Autor Wątek: Fiume Dual Action - wędzisko nietypowe  (Przeczytany 5333 razy)

Offline Druid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 740
  • Reputacja: 418
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Knurów, Górny Śląsk
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Fiume Dual Action - wędzisko nietypowe
« dnia: 02.07.2015, 11:02 »
Witam
Włoska firma Fiume wypuściła wędzisko match o nietypowych walorach. Oto opis z ich strony :

,,Dual Action to wędzisko o jednej z najbardziej unikalnych konstrukcji na rynku. Jak sama nazwa mówi, to odległościówka o dwóch akcjach. Jej blank jest owalny, przez co w jednej pozycji wędka jest dość sztywna (pozwala to na dalekie rzuty oraz pewny hol dużych ryb), a zmieniając położenie wędziska o 90 stopni jego akcja staje się bardziej miękka i delikatna. To pozwala na lepszą amortyzację podczas holu oraz przy zacinaniu ryb na bardzo cienkich przyponach. Wędzisko wykonane jest z najwyższej klasy japońskiego włókna węglowego, uzbrojone w lekkie przelotki SIC. Jest wyjątkowo lekkie i uniwersalne, dzięki czemu spełnia wymagania najbardziej wymagających wędkarzy."

Miałem w ręku to wędzisko . Kształt blanku na przekroju jest lekko elipsoidalny. Ma to duży wpływ na akcję - w typowym położeniu z przelotkami do dołu wędzisko jest najsztywniejsze i ma akcję szczytową ( co bardzo ułatwia celne i mocne rzuty) natomiast po przekręceniu wędki o 90 stopni nabiera akcji miękkiej parabolicznej. Oczywiście można też dobierać sobie ustawienia pośrednie pracując nadgarstkiem. Pomysł dość nowatorski ale czy się przyjmie ?
Na pewno początkowo łowiąc tą wędką trzeba nabrać nowych nawyków - jakoś nie bardzo mi leży zacinanie ryby w położeniu wędki ,,na boku" , ułatwieniem może być inna głowica podpórki ( nie klasyczna Y)
Niestety nie miałem możliwości przetestowania tej wędki nad wodą. Fiume oferuje tylko jeden model - 4,20 z cw do 20g , waga wędki 215g
Co sądzicie o takim rozwiązaniu ? Zapraszam do dyskusji :)
Pozdrawiam - Gienek

elvis77

  • Gość
Odp: Fiume Dual Action - wędzisko nietypowe
« Odpowiedź #1 dnia: 02.07.2015, 11:21 »
Faktycznie,bardzo nowatorskie rozwiązanie i dość ciekawe. Jednak w moim przypadku nie przejdzie. Nie umię holować ryb na bok,więc nie wykorzystam głównych walorów tego rozwiązania. Podczas ostatniego dość długiego holu amura próbowałem holować na bok i jakoś nie idzie. Bardziej się zmęczyłem od ryby i jej nie czułem. Muszę jeszcze potrenować.

Offline marek118

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 669
  • Reputacja: 188
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: RNI, Koło PZW nr 28 "Szuwarek" Nowa Sarzyna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Fiume Dual Action - wędzisko nietypowe
« Odpowiedź #2 dnia: 02.07.2015, 11:38 »
Mnie zastanawia co się będzie działo z przelotkami w bocznym położeniu wędki-nie będą zwyczajnie rozciąganie tylko będzie dochodziło jeszcze skręcanie (dodatkowe obciążenie blanku pod wpływem walczącej ryby przy holu wędką skręconą o 90 stopni).

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 688
  • Reputacja: 1998
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Fiume Dual Action - wędzisko nietypowe
« Odpowiedź #3 dnia: 02.07.2015, 12:01 »
Bardzo interesujące rozwiązanie. Aż dziwne, że do tej pory nikt na to nie wpadł.
Istotne jest to, co kolega wyżej napisał o przelotkach. Teraz jak holuję rybę bokiem (a robię to zawsze), to kij też trzymam bokiem, tzn. nie jest on kołowrotkiem do dołu tylko w stronę ryby, więc...
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline p^k

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 255
  • Reputacja: 93
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: dolnośląskie
Odp: Fiume Dual Action - wędzisko nietypowe
« Odpowiedź #4 dnia: 02.07.2015, 12:29 »
Ta wedka to taki head and shoulders. Wyczynowiec i tak kupi Williama albo Spinadesco.
Z wędkarskim pozdrowieniem, 
- Paweł :fish:

Offline Logarytm

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 490
  • Reputacja: 184
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Fiume Dual Action - wędzisko nietypowe
« Odpowiedź #5 dnia: 02.07.2015, 12:36 »
Feeder tego rodzaju mógłby być bardziej interesujący. Podczas łowienia tą metodą łatwiej jest zacinać "bokiem" niż w przypadku maczówki. Dziwny byłby jednak hol. Ale rozwiązanie ciekawe, może nawet wyznaczać nowe trendy w budowie wędzisk.
Darek
Złów i wypuść, jeśli chcesz.
Lub po polsku:
catch and release, if you want.

Offline gregorio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 693
  • Reputacja: 148
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kołobrzeg
Odp: Fiume Dual Action - wędzisko nietypowe
« Odpowiedź #6 dnia: 02.07.2015, 20:10 »
Nie taka to znowu nowość , odległościówka o podwójnej akcji. Takie coś shimano zrobiło już kilka lat temu :P .Ja posiadam odległosciówkę Shimano Aerocast match 3.90. Kupiłem ją jak się nie mylę jakoś z 4 sezony temu. Jest to kij oval blank o podwójnej akcji, coś tego typu jak w opisie powyżej. Hol bokiem ryby , wędeczka świetnie wchodzi w parabolę i wyczuwalne są super wszystkie odjazdy i szarpnięcia ryby. Natomiast gdy podniesiemy kij w pozycje klasyczną , przechodzi momentalnie w sztywną akcję. Jest to dobra sprawa gdy rybę wprowadzamy w podbierak. Wędka super wyważona , świetnie się nią zarzuca i holuje rybki. Moja najlepsza odległośćiówka do tej pory , a kilka ich przewaliłem.
Grzegorz > Kołobrzeg

Grendziu

  • Gość
Odp: Fiume Dual Action - wędzisko nietypowe
« Odpowiedź #7 dnia: 02.07.2015, 20:24 »
Cały dzień szukałem i szukałem czegoś, o tej Fiume już rano czytałem, gregorio Twój wpis mnie przekonał bardziej do zakupu niż producent. W następnym tygodniu pewnie ją przetestuję i jak chcecie to podzielę się pierwszymi wrażeniami.

Grendziu

  • Gość
Odp: Fiume Dual Action - wędzisko nietypowe
« Odpowiedź #8 dnia: 02.07.2015, 21:29 »
Poszedłem na dwór testować ustawienie wędki i przesuwać nadgarstki na sucho o 90 stopni coś mi nie gra. Może jednak kolega ma rację, że to bardziej "head and shoulders" i może warto jednak spróbować Spinadesco lub Williama... Bądź tu mądry i pisz wiersze jeśli nie masz kija w ręce i kupujesz przez neta :)

Offline Adeptus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 245
  • Reputacja: 61
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Fiume Dual Action - wędzisko nietypowe
« Odpowiedź #9 dnia: 03.07.2015, 09:21 »
Bardzo ciekawe rozwiązanie jednak trzeba się go nauczyć dobrze użytkować żeby korzystać z jego walorów a zmienić przyzwyczajenia jak pisze Daniel jest trudno. Ale chętnie obejrzę ten kij :D
Mariusz
Fishing Fighters Team