Autor Wątek: Oznaczenie ciężaru wyrzutu  (Przeczytany 10564 razy)

Offline adams

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 75
  • Reputacja: 6
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Racibórz
  • Ulubione metody: method feeder
Oznaczenie ciężaru wyrzutu
« dnia: 03.09.2015, 22:32 »
Witam, przeglądając oferty wędek natrafiłem na taki opis dotyczący ciężaru wyrzutu:

cw : max MH

Opis dotyczy wędki Selektor Pellet Feeder 360 MH Trabucco
Jak interpretować ten zapis?

Dzięki za odpowiedzi.

Offline Adrian

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 645
  • Reputacja: 53
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Oznaczenie ciężaru wyrzutu
« Odpowiedź #1 dnia: 03.09.2015, 22:35 »
Max MH czyli cw do 90 g

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Oznaczenie ciężaru wyrzutu
« Odpowiedź #2 dnia: 03.09.2015, 22:41 »
Czołem adams!

Trochę dziwne to oznaczenie.
MH to znaczy MEDIUM HEAVY. Czyli określa to raczej moc wędki. Ciężar to ciężar i powinien być wyrażony wartością liczbową, której tutaj nie ma.
Dla różnych wędek MH może oznaczać inny zakres w odniesieniu do c.w.
Oczywiście, nie oznacza to, że być musi. Wielu angielskich producentów w ogóle nie oznacza wędek gramaturą wyrzutu. Podają w funtach krzywą ugięcia lub moc stosowanych linek.

Nie jestem biegły w wędkach Trabucco, więc nie podpowiem jaki jest c.w. w gramach, ale jestem pewien, że wielu forumowiczów będzie wiedzieć :)
Pozdrawiam
Mateusz

Offline katmay

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 295
  • Reputacja: 562
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Oznaczenie ciężaru wyrzutu
« Odpowiedź #3 dnia: 03.09.2015, 22:47 »
To i ja mam pytanie. Czy jak mam wędkę cw do np 75g a szczytówki light medium heavy to na light można rzucać ciężarem do 75g? Czy raczej sobie stopniować? Chciałbym rzucić daleko - ciężko a mieć.czuła szczytówkę
Marcin

elvis77

  • Gość
Odp: Oznaczenie ciężaru wyrzutu
« Odpowiedź #4 dnia: 03.09.2015, 22:57 »
To i ja mam pytanie. Czy jak mam wędkę cw do np 75g a szczytówki light medium heavy to na light można rzucać ciężarem do 75g? Czy raczej sobie stopniować? Chciałbym rzucić daleko - ciężko a mieć.czuła szczytówkę
To może być tak,że masz szczytówki :1,2 i 3 oz
Czyli light około 28g
Medium 56g
Heavy 75g
To tak w uproszczeniu.  Myślę,że na medium możesz śmiało śmigać.
Oznaczenie szczytówek ma nie wiele wspólnego z masą wyrzutu,tylko z czułością. Odsyłam do artykułu w darmowym magazynie dostępnym do ściągnięcia ze strony głównej SiG. Tam było dość jasno i czytelnie to opisane. 

Offline Michał Mikuła

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 282
  • Reputacja: 118
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Oznaczenie ciężaru wyrzutu
« Odpowiedź #5 dnia: 03.09.2015, 23:00 »
Moja wędka posiada szczytówki L, MH i H, czyli Light, Medium Heavy i Heavy. Szczytówkę L używam do podatników 45g + zanęta i nic się z nią nie dzieje. Teoretycznie za wyrzut odpowiada dolna część wędki wiec nic nie powinno się stać.
Edit. Zapomniałem dopisać, że mam wędkę do 100g

Wysłane z Nexus 5
Michał



Karp: 11 kg; 10 kg
Leszcz: 55 cm - 2,7 kg
Jesiotr - 105 cm
Karaś srebrzysty: 32 cm
Lin: 43 cm

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Oznaczenie ciężaru wyrzutu
« Odpowiedź #6 dnia: 03.09.2015, 23:02 »
Ja powiem szczerze, że nie za bardzo patrzę na te parametry. Na feederach, które mam nie ma w ogóle wartości ciężaru wyrzutowego.
Mam przykładowo wędkę o krzywej ugięcia 1,25 lb, czyli wiem, że pod ciężarem ok. pół kg blank wygnie mi się do kąta 90 st. Tak mniej więcej można sobie wyobrazić jaką ta wędka ma moc.
Delikatności szczytówki nie biorę pod uwagę, bo ona nie stanowi blanku kija, a jedynie wskaźnik brań. Oczywiście, ma ona pewien wpływ przy dalszych rzutach, ale nie możemy tego wpływu wyolbrzymiać.
Ładuję więc podajnik 45 gramów, nabijam mocno zanętą, więc całość ma pewnie z 75 gramów i śmigam daleko bez obaw.

Nie znam Twojej wędki, ale myślę, że spokojnie możesz ładować! :)
Pozdrawiam
Mateusz

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 841
  • Reputacja: 1996
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Oznaczenie ciężaru wyrzutu
« Odpowiedź #7 dnia: 03.09.2015, 23:07 »
Ja używam szczytówko 3/4 oz w swoim pickerze i rzucam podajnikami 45 gram z zanęta bez problemu. Wszystko zalezy od producenta i jego wskazań tak naprawdę, gdyż kij ma swoiste parametry - jak pisali poprzednicy. Na przykład Drennan do Avonów 1.75lb zaleca maksymalne ciężary 3 oz (90 gram), pomimo, że szczytówki są 4 i 6 oz.
Lucjan

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Oznaczenie ciężaru wyrzutu
« Odpowiedź #8 dnia: 03.09.2015, 23:18 »
Koledzy, weźcie pod uwagę, że kolega w zapytaniu napisał o c.w. wędki, a nie o mocy szczytówki.
Jak pisałem, nie znam się na kijach Trabucco, więc nie wiem jaki c.w. w tym przypadku odpowiada oznaczeniu MH.
Jeśli jednak H to wędzisko mocne, to myślę, że MH spokojnie powinien bezpiecznie obsłużyć ciężar 75 gramów.
Pozdrawiam
Mateusz

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 841
  • Reputacja: 1996
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Oznaczenie ciężaru wyrzutu
« Odpowiedź #9 dnia: 03.09.2015, 23:38 »
Pellet feeder powinien sugerować dość delikatny kij. Wydaje mi się, że 50-75 gram to będzie górna granica.

Dziwię się, że ktoś robi kij o nazwie pellet feeder. O ile można zrozumiec pellet waggler, za cholerę juz nie wiem jaka różnica jest między podajnikiem do Metody a do pelletu, lub tez zwykłym koszykiem. Zapewne to taki wybieg, aby wprowadzić jeszcze jeden typ kija do katalogu. Może nazwy im się pokończyły? :D
Lucjan

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Oznaczenie ciężaru wyrzutu
« Odpowiedź #10 dnia: 03.09.2015, 23:42 »
Dokładnie. Typowy chwyt. Zrobić taką samą wędkę, nadać jej inną nazwę i już można złapać jakiegoś dodatkowego klienta w postaci miłośnika łowienia pellet feederem :)
Pozdrawiam
Mateusz

Offline katmay

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 295
  • Reputacja: 562
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Oznaczenie ciężaru wyrzutu
« Odpowiedź #11 dnia: 04.09.2015, 07:54 »
Mnie chodzi o Trabucco Selektor XS Master feeder 3.6
Zapytałem, ponieważ posiadam kijek Mikado o cw od 100 do 150
I kKongera carbomaxxx 3.30 o cw do 90 w którym nie mam odwagi rzucić koszykiem 50 na lekkiej szczytówce. Choć kijek świetny.
Marcin

Offline mirgag

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 829
  • Reputacja: 136
  • Płeć: Mężczyzna
  • Mirosław
  • Lokalizacja: Głogów - Zielona Góra
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Oznaczenie ciężaru wyrzutu
« Odpowiedź #12 dnia: 04.09.2015, 08:01 »
Blanki seryjnie produkuje tylko kilka firm na świecie. Jeśli na świecie jest tysiące różnych wędzisk o różnych mniej lub bardziej skomplikowanych nazwach, to czym one się między sobą różnią? Nazwą i ceną.

Dlatego wiedząc o tym, kupuję "tanie kije", przerabiam i... mam dużo sprzętu za grosze.
*Jedynie upór i determinacja są wszechmocne*
Mirosław

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 841
  • Reputacja: 1996
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Oznaczenie ciężaru wyrzutu
« Odpowiedź #13 dnia: 04.09.2015, 08:15 »
Nie zawsze tak jest Mirek, ale często :) Drennan swoje kije robi w widocznych przedziałach cenowych. Widać jakość, lekkość (piszę o nich bo je widziałem i macałem). Jeżeli kupisz kij za do 35 funtów, to masz do czynienia z grubym blankiem, o dość specyficznej akcji w przypadku feederów. Kije od 50 funtów to juz cienki blank i lekkość. Różnica pomiędzy nimi jest dość spora. Mniejsza różnica zaś jest pomiędzy kijami za 100 funtów lub 200, tutaj juz w grę wchodzi lekkość, jakość wykonania.
Jestem pewien, że wielu wędkarzy, po dostaniu kijów do ręki z zakrytymi nazwami, miałaby problemy z ustaleniem ich ceny...

Ten kij Trabuco w jednym z brytyjskich sklepów ma opis jako kij stworzony do większych ryb, w tym większych karpi i brzan. Być może Włosi, którzy nie stosują pellet feederów raczej, walnęli nazwę przez pomyłkę? Bo wynika, że jest to kijek mocniejszy niż zwykły feeder z końcówkami 1 i 2 oz, stosowany do Metody (identyczny powinien być do pellet feedera). Kto wie czy nie jest podobny do wzmocnionych Avonów...
Lucjan

Offline fish007

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 508
  • Reputacja: 90
  • Płeć: Mężczyzna
  • Method Feeder Fishing
    • Galeria
    • Method Feeder Fishing
  • Lokalizacja: Bad Jastrzemb
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Oznaczenie ciężaru wyrzutu
« Odpowiedź #14 dnia: 04.09.2015, 10:29 »
To i ja mam pytanie. Czy jak mam wędkę cw do np 75g a szczytówki light medium heavy to na light można rzucać ciężarem do 75g? Czy raczej sobie stopniować? Chciałbym rzucić daleko - ciężko a mieć.czuła szczytówkę

Możesz spokojnie rzucać koszykiem 75g i szczytówką light, sczczytówka nie rzuca tylko wędzisko. Szczytówka to tylko wskaźnik brania, każdą z kompletu możesz rzucać 75 gram .