Autor Wątek: Dobór sprzętu dla nowicjusza  (Przeczytany 105686 razy)

Offline Syborg

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10 021
  • Reputacja: 980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #45 dnia: 25.07.2019, 20:22 »
Powodzenia w macaniu ;) Kij nie jest produkowany od około 10 lat.
Jacek

Offline Norbas

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 996
  • Reputacja: 56
  • Lokalizacja: Kampinos
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #46 dnia: 25.07.2019, 20:24 »
Powodzenia w macaniu ;) Kij nie jest produkowany od około 10 lat.
Ech... i zawsze wiatr w oczy :-(

Offline Norbas

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 996
  • Reputacja: 56
  • Lokalizacja: Kampinos
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #47 dnia: 25.07.2019, 20:59 »
Ała ała :-)
Fiume Master Method 3.6m mam okazję za 160-170zł nową więc jeszcze szperam w sieci czy warto. Ot ciężki przypadek ze mnie :P

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #48 dnia: 25.07.2019, 21:02 »
Ja tak miałem kiedyś z kobietami.... później przez kilka lat byłem sam. Niedługo zima przyjdzie i nie połowisz :P

Offline Norbas

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 996
  • Reputacja: 56
  • Lokalizacja: Kampinos
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #49 dnia: 25.07.2019, 21:05 »
Ja tak miałem kiedyś z kobietami.... później przez kilka lat byłem sam. Niedługo zima przyjdzie i nie połowisz :P
A jak nie... już się zastanawiam gdzie tu walnąć przerembel najbliżej :P albo będę smarował kołowrotki i polerował wędki :-)
A tak może w oczekiwaniu aż ktoś zabierze głos w sprawie Fiume to podpowiedzcie mi jakie żyłki/przypony kupić. Chodzi mi o grubość do feedera i do odległościówki , w miarę wytrzymałe ale bym nie przesadził.

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 655
  • Reputacja: 1997
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #50 dnia: 25.07.2019, 21:10 »
Bierz kij od Jacka ;)

Z każdego, który tu wymieniłeś będziesz zadowolony.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Norbas

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 996
  • Reputacja: 56
  • Lokalizacja: Kampinos
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #51 dnia: 25.07.2019, 21:27 »
Spoooookojnie :P
Decyzja coraz bliżej ale musi być podjęta z pełnym namaszczeniem, inaczej zadowolony nie będę 8)

To teraz pokręćmy... Do odległościówki pisaliście, że Ryobi Ecusima 4000Vi będzie ok.
A do Feedera Ecusima czy Spro Cresta Snyper? Cena bardzo podobna. Różnią się przełożeniem i pewnie czymś jeszcze.
I kolejny gwóźdź programu. Jakiej grubości żyłki/przypony polecicie do odległościówki oraz feederka?

Offline Mario8

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 443
  • Reputacja: 183
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Zduńska Wola
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #52 dnia: 25.07.2019, 21:56 »
Kolego najwięcej dowiedział byś się od Kolegów w terenie, wiedza bezcenna.
Na odległościówce mam 16/14, na federze 18/16.
Spotkaj się z doświadczonym Kolegą ze swojej okolicy, a wszystkiego dowiesz się w praktyce, a nie teorii.

Połamania :D :beer:

Offline Rafallub900

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 861
  • Reputacja: 134
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lublin
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #53 dnia: 25.07.2019, 21:58 »
Teraz to pojechałeś
Feeder główna od 0,16 do 0,25
             Przypon od 0,10 do 0,20
Spławik główna od 0,14 do 0,20
             Przypon 0,10 do 0,16

Offline Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 278
  • Reputacja: 548
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #54 dnia: 25.07.2019, 22:00 »
Staram się czytać na bieżącą ten wątek i służyć rada ale szczerze to już wysiadam.

Nie znam Twojego sklepu ani niewiem o jakim innym forum piszesz, ale wiem że masz tu do swojej dyspozycji pasjonatów, ludzi życzliwych i chętnych do podzielebia się wiedza.

To wszystko, całe Twoje rozterki to tak naprawdę sprawa prosta, każda rada dobra, chodź ja obstawiam przy swoim że warto mieć specjalistyczne wędki do wód stojących i płynących. Rzeka i staw to dwa różne światy i nic tu nie jest takie samo, nawet ryby. Płoć czy leszc z rzeki a ze stawu to jakby dwa różne gatunki. Jak chodzi o mądrość życiową, siłę i przebiegłosc.

Chcesz łowić skutecznie? To daj sobie szansę, i przygotuj się odpowiednio. Wędka do wszystkiego, będzie wędka do niczego. Szkoda Twoich nerwów.

Szeroko pojętym internetem się nie kieruj. Czytając ich dojdziesz do wniosku że Mikado UV to mistrzostwo świata, i że warto używać tylko Meusa. A jest w obu przypadkach dokładnie na odwrót.

Pies nie może mieć kilku przewodników (niebierz tego "psa" do siebie), i zdecyduj się na jeden front. Takich ciężkich przypadków jak Ty było tu dużo. Sam zaczynałem jako dlepiec którego ciągnieto za nos w sklepach. Aż trafiłem tu, i tu się nauczyłem łapać, a także zdobyłem wiedzę o sprzęcie czy technikach. Teraz sam się zalogowałem i chce tu też czasem coś napisać.

Także przyjacielu, z wędkami jak z autami. Nie będzie jeden idealny do wszystkiego, ale możesz w miarę możliwości dopasować się optymalnie do wód jakie posiadasz. By łowić efektywnie i z frajda potrzebujesz więcej jak jednej gruntowki. Moim skromnym zdaniem taki picker plus Feeder 3,3 to optimum na wody stojące

Na rzekę potrzebujesz dwóch rzecznych kijówkow by mieć szersze możliwości lokalizacji zestawu. Przyda się coś słabszego i ciut mocniejszego.

Może brzmieć przerażająco. Ale tak nie jest. Spokojnie, nie od razu Rzym zbudowano. Wybierz coś narazie, stawy jeziora albo rzeka. Jedno z dwoch. I przygotuj się do porządku pod tym katem.

Nie idź od razu na całość bo zderzysz się że ściana. Wiedza to pieniądz. Będziesz wiedział czego chcesz, to pomożemy Ci się optymalnie dopasować w posiadanym budżecie. Kupisz raz, i sprzęt przestanie Cię dręczyć. Jak będziesz robić na lapu capu, to będziesz myślał, kupował, sprzedawał, kombinował jak kon pod górę.

Wędkarstwo to sfera życia jak każda inna. I tu trzeba zacząć wszystko od początku i stawiać pierwsze kroki. Ale rób to z głową. Step by step.

https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 69 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Offline Norbas

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 996
  • Reputacja: 56
  • Lokalizacja: Kampinos
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #55 dnia: 25.07.2019, 22:21 »
Kolego Azymut , ja wiem że dobrze prawisz.
Dlatego też zrobiłem sobie takie założenie, że kupię przyzwoitą odległościówkę którą obsłużę wody stojące na spławik oraz mocniejszego Feedera by móc czasem liznąć rzekę a i przekonać się czy będzie mi ona pasowała też na wody stojące na mniejszą rybę czy też w późniejszym czasie dokupię coś "lżejszego" z feedera.
Robiąc tak nie zamknę się tylko staw/jezioro lub rzeka ale będę miał tylko rozgraniczenie spławik tu a grunt tu i mogę feederem eksperymentować też na wodach stojących.
Ot... taki zamysł się zrodził w mojej makówce :P
A nuż widelec okaże się, że tym mocniejszym feederem również mi będzie ok na stawach/jeziorach nawet z małą rybką, a może z dużym karpiszonem? Nie wiem, życie zweryfikuje.
Najwyżej potem dokupię na feedera słabsze wędzisko...i będę przekładał kołowrotek w razie potrzeby z jednego na drugie a z czasem pewnie kupię kolejny lub sprzedam wędzisko które mi nie będzie leżało.
Złe podejście? ???

Może Ty kolego znasz Fiume i masz jakieś porównanie do Jaxona?

Co do żyłek o których pisałem wyżej... może jako nowemu warto zasugerować się tym co producent kołowrotka napisał na szpuli by nie musieć się bawić w podkłady itp. Bo ciężko widzę kwestię wyliczenia ileż to nałożyć taśmy izolacyjnej pod żyłkę by nawinąć ją do odpowiedniego momentu/brzegu szpuli.
Lub też kupić dłuższe szpule?
Abstrachując od długości szpul czy może ktoś z Was używa https://www.wedkarski.com/zylki-plecionki/3358-zylki-guide-select-light-blue-dragon.html ?
Cenowo atrakcyjnie a że muszę nawinąć na 2-3 kołowrotki to i może fajny pomysł kupić dwa rodzaje i mieć spokój na jakiś czas?



Offline elwood

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 928
  • Reputacja: 272
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kraków
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #56 dnia: 25.07.2019, 22:47 »
Nie dawać taśmy izolacyjnej pod żyłkę.
Z pozdrowieniami - Marcin

Offline Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 278
  • Reputacja: 548
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #57 dnia: 25.07.2019, 22:53 »
Co do zylek to Daiwa Hyper Sensor ma szeroki wachlarz. Ja łowię tylko na Feedery i uzywam tylko 0,26 jako głównej. Nieważne czy do wędki 2,7 czy 3,9.

Szpule maja po 2 kilometry i kosztują ok 60 złotych. Wystarczy mi z zapasem na wszystkie kołowrotki bez uzyeania podkładu.
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 69 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Offline Enzo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 733
  • Reputacja: 305
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gliwice
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #58 dnia: 25.07.2019, 23:11 »
Nie wiem dlaczego tak uparłeś się na Fiume, to zwykły brand do tego w mojej ocenie drogi. Naprawdę kombinujesz jak koń pod górkę ale może w tym celu tu się zalogowałeś ? Mam nadzieje że nie.
Tyle z mojej strony, życzę znalezienia " świętego Graala " :)
-" wyczyn wg mnie stanowi o sile wędkarstwa - Luk "


Janusz

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 346
  • Reputacja: 608
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #59 dnia: 25.07.2019, 23:19 »
Ale Ty długo nie zauważysz różnicy pomiędzy Jaxonem a Fiume, nie pytaj więc o opinie.
Ponownie przestrzegam przed kupnem mocniejszego feedera "by móc czasem liznąć rzekę" a na wodach stojących będą Ci się zrywać ryby przy brzegu.
Te mniejsze wyciągniesz nawet na kij od szczotki ale większe na komercji wyprują sobie hak z pyska albo zerwą żyłkę.
Sam łowię na komercji najchętniej na pickera o CW ok 35 g. Karpie do 5 kg nie stanowią problemu i kij świetnie amortyzuje zrywy ryb przed podebraniem.
Poleciłbym Ci kij o CW do 60 g ale 90 g to już max względnego komfortu na wodach stojących.
Pozdrawiam,
Tomek