Autor Wątek: Dobór sprzętu dla nowicjusza  (Przeczytany 106543 razy)

Offline Tomek M.

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 298
  • Reputacja: 54
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #60 dnia: 25.07.2019, 23:33 »
Zaufaj kolegom bo dobrze radzą. Sam na początku jarałem się mocnymi sprzętami, przez lata coraz lepiej rozumiejąc potrzebę i wręcz konieczność finezji w wędkowaniu. Obecnie mam kilka mocnych kijów, ale zostały wybrane świadomie, gdy wiedziałem czego chcę. Reszta mojego sprzętu to delikatne i dopasowane do siebie elementy, tworzące jednak spójną i zaskakująco efektywną ( i mocną) całość. A co do marek sprzętu, to jak myślisz, dlaczego o Fiume nikt nic Ci nie napisze, a tyle jest informacji i dobrych opinii o Shimano, Daiwie, Drennanie czy Prestonie a nawet Jaxonie? Pozostawię Cię z tym pytaniem, sugerując jednocześnie maleńką podpowiedź- Graal nie istnieje...   

Offline Norbas

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 000
  • Reputacja: 56
  • Lokalizacja: Kampinos
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #61 dnia: 25.07.2019, 23:44 »
Napisałem ,że tą Fiume mogę kupić za 160-170zł czyli taniej niż Jaxona. Mało opinii w sieci ale jak są to dobre jednak liczyłem też na Wasze zdanie Jaxon kontra Fiume.
Z tym zalogowaniem się /koniem to nie bardzo zrozumiałem o co chodzi.

Co do szpul kolego Azymut. Czy taka szpula nie wykorzystana w jednym sezonie jest ok na następny czy też są jakieś "terminy przydatności itp"?

Kolego Tomba może i nie zauważę różnicy... ale chciałbym wiedzieć czy trafia mi się okazja cenowa bo Fiume stoi wyżej od Jaxona czy też to żadna okazja bo są na równi lub Fiume gorsza.
Polecasz wędzisko do 60g. czyli tu by wychodził Jaxon Genesis Pro Method Feeder 20-60g lub wersja bez wstawki Method 30-90g. Tylko z tym już na np rzekę Bzurę jak rozumiem nie pójdę a o Wiśle można zapomnieć?
Dobra... idźmy w to. Czy kiedy trafi się rybka powiedzmy 4-6kg to dam radę ją wyholować cw60 lub 90 bez problemu i nie skazując jej na powolny hol który może się skończyć dla niej tragicznie?


Offline Stan

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 087
  • Reputacja: 204
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Szprotawa
  • Ulubione metody: bolonka
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #62 dnia: 26.07.2019, 00:12 »
Jak rano czytałem ten wątek, to byłeś praktycznie zdecydowany na match-a i prawie na feeder. Teraz widzę,że wiesz jeszcze mniej niż kiedy zakładałeś ten wątek :D Znowu Ci pomogę, może tym razem posłuchasz :D Skoro jesteśmy juz przy F jak fiume, to może ...Flagman ?? Też mają fajne feedery, nawet te budżetowe. W dziale giełda widziałem nawet jeden, który może Cie zainteresować. Nie ma za co :D

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 349
  • Reputacja: 609
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #63 dnia: 26.07.2019, 00:13 »
I jeszcze rada, co do kołowrotka i żyłki.
4000 do feedera jest idealny, chociaż mniejsze na delikatnym sprzęcie tez dają radę. Żyłka główna 0,22 - 0,26 mm.
Do matcha przydałby się mniejszy ale jak masz drugą szpulę to 4000 to też obleci. Żyłka główna 0,16 - 0,18 mm.
Co do żyłki to dajesz podkład z grubszej, taniej, byle jakiej żyłki albo nawijasz samą żyłkę główną. Przy kołowrotku 4000, jeśli nie masz specjalnej matchowej szpuli to lepiej dać podkład i dowinąć 150 m żyłki głównej. Możesz skorzystać z SIGmetra http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?board=53.0
Zazwyczaj dane producenta dotyczące pojemności szpuli są miarodajne ale średnice żyłek są przeważnie zaniżane (a ich wytrzymałość zawyżana :()
Poleciłbym Ci na początek żyłkę Specialist Pro Match&Feeder. Przyzwoita, w miarę tania ale przegrubiona, w stosunku do średnicy deklarowanej o ok 2-3 setki

Pamiętaj, nie kupujesz sprzętu na całe życie. Nie szukaj więc ideału na dzień dobry. To, co masz teraz to bardzo toporny sprzęt. Nie dziwię się, że chcesz coś lepszego. Teleskop CW 10-45g na spławik ???
i do tego spławik 2 g ??? Albo sprzedawca :facepalm: albo miał Cię dość :P. Odpuść sobie ten sklep.
Pozdrawiam,
Tomek

Offline Norbas

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 000
  • Reputacja: 56
  • Lokalizacja: Kampinos
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #64 dnia: 26.07.2019, 00:48 »
Pierwsza sprawa. Czy na forum nie ma możliwości cytowania selektywnego? Szukam i nie znajduję...

Kolego Stan, dzięki za informację, ale chcę kupić sprzęt nowy. We flagmany już nie będę wnikał bo jeszcze bardziej się zaplącze. Czytałem coś też o Kormoranie... ale niewiele i nie padły jakoś jego propozycje.
Zostanę już przy tym Jaxon Genesis Pro Method Feeder 20-60g lub bez dopisku Method wersja 30-90g i teraz się zastanawiam między nimi dwiema. Czy one mają akcję paraboliczną czy szczytową? W różnych filmach które oglądam większość poleca paraboliczną bo całe wędzisko wtedy pracuje. Podobno to lepiej. Czy tak jest nie wiem.

Co do matcha, mało pojawiło się alternatyw dla Jaxon Genesis Pro Match więc dalej trzymam się wersji 4.20m 5-25g.

Przyznam, że odkąd zobaczyłem sprzęt Jaxona w marketach ( niewiele ale jednak) to miałem takie przekonanie , że to też tzw. marketówa.
Obawiam się po prostu po niektórych wpisać że coś się zaraz rozklei, uszkodzi itd.

Jak pisałem do matcha przymierzam się do Ryobi Ecusima 4000Vi... ale brak szpuli matchowej , brak zapasowej... na szpuli oznaczenia lb kórych jeszcze nie rozszyfrowałem bo przeliczniki mi głupoty pokazują a nie grubość żyłki w mm.

Do Feedera jeszcze nie jestem zdecydowany co do kołowrotka. Ecusima na prawdę będzie pasowała? A może pójść w coś o wydłużonej szpuli czy jak się to nazywa? NA filmikach Mikado pokazywali te kołowrotki ale z kolei o ich jakości opinie nie były ciekawe.
Sprzęt Mikado odradzono mi parę razy ze względu na ponoć tragiczny serwis. Czy tak jest też nie wiem. Z kolei młody sprzedawca twierdził że to sprzęt równie dobry jak Jaxon, czasem nawet lepiej wykonany za podobne pieniądze, a jak coś by się działo to przynoszę do nich i to oni się przejmują by było ok a nie ja. Ale to też mogło być pitolenie bo im np nie schodzi czy już sam nie wiem.

Co do zmiany sklepu... nie bardzo. Sklep jest bardzo dobrze zaopatrzony, ceny można negocjować, a poza tym cała reszta w okolicy okazała się porażką. Do tej pory pamiętam babę grającą w pasjansa która sprawiała wrażenie jakby mi łaskę robiła że poda mi cenę sprzętu na którym jej nie było a i ceny były 2 razy wyższe niż gdzie indziej.

Być może to moja wina z tym jaki mi sprzęt doradzono i kupiłem wtedy.
Chciałem mobilne wędzisko teleskopowe, coś na co złowię i małą i większą rybke, na czym się nauczę i moja córcia też wędkować. I max budżet 200zł na wszystko. I tak mi wtedy dali około 50-60zł rabatu względem cen na metkach.
Ale po to zagościłem na forum, by kolejny zakup był już przemyślany do bólu i bym wchodząc do sklepu wiedział czego chcę bo to i mnie i sprzedawcy ułatwi zadanie.

Wędzisko i kołowrotek które mam teraz najpewnie sprzedam jak już będę miał nowe "zabawki".
No chyba że zaproponujecie mi do czego ono by się nadawało? Jako takie które mogę mieć zawsze w bagażniku jak trafi się po drodze jakis spontan a główny sprzęt będzie tkwił w domu.

Offline Stan

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 087
  • Reputacja: 204
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Szprotawa
  • Ulubione metody: bolonka
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #65 dnia: 26.07.2019, 01:26 »
Zawsze lepiej mieć nowy sprzet niż używany, ale pamiętaj o jednym. Lepsza jest wedka używana dobrej klasy niż nowa z niskiej półki. Szczególnie kiedy kosztuje podobnie albo mniej niż ta nowa.Taka używka posłuży dłużej i wytrzyma więcej niż byle jaka budżetówka. O przyjemności z użytkowania nie wspominając. Co do ugięcia i tego które lepsze to zależy od preferencji. Jedni lubią wędki sztywniejsze inni paraboliczne. Ogólnie jest też przyjęte, że do method feeder wędki powinny mieć ugięcie paraboliczne i takie też mają. Ten Jaxon Genesis MF także. Do klasycznego feedera każdy dobiera sobie taki kijek jak mu pasuje. Ja np wolę wędki sztywniejsze. Ale to nie znaczy, że Tobie też taka przypasuje. Parabolik przy MF jest wskazany, bo lepiej amortyzuje zrywy ryby i wybacza więcej błędów, co jest potrzebne z racji specyficznego holu jaki musimy zastosować, żeby wyjść zwycięsko z tej walki z rybą. W tej metodzie z racji używania bardzo krótkich przyponów i tego, ze większość ryb zacina się za dolną wargę, wskazany jest hol w pozycji poziomej. Dlatego zdaniem wielu, miekka wędka lepiej się nadaje do takiego łowienia. Wadą wędek o takim ugieciu jest to, że nie mają zbyt dużej kontroli nad rybą. Po prostu jak wędka wygina sie do granic możliwości już w początkowej fazie walki z ryba, to możemy tylko czekać, aż ta ryba się zmęczy, bo zbyt dużej kontroli nad nią nie będziemy mieli, jeśli trafi nam się jakiś większy okaz. Na komercjach i tym podobnych zbiornikach, gdzie ta ryba ma gdzie bezpiecznie dla nas hasać, to nie jest aż taki problem, ale już na dzikich wodach, takich jak rzeki np, to już kłopot...Dlatego jeśli zdecydujesz się na tego Jaxona polecanego, również przeze mnie, to na rzece połowisz nim tylko w jakiś spokojniejszych jesli chodzi o uciąg, odcinkach takiej river. Ten Jaxon MF to nie jest wędka na rzekę jednym słowem. Cw ma ok, bo ja na rzekach łowię nawet picerami, ale jej zbytnia miękkość nie będzie zaletą tylko wadą w takich warunkach. Jaxon Genessis feeder z kolei może sprawdzi się na rzece, ale na pozostałych Twoich miejscówkach nie będzie już taki dobry jak jego braciszek z dopiskiem MF...Musisz się zdecydować. Uniwersalnej wędki na wszystkie Twoje stawy, rzeki i co tam jeszcze masz, nie znajdziesz, bo takiej wędki po prostu nie ma. Musisz podzielić swoim wędkom obowiązki, że tak powiem. Splawikówkę przeznaczyć na jedne wody, a na pozostałe, gdzie będzie się nią ciężko łowiło, obskoczyć feederem. Wtedy będziesz miał wędkę na każdą swoją wodę. Co do kołowrotków - na początek w zupełności wystarczą te, które wymieniłeś.

Offline Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 282
  • Reputacja: 548
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #66 dnia: 26.07.2019, 06:42 »
Ja już przestalem dostawać informacje na
 telefonie o nowych wpisach w wątku.... Chyba nawet sig już wysiada przy tym temacie... :o

Zylka dobrze przechowywana, w suchym, chłodnym, ciemnym miejscu wytrzyma na szpuli 2 sezony spokojnie. O ile sprzedawca w Twoim sklepie sprzeda Ci ją świeża a nie zleżaną na magazynie...

Do to cw to jest to moc wyrzutowa wędki, nie móc holu. Nie miałem nigdy problemów żeby na pickera holowac karpie czy Amury po kilka czasem kilkanaście kilo.

I między bajki można włożyć mit o cw i łamaniu wędek przez ryby :'( :facepalm:

A takich głupot sam się nasluchalem w sklepach nie raz

https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 69 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Online Rafallub900

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 863
  • Reputacja: 134
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lublin
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #67 dnia: 26.07.2019, 07:19 »
Jeszcze trochę namieszam , choć można wątpić czy bardziej się da :P . Feeder Robinson seria diplomat wędki w okolicy budżetu,  nie łowiłem ale macałem wersja method 3m 45gr robi bardzo dobre wrażenie

Offline Tomasz.B

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 8
  • Reputacja: 4
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnów
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #68 dnia: 26.07.2019, 08:43 »
Z pozycji nowicjusza, który przerobił podobne dylematy jak Ty mogę powiedzieć - bierz tego Jaxona Genesis Pro MF. Stosunek tego co się dostaje do tego ile się wydało jest bardzo zadowalający, a będziesz miał dosyć uniwersalny kijek, którego będziesz używał :) Osobiście wyznaję zasadę, że wolę wydać więcej i cieszyć się posiadaniem czegoś lepszego (zacząłem od kupienia pickera Garbolino i kołowrotków Daiwa), ale dokupując tego Jaxona nie miałem ani przez chwilę wrażenia, że stałem się posiadaczem czegoś taniego i tandetnego, a przez dwa miesiące wędka miała okazję wyholować dosyć sporo ryb o dosyć sporej rozpiętości wagowej i wielkościowej ;) Podobnie jak Ty bardzo kusi mnie rzeka, ale z racji jej charakteru - Dunajec to już praktycznie rzeka o cechach górskiej - temat musi poczekać aż będę z doświadczenia wiedział czego bym oczekiwał od sprzętu. Technik i możliwości jest wiele, ale doba nie jest z gumy i jakąś chronologię postępu trzeba jednak przyjąć, bo wszystkiego na raz nie da się sensownie ogarnąć ;)

Offline makaro

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 200
  • Reputacja: 73
  • Płeć: Mężczyzna
  • Rybki moje rybki, gdzie jesteście.
  • Lokalizacja: Nowa Sól
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #69 dnia: 26.07.2019, 08:58 »
Jeszcze trochę namieszam , choć można wątpić czy bardziej się da :P . Feeder Robinson seria diplomat wędki w okolicy budżetu,  nie łowiłem ale macałem wersja method 3m 45gr robi bardzo dobre wrażenie

Jest recenzja tej wędki zrobiona przez Mario
Marek

Offline Norbas

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 000
  • Reputacja: 56
  • Lokalizacja: Kampinos
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #70 dnia: 26.07.2019, 09:19 »
Ok koledzy. Skoro CW to tylko moc wyrzutowa to dlaczego odradzacie kij z cw np do 150g?
Chyba dlatego że szczytówki będą mniej sprężyste, sztywniejsze i nie dadzą "powiadomienia" o tym, że bierze mniejsza rybka? Bo ja tak to zrozumiałem...

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 685
  • Reputacja: 1998
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #71 dnia: 26.07.2019, 09:47 »
Mam wędkę do 40 g, na którą idzie wyholować ryby powyżej 10 kg.
Druga jest do 60 g i ryba powyżej 5 kg wygina ją aż w uchwycie kołowrotka...

Jako kolejna osoba, zresztą już po raz drugi, napiszę Ci, że będziesz zadowolony z każdej wymienionej tutaj wędki. A) Bo brak Ci doświadczenia, żeby zauważyć różnice, B) Bo obecne wędki po 150-200 zł kiedyś były szczytem marzeń każdego wędkarza.
Zastanów się, co jeszcze można wykombinować w budowie kija służącego do holowania ryb? Teraz są blanki cienkie jak ołówek, dosłownie, które mają parametry tych sprzed lat o grubości dwóch palców. I co z tego? Wygodniej się nimi operuje, oczywiście. Są lżejsze, co akurat przy feederze nie ma tak wielkiego znaczenia, jak przy spinningu.

Weź tego Jaxona do 60 g i nie kombinuj. Tracisz tylko czas, a naprawdę mądrzejszy od tego wcale się nie staniesz. Bo dopiero doświadczenie kilkuletnie nad wodą i przerobienie wielu wędek takie doświadczenie Ci da.

Ja łowię od dziecka, a mam ponad 40 lat. Ostatnie wędki kupiłem sobie z 10 lat temu po przerwie blisko 10 letniej w łowieniu i właśnie przeżyłem szok, o którym tutaj piszę. Jak wszedłem do sklepu, to przez chwilę myślałem, że ceny tych wędek, to są ich długości. Kijek jak ołówek, piękny węglowy blank... 220, 300 zł. Byłem w szoku, bo za moich czasów taki sprzęt było kompletnie poza zasięgiem normalnego zjadacza chleba. A my tu teraz rozmawiamy o sprzęcie, który wtedy, gdy ja ten szok przeżywałem, kosztował z 5x więcej.

Edit: A nie, przepraszam. Ze dwa lata (?) temu kupiłem sobie kijek od kolegi tutaj na giełdzie. I trochę wcześniej dwa kije do 150 g na rzeki, których w ogóle nie używam.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Stan

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 087
  • Reputacja: 204
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Szprotawa
  • Ulubione metody: bolonka
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #72 dnia: 26.07.2019, 11:21 »
Jak Ci wszyscy mówią, ze jesteś pijany, to powinieneś się położyć spać, nawet jak się z tym nie zgadzasz :D Parafrazując - Jak Ci wszyscy polecają Tego Jaxon MF... To może tak spróbujmy...
Co Ci daje ww zakup ??Kupując wędkę z przeznaczeniem raczej na ryby mniejsze i średnie masz gwarancję, że zaznasz trochę radochy w tym swoim wędkowaniu. Jako początkujący będziesz łowił przede wszystkim ryby mniejsze a nie większe. Zresztą na naszych wodach wszyscy wędkarze tak mają :D Jeśli wybierzesz tego drugiego mocnego i topornego Jaxona, to wielu tych ryb nie złowisz, bo ciężko skutecznie łowić drobnicę zbyt topornym kijem. Taka wędka nawet wielu takich brań nie pokaże. A z wyholowania tych, które uda Ci się skutecznie zaciąć, przyjemności zbyt wielkiej nie będziesz miał. Bo co to za przyjemność wyciągnąć 15 cm płotkę na kij od szczotki...Postępów raczej nie będziesz robił w sztuce wędkarskiej, jeśli będziesz łowił mało skutecznie. Efekt będzie taki, że będziesz się tylko irytował i denerwował. A to Cię raczej zniechęci do tej metody, a nawet wędkarstwa niż zachęci.

Offline Jarekb11

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 382
  • Reputacja: 112
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wilkowice
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #73 dnia: 26.07.2019, 13:30 »
Ludzie najbardziej polecają Jaxona pro z dopiskiem MF bo sami  mają. Wiadomo jak szukasz wędki  pod metode to prędzej wybierzesz wersje M F niż "zwykłego" feedera (choć większość zdaje sobie sprawę że w wielu przypadkach to ściema) To naturalne że poleca się to czym się łowi.
Fakt że to bardzo dobre wędki ,sam mam ale mówiąc szczerze "zwykłym " feederem cw  do 90g lepiej mi się łowi  , czuję się lepiej z zapasem cw może temu  że od zawsze łowiłem cięższym sprzętem ,Delikatne wędki do mnie nie przemawiają , a parabole to już w ogóle. No ale to kwestia gustu.

Offline Stan

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 087
  • Reputacja: 204
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Szprotawa
  • Ulubione metody: bolonka
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #74 dnia: 26.07.2019, 14:37 »
Ja tego Jaxona MF nie mam i nie chcę mieć , bo też nie lubię zbyt miękkich wędek. Myślę jednak, że na początek przygody z drgającą szczytówką to bardzo dobry wybór w rozsądnej cenie.