Autor Wątek: Kołowrotek do Supera 10ft do 1k PLN  (Przeczytany 4341 razy)

Offline pr00

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 022
  • Reputacja: 261
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Kołowrotek do Supera 10ft do 1k PLN
« dnia: 29.02.2020, 21:44 »
Zakupiłem sobie w końcu Superę i tak owczym pędem myślę czy by nie wymienić Stradica CI4 na coś innego. Co byście polecili do 1000zł. Jest jeszcze opcja podpięcie do niej Medium Baitrunnera XT-B który leży w pudełku od nowości ale chyba to zbyt duży kaliber do niej.

Offline Wojtas

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 312
  • Reputacja: 42
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Płońsk
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kołowrotek do Supera 10ft do 1k PLN
« Odpowiedź #1 dnia: 29.02.2020, 23:21 »
Jeżeli nie stradic to może Daiwa TDR Match & Feeder 2508

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 984
  • Reputacja: 546
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kołowrotek do Supera 10ft do 1k PLN
« Odpowiedź #2 dnia: 29.02.2020, 23:39 »
Shimano sustain fl może ,albo Daiwa balistic lt,Daiwa caldia lt ;)

Offline Wonski81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 700
  • Reputacja: 933
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnowskie Góry
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kołowrotek do Supera 10ft do 1k PLN
« Odpowiedź #3 dnia: 01.03.2020, 10:26 »
Medium Baitrunner to kawałek maszyny, ja bym go widział ewentualnie na dystansowym feederze i to takim typu 14ft ;) Sustain jest obecnie "zacofany" w stosunku do Stradica FL. Przypuszczam, że pojawi się wkrótce nowa generacja, bo obecnie nie ma sensu dopłacać i go kupować.
Z Shimano w tym budżecie i do feederowych zastosowań niezłą opcją może być (sprowadzony) Thunnus 4000 lub też sprowadzony zza granicy AR-C Aero Ci4+ (chociaż nie mam pewności, czy nie przekroczy założeń finansowych taka operacja).

W Daiwie trochę większy wybór:
- Caldia LT (to samo co Fuego, ale obudowa z Zaionu)
- Lexa LT (to samo co Fuego, ale obudowa z alu)
- Ballistic LT (przekładnia z wysokiej półki, obudowa Zaion)
- TDR (napędowo jak Fuego, niższe przełożenie, obudowa alu, dodatkowa płytka szpula, dobry klip, korbka składana, QD)
- N'Zone( to samo co Lexa LT, tylko niższe przełożenie, płytkie szpule, dobry klip, składana korbka, QD).

Osobiście szedłbym w Ballistica z uwagi na przekładnię - najwyższa trwałość i naprawdę spora moc. Trzeba się jednak liczyć z pewnymi niedogodnościami, bo to nie jest młynek dostosowany do feederowych technik- ewentualne podkłady na szpuli, przeróbka na QD, brak feederowego klipa, korbka jednoelementowa.
Czesiek

Offline Ania

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 568
  • Reputacja: 223
  • Płeć: Kobieta
  • Trotka Warszawa
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kołowrotek do Supera 10ft do 1k PLN
« Odpowiedź #4 dnia: 01.03.2020, 22:46 »
Ja pod Superą mam Centrisa NT520 i śmiga dobrze
Ania

Offline Wojtas

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 312
  • Reputacja: 42
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Płońsk
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kołowrotek do Supera 10ft do 1k PLN
« Odpowiedź #5 dnia: 02.03.2020, 04:55 »
Centris pod względem kultury pracy powinien być ok . Dodatkowo płytka szpula i okrągły klip , ale w tej półce cenowej młynki z Daiwy i Shimano oferują lepszą trwałość i spasowanie. Myślę , że nie bez powodu Czesiek poleca właśnie Shimano i Daiwę w budżecie do 1k

Offline Pablopg

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 265
  • Reputacja: 10
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kielce
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Kołowrotek do Supera 10ft do 1k PLN
« Odpowiedź #6 dnia: 02.03.2020, 14:45 »
Jak lubisz używać wolnego biegu to bierz Thunnusa 4000  Shimano jedyny minus to duży knob mam dla mnie jest ok można też zmienić na mniejszy
Paweł

Offline pr00

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 022
  • Reputacja: 261
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Kołowrotek do Supera 10ft do 1k PLN
« Odpowiedź #7 dnia: 02.03.2020, 15:50 »
Pooglądałem trochę i póki co mam mieszane uczucia. Nowe Daiwy nie oferują w sumie niczego po za tym co mam w Stradicu, jedynie TDR jakoś do mnie przemawia przez QD.
Thunnus to ciekawa propozycja ale widzę, że jest problem z dostępnością.
Płytki szpule mnie nie robią ponieważ w Stradicu zrobiłem podkład na szpuli.
Ciekawe wygląda za to Shimano X-Aero Baitrunner 2500 miał ktoś okazje testować ?
Z drugiej strony jest możliwość przerobić Stradica na QD ?

Offline Pablopg

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 265
  • Reputacja: 10
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kielce
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Kołowrotek do Supera 10ft do 1k PLN
« Odpowiedź #8 dnia: 02.03.2020, 16:18 »
Turnusy nowe są na OLX firma z Dobczyc sprzedaje drugą opcją to ściągnąć z Austrii Notdfishing 77
Paweł

Offline Koń

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 606
  • Reputacja: 530
Odp: Kołowrotek do Supera 10ft do 1k PLN
« Odpowiedź #9 dnia: 02.03.2020, 17:00 »
Nie znam się, to się wypowiem. Mam Thunnusa (ale w wielkości 6000), miałem 4000D (niższa półka niż thunnus, wizualnie i gabarytowo identyko), mam X-Aero 2500. Mam też Stradica CI4+ 4000 i FL 5000.

Wędkę masz 3,0 m. Zatem tak:
- czy jest dobrze wyważona? Jeśli tak, Stradic CI4+ 4000 będzie fajnie leżał pod tym względem.
- czy potrzebujesz targać trochę większe ryby i łowić cięższymi koszykami? Jeśli tak, to Stradic FL 4000 będzie zapewne lepszy niż węglak, pod względem mocy itp. Trochę dłuższa szpula ma niby przekładać się na dalsze rzuty. Dalej wyważenie nie powinno zostać zaburzone, bo to lekkie młynki. Ale warto chyba kupić stacjonarnie, bo są różne opinie na temat ich pracy prosto z pudła - zależy pewnie od egzemplarza.
- czy potrzebujesz wolnego biegu? Wówczas Thunnus, ale na minus będzie taki sobie nawój. Mocy będzie pod dostatkiem.
- może jednak chcesz wolnego biegu i nie przewidujesz dużego obciążenia młynka? 4000D to będzie taki tańszy Thunnus, ale też oferujący mniej.

Gdzie w tym wszystkim X-Aero 2500? Jeśli uznasz, że wolny bieg jest, podwójna korbka nie przeszkadza, a kosztem mocy wolisz mieć lepszy nawój i bardziej płynny hamulec - to wtedy typowałbym jego. No i jest najtańszy z towarzystwa, a na promocji można go urwać za mniej niż 400 zł.

A o Daiwach nie wiem nic.

Offline pr00

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 022
  • Reputacja: 261
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Kołowrotek do Supera 10ft do 1k PLN
« Odpowiedź #10 dnia: 02.03.2020, 17:04 »
Co do wyważenia że Stradiciem to jest w punkcie łączenia blanku i dolnika.

Offline Wonski81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 700
  • Reputacja: 933
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnowskie Góry
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kołowrotek do Supera 10ft do 1k PLN
« Odpowiedź #11 dnia: 02.03.2020, 18:58 »
Ja powiem tak.
Na chwilę obecną Daiwa oferuje najciekawsze konstrukcje pod feederowe zastosowania. Nowy typ przekładni, który zapoczątkowała seria LT, to spora moc zwijania, klasyczne, przednio- hamulcowe konstrukcje mają posuw szpuli oparty o zębatki i mimośród, co być może ma swoje wady, ale ma też zalety, gdyż dodatkowe zębatki przejmują część obciążeń i stabilizują drugą stronę osi z kołem napędowym. Seria LT też zapoczątkowała koniec problemów ze ścieraniem się pinionów, który dotykał sporo egzemplarzy.
Modele od Excelera LT począwszy mają nieco utwardzone przekładnie, zaś Ballistic i wyższe modele, to już przekładnie wycięte wodą z jednego kawałka zagęszczonego metalu.
Modele Daiwy, dedykowane pod match&feeder, czyli w zasadzie te z dystrybucji szkockiej, mają dobre klipy, spłycone szpule, składane przyciskiem korbki i często także quick drag. Niestety, nawet topowy model z tej serii, czyli TDX nie oferuje takiej przekładni i wzmocnień na koszu, jakie oferują kołowrotki z oferty "ogólnej", przy porównywalnej cenie. 

Na chwilę obecną, przy wyższym budżecie i chęci kupienia dobrej jakości maszyny z wolnym biegiem jest się ograniczonym do Thunnusa, czyli topowego baitrunnera z Shimano. Nie jest oferowany na naszym rynku, ale od Austriaków można kupić bez problemu (nordfishing77.at), mają nawet szpule zapasowe. Ten topowy model ma wysokiej jakości przekładnię, zwaną dumnie Palladin. Tego typu przekładnie Shimano stosuje w modelach morskich, zresztą Thunnus też się rzekomo do takich zalicza.

Stradic klasyczny jest sztywniejszy i lepiej "trzyma" napęd z uwagi na częściowo metalową obudowę. Wersja węglowa (ci4+) mimo iż sztywna, nie oferuje takiej stabilizacji napędu co metal. Więc do cięższych technik połowu lepszy jest Stradic "klasyczny" - obecnie FL.

Baitrunner Aero, bez względu czy 4000(średnica szpuli 57mm) czy 2500(średnica szpuli 51mm) ma te same korpusy i napędy. Pomimo tego, że to kołowrotek ładny, zgrabny i powabny, niezbyt lekki i niezbyt mały, to jednak przy intensywnym użytkowaniu wykazuje szybkie zużycie przekładni, gdyż ta nie jest zbyt twarda i mocna.

Oczywiście można temat olać i kupować młynki, które się podobają, albo też ładnie pracują. Ja przecież nie mogę nic narzucać, a jedynie zwracać uwagę na pewne sprawy i zależności. Uważam, że dysponując większą kwotą na zakup warto wybrać model o wyższej trwałości.
W niejednej konstrukcji wymieniałem napęd, czasem więcej niż raz, i zajechałem osobiście nawet te mocniejsze, jak baitrunner D. Podajniki 45g zamiast dotychczasowych 30, odległości typu 50m, żyłka 0,28 i większa głębokość, zwijanie zestawów w takich warunkach, przy niezbyt wysokiej jakości napędzie, to bardzo szybki zgon przekładni.
Okazuje się, że kołowrotki do feedera, zwłaszcza gdy łowi się aktywnie powinny posiadać mocne i trwałe napędy, podobnie jak maszyny spinningowe. Więc mit o tym, że kołowrotek do feedera nie musi być tak trwały i mocny jak do spina, można śmiało obalić :)
Sam przesiadam się na maszyny, które w cięższych warunkach przekręcą znacznie dłużej niż jeden sezon, bo wymiany napędu są nie tylko pracochłonne, lecz generują jeszcze dodatkowe koszty. Na dodatek, z racji tego, że ciągle grzebię w kołowrotkach, słyszę praktycznie wszystko, więc brak płynności czy dziwne dźwięku z napędu są dla mnie szczególnie irytujące.

W zasadzie w każdej Daiwie można zrobić QD i będzie działał tak samo, jak ten oferowany fabrycznie.
W większości Shimano też można zrobić QD, w Stradicu na pewno.
Oczywiście nie zawsze jest to proste i łatwe, ale można, da się, wszystko śmiga bdb, nie trzeba się ograniczać ;)
Czesiek

Offline Gladki

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 129
  • Reputacja: 12
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarz uniwersalny...
  • Lokalizacja: Warszawa
Odp: Kołowrotek do Supera 10ft do 1k PLN
« Odpowiedź #12 dnia: 02.03.2020, 20:32 »
Rozbiłeś mnie... a właśnie wybieram młynki do moich feederow - praktycznie już postawiłem na Daiwe TD Feeder 4012 qd ale ta przekładnia... Piszesz, że przechodzisz na mocne konstrukcje niewymagające corocznych wymian napędu... zdradzisz w jakie modele celujesz?
Pozdrawiam
Tomek

Offline Radar

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 446
  • Reputacja: 368
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kołowrotek do Supera 10ft do 1k PLN
« Odpowiedź #13 dnia: 02.03.2020, 21:11 »
To może jeszcze taka propozycja?

https://sklepdrapieznik.pl/sklep/shimano/28762-shimano-ultegra-ci4-5500-xt-c.html
Lub odpowiednik Daiwa, ciut droższy
https://sklepdrapieznik.pl/sklep/daiwa/41190-daiwa-tdr-distance-feeder-25-qd.html

Czesiu może się wypowie czy ta Daiwa ma wszystkie zalety nowych konstrukcji LT czy jest to jeszcze „stara technika”.
Nie krytykuj bo dostaniesz bana.

Radek

Offline Wonski81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 700
  • Reputacja: 933
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnowskie Góry
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kołowrotek do Supera 10ft do 1k PLN
« Odpowiedź #14 dnia: 02.03.2020, 21:19 »
Rozbiłeś mnie... a właśnie wybieram młynki do moich feederow - praktycznie już postawiłem na Daiwe TD Feeder 4012 qd ale ta przekładnia... Piszesz, że przechodzisz na mocne konstrukcje niewymagające corocznych wymian napędu... zdradzisz w jakie modele celujesz?
Pozdrawiam
Tomek

Ulubione Shimano ma obecne niezbyt ciekawą ofertę modelową, by coś fajnego do feedera dopasować. Stradic FL to bardzo dobra konstrukcja, kłopot w tym, że nie jest to duży młynek, więc pod mocniejsze czy dłuższe wędki oferowane wielkości będą zbyt małe. Pozostają modele z oferty morskiej, wielkości 5000 i 6000 są w sam raz, ale to już hardcore, bo szpule nie mają w ogóle klipa, napędy kręcą tylko w przód, nie mają także zbijaka kabłąka. To już zero finezji, polotu i wygód. Na jednym zestawie pod grube zwierze mam jednak takiego ;)
Poświęcam więc dobre zaplecze części zamiennych w Shimano, na rzecz Daiwy.
Wysokiej jakości przekładnia, sztywna obudowa Zaion i uszczelnienia w Ballisticu, a także duża oferta wielkości i przełożeń sprawia, że to będzie "to". Przekładnie LT są na tyle mocne, że można śmiało wybierać modele z wyższym przełożeniem, nie odczuwa się jakichkolwiek ubytków mocy. Jeśli zdarza się częściej łowić na większym dystansie, to taki większy nawój (dzięki przełożeniu) można docenić.
W gratisie bardzo niska masa własna kołowrotka, co naprawdę da się odczuć i sprawia mega frajdę. Kicham obecnie na wyważenie wędki, od kiedy pod pickerem mam młynek niewiele ponad 200- gramowy cały zestaw jest tak lekki, że nie odczuwam jakiś problemów z tytułu niedowagi ;)

To może jeszcze taka propozycja?

https://sklepdrapieznik.pl/sklep/shimano/28762-shimano-ultegra-ci4-5500-xt-c.html
Lub odpowiednik Daiwa, ciut droższy
https://sklepdrapieznik.pl/sklep/daiwa/41190-daiwa-tdr-distance-feeder-25-qd.html

Czesiu może się wypowie czy ta Daiwa ma wszystkie zalety nowych konstrukcji LT czy jest to jeszcze „stara technika”.



Ultegra 5500 czy TDR Distance, to nie są konstrukcje pod wędki 10ft :-[
Do dystansowego feedera 13-14ft pasują bardzo dobrze i tutaj bym je widział. Osobiście jestem zwolennikiem Ultegry CI4, ze względu na kutą przekładnię, wkręcaną bezpośrednio korbę i jednak wyższe (dłuższe szpule) niż w Daiwie.
TDR Distance wyrasta bezpośrednio z Daiwy Cast'izm, spłycono szpule, zredukowano masę wywalając uszczelnienia, mamy też inne kolorki. Owa Daiwa podoba mi się bardzo, jednak szpula to taki trochę naciągany long cast. 25mm to żaden szał, zwłaszcza, że kołowrotki "tradycyjne" wielkości 6000 mają szpule wyskości ponad 20mm (np 22).
Czesiek