Autor Wątek: Spławik nocą  (Przeczytany 11830 razy)

Offline FilipJann

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 367
  • Reputacja: 191
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Wielkopolska
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Spławik nocą
« dnia: 25.05.2015, 19:20 »
Czesc,

Za 3tyg mam zamiar wziac udzial w zawodach nocnych. Lowienie na 1 wedke metoda splawikowa i 1 gruntowa. Lowic z gruntu, bede oczywiscie na method feeder :) a splawik?... tu sie zaczyna problem. Nie chce walczyc w nocy z batem, tylko chce sie nastawic na cos "wiekszego" i uzyc wedki z kreciolkiem. I czy mozecie mi doradzic jaki splawik wybrac? (Taki z pusta antenka?), co wrzucic do wody? Moze zaneta na karpia + plus pellet? (posiadam Vanilie, Miodowy Syrop, halibut, ryba i ryba z truskawka) i do tego kukurydze? Dodam ze na tym lowisku jest duzo karpia do 40cm, piekne plocie, liny i karasie.
Licze na Wasza pomoc :)
 
Have fun.
Do what makes you happy.
And, ignore anyone who says you fish too much.
Life is too short to listen to those who don't respect your passion.

Filip! :)

Offline Jędrula

  • Robinson
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 749
  • Reputacja: 379
  • Lokalizacja: Wodzisław Śląski
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Spławik nocą
« Odpowiedź #1 dnia: 25.05.2015, 20:16 »
Spławik W nocy ? Co tu doradzać , w nocy ryba idzie do brzegu i tam jej szukaj . Jak chcesz łowić te zarybieniowe karpiki to pomyśl o jakiejś grubszej zanęcie z dobrym atraktorem ( np. scopex ) , okraszonej skromnie jakimś tłustym peletem np. halibutem 4-6 mm + kuku z puszki . Spławik ze 2-4 gramy zależnie od odległości na jakiej będziesz łowił i gotowe  :)

Offline e-MarioBros

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 958
  • Reputacja: 415
  • Lokalizacja: Jaworzno
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Spławik nocą
« Odpowiedź #2 dnia: 25.05.2015, 21:05 »
W nocy na spławik łowiłem kiedyś blisko (5 - 8 m) brzegu karpiki 1,5 - 2 kg na ciasta i robaki. No i standardowa zanęta.
Jak miałem ok. 15 lat to miałem kiedyś z tą metodą niezłą przygodę. Dziki staw (niczyj), w dzień zrobiłem z kuzynem stojak, wstawiliśmy go z 15 m od brzegu do stawu. W nocy w woderach (głębokość może z 80 cm) poszliśmy tam łowić na spławik z robakami i latarkami. Niestety zamiast spodziewanych karasi zaczęły brać: ... traszki. Po trzeciej traszce poszliśmy smutni do domu ... >:(
;)

Offline Maro81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 966
  • Reputacja: 60
  • Płeć: Mężczyzna
    • Drennan
  • Lokalizacja: Wroclaw
Odp: Spławik nocą
« Odpowiedź #3 dnia: 25.05.2015, 21:13 »
Polecam splawiki  Drennana z mozliwoscia zamontowania swietlika w korpusie splawika.

Offline Druid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 740
  • Reputacja: 419
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Knurów, Górny Śląsk
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Spławik nocą
« Odpowiedź #4 dnia: 25.05.2015, 21:22 »
Jeśli biorą tam ryby do 2kg to ja bym właśnie łowił batem - nawet na gramowy spławik z grubszą antenką nasuniesz świetlik najmniejszego rozmiaru. Bat o tyle ułatwia sprawę że nic ci się nie plącze, nie przeszkadzają rośliny przy brzegu itp. Kłopot jest jedynie gdyby brały ryby cięższe - ale sądze że na zawodach to nie podejdą aż tak blisko brzegu. Jedynie co dodatkowo radzę to mądrą podpórkę po to by cały czas bata w ręku nie trzymać . W nocy nie złowisz płoci czy wzdręgi - ale karp, lin, leszcz, krąp i karaś biorą świetnie
Oczywiscie wiele też zależy od miejsca - bo jeśli trafisz na płytkie to bat nie bardzo - ryby mogą być poza zasięgiem. W nocy nie powinno się łowić batami powyżej 6 m gdyż trudniej jest zapanować holowaną rybą
Osobiście łowiłem batem w nocy mnóstwo razy . Trzeba panować nad rzutami by nie świszczał , nie przerzuca sie tak często zestawu jak w dzień. Postaram się kiedyś napisać artykuł o łowieniu batem w nocy, naprawdę super się łowi
Pozdrawiam - Gienek

Offline FilipJann

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 367
  • Reputacja: 191
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Wielkopolska
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Spławik nocą
« Odpowiedź #5 dnia: 25.05.2015, 21:26 »
Jeśli biorą tam ryby do 2kg to ja bym właśnie łowił batem - nawet na gramowy spławik z grubszą antenką nasuniesz świetlik najmniejszego rozmiaru. Bat o tyle ułatwia sprawę że nic ci się nie plącze, nie przeszkadzają rośliny przy brzegu itp. Kłopot jest jedynie gdyby brały ryby cięższe - ale sądze że na zawodach to nie podejdą aż tak blisko brzegu. Jedynie co dodatkowo radzę to mądrą podpórkę po to by cały czas bata w ręku nie trzymać . W nocy nie złowisz płoci czy wzdręgi - ale karp, lin, leszcz, krąp i karaś biorą świetnie
Oczywiscie wiele też zależy od miejsca - bo jeśli trafisz na płytkie to bat nie bardzo - ryby mogą być poza zasięgiem. W nocy nie powinno się łowić batami powyżej 6 m gdyż trudniej jest zapanować holowaną rybą
Osobiście łowiłem batem w nocy mnóstwo razy . Trzeba panować nad rzutami by nie świszczał , nie przerzuca sie tak często zestawu jak w dzień. Postaram się kiedyś napisać artykuł o łowieniu batem w nocy, naprawdę super się łowi

Myslalem duzo nad batem i chyba jednak na niego postawie :) a jakiego swietlika uzyc, jak srednica?

Ps. Jesli ten artykul pojawi do 13czerwca to sie bardzo uciesze i na pewno bardzo mi on pomoze ;)
Have fun.
Do what makes you happy.
And, ignore anyone who says you fish too much.
Life is too short to listen to those who don't respect your passion.

Filip! :)

Offline Druid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 740
  • Reputacja: 419
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Knurów, Górny Śląsk
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Spławik nocą
« Odpowiedź #6 dnia: 25.05.2015, 21:40 »
ja używam świetlików o średnicy 3mm. Spławik nie lżejszy niż 1g bo lżejsze będą się wykładały na wodzie, nie ustoją prosto
Do antenki mocuję tym igielitem który jest w zestawie ze świetlikiem albo specjalnym adapterem Stonfo , zaraz poszukam w torbie i dam tu fotkę - poczekaj spokojnie :)
Pozdrawiam - Gienek

Offline jakub_wr

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 500
  • Reputacja: 113
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Spławik nocą
« Odpowiedź #7 dnia: 25.05.2015, 21:44 »
Mądra podpórka w sensie taka żeby bat sie mocno trzymał. Grubsza rybka potrafi bata z podpórki zabrać. W zeszłym roku tak lowilem płocie, obejrzałem sie na chwile za termosem i bat był juz w wodzie, zaciął sie karpik. Na szczęście puścił przynętę i sięgnąłem bacik drugą wędką.

Offline FilipJann

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 367
  • Reputacja: 191
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Wielkopolska
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Spławik nocą
« Odpowiedź #8 dnia: 25.05.2015, 21:53 »
Ma wlasnie taka madra podporke, bardzo fajna rzecz 8)
Have fun.
Do what makes you happy.
And, ignore anyone who says you fish too much.
Life is too short to listen to those who don't respect your passion.

Filip! :)

Offline Druid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 740
  • Reputacja: 419
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Knurów, Górny Śląsk
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Spławik nocą
« Odpowiedź #9 dnia: 25.05.2015, 22:20 »
Ulubiony spławik, świetlik i adaptery



Pozdrawiam - Gienek

Offline FilipJann

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 367
  • Reputacja: 191
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Wielkopolska
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Spławik nocą
« Odpowiedź #10 dnia: 26.05.2015, 13:14 »
Po malym rozpoznaniu w sklepie wedkarskim, jestem zawiedziony. Do bata splawiki maja tylko 1 rodzaj z bardzo cienka antenka, takiego typu (te "babki")swietlikow tez nie maja, tych adapterow Stonfo, tez brak... :(

Wiec mysle, ze be lowil na wedke z kolowrotkiem i ze splawikiem z pusta antenka do swietlika. Macie moze jakies rady, jaki splawik wybrac? powinien on czyms sie charakteryzowac? jaka gramatura?
Have fun.
Do what makes you happy.
And, ignore anyone who says you fish too much.
Life is too short to listen to those who don't respect your passion.

Filip! :)

Offline Adeptus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 245
  • Reputacja: 61
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Spławik nocą
« Odpowiedź #11 dnia: 26.05.2015, 13:54 »
Zdążysz jeszcze wszystko zamówić przez internet:)

Moje próby łowienia w nocy na spławik(na rzece) zakończyły się porażką. Dostawałem oczopląsu i przy lekkim zanurzeniu i tak widać swietlik. Może dlatego ze to było na wodzie płynącej. Mam świetliki do wagglerów drennana więc spróbuje na wodzie stojącej.
Mariusz
Fishing Fighters Team

Offline Druid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 740
  • Reputacja: 419
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Knurów, Górny Śląsk
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Spławik nocą
« Odpowiedź #12 dnia: 26.05.2015, 14:03 »
Po malym rozpoznaniu w sklepie wedkarskim, jestem zawiedziony. Do bata splawiki maja tylko 1 rodzaj z bardzo cienka antenka, takiego typu (te "babki")swietlikow tez nie maja, tych adapterow Stonfo, tez brak... :(

Wiec mysle, ze be lowil na wedke z kolowrotkiem i ze splawikiem z pusta antenka do swietlika. Macie moze jakies rady, jaki splawik wybrac? powinien on czyms sie charakteryzowac? jaka gramatura?

Jeśli antenka za cienka na swietlik tez jest sposób :
Kup świetliki 3mm i 4mm. Z opakowania tych 4mm wyjmij rureczkę mocujacą - wsadź na antenkę i wepchnij tam świetlik 3mm. Uwazaj przy tym by nie złamać antenki spławika
Pozdrawiam - Gienek

Offline Jędrula

  • Robinson
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 749
  • Reputacja: 379
  • Lokalizacja: Wodzisław Śląski
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Spławik nocą
« Odpowiedź #13 dnia: 26.05.2015, 14:13 »
Na cienką antenkę nakładasz gumkę wentylową a na to właściwą gumkę ze świetlikiem , trzeba metodą prób i błędów to wymacać  .

Offline FilipJann

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 367
  • Reputacja: 191
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Wielkopolska
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Spławik nocą
« Odpowiedź #14 dnia: 26.05.2015, 16:36 »
Dzieki za rady dotyczace zestawu splawikowe :) bede robil wszystko, azeby lowic batem w nocy, lecz nie wiem czy to sie uda, bo troche rzeczy bym musial kupic, a tydzien przed zawodami nocnymi, mam zawody w kole, na ktore pojdzie troche kasy, poniewaz wszystko co potrzebne sie skonczylo :P

A teraz troche o tym co mam wrzucic do wody. To wszystko co wymienilem zmieszac (oczywiscie po trochu) i rzucic wraz zaneta? A na grunt, tez cos zanecic wstepnie czy bazowac na pokarmie z podajnika?
Have fun.
Do what makes you happy.
And, ignore anyone who says you fish too much.
Life is too short to listen to those who don't respect your passion.

Filip! :)