Autor Wątek: Karaś pospolity - gatunek zagrożony!  (Przeczytany 26926 razy)

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 675
  • Reputacja: 1980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Karaś pospolity - gatunek zagrożony!
« dnia: 23.11.2014, 13:10 »
Ostatnio przeglądając Wędkarski Świat z przerażeniem zauważyłem, że w rubryce rekordów jest jeden karaś. Nie ma podziału na inwazyjnego karasia srebrnego - 'japońca' i na naszego rodzimego  złotego karasia pospolitego, jest po prostu 'karaś'. I zdjęcia japonców oczywiście. Jest to smutne bo to jakby 'wyrok' swojego rodzaju, który mam nadzieję przez nieuwagę, redakcja tego utytułowanego pisma wydała na 'złociaka'...
Więcej o problemie karasia tutaj:

https://splawikigrunt.pl/artykuly-i-porady/obserwacje-i-porady/karas-pospolity-na-pomoc-zagrozonemu-gatunkowi

Jakie jest Wasze zdanie na ten temat? czy macie wiele łowisk ze złotym karasiem czy łowicie już głównie 'japońce'?
Lucjan

Offline grzegorz07

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 792
  • Reputacja: 58
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Jastrząb
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Karaś pospolity - gatunek zagrożony!
« Odpowiedź #1 dnia: 23.11.2014, 17:36 »
Mam obok siebie dwa fajne łowiska jedno takie typowo karasiowo linowe choć wielkich ilości karasia tama nie ma i jesli się łowi to waśnie na przemian z srebrnym.  Choć bardziej ceniony jest własnie złoty .Druga woda dużo większa, ale zasada ta sama złoty i srebrny. Zarybiają tym i tym. W PZW chyba nigdy nie było podziału  wody po względem gatunków. Tylko myślę nie wiem czy dobrze mają jedną zasadę wszystko i wszędzie jeżeli zarybiamy sumem to wszędzie karpiem ,sandaczem wszędzie. Jeżeli były wody nie zarybiane japońcem był karaś, a zaczyna się nim zarybiać. To traktowane jest to porostu fajnie nowa ryba w łowisku sam wiem po sobie nie było problemu nigdy na to uwagi nie zwracałem.i nie traktowałem ich jako wykluczające się. Może faktycznie fajnym pomysłem było by tworzenie łowiska dopasowanych charakterem wody do gatunków nie tylko komercji ale również PZW w końcu nie dysponują jednym czy dwoma stawami.
Bo co pozostaje srebrnego wykluczyć całkowicie, kosztem ratowania złotego???.
A tak na marginesie to chyba Rosja obfituje w srebrnego tak mi się kojarzy z filmów.
               

Offline Marcin

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 209
  • Reputacja: 119
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gryfów Śląski
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Karaś pospolity - gatunek zagrożony!
« Odpowiedź #2 dnia: 23.11.2014, 17:45 »
U mnie niestety nie ma już złocistych nawet na komercjach... tak jakby każdy zapomniał o jego istnieniu, chociaz z drugiej strony nikt na cale szczęście nie myśli nawet o wypełnieniu tej luki japońcem, ciekawe tylko na jak długo. Mam w sumie w okolicy tylko jeden staw a raczej bajoro z karasiem srebrzystym, każdy łowi sobie je tam na żywca bo osiągają maks 10cm.
A wracając do naszego karasia myślę, że wina leży trochę po stronie ludzi odpowiedzialnych za zarybienia zbiorników, nie wiem jak wygląda to w innych częściach kraju ale u mnie zarybia się tylko i wyłącznie karpiem. Kiedyś w latach 70 "moje" jezioro było znane w całej Polsce jako jedno z najlepszych łowisk suma do dzisiaj przyjeżdżają czesi z nieświeżymi informacjami bo suma jest już jak na lekarstwo. Populacja leszcza już prawie nie istnieje, biedak zaczyna karłowacieć. Za to raz w roku wpuszczają około 500 kg karpia, o karasiu nikt nie myśli. A na komercjach jest tylko karp i amur bo to najłatwiej kupić.
Z zazdrością oglądam Twoje filmy Luk na których wyciągasz piękne liny czy karasie, u mnie tego po prostu nie ma.
Pozdrawiam
Marcin

Offline mirek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 234
  • Reputacja: 80
Odp: Karaś pospolity - gatunek zagrożony!
« Odpowiedź #3 dnia: 23.11.2014, 18:27 »
W tym roku wiosenna porą złapałem jednego złotego karasia, w granicach 30cm.Taki był ładny,wybarwiony że od razu go wypuściłem.Prawdopodobnie wpuścili lina,karasia na jesieni parę kilo.Przyjdzie wiosna to mięsiarze szybko załatwią sprawę.

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 675
  • Reputacja: 1980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Karaś pospolity - gatunek zagrożony!
« Odpowiedź #4 dnia: 23.11.2014, 18:38 »
Mirek, taki trzydziestak to juz piękna rybka!

W UK będzie odnawiać sie populację tej ryby. Niestety wszelkie krzyżówki z karpiem, zlotą rybką z przydomowych sadzawek, lub japońcem kończą się tym, że hybryda nie ma już wielu cech karasia i nie przekazuje ich dalej. Dlatego zarybiając karpiem  lub co gorsza japońcem niszczy sie ten gatunek. Z punktu widzenie obecnej ekologii i ochrony środowiska takie postepowanie jest wręcz karygodne, gdyz usuwa się po prostu te rybę, ten gatunek z jego siedliska poprzez zarybienia właśnie.

Nie wierzyłem własnym oczom, że WŚ 'zrównał' już te dwa gatunki. Szkoda - bo widzę, że nie robi i nie zrobi się już raczej nic w tym temacie. IRŚ i ichtiolodzy wiedzą na pewno o tym problemie. Pokazuje to jak ważna jest ingerencja państwa w pewne sprawy. Nie może byc tak, że prowadzi sie bezmyślną politykę zarybieniową 'pod rybaka' lub żądnego 'taniego mięsa' wędkarza. Powinno sie w jak największym stopniu utrzymywać naturalny stan wód - jednak w Polsce daleko jeszcze do tego. Gatunki inwazyjne powinno sie usuwać - promować natomast autochtoniczne. Niestety jeden błąd, popełniony prze ludzką głupotę, może oznaczać nieodwracalne już zmiany.
Lucjan

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Karaś pospolity - gatunek zagrożony!
« Odpowiedź #5 dnia: 23.11.2014, 18:49 »
Ja to myślę, że u nas często zarówno sami wędkarze, jak i zarybiający nie wiedzą jaka jest różnica pomiędzy tymi karasiami.
U mnie na zbiorniku sekcyjnym walą japońca co roku i wędkarze się cieszą, bo łowią sobie duże karachy. Nikt nie zastanawia się czy to japoniec czy złocisty.

Oczywiście, bardzo szkoda.
Właśnie tak to powinno wyglądać, jak Luk opisał w artykule. W UK powstają takie projekty ratujące poszczególne gatunki. Kiedyś taki projekt oglądałem na YT i dotyczył on płoci. Niesamowita sprawa.
U nas chyba to nierealne. Nikt na to by nie chciał dać pieniędzy.

Jako że o karasiach mowa, to pozwolę sobie kilka zdjęć wstawić (dwa z tego roku, a jedno z ubiegłego).
Ciekawe czy rozpoznacie jakie to karasie :)





Pozdrawiam
Mateusz

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 675
  • Reputacja: 1980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Karaś pospolity - gatunek zagrożony!
« Odpowiedź #6 dnia: 23.11.2014, 19:26 »
No ja rozpoznam, ale nie będę podpowiadał!

Co do tego ratowania - to wcale nie jest tak ciezko pomagac karasiowi... Można na przykład wytypować jakieś łowiska bez japońca i zarybić je 'złociakiem'. Na brzegu postawić kilka tablic informacyjnych  i po sprawie... Wiele kół wędkarskich zrobiłoby cos takiego - jestem pewien! Właśnie takie rzeczy mogłoby robic stowarzyszenie. Temat ten znów wraca jak bumerang. ;)
Lucjan

Offline jaco

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 403
  • Reputacja: 54
  • Płeć: Mężczyzna
  • Jacek
  • Lokalizacja: Legnica, Polska
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Karaś pospolity - gatunek zagrożony!
« Odpowiedź #7 dnia: 23.11.2014, 19:34 »
Wkurzające jest też podejście samych wędkarzy,niestety zwłaszcza tych starszych i mam na myśli sytuacje których byłem świadkiem.Chodzi mi o zabieranie dużych karasi pospolitych oczywiście w dużej ilości,z tego co wiem nie jest to smaczna ryba,ale jak się traktuje jezioro jak darmowy sklep rybny  >:(.
Pozdrawiam
Jacek

Offline jaco

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 403
  • Reputacja: 54
  • Płeć: Mężczyzna
  • Jacek
  • Lokalizacja: Legnica, Polska
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Karaś pospolity - gatunek zagrożony!
« Odpowiedź #8 dnia: 23.11.2014, 19:35 »
a ten to jaki ? ;)
Pozdrawiam
Jacek

Offline Lug (Darek Jagodziński)

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 446
  • Reputacja: 133
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Karaś pospolity - gatunek zagrożony!
« Odpowiedź #9 dnia: 23.11.2014, 22:41 »
Jaco tak mi się wydaje, że na obydwu fotografiach to karaś srebrzysty ale z torfowych wód. U Mateo jeden jest tylko złoty/pospolity (nie złocisty). No właśnie. Jaka jest poprawna nazwa? Karaś złoty, karaś pospolity czy karaś złocisty?:)
Darek

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Karaś pospolity - gatunek zagrożony!
« Odpowiedź #10 dnia: 23.11.2014, 22:52 »
Karaś pospolity zwany złotym :) Złocisty, to też używana nazwa, choć znawcy tematu twierdzą, że złocisty = chiński, czyli jeszcze inna odmiana.

Na moich zdjęciach można dobrze policzyć łuski w linii nabocznej. Karaś złocisty ma ich więcej - zwykle >30, zaś srebrzysty < 30.
Pozdrawiam
Mateusz

Offline Logarytm

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 490
  • Reputacja: 184
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Karaś pospolity - gatunek zagrożony!
« Odpowiedź #11 dnia: 23.11.2014, 23:00 »
Ja znam dwa dzikie stawy, gdzie karasia pospolitego jest tak dużo, że karłowacieje. W zasadzie nie można tam złowić nic dużego. Można rzucić pusty haczyk bez przynęty i złapać rybę. Myślę, żeby gdzieś przenosić te karasie.
Darek
Złów i wypuść, jeśli chcesz.
Lub po polsku:
catch and release, if you want.

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 675
  • Reputacja: 1980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Karaś pospolity - gatunek zagrożony!
« Odpowiedź #12 dnia: 23.11.2014, 23:43 »
Podstawowa różnica to płetwa grzbietowa. U karasia pospolitego jest wypukła a u japońca wklęsła. Karaś pospolity moze miec różna barwę -w zależności od łowiska, koloru wody i dna. Czasami robi się ciemny, innym razem jest jasniejszy. Ma tez raczej czerwone płetwy piersiowe, inne tez maja czerwonawy kolor. Czasami może on przechodzić w ciemna cegłę. Japoniec ma kolor płetw szary - może być ciemniejszy jak ryba przybiera 'przypalany' kolor...

Płetwa grzbietowa jednak to podstawa identyfikacji . Tylko carassius carassius ma wypukłą. Karpie, F1, japońce i złote rybki maja wklęsłe
Lucjan

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 675
  • Reputacja: 1980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Karaś pospolity - gatunek zagrożony!
« Odpowiedź #13 dnia: 23.11.2014, 23:46 »
W UK plan jest taki, aby znajdowac jakies stawy, wody gdzie karas sie przyjmie - i wystąpić o zarybienie. Maja się znaleźć na to środki.

W Polsce tez jest to możliwe... Trzeba tylko dostrzec problem. Jakoś nikt tego nie postrzega w ten sposób. Był karaś.. Jest karaś! W czym problem? >:(
Lucjan

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Karaś pospolity - gatunek zagrożony!
« Odpowiedź #14 dnia: 23.11.2014, 23:49 »
Właśnie te złote rybki to są chyba te karasie chińskie zwane złocistymi.
Pozdrawiam
Mateusz