarzem  dotrwaliśmy razem do końca sezonu.
Teraz mogę go ocenić.
Na pewno jest wart swoich pieniędzy (150zł) a na rynku jest niedoceniony. Sprzedawany z 5-letnią gwarancją. Do niczego póki co nie mogę się przyczepić. Działa i tyle.


Sorki, przyczepię się :P
Rozumiem, że duży nawój jest przydatny przy dystansowym łowieniu. Nie potrafię powiedzieć jaki dokładnie mają kołowrotki, o których piszesz (swoją drogą nawój w cm jest wartością średnią), jednakże 8cm różnicy, to dla mnie nie jest przepaść.
Robinsona i jego jakości nie skomentuję, nie widzę jednak w tej konstrukcji niczego, co czyni go kołowrotkiem do dystansowego feedera. Równie dobrze można użyć każdej konstrukcji na rynku, odpowiedniej wielkości, która będzie miała z racji gabarytu i pojemności dużą średnicę szpuli.
Czesiek

ProBono

  • Gość

Offline fido40

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 54
  • Reputacja: 6
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Opole
  • Ulubione metody: tyczka i feeder
Odp: Kołowrotek dalekiego zasięgu
« Odpowiedź #11 dnia: 06.01.2019, 16:52 »
A może ryobi slam 6500 ... lekki 318gr ,szeroka szpula , no i do 500 zł ... mam 3szt i dają radę spokojnie na odrze jak i dystans ... co prawda łowiłem tylko na 65m ale nie mam jeszcze wędki typowej pod dystans ...miotałem granthamem 3.9/120gr pletka spidera8 i spoko65m :)) ... pozdro
Koniec tyki, czas na koszyki :-)

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 658
  • Reputacja: 1998
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline ju-rek

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 342
  • Reputacja: 65
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Mazury
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kołowrotek dalekiego zasięgu
« Odpowiedź #13 dnia: 06.01.2019, 17:02 »
Cytuj
Bo po co przepłacać - ceny powalają:
BLACK MAGIC 760 MAX DISTANCE BROWNING
https://multifishing.pl/browning/18827-ko%C5%82owrotek-black-magic-760-max-distance-browning-4029569087679.html

BLACK VIPER 870 LONG RANGER BROWNING
https://multifishing.pl/browning/18823-ko%C5%82owrotek-black-viper-870-long-ranger-browning-4029569078509.html

Jeden i drugi ciężki, chociaż ceny wyśmienite. Znalazłem coś co może pasować i też się zastanawiam.

https://www.fishing-mart.com.pl/pl4/okuma-inception/s/23147

http://okumafishing.eu/pl/shop/inception/

ProBono

  • Gość
Odp: Kołowrotek dalekiego zasięgu
« Odpowiedź #14 dnia: 06.01.2019, 17:16 »
Swoją drogą patrze na nick, wskazuje na płeć żeńską a post rozpoczyna się od słów Chciałem.... ???