Autor Wątek: Wędka Horizon X Pro Commercial Bomb - pomoc w doborze kołowrotka shimano  (Przeczytany 707 razy)

Offline Wiecejsprzetujaktalentu

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: 0
Cześć,

Szykuję się z zamiarem zakupu wędki Matrix Horizon Pro Commercial Bomb.
Posiadam już jedną wędkę z tej serii commercial bez bombki, która używam do metody z koszykiem i używam tam Shimano Ultegra CI4+ XTC 5500
Jestem bardzo zadowolony z tego zestawu i ryby wyciąga się znakomicie, stąd też decyzja o powiększeniu asortymentu.
Bombki będę używał z bliskiej odległości i nie mam totalnie pojęcia jakiego kołowrotka z stajni Shimano dopasować.
Na łowiskach, które odwiedzam zdążają się karpie, jesiotry 10kg+, które potrafią trochę odjechać.
Budżet pewnie w okolicach 1000 zł

Dzięki za pomoc.

Offline katystopej

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 905
  • Reputacja: 341
  • Płeć: Mężczyzna
  • Rafał
  • Lokalizacja: Mysłowice
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Aero XR 5000.
Dzierżno uzależnia

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 716
  • Reputacja: 1137
  • Ulubione metody: trotting
Shimano: Aero XR (feederowy klips + obroty wsteczne) lub Stradic FM (nieco lepsze bebechy i nawój + kilka nowych rozwiązań, ale zwykły klips i brak obrotów wstecznych).

Daiwa 24 TDR 3012 lub Matrix HX Pro 4000 mogą być ciekawszym rozwiązaniem (oba mają tzw. szybki hamulec, feederowe klipsy, obroty wsteczne i metalowe korpusy).

Offline pr00

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 022
  • Reputacja: 261
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Aero XR 5000.

Bebechy Nasci w wyższej cenie, lepiej wziąć Ultegre, lub Stradica.

Offline katystopej

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 905
  • Reputacja: 341
  • Płeć: Mężczyzna
  • Rafał
  • Lokalizacja: Mysłowice
  • Ulubione metody: waggler i feeder
I co w związku z tym ? Nie da rady przy bombce ? To są bardzo dobre kręcioły, a przy bombce czyli obciążenia rzędu 15-20g będą w zasadzie nie do zajechania. Szpula zapasowa w komplecie jest kolejnym plusem dodatnim.
Dzierżno uzależnia

Offline grzegorz88

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 191
  • Reputacja: 140
Wysłałem do Spigota Ultegry 4000FC po dwóch sezonach orania na Maślance i nie ma śladów zużycia przekładni. Smar czysty. Każda przerzuciła kilka ton ryby i szczerze to myślałem, że będą już zajechane na amen.

Offline pr00

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 022
  • Reputacja: 261
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: waggler i feeder
I co w związku z tym ? Nie da rady przy bombce ? To są bardzo dobre kręcioły, a przy bombce czyli obciążenia rzędu 15-20g będą w zasadzie nie do zajechania. Szpula zapasowa w komplecie jest kolejnym plusem dodatnim.

Oczywiście ale kultura pracy już dużo na korzyść Ultegry i spółki, dodatkowo przy odsprzedaży standardowe modele tracą mniej ze względu na uniwersalność.

Offline Martinez

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 887
  • Reputacja: 318
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarz z zasadami
    • Galeria
  • Lokalizacja: Tarnów
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Osobiście brałbym Ultegrę 5500XTD
Shimano TX-4, Ultegra 14000, ciężarek 100gr = 133 metry

Tak - mam uczulenie na "Mokate". Przereklamowana wanna z rybami.

Offline katystopej

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 905
  • Reputacja: 341
  • Płeć: Mężczyzna
  • Rafał
  • Lokalizacja: Mysłowice
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Marcin, do kija 10ft z maciupkimi przelotkami blisko uchwytu ?
Dzierżno uzależnia

Offline Berez

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 815
  • Reputacja: 128
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Chojnów
  • Ulubione metody: method feeder
Brał bym nowe Shimano Stradic 4000FM posiadam dwa i super kręcą mam też Ultegry 4000FC ale w kulturze pracy jest przepaść na korzyść Stradica lepsza przekładnia i lepsze spasowanie przekładni.
- Arek -

Offline Martinez

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 887
  • Reputacja: 318
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarz z zasadami
    • Galeria
  • Lokalizacja: Tarnów
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Marcin, do kija 10ft z maciupkimi przelotkami blisko uchwytu ?

Sugerowałem się wcześniejszym zestawieniem. Aczkolwiek to drastycznie zmienia sytuację, zatem "mea culpa" i nie było sugestii
Shimano TX-4, Ultegra 14000, ciężarek 100gr = 133 metry

Tak - mam uczulenie na "Mokate". Przereklamowana wanna z rybami.

Offline pr00

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 022
  • Reputacja: 261
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Brał bym nowe Shimano Stradic 4000FM posiadam dwa i super kręcą mam też Ultegry 4000FC ale w kulturze pracy jest przepaść na korzyść Stradica lepsza przekładnia i lepsze spasowanie przekładni.

Masz rację, mam Twin Powera FD, Strafic FM I Sustain FG, wszystkie kręcą podobnie, na ślepo chyba nie byłbym w stanie wyczuć różnicy.

Offline Wiecejsprzetujaktalentu

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: 0
Dzięki wszystkim za dobre rady.
Zawęziłem wybór do dwóch modeli Strafic 4000 FM lub jak podesłał Modus Matrix HX Pro 4000, ale jednak już nie shimano, z którego zawsze byłem zadowolony.
Ciężki wybór :D

Offline Berez

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 815
  • Reputacja: 128
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Chojnów
  • Ulubione metody: method feeder
Już to przerabiałem....miałem kołowrotki Dragona, Browninga, Prestona, Matrixa i powiem tak tylko Daiwa i Shimano. Już Daiwa Ninja ma lepsze rozwiązania technologiczne niż np. Matrix Horizon który jest 2 razy droższy.
- Arek -

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 716
  • Reputacja: 1137
  • Ulubione metody: trotting
Ciężki wybór :D

Trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, czy potrzebujemy feederowego klipsa (w fabrycznym standardzie) lub obrotów wstecznych (dla niektórych to istotny wymóg ze względu na wygodę i preferowany sposób holu większych ryb).

Jeżeli nie, można śmiało wejść w Stadica. Jeżeli tak, u Shimano tylko Aero XR, a oprócz tego 24 TDR (można brać w ciemno, bo to optymalizacja sprawdzonej konstrukcji, która wreszcie otrzymała wkręcaną korbkę) oraz HX Pro (nowość zaprojektowana od zera, która na katalogowym papierze wygląda obiecująco m. in. ze względu na wycinaną przekładnię).