Ankieta

Czy rezygnujecie z opłacania pozwolenia na rok 2023 ?

Rezygnuję.
20 (9.9%)
Nie rezygnuję.
95 (47%)
Jeszcze się zastanawiam.
39 (19.3%)
Już od kilku / kilkunastu lat nie opłacam.
48 (23.8%)

Głosów w sumie: 202

Głosowanie skończone: 31.05.2023, 18:51

Autor Wątek: Czy opłacacie kartę w 2023? Jakie są tego powody?  (Przeczytany 39057 razy)

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 683
  • Reputacja: 1998
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Czy opłacacie kartę w 2023? Jakie są tego powody?
« Odpowiedź #90 dnia: 03.01.2023, 22:37 »
Ktoś może konkretnie odpowiedzieć ile wynosi mandat jeżeli będę posiadał kartę, ale nie opłaconą? Czy PSR lub policja może zabeac mi sprzęt? Czy są jakieś widełki mandatów?

Wysłane z mojego SM-G780G przy użyciu Tapatalka
200 zł. Mogą zabrać,  ale nie muszą. 
Czy są widełki, nie wiem.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Enzo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 733
  • Reputacja: 305
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gliwice
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Czy opłacacie kartę w 2023? Jakie są tego powody?
« Odpowiedź #91 dnia: 03.01.2023, 23:41 »
@Zbigniew Studnik
330zł cały okręg, 210zł tylko woda koła.

@Enzo
Musi to być jakiś idiota przecież więkość osób w kole jest po 60 :facepalm: Przyjdą pokręcą się, popalą głupa i tyle z czynu będzie. Jest to archaiczny zakorzeniony w komunie system gdzie jeden stoi, drugi leży a wszystkim się należy. Dobrze wiemy, że tutaj najważniejszy jest rybostan zbiornika, śmiecie mogą zabierać ludzie ze sobą (nawet wypada). Mi osobiście bardziej odpowiadają zarośnięte brzegi bo nadają dziki klimat na łowisku i wyżej stawiają poprzeczkę w holowaniu okazów.
Kolego Ty byłes kiedys na jakims czynie ? Nie sądze , wiekszośc osób jest po 40-50 lat, przychodza sprzatają, młodzi mają na wszystko wyje..... wola zapłacic jakies 25-40 zł i siedziec w domku przy grilu a niech "starzy" sprzatają, oczywiście sa wyjatki ale to rzadkość.
Tak Wszyscy sprzatają ze nad wodami wyglada jak wyglada. Nie chcą sprzątać to niech płacą 200 zł inni zrobia to za nich albo wynajmie sie firme.
Tylko wysokimi opłatami za sprzatanie lub wysokimi karami można zmusić pseudowedkarzy do zachowania porzadku i łowienia zgodnie z regulaminem , takie jest moje zdanie i z roku na rok coraz bardziej sie potwierdza.
-" wyczyn wg mnie stanowi o sile wędkarstwa - Luk "


Janusz

Online zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 535
  • Reputacja: 201
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Czy opłacacie kartę w 2023? Jakie są tego powody?
« Odpowiedź #92 dnia: 04.01.2023, 00:22 »
Najprościej wynająć firmę bo można rozliczyć z efektów. Zapytać o wycenę i koszt rozłożyć na zainteresowanych.

Offline Zbigniew Studnik

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 048
  • Reputacja: 428
  • Płeć: Mężczyzna
  • No kill
  • Lokalizacja: Rybnik
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Czy opłacacie kartę w 2023? Jakie są tego powody?
« Odpowiedź #93 dnia: 04.01.2023, 04:27 »
Na prawdę dziwi mnie ten temat i oburzenie. Minimalna krajowa to 2700 netto, jeden wyjazd na łowisko komercyjne to kilkadziesiąt złotych nie mówiąc o wartości sprzętu który mamy. I na prawdę chcecie powiedzieć że te 100 czy 200 złotych robi wam różnice? Porównajcie wydatek na wędkowanie do większości form spędzania czasu wolnego. Przecież i tak opłata za możliwość spędzenia całego roku nad wodą jest śmiesznie mała i będzie dalej choćby opłaty wzrosły nie o 30 tylko o 300%

Offline carl23

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 463
  • Reputacja: 262
  • to zwykły kłamca z wielkim ego jest...
Odp: Czy opłacacie kartę w 2023? Jakie są tego powody?
« Odpowiedź #94 dnia: 04.01.2023, 07:07 »
Na prawdę dziwi mnie ten temat i oburzenie. Minimalna krajowa to 2700 netto, jeden wyjazd na łowisko komercyjne to kilkadziesiąt złotych nie mówiąc o wartości sprzętu który mamy. I na prawdę chcecie powiedzieć że te 100 czy 200 złotych robi wam różnice? Porównajcie wydatek na wędkowanie do większości form spędzania czasu wolnego. Przecież i tak opłata za możliwość spędzenia całego roku nad wodą jest śmiesznie mała i będzie dalej choćby opłaty wzrosły nie o 30 tylko o 300%
Zbyszku, pełna zgoda, tylko...tylko Ty z racji lokalizacji spędzasz czas wolny w ramach opłaconej składki nad piękną wodą z leszczami jednymi z największych w Pl i przyłowami karpi których nie powstydziłby się żaden karpiarz. A wielu w swojej okolicy ma niemalże bezrybne rzeczki czy jeziora, więc wolą kasę przekierować na zbiorniki rybne -komercyjne. Tu nikt nie boksuje się ze składką tylko co za nią dostaje.

Offline Mariusz Wu

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 495
  • Reputacja: 43
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Żory
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Czy opłacacie kartę w 2023? Jakie są tego powody?
« Odpowiedź #95 dnia: 04.01.2023, 07:35 »
Przecież i tak opłata za możliwość spędzenia całego roku nad wodą jest śmiesznie mała i będzie dalej choćby opłaty wzrosły nie o 30 tylko o 300%
Tu nikt nie boksuje się że składką tylko co za nią dostaje.

Też mi się wydaje że ludzie są bardziej oburzeni tym co oferuje PZW niż samą ceną. Bo cena dla osób często wędkujących jest z gatunku śmiesznych w porównaniu choćby z komercyjną wanną z Bąkowa gdzie dodatkowo mamy inhalację prosto z rur wydechowych tysięcy przejeżdżających za plecami samochodów na trasie Katowice-Wisła. W ubiegłym sezonie będąc blisko 70 razy nad wodą, dzieląc opłatę przez ilość wyjazdów jeden wypad kosztował mnie ciut powyżej 4zł. Zatem w moim wędkowaniu więcej wydałem na Obajtka. Osoby palące pewno za większą kwotę niż to 4zł wyjarają fajek nad wodą, walnięcie 2 browarów nad wodą też więcej niż owo 4zł. W okręgu katowickim faktycznie może nam lekko się w 4 literach z dobrobytu przewraca bo mamy Dzierżno (jednak zaznaczyć należy że mamy je dzięki grupce lokalnych zapaleńców a nie leśnym  dziadom z okręgu) jest też Elektrownia Rybnik (fakt że dodatkowo płatna).
Aczkolwiek jakość usługi oferowanej przez niektóre koła PZW jest na poziomie szatniarza z filmu Miś. Zmieniałem właśnie koło i naprawdę miałem ochotę potrząsnąć typem który wydawał mi kartotekę. Prawie godzinę zajęło jej wydanie bo gość w międzyczasie musiał pogadać sobie ze znajomymi, poszedł zrobić sobie herbatę itd. a na koniec zgubił długopis i zamiast wziąć inny, szukał go jakby był ze złota >:O

Nie wypada śmiać się z Ukraińców że mają prezydenta komika w sytuacji gdy ma się prezydenta klauna

Offline Zagorek

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 24
  • Reputacja: 4
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Panieńszczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Czy opłacacie kartę w 2023? Jakie są tego powody?
« Odpowiedź #96 dnia: 04.01.2023, 07:48 »
Pełna zgoda z przedmówcami. Nie ile ale za co. I druga sprawa to co jest robione za kasę od nas. Podwyżki dla wierchuszki to jak naplucie w twarz wędkarzom.

Offline Medunamun

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 338
  • Reputacja: 60
  • Płeć: Mężczyzna
  • Feeder Klub Mazowsze
  • Lokalizacja: WPR
Odp: Czy opłacacie kartę w 2023? Jakie są tego powody?
« Odpowiedź #97 dnia: 04.01.2023, 08:44 »
Teoretycznie opłacenie składek by mi się opłacało, bo miałbym sporo możliwości połowienia w różnych miejscach. Tylko gdyby rzeczywiście moje składki szły na zarybianie i ochronę wód z prawdziwego zdarzenia, owszem. Ale jak mają sobie za to potem postawić kolejną smażalnię albo kręcić lody na "papierowych"zarybieniach to wolę za podobną kwotę opłacić jedną gliniankę stowarzyszenia i pojeździć po komercjach. :sun:
Pozdrawiam :)

Konrad, Feeder Klub Mazowsze

PB: karp 9,07 kg, Łowisko Kamień

Offline booohal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 023
  • Reputacja: 479
  • Płeć: Mężczyzna
  • Krzyś
  • Lokalizacja: Sieradz, Warta
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Czy opłacacie kartę w 2023? Jakie są tego powody?
« Odpowiedź #98 dnia: 04.01.2023, 08:49 »

Niepłacenia bo i tak nie ma kontroli nawet nie bardzo chce mi się komentować. Rozumiem jak coś takiego mówi pijany szesnastolatek. Ale dorosłe chłopy? Eh.

Jeśli PZW dyma wędkarzy bo bierze opłaty a nie zarybia i nie sprawuje należytej opieki i kontroli to jest dobrze. Ale jak wędkarz dyma PZW bo łowi rekreacyjnie nie wnosząc opłaty to już jest źle??? 
Przepraszam ale ja już wyrosłem z przerzucania się przedszkolnymi argumentami.
Unia rządzi, unia radzi, unia nigdy was nie zdradzi!

Offline Mariusz Wu

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 495
  • Reputacja: 43
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Żory
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Czy opłacacie kartę w 2023? Jakie są tego powody?
« Odpowiedź #99 dnia: 04.01.2023, 09:02 »
Teoretycznie opłacenie składek by mi się opłacało, bo miałbym sporo możliwości połowienia w różnych miejscach. Tylko gdyby rzeczywiście moje składki szły na zarybianie i ochronę wód z prawdziwego zdarzenia, owszem. Ale jak mają sobie za to potem postawić kolejną smażalnię albo kręcić lody na "papierowych"zarybieniach to wolę za podobną kwotę opłacić jedną gliniankę stowarzyszenia i pojeździć po komercjach. :sun:

Rozumiem Twoje argumenty ale  idąc tym tropem należałoby przestać płacić podatki, ZUS bo kasa też gdzieś znika a na koniec w przypadku emerytury jest tak jak było w tej parodii reklamy II filaru " Bogdan mówi Bankowy" gdzie najpierw było "Bogdan mówi Bankowy" a potem gdy typ pytał gdzie jego emerytura padał  tekst " Bogdan mówi sp*******j" Ruchają nas wszędzie, choćby przykład cen paliwa i co mamy zaprzestać używać samochodów żeby nie karmić takiego Obajtka? Taki Gumiś "Inflacyjny Jastrząb" utrzymuje sobie z naszej kasy dwa osobniki płci nieokreślonej w ramach jakiegoś niejasnego układu ( bo nie widomo czy to Gumiś rucha transy czy transy jego) A kto za to płaci? Ty płacisz, ja płacę, wszyscy płacimy.
Nie wypada śmiać się z Ukraińców że mają prezydenta komika w sytuacji gdy ma się prezydenta klauna

Online azga

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 255
  • Reputacja: 257
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gdańsk
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Czy opłacacie kartę w 2023? Jakie są tego powody?
« Odpowiedź #100 dnia: 04.01.2023, 09:15 »
Teoretycznie opłacenie składek by mi się opłacało, bo miałbym sporo możliwości połowienia w różnych miejscach. Tylko gdyby rzeczywiście moje składki szły na zarybianie i ochronę wód z prawdziwego zdarzenia, owszem. Ale jak mają sobie za to potem postawić kolejną smażalnię albo kręcić lody na "papierowych"zarybieniach to wolę za podobną kwotę opłacić jedną gliniankę stowarzyszenia i pojeździć po komercjach. :sun:

Jak najbardziej tak, u mnie lepiej opłacałoby się kupić i łowić na PZW, ale niestety nasz okręg jest praktycznie pozbawiony rybnych wód (nie licząc Wisły), że nie ma to sensu. Nawet zbiornik specjalny, jedyny w okolicy, zaorali sieciami, że też stał się niczym wyjątkowym. Na komercje wydaje się kilkukrotnie więcej, ale chociaż można w normalnych warunkach powędkować. Całe szczęście, że jest jakakolwiek alternatywa, bo żebyśmy byli skazani na PZW to byłaby porażka totalna.
Plum

Offline e-MarioBros

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 954
  • Reputacja: 415
  • Lokalizacja: Jaworzno
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Czy opłacacie kartę w 2023? Jakie są tego powody?
« Odpowiedź #101 dnia: 04.01.2023, 09:22 »
Ja w 2023 kolejny rok nie opłacę.

Na rzeki już mnie tak nie ciągnie. Z kolei dobranie się do większych rybek na pzw, choć takie zbiorniki mam nawet w pobliżu (np. Dziećkowice albo Sosina) zajmuje mi za dużo czasu i energii. Handlówka, leszczyki, linki, płotki i inne małe rybki na moich okolicznych pzw mnie nie interesują.

Planuję trochę komercji (rybki 4-12 kg, czasem większe), spławiczek+pinka i dzikie stawki z minirybkami,
może Dierżno - wykupię jednodniówkę itp.
;)

Offline Pszenicznik

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 96
  • Reputacja: 148
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: bat
Odp: Czy opłacacie kartę w 2023? Jakie są tego powody?
« Odpowiedź #102 dnia: 04.01.2023, 10:06 »
@Enzo
Byłem wielokrotnie na czynie i przychodzą głównie osoby starsze + osoby u których ciężko z finansami. Oczywiście znajdzie się kilku pasjonatów (wiek bez znaczenia) ale właśnie czyn jest przedsięwzięciem gdzie będą oni robić za 2 a może i za 3 innych członków. Toż to samo jest we wspólnotach mieszkaniowych, gdzie wszelkie "wspólne" prace często są robione przez dwie te same rodziny podczas gdy pozostałych nic nie obchodzi bo mają "swoje sprawy". Dobrze odniósł się do tego @Luk na jednym ze swoich filmów na temat PZW, że związek wraz ze jego działaczami jest ostoją Komuny, gdzie 90% wyborców nie popiera działań zarządu głównego a mimo to ci ludzie trzymają swoje posady. Ba! nawet awansują! Wprowadzenie kary 200zł za brak obecności jest moim zdaniem przejawem braku otwartego umysłu, możliwości przewidywania konsekwencji i elastycznego podejścia do sprawy.

Wędkarze zostając w kole są między młotem a kowadłem bo z jednej strony płacąc karę czują się okradani a z drugiej strony przychodząc na czyn nie są w stanie kupą ludzką bez wcześniejszego planu zrobić nic trudniejszego niż pozbieranie śmieci, wykoszenie trawy, zasypanie dziór po bobrach i kołach samochodów oraz przycięcie chaszczy. Zarządzanie zbiornikami wymaga bardzo często zatrudnienia ichtiologa, przygotowania planów na budowę infrastruktury wokół zbiornika, choćby nawet ten prosty odbiór śmieci wymaga podpisania umowy z zewnętrzną firmą, nie mówiąc już o ich segregacji bo tego u mnie wogóle nie ma. Tutaj nie wystarczy uśmiechnięty Pan Zdzisiek, który chwali się że przyniósł na czyn piłę spalinową, tutaj koło musi posiadać pulę środków do zagospodarowania. Przy obecnych cenach materiału zarybieniowego na prace utrzymaniowe zbiornika nie zostaje nic bo większość kasy trafia do okręgu i jest dalej mielona z pomniejszeniem gaży dla działaczy. Wyjściem z tej patowej sytuacji mogłaby być zmiana miejsca wędkowania, jednak co innego jest mieć 5km nad wodę a co innego 25km to daje +1000zł na paliwo będąc nad wodą raz w tygodniu.

@Zbigniew Studnik @Mariusz Wu
Porównanie wysokości składek PZW z minimalną krajową czy też ilością piwa lub fajek może wydawać się proste i logiczne na pierwszy rzut oka ale jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach. Minimalna krajowa jest ustalana odgórnie i zwłaszcza ta podwyżka w 2023r będzie destrukcyjnie działać na mikro i małe przedsiębiorstwa bo nie będzie za tą podwyżką szedł wzrost gospodarczy, który zrekompensuje wyższe koszty prowadzenia działalności. Doprowadzi to do bankructwa wielu firm zwłaszcza w branży budowlanej co skutkować będzie większym bezrobociem a zatem mniejszą ilością cyferek na koncie lub ich mniejszą wartością nabywczą.

Ceny na komercjach są ustalane w dużej mierze przez wolny rynek, jeżeli dany akwen jest rybny i dobrze zorganizowany będzie odbierał klientów innym gorzej zarządzanym komercjom. Dojdzie w pewnym momencie do "przesycenia" ceny będą za wysokie lub zwyczajnie w świecie właściciel przestanie się starać i nastąpi odpływ do innych zbiorników, których właściciele niczym "młode wilki" zrobią wszystko by przyciągnąć wędkarza.

Będąc na wodą 30+ razy w roku czysto hipotetycznie mamy większą szansę "połowić" niż osoba, która jest raptem może 9-15 dni często w okresie Maj-Wrzesień. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby zborniki były no kill ale kiedy zdecydowana większość nie jest to te "czasowe" osoby bardzo często wyłowią i skonsumują 80-90% nowo wpuszczonych ryb.

Podsumowanie
Problem PZW jest złożony, narastał ponad 30 lat i nie da się tego wyprostować w rok czy dwa ale poprzez oddolne działania w swoim kole możemy odwrócić bieg wydarzeń. Nie powinno być nam na rękę ani przejęcie akwenów przez Wody Polskie ani niekontrolowany upadek PZW, wszyscy na tym stracimy. Najlepszym rozwiązaniem byłoby utworzenie klubów, które by rywalizowały ze sobą stale zapewniając wysoki standard wód ale to nie zrobi się samo musimy odłożyć spory na bok, otworzyć swoje umysły i poświęcić swój czas by zbudować lepszą przyszłość.

Offline Mariusz Wu

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 495
  • Reputacja: 43
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Żory
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Czy opłacacie kartę w 2023? Jakie są tego powody?
« Odpowiedź #103 dnia: 04.01.2023, 12:03 »
Minimalna krajowa jest ustalana odgórnie i zwłaszcza ta podwyżka w 2023r będzie destrukcyjnie działać na mikro i małe przedsiębiorstwa bo nie będzie za tą podwyżką szedł wzrost gospodarczy, który zrekompensuje wyższe koszty prowadzenia działalności. Doprowadzi to do bankructwa wielu firm zwłaszcza w branży budowlanej co skutkować będzie większym bezrobociem a zatem mniejszą ilością cyferek na koncie lub ich mniejszą wartością nabywczą.


W pełni się tu z Tobą zgadzam, skutki tej podwyżki minimalnej płacy już widać w postaci zwalniania tych co mają płacę powyżej minimum. Wiele osób dojdzie do wniosku że jak minimalna poszła do góry to ten co dotychczas zarabiał z 500zł powyżej minimalnej będzie chciał podwyżkę albo sabotował robotę jak jej nie dostanie i zwalniają takich a przyjmują nowych za minimalną płacę. Pod koniec grudnia byłem u jednego z największych moich dostawców po towar i okazało się że jest całą nowa handlówka, upomnieli o kasę to ich zwolniono.

Inna kwestia że jak komuś brak kasy na życie to raczej płacenie za wędkowanie nie jest pierwszą potrzebą.

Kolejna sprawa że największe głosy oburzenia w sprawie opłat pośród znajomych z którymi rozmawiałem pochodzą od tych co beretują praktycznie każdą rybę >15cm zatem trochę kilogramów rybiego mięcha z nawiązką uzupełnia "straty" związane z opłaceniem karty.

Narzekających na wysokość opłat podzieliłbym na dwie grupy czyli z jednej strony roszczeniowi mięsiarze (którym wszystko powinno się należeć za darmo a zarybienie karpiem powinno być co tydzień) a z drugiej osoby które mają świadomość że kasa jaką wpłacają (niezależnie od tego czy uznają ją za małą czy dużą) jest marnowana a PZW robi nas generalnie w "pankracego")

Oczywiście punkt widzenia zależy od punktu siedzenia a ja należę do tych szczęśliwców co po niespełna godzinie jazdy są już w wędkarskim eldorado czyli na Dzierżnie. Inaczej bym pewno gadał gdyby przyszło mi łowić wyłącznie na wodach takich jak te "zarządzane" przez koło PZW Rybnik gdzie w są dwa zbiorniki +/- 30ha i w jednym pływają sumiki karłowate a w drugim karłowate leszcze


Nie wypada śmiać się z Ukraińców że mają prezydenta komika w sytuacji gdy ma się prezydenta klauna

Offline logan

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 112
  • Reputacja: 5
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Czy opłacacie kartę w 2023? Jakie są tego powody?
« Odpowiedź #104 dnia: 04.01.2023, 12:10 »
Ja opłacę jak zawsze, nie mam zbyt dużego wyboru, jedna komercja jest blisko, nawet niezła, ale przy cenie średnio 40zł/dzień, przy moich wypadach 40-50/rok łatwo policzyć. Moje koło ma nawet fajne zbiorniki no-kill, ryba jest, zbiornik "pod domem", więc nie narzekam.