Autor Wątek: Kołowrotek uniwersalny na duże ryby  (Przeczytany 3727 razy)

Offline Reters

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 38
  • Reputacja: 0
Kołowrotek uniwersalny na duże ryby
« dnia: 28.08.2020, 21:03 »
Cześć ponownie wszystkim. Już się przywitałem i myślę, że mogę poszerzać swoją wiedzę dzięki waszej pomocy i uprzejmości:)

Pisałem w przywitaniu się, że wędkuję od małego, lecz z mizernym skutkiem, jeśli chodzi o piękne ryby. Znaczy wszystkie są piękne, ale mi bardziej chodzi o te duże ;)

Sprawa jest taka, że planuję z bratem, zakup wędki gruntowej.

Tylko właśnie chodzi nam o wędkę dość uniwersalną.

Niestety mamy dość mało czasu w życiu na wędkowanie i chcieli byśmy sobie złożyć taki zestaw na większą rybę. Chodzi o karpie takie do 5-7 kg Sumy takie max 10 kg Leszcze duże i może też połapać na martwą rybkę na sandacza.

Poczytałem trochę forum i skupiliśmy się na tych 2 wędkach:

https://allegro.pl/oferta/wedka-karpiowa-mikado-intro-carp-3-6-3lb-karpiowka-8978353395

https://allegro.pl/oferta/wedka-karpiowka-prologic-c1-carp-3-6m-3lbs-3cz-9439507787

Którąś na pewno na dniach wybierzemy.

Teraz tylko chciał bym się was doradzić(bo tutaj to trochę się pogubiłem)

Jaki kołowrotek dobrej jakości byście polecili na takie ryby. Chodzi mi, żeby nie był za wielki(za ciężki) ale dobrze wykonany. Nie chciał bym kołowrotka z wolnym biegiem i tylnym hamulcem. Wolał bym coś z przednim hamulcem.

Nasz budżet to do 250zł za kołowrotek. Nie mam też większego pojęcia, czy wybrać żyłkę czy plecionkę.

Wiadomo, że jedno i drugie ma swoje wady oraz zalety.

Super jak byście zaproponowali nam dobrej klasy kołowrotek. Teraz jest tego tyle, że łatwo kupić chiński badziew ;) Mamy z bratem na dobrej jakości spiningu kołowrotki Spro Red Arc(brat) a ja troszkę tańszy. I chodzą jak malowane:)

Może coś właśnie z tej firmy było by odpowiednie do takiego zestawu jaki szukamy?

Wiele zdrowia :D

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 984
  • Reputacja: 546
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kołowrotek uniwersalny na duże ryby
« Odpowiedź #1 dnia: 28.08.2020, 21:17 »
https://www.raven-fishing.pl/super-loncast-pro-460/pl/product/16470

Tu macie fajny młynek ogarnie wasze potrzeby, co do kija to Prologica bym wziął albo Carp spirit blax 3,6m do 3lbs. Na allegro za 200 zł idzie kija wyrwać ;)

Offline Reters

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 38
  • Reputacja: 0
Odp: Kołowrotek uniwersalny na duże ryby
« Odpowiedź #2 dnia: 28.08.2020, 22:30 »
I tak właśnie myślimy, żeby uderzać w tego Prologica. Jeszcze tylko lukniemy wędkę z Twojego polecenia.

Łoł jaka "bestia" ten Spro :D I ta płytka szpula..

Powiem Ci Tomek, że ja takiej szpuli płytkiej nigdy nie miałem. Rozumiem, że np. żyłkę nr.28 to mało wejdzie? Czy na taką szpulę lepiej założyć plecionkę dobrej jakości np. nr 14?



Offline Mikon

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 705
  • Reputacja: 114
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lublin
Odp: Kołowrotek uniwersalny na duże ryby
« Odpowiedź #3 dnia: 29.08.2020, 07:04 »
Sklep podaje że żyłki 030 wchodzi 300 m

Offline Martinez

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 894
  • Reputacja: 318
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarz z zasadami
    • Galeria
  • Lokalizacja: Tarnów
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Kołowrotek uniwersalny na duże ryby
« Odpowiedź #4 dnia: 29.08.2020, 07:44 »
Więcej niż 300m nie będzie Ci potrzebne. Z pewnością na takie odległości nie rzucisz, a do wywózki to już na duże odległości to plecionka. Bo przy takiej odległości to sygnalizacja brań jest żadna przy żyłce z uwagi na jej rozciągliwość.
Z kolei należy pamiętać o tym, że plecionka przy splątaniu jest trudna (o ile w ogóle możliwa) do rozplątania.
W tym tygodniu kupiłem 150 m plecionki 0,25 i pod nią dałem 250m podkładu z żyłki 0,30. A to tylko i wyłącznie dlatego plecionka, żeby służyła do markerowania łowiska. Zresztą też nie jest to jakaś tam wyszukana, ale najzwyklejsza Mikado.
Shimano TX-4, Ultegra 14000, ciężarek 100gr = 133 metry

Tak - mam uczulenie na "Mokate". Przereklamowana wanna z rybami.

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 984
  • Reputacja: 546
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kołowrotek uniwersalny na duże ryby
« Odpowiedź #5 dnia: 29.08.2020, 09:07 »
Ten Spro od lat na rynku jest i cenowo super wychodzi,maszynka sprawdzona w bojach posłuży :beer:,żyłki wchodzi  0,30mm -300m, także jest dobrze :thumbup:

Offline Reters

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 38
  • Reputacja: 0
Odp: Kołowrotek uniwersalny na duże ryby
« Odpowiedź #6 dnia: 29.08.2020, 10:11 »
Rozumiem. Czyli jednak wybrali byśmy żyłkę. Szczególnie, że nie będziemy wykonywać, nie wiadomo jak dalekich rzutów.

Wracając jeszcze do kołowrotka. Ten co polecił mi Tomek jest świetny. Aczkolwiek brat mi marudzi, że by chciał coś lżejszego, ponieważ ma problem z nadgarstkami(praca)

I tak jak oglądałem tego Spro Super Long Casta natrafiłem na taki model tej firmy:

https://fishingworld.pl/pl/p/SPRO-KOLOWROTEK-CRESTA-SNYPER-6000-/23060685

Waży sporo mniej, tylko on ma jak by inną szpulę, nie taką płytką. Jakie są różnice w wędkowaniu na takich szpulach?

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 984
  • Reputacja: 546
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kołowrotek uniwersalny na duże ryby
« Odpowiedź #7 dnia: 29.08.2020, 10:16 »
Młynek na duże rybki jak sum czy karp musi być solidny ,swoje więc waży ,zestaw i tak na podpórkach leżał będzie,tej Cresty nie znam nie wypowiem się o niej :beer:

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 984
  • Reputacja: 546
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kołowrotek uniwersalny na duże ryby
« Odpowiedź #8 dnia: 29.08.2020, 10:19 »
Do kwoty załóżmy 300zł jeszcze mogę polecić wam Okumę custom black cb 60 ,ale ona też waży 570gr :thumbup:

Offline pr00

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 030
  • Reputacja: 261
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Kołowrotek uniwersalny na duże ryby
« Odpowiedź #9 dnia: 29.08.2020, 10:31 »
W tej cenie nie znajdziecie lekkiego młynka o "karpiowych" parametrach, ryby do 10kg wyciągnięcie prawie każdym  kolowrotliem. Trochę bez sensu jest kupować karpiówkę do tego celu chyba że chcecie też daleko rzucać bądź jeszcze większe ryby łowić. Musicie się zastanowić czy chcecie lżejszy zestaw np.  z mocnym feederem czy typowa karpiówkę ale o większej wadze. Tak naprawdę zbyt mało danych podałeś o metodzie łowienia.

Offline Reters

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 38
  • Reputacja: 0
Odp: Kołowrotek uniwersalny na duże ryby
« Odpowiedź #10 dnia: 29.08.2020, 11:19 »
I tutaj panowie macie rację. Chcemy nie wiadomo co a to wszystko nie jest takie chop siup :)

Napiszę inaczej...

Z bratem chcemy złożyć dwa zestawy czyli on dwie wędki i ja dwie wędki.

I tak, ustaliliśmy że kupimy dość mocnego feedera 3.90 na rzekę Narew. Koszyczki jakie będziemy używać to od 20g do 60g

I kupimy właśnie karpiówkę 3.60 tylko tutaj sprawa jest taka, że właśnie nie chcemy potężnego kołowrotka. Bo rybki na nią będą różne. Sporo będzie się trafiać takich nie za wielkich jak leszcze do kila, liny około kilo ale też czasami(bo mamy dobre miejsce) weźmie karp już ładniejszy 3-4kg i wtedy za słaby zestaw go nie utrzyma. Celujemy w wędkę Prologic C1 Carp tak jak mi polecił Tomek.
Ale mamy jeszcze na uwadze MIKADO INTRO CARP 3,6/3LB sporo tańsza. Tylko pytanie czy jakościowo mocno nie odstaje od Prologica.

Konsensus mojej wiadomości do was jest taki, że po prostu chciał bym usłyszeć od was może jakieś mniejsze i lżejsze alternatywy dla Spro Super Long Cast 460

Offline Martinez

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 894
  • Reputacja: 318
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarz z zasadami
    • Galeria
  • Lokalizacja: Tarnów
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Kołowrotek uniwersalny na duże ryby
« Odpowiedź #11 dnia: 29.08.2020, 11:37 »
Reters, już Ci piszę (bo zważyłem kołowrotek na potrzeby tego posta):
Na początku sierpnia kupiłem używany kołowrotek SPRO SUPER LCS 555. Z grafitową szpulką, do tego ok. 260m żyłki 0,30mm i 150m plecionki 0,25 waży 563gr. Ze szpulką aluminiową, żyłką (na oko - taka była nawinięta) ok. 300m żyłki 0,35mm i circa 12m przyponu strzałowego - waży 590gr.
Kołowrotek jest używany tylko do spombowania i markerowania łowiska. Nie wiem jak daleko tym rzucę, bo jeszcze nie byłem z tym sprzętem nad wodą, ale myślę, że pojadę go jutro przetestować, właśnie pod kątem rzucania na dalekie odległości.
Naprawdę weź proszę pod uwagę, że chcąc łowić duże ryby i łowić bezpiecznie, MUSISZ mieć solidny sprzęt. Ja osobiście po roku łowienia Jaxonami (mam na myśli kołowrotki) pozbyłem się obu.
Co się zaś tyczy żyłki czy plecionki - właśnie na dalekie rzuty (100+ m) najlepsza jest żyłka. Natomiast do już naprawdę dalekiej wywózki (ponton, łódka zanętowa) najlepsza jest plecionka (z powodów, które wymieniłem wcześniej).
Shimano TX-4, Ultegra 14000, ciężarek 100gr = 133 metry

Tak - mam uczulenie na "Mokate". Przereklamowana wanna z rybami.

Offline Wonski81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 700
  • Reputacja: 933
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnowskie Góry
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kołowrotek uniwersalny na duże ryby
« Odpowiedź #12 dnia: 29.08.2020, 12:11 »
Sorry, bo może taki trochę of- top, ale na ryby w rozmiarze delikatnie mówiąc "ćwiczebnym" potrzebna jest karpiówka?
Jakoś sobie tego nie wyobrażam, by łowić karpiki po 3kg wędką o ugięciu kija od miotły, której waga z młynkiem to pewnie coś ok kilograma.
Rozumiem przewagę karpiówek przy łowieniu z alarmem, dalekie rzuty z młynkiem long cast, wywózki... i generalnie wyjmowanie kloców z wody, ale w tej sytuacji?
Pytanie czy założyciel tematu tego potrzebuje? Trudne łowiska, dalekie rzuty? Zaczepy?

Czesiek

Offline pr00

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 030
  • Reputacja: 261
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Kołowrotek uniwersalny na duże ryby
« Odpowiedź #13 dnia: 29.08.2020, 12:13 »
Podsumowując, jak lekko wagowo to albo niezbyt wielkie ryby, albo drogo. Dla przykładu Ultegra XTC Ci4 5500 waży 440g a kosztuje 800-900pln.

Edit:

Wąski ma rację, na ryby do 10kg prawie każdy sprzęt starczy. Ja takie łowię na Supere 10ft i Stradica Ci4

Offline Reters

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 38
  • Reputacja: 0
Odp: Kołowrotek uniwersalny na duże ryby
« Odpowiedź #14 dnia: 29.08.2020, 12:26 »
Oczywiście, świadomy jestem, że duże ryby, to duży kołowrotek.

Wiecie co... Jako że bardzo doceniam waszą pomoc, i po przeanalizowaniu wszystkich sugestii.

Zdecydujemy się na zestaw:

Wędka Mikado Intro Carp 3.60m 3LB
https://allegro.pl/oferta/wedka-karpiowa-mikado-intro-carp-3-6-3lb-karpiowka-8978353395

Kołowrotek Cresta Snyper 6000
https://allegro.pl/oferta/kolowrotek-feederowy-cresta-snyper-6000-0-25mm-380-9592372895

Żyłka Katran Synapse Camo 0,31 300m
https://allegro.pl/oferta/katran-synapse-carp-camo-0-31mm-300m-9349614805


Jak myślicie, taki zestaw będzie dobry dla nas wędkarzy, bardziej amatorskich niż zawodowych? ;)