Autor Wątek: Dobór sprzętu dla nowicjusza  (Przeczytany 107339 razy)

Offline pr00

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 041
  • Reputacja: 261
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #195 dnia: 06.08.2019, 20:45 »
Ja bym koszyków Mikado mimo wszystko nie polecał. Mają jakaś taka mała rurkę w sobie która jest bardzo ostra i lubi wyłazić i uszkadzać żyłkę. Z tanich koszyków polecam koszyki Winnera, fajnie zrobione i w przystępnej cenie.

http://winnerfishing.com/koszyk-do-methody-large.html


Offline Jarekb11

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 382
  • Reputacja: 112
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wilkowice
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #196 dnia: 06.08.2019, 20:51 »
Słuchajcie czy Mikado Aperio L QMF występują w wersji 20g?
Wersję 30g. znalazłem trzypak z foremką ale lżejszych się nie mogę doszukać a pomyślałem, że warto by było mieć też wersję lżejszą... do Genesis MF 20-60 bo jednak koszyczek + zanęta to już będzie troszkę więcej niż 30g.
Co w ogóle uważacie o Aperio? Oglądałem kilka filmików i fajnie to wygląda, nie zaplącze się haczyk w ożebrowanie ... a wersja QMF fajna bo można zmienić szybko koszyk a i zdjąć całość z żyłki do transportu.
https://www.mikado.pl/katalog/p-34040-qmf-aperio W katalogu niema.

Offline Jarekb11

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 382
  • Reputacja: 112
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wilkowice
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #197 dnia: 06.08.2019, 20:57 »
Ja bym koszyków Mikado mimo wszystko nie polecał. Mają jakaś taka mała rurkę w sobie która jest bardzo ostra i lubi wyłazić i uszkadzać żyłkę. Z tanich koszyków polecam koszyki Winnera, fajnie zrobione i w przystępnej cenie.

http://winnerfishing.com/koszyk-do-methody-large.html
W QMF nie ma żadnego ostrego materiału ,nic co mogło by uszkodzić żyłkę.
W zwykłych owszem  ale nie ma co demonizować , ten fragment siedzi ciasno i nie ma możliwości wypaść.

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 355
  • Reputacja: 612
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #198 dnia: 06.08.2019, 21:06 »
Tania, dobra wiązarka do przyponów za 3 zł:
https://sklepdrapieznik.pl/sklep/pozostale-akcesoria-do-method-feeder/23085-narzedzie-do-wiazania-petel-z-wypychaczem-jaxon-ac-pc136.html
Gumki Drennana
https://sklepdrapieznik.pl/sklep/rozwieracze-i-gumki-do-przynet-haczykowych/12834-gumki-do-pelletu-drennan-natural-latex-pellet-bands-small-male.html
Pushstopy tylko Drennana
https://sklepdrapieznik.pl/sklep/akcesoria-splawikowe-i-gruntowe-drennan/14339-stopery-drennan-pushstops-clear.html
Daję linki do drapieżnika, bo mają duży asortyment ale możesz oczywiście kupić gdzieś indziej.
Potrzebujesz jeszcze igłę do zakładania push-stopów - kurde, skąd oni biorą takie ceny?
Guru QM1 są niezłe ale nie na tyle lepsze o ile droższe. Jest cała masa bardzo dobrych haczyków i długo by można je wyliczać. Np. Guru MWG, Drennan Wide Gape, czy Kamasan B911 Barbless Eyed. To tylko przykładowe i nie pytaj za dużo o haczyki, bo wątek się rozrośnie i straci swoją spójność:P

Co do nawijania podkładu, to mam swój sposób. Co do przymiaru Cralusso, odpuściłbym sobie. Bardzo niepewny przy nieprawdziwych średnicach żyłek podawanych przez dystrybutorów.
Ja nawijam żyłkę główną na pustą szpulę. Następnie dowijam podkład do pełnej szpuli - ok. 1 mm poniżej rantu szpuli. Odcinam i teraz cała sztuka to odwinąć całość i nawinąć z drugiej strony. Najlepiej na wolnej przestrzeni - ogród, łąka itp. Wbijasz w ziemię 2 pręty (widły, łopatę, kołki) w odległości od siebie 20 -30 m i rozwijasz a następnie zwijasz od drugiej strony. Trochę się nabiegasz ale to najpewniejsza metoda. Przy odległości 20 m i 400 m żyłki robisz 10 okrążeń ;D
Pozdrawiam,
Tomek

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 355
  • Reputacja: 612
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #199 dnia: 06.08.2019, 21:21 »
Ja bym koszyków Mikado mimo wszystko nie polecał. Mają jakaś taka mała rurkę w sobie która jest bardzo ostra i lubi wyłazić i uszkadzać żyłkę. Z tanich koszyków polecam koszyki Winnera, fajnie zrobione i w przystępnej cenie.

http://winnerfishing.com/koszyk-do-methody-large.html
Mikado trochę przerabiam. Rurkę opalam lekko zapalniczką po skróceniu, jeśli muszę to robić. Odradzam usunięcie rurki lub za mocne skrócenie, bo przetrze nawet Fluorocarbon.
Winner wygląda ciekawie. Wizualnie i cenowo. Ale brak szczegółów o rozmiarze na stronie. Możesz podać wymiary podajnika Small i Large?
Pozdrawiam,
Tomek

Offline Łuki

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 993
  • Reputacja: 298
  • Płeć: Mężczyzna
  • SiG
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #200 dnia: 06.08.2019, 22:18 »
Są jeszcze podajniki Mivardi, podobne żebrowanie do Mikado i Winner-a. Jeden 7 zł.
 Pak, za 3 podajniki i foremkę rozmiar "L" 25 zł.
Zestawy podajników z foremką
...to królestwo...

Pozdrawiam.

Offline pr00

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 041
  • Reputacja: 261
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #201 dnia: 06.08.2019, 22:37 »
Porównanie: od lewej Mikado, Winner, Drennan. Wszystkie rozmiar L, Drennan 25g dwa pozostałe 20g.  Mivardi też całkiem fajny wezmę go jak wykończę Winnery.

Online Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 750
  • Reputacja: 2005
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #202 dnia: 07.08.2019, 08:42 »

Ja preferuję podajniki Preston L 15 - 30 g. Niemal identyczne (pasują do foremki Prestona) są podajniki od zhibo_pl po 4,50 zł.

Podam linka do ich sklepu na Allegro, bo na ich stronie idzie ocipieć...
https://allegro.pl/uzytkownik/zhibo_pl/akcesoria-wedkarskie-koszyki-sprezyny-zanetowe-123483?bmatch=baseline-var-n-dict4-eyesa-bp-spo-1-5-0619

Szkoda, że nie mają rozmiaru XL. Wielka szkoda.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline pr00

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 041
  • Reputacja: 261
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #203 dnia: 07.08.2019, 10:16 »

Ja preferuję podajniki Preston L 15 - 30 g. Niemal identyczne (pasują do foremki Prestona) są podajniki od zhibo_pl po 4,50 zł.

Podam linka do ich sklepu na Allegro, bo na ich stronie idzie ocipieć...
https://allegro.pl/uzytkownik/zhibo_pl/akcesoria-wedkarskie-koszyki-sprezyny-zanetowe-123483?bmatch=baseline-var-n-dict4-eyesa-bp-spo-1-5-0619

Szkoda, że nie mają rozmiaru XL. Wielka szkoda.

Najmniejsze podjaniki niestety 30g. :-\

Online Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 750
  • Reputacja: 2005
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #204 dnia: 07.08.2019, 11:08 »
Chodzi mi o wielkość, nie ciężar.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 355
  • Reputacja: 612
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #205 dnia: 07.08.2019, 18:57 »
Też wolę 20 g (dlatego używam Mikado) a i przydały by się większe rozmiary ale za to mają dużą różnorodność kształtów, której brakuje mi w takich markach jak Drennan czy Preston.
Widział ktoś, coś, gdzieś coś takiego w rozmiarze XL?
Pozdrawiam,
Tomek

Offline Norbas

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 011
  • Reputacja: 58
  • Lokalizacja: Kampinos
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #206 dnia: 07.08.2019, 22:02 »
Chwileczkę bo się zgubiłem.
Podajniki 20g. Występują w mikado Aperio?? Chodzi mi głównie o QMF
Czy według Was dobrym rozwiązaniem dla nowicjusza jest zakup Mikado Douglas oraz Aperio obie QMF by mieć na start dobrą jakość z dobrą ceną?
Czy może lepiej wydać na drenana lub prestona?

Kolejna sprawa. Cedzak do peletu... widziałęm gdzieś na forum taki w komplecie z miseczką ale teraz za nic nie mogę odszukać. Może ktoś wie gdzie można kupić zarówno w PL jak i np na aliexpress?

Pellet Skretting Coarse Fish 2.3mm - czy sprawdzi się na początek czy może polecacie coś innego w podobnej / niższej cenie?
Takie opakowanie kilogramowe wystarcza na jedną kilkugodzinną zasiadkę czy może na dłużej?

Gumki do przynęt Natural Mikado - będą ok czy kupić innej firmy?
Jakich rozmiarów gumek używa się do podajników 20-30g? Czy jak gumka jest opisana 5mm to znaczy że tyle ma przed jej rozciągnięciem czy też że należy do niej wkładać przynętę 5mm?

Szczypce do pelletu, wszystkie są bardzo podobne i kupić produkt tani czy też są jakieś różnice i warto dołożyć? Możecie polecić coś sprawdzonego?

Łączniki do metody. Jakie wybrać do douglas/aperio? Czy jaxona będą pasowały?  Czy łączniki pasują do zarówno mikado jak i prestona lub drenana czy też nie?


PS. Znowu wrócę do wędzisk odległościowych / spławikowych.
Może ktoś polecić coś z czego będę zadowolony?
Nadal lawiruję pomiędzy opcjami w okolicy 200zł :
- Jaxon Intensa GTX Match ZX 420cm 5-25g   - 150zł
- Jaxon Genesis Pro Match 420cm 5-25g  -  210zł
- Kormoran Distance Match 420cm 5.25g  -  210zł
- Mikado BlackStone 420cm 3-25g  -  195zł

I jeszcze pytanie. Daiwa Aqualite Power Float 4,2m. c.w. 15-50g - cena x2 ale do jakiego rodzaju łowienia i jakich ryb sprawdziłoby się takie wędzisko?
Jak się domyślam małej płoteczki bym nie poczuł choć w opisach jest że wędka czuła i akcja paraboliczna z ugięciem blanku tym większym im większą rybę holujemy.
9 przelotek kontra około 15 w klasycznej matchówce. Przelotki większe ponoć bez problemu przechodzą stopery. Spodziewam się co usłyszę...udziwniam...ale chciałbym sobie w głowie wyobrazić :-)
A tak na rozum nowicjusza? Spławik 4-18g i co by mi dało takie wędzisko a czego nie w porównaniu do klasycznej matchówki 5-25g?

Jak pisałem Feedera już wybrałem Jaxon MF 20-60 , z czasem pewnie dokupię wersję 70-150 ... może też jaxona ale ze spławikówką ciężko mi idzie wybór...




Online Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 750
  • Reputacja: 2005
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #207 dnia: 07.08.2019, 22:08 »
Będą Ci się doskonale sprawdzać Aperi oraz Mad Carp, a także te... yyy, na Z, co dawałem link powyżej.

Pelletu wystarczy z pół kilko na parę godzin. Nigdy nie zużyłem więcej niż kilogram. Ale moje sesje są dość krótkie.
Gumki chyba najlepsze są Drennana albo te zrobione z cewników.
Szczypce najtańsze, byle każde ramię nie ruszało się osobno. Ale takich pokrak już chyba nikt nie produkuje. Na początku tylko się pojawiły.

To tak na szybko, bo idę spać.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Piker

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 558
  • Reputacja: 182
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #208 dnia: 07.08.2019, 22:31 »
Kolejna sprawa. Cedzak do peletu... widziałęm gdzieś na forum taki w komplecie z miseczką ale teraz za nic nie mogę odszukać. Może ktoś wie gdzie można kupić zarówno w PL jak i np na aliexpress?

Na początek daj sobie spokój z takimi akcesoriami. Pojemnik, sypiesz pellet, kropisz trochę wodą, mieszasz, czekasz, dodajesz nieco wody, mieszasz i gotowe. Nie zasypuj się na starcie milionem niepotrzebnych pierdół, bo po drodze umknie Ci cała idea, dla której siedzisz nad wodą :) Będziesz dłużej się rozkładał i przypominał sobie co do czego, niż łowił.

Z podajników polecam Preston ICS Banjo - bez foremki sobie poradzisz bez problemu.

Szczypce - jak napisał Michał. Najprostsze i najtańsze. Ramionka mają się ruszać oddzielnie, mechanizm naprawdę trudno zepsuć.
Uzależniony od wędkarstwa

Offline Stan

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 087
  • Reputacja: 204
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Szprotawa
  • Ulubione metody: bolonka
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #209 dnia: 07.08.2019, 23:10 »
Te wszystkie akcesoria kup sobie w sklepie stacjonarnym, tam sobie porównasz i zobaczysz co do czego pasuje. Na początek nie potrzebujesz tego dużo, bo się  pogubisz tylko. Kup kilka podajników i koszyków o różnych rozmiarach i gramaturze i to wystarczy. Jak trochę powędkujesz, nabierzesz doświadczenia, umiejętności a co za tym idzie świadomości czego oczekujesz od sprzętu, to sam dojdziesz do tego czego Ci jeszcze brakuje w arsenale wędkarskim do pełni szczęścia. Co do matcha, to jeszcze raz Ci sugeruje tego Robinson Stinger Match. Parametry ma podobne do tych co wymieniłes , a kosztuje sporo mniej. Ta Daiwa float 15- 50 cw, to wędka na większe ryby. Nie potrzebujesz takiej na tym etapie swojej przygody z wędkarstwem. Do nauki wędkarstwa spławikowego w zupełności wystarczy zwykła matchówka.